Beazonosítás-Érsekcsanád
Sziasztok!
1944 végén a szovjet Vörös Hadsereg támadó hadműveleteiben jelentős szerepet töltött be a Szovjet Légierő. A Dél-Magyarországon harcoló III. Ukrán Front erőit a 17. légi hadsereg repülőgépei támogatták. A sikeres szárazföldi harcok eredményeként jelentős területeket foglaltak el október–november–december hónapokban az Alföld déli részén.
A front gyors mozgását a volt német–magyar repterekre illetve új tábori repülőterekre települve repülőalakulatok követték.
Ezeket, a tábori repülőtereket rövidebb-hosszabb ideig használták a szovjet alakulatok. Volt, hogy hónapokig, de akadt olyan is, amelyet csak hetekig. Mivel a kor repülőgépeinek egy jó talajú, nagyobb füves terület már megfelelt alkalmas reptérnek, az Alföldön szinte bárhol létrehozhattak egyet. A tábori repülőterek biztonságos birtoklását és utánpótlással történő ellátását biztosítani kellett.
Ideiglenesen működő szovjet tábori repterek története kevésbé vagy egyáltalán nem ismert. A háború után a legtöbbjén mezőgazdasági termelést tovább folytatták, az egykori szemtanúk közül pedig sokan már nem élnek. Amennyiben az elmúlt évtizedekben helytörténeti kutatások alkalmával nem kerültek feljegyzésre, szinte teljesen feledésbe merültek. Így komoly kihívást jelent napjainkban egy-egy ilyen tábori reptér történetének kutatása. Számtalan érdekes kérdésre kereshető ilyenkor a válasz.
Mettől meddig működött?
Milyen alakulat települt rajta?
Milyen típusú repülőgépekkel volt felszerelve az alakulat?
Történt-e rendkívüli repülőgép-esemény a működés alatt?
Miként emlékeznek a történésekre a helybeliek?
2009 év elején hívta fel figyelmünket Horváth Gábor Kanadában élő repüléstörténet-kutató néhány szovjet veszteségre. Számunkra jelentőséggel bírt, hogy egy repülőgép és személyzetének elvesztési helyeként Érsekcsanádot jelölte meg.
Már akkor- a honlap korábbi megjelenésén-beszámoltunk az akkori eredményekről.
Lépésről roncsdarabról eseményről jutottunk előrébb.Sikerült a géptípust beazonosítani!
Ez egy IL-2 csatagép.De nem volt hozzá veszteségi adatunk.Mert a fent említett veszteség nem jelölt meg gép típust.Több hetes és hónapos keresés következet, egyrészt igyekesztünk minél jobban a típust azonosítani és tovább kerestük a veszteséget.
Ebben történt áttörés a napokban.
Horváth Gábor adatközlése alapján sikerült az eseményeket összerakni!
1944.december 24.-én az érsekcsanádi reptérről felszállni készülő IL-2m3 repülőgép, nem sokkal a felszállás után lezuhant.A lezuhanás helyszíne mintegy 1.5km a reptértől.
A személyzet sértetlenül túlélte a balesetet.
Ennek az eseménynek és gépnek a darabjait és nyomait sikerült felkutatnunk.
A kutatásról és az azonosításról egy részletesebb írásba szeretnénk beszámolni!
Üdv:G+G
Bajai Roncskutató Csoport
Üdv!
Nekem van egy mentett hevederes képem feltettem a cikkhez.
Sziasztok!
A kutatásról készült írás a cikkek rovatban olvasható "Repülőtér a Duna árterében" címmel.
Üdv:G+G
Hello, most én a másik Gábor vagyok: a kérdés jogos, de az orosz jelentés szerint az egyik hajózó megsérült, nem maradt sértetlen. Ez így pontos. Mivel a gép bevetés előtt szenvedett balesetet, a szárnyain cipelt kis repeszbombák némelyike a földetéréskor a szárny alatt felrobbant, ezek repeszei láthatók az egyes darabokon. Máskülönben a gép totál káros lett, kettétört, stb., az ilyen apróbb darabok részben az említett lőszer robbanásból, részben a későbbi szétbontásból visszamaradt törmelékek. Sikerült Oroszországból megszereznem az érintett IL-2 hadosztály összes gépveszteségét(nomeg mást is jócskán) Magyarországra, köztük ezt a gépet is, méghozzá itt pl. olyan szinten, hogy hány repült órája és perce volt a szervíznapló szerint, gyári szám, motorszám, stb-stb.... Gyakorlatilag az oroszok is komlyan adminisztráltak, ha más rendszerben is, mint az amcsi MACR-ok, de tényleg minden részlet megvan. Erre utalt Gábor a készülő részletes beszámolóval. Üdv,
Gábor
Gratulálok Gábor az eredményhez. Egy dolog azért motoszkál a fejemben. Ha ennyire elromlott az IL2, hogy maradt sértetlen a személyzete? Üdv: pillanat53