Hajas /Hájos/ László
A képen Hajas László látható, aki 1920-ban született a felvidéki Királyfiakarcsán Hájos néven. A két háború között áttelepültek Magyarországra (Győrbe), és nevüket Hajasra módosították. A fotó Berettyóújfalun készült Ináncsi J. műtermében. Nagyobb méret: http://postimage.org/image/2mbjauchw/
A Donnál szolgált, ahol egy aknarobbanás következtében elveszítette a jobb karját. Budapesten a Jurányi utcai Magy. Kir. 205. vöröskereszt hadikórházba került.
http://postimage.org/image/11kphvlb8/
A sebesült katonákat többek közt Horthy Miklós kormányzó is meglátogatta:
http://postimage.org/image/11l2q6d9g/
http://postimage.org/image/11l4dppr8/
http://postimage.org/image/11l619290/
A korabeli újsághírt sajnos "befóliázták", ezért csillognak némileg a képek.
A kórházból hazakerült Győrbe, hol a bombázások idején az édesanyjával vonaton szerették volna elhagyni a várost. Az utolsó pillanatban leszálltak a vonatról, mely később bombatalálatot kapott (a vonaton marad a műkeze).
A háború után megnősült, egy lánya született. A MÁV-nál dolgozott. 1972-ben halt meg.
Nem, sőt, bevallom a látbekercsek témája teljesen kívül esett eddig érdeklődési körömön.
Ajtony: Te ismersz olyan, bizonyíthatóan 1938 utáni képet ahol lábszártekerccsel viselik a nadrágot? A zubbonnyal egyetértek, de a nadrág lényegesen gyorsabban "kopik", nem nagyon hiszem hogy abból komolyabb készletek maradtak.
lehet megvan még az eredeti ház a Mártírok útján. Jövő héten elgurolok arra.
A Felvidék visszacsatolása után az ottani hadköteles lakosságot is el kellett látni egyenruhával, ezért talán felszerelték őket olyan raktári darabokkal, ami akár nem volt szabályos (még csehszlovák zsákmányzubbonyokkal is). Nekem amúgy kettős hajtókájú korai határőrnek, határvadásznak tűnik.
Érdekes anyag, story! Nagyon szépen köszönöm, hogy ezt megosztottad velünk!!!!!!!!!!
Az 1920-as dátum az nekem is gyanús. A testvérétől kaptam az adatokat, lehet rosszul emlékszik. Elmondása szerint azért települt át Magyarországra, mert nem akart csehszlovák katona lenni. Ha belegondolunk, 18 év alatt akkor sem vitték el az embereket katonának. 19, 20 éves korában pedig már Felvidéket visszacsatolták Magyarországhoz.
Hansy, a cím: Mártírok útja 52.
Nekem itt valami nem kerek: biztos 1920-ban született?
Az egyenruhás képen 26 M zubbony van lábszártekercses nadrággal, tehát a kép 1935 előtt kellet, hogy készüljön (esetleg legkésőbb 1937-ben).
Tényleg nagyon jó képanyag és a hozzá kapcsolódó történet ! Arról nincs valami infód, hogy Győrben merre lakhattak ?