Hely
Ezt a fórumot azért hoztam létre,hogy egy kis segítséget kapjanak mindazok a tagtársak,akiknek a bemutatásra szánt témájuk lefotózása esetlegesen problémát jelent.Őszintén szólva Én sem vagyok tisztában,hogy mikor milyen módon kell a képet elkészíteni,a gépet beállítani,a vakut használni.NEM CÉLUNK egy fényképészklubbot összehozni és sok esetben a neten is lehet infót gyűjteni,szóval nem szívesen terhelem az oldalt ilyen jellegű témával,de sajnos időnként a csapnivaló képek úgy érzem egy kicsit indokolttá teszik.A szerkesztő társaimmal a nagyon gagyi képeket egy privát küldése mellet gyorsan likvidáljuk,hogy ne legyen sok esetlegesen értékes hozzászólás rá,ami szintén törlődik.Ezt NE fogja fel senki személyes támadásnak,egyszerűen szeretnénk,ha nem telne a tárhely szeméttel.Ilyenkor sértődés nélkül fusson neki ismét a fotózásnak,mert lehet,hogy egy valóban értékes dolgot akar bemutatni,amit szeretnénk mi is látni.LÁTNI!
Szóval kérek mindenkit,aki úgy érzi,hogy tud segíteni a témában és,ossza meg tapasztalatait a társasággal,néhány szóval írja le,hogy milyen ALAPFOKÚ beállításokat kell eszközölni a gépeken,és nagyjából milyen körülményeket kell biztossítani egy jó kép elkészítéséhez.Az sem baj ha valami kis vita kialakul,abból is lehet tanulni.Sajnos nekem valóban nagyon alapfok a fényképezőgép tehát valaki okosabb Úriember kezdje a témát taglalni.Ezenkívül remélem nem kell fórumot nyitni a helyesírás alapszabályairól,mert már emiatt is rezeg a léc...
Köszönettel:Csokis
IN VERITATE IUSTUS SUM HUIC FRATERNALI SOCIETATI
https://www.google.hu/search?q=szent+gy%C3%B6rgy+lovagrend&tbm=isch&tbo=...
Csokis, szerkesztő
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Hely
Kolléga, szívemből szóltál. A gond az, hogy ezen az oldalon már sok helyen le van írva rengeteg hasznos infó, de magyarember nem olvas csak ír...
Itt az a divat, hogy másra lőcsöljük a munkát.
Van egy tárgy? Egy probléma? Nem hogy felkeresné az ezzel foglalkozó galériát és olvasna, tanulna. Nem. Felb..a a képet és aláírja a kívánságát. Dolgozzanak a szakértők! (Bár a szemük esik ki a vacak fotó miatt.)
Meg kell szűrni a fotókat! Nem szabad felengedni bármit!! Igenis cenzúrázni kell, mert szlömösödik az Oldal.
A fotózásnak elég egyszerű szabályai vannak. FÉNY és KÉPEZŐGÉP kell hozzá. Ha sok a fény, szűkebb a blende (FÉNYrekesz). Szűk blende egyenlő éles kép.
Áhh..! Megyek és leiszom magamat!
Életlen képet feltenni igénytelenség magunkkal és a tagokkal szemben. A mai digitális világban egyszerűen addig kell fotózgatni a témát, amíg kielégítő eredményt nem kapunk. Nem kerül pénzbe, csak néhány percbe, de sokan ennyire sem képesek azokat megbecsülni, akiktől a választ várják...
Sok helyen tapasztalom, hogy nem tudják a távolságot belőni. Pedig majd minden- még a legkorábbi digitális gépeken is - mutatja valami indikátor, hogy éles lesz e a téma.
Ha nem, akkor addig mozgatjuk a gépet, amíg az azt nem jelzi, hogy jó. Sokan túl közelre viszik a gépet, ahol a makrója működne, de ekkor még rá is zúmolnak, minek hatására a beeső kevesebb fény miatt nagyobb rekesszel(belndével) kezd el dolgozni a kis automata, így a mélységélesség megváltozik, az objektív gyujtótávolsága is változik, életlen lesz a téma. Makróban már ne zúmoljunk, a legszélesebb látószögben közelítsük-távolítsuk a gépet, amíg éles nem lesz a kép. A legkisebb tárgytávolság gépenként változhat, de általában 40 cm alattiakról beszélünk. Van olyan gép, amely képes akár 1 cm-ről is éles makrót készíteni. De a kompakt gépek zöme nem, hhanem kb. 40 cm-ről. Ez alá így ne igazán menjünk, inkább később, a feldolgozásnál nagyítsunk bele, majd vágjuk ki a témát.
A fényről: a legjobb a természetes fény, de ebből sem jó sem a túl sok, sem pdig a kevés. Erős fénynél lehet deríteni azt, az ellenoldalra elhelyezett mondjuk fehér papírral, akkor sokkal szebben bevilágított lesz a téma, nem lesz annyira árnyékos a fénnyel ellentétes oldala. Ugyanígy deríthetünk(papírlapokkal)mesterséges fénynél vagy vaku használatánál.
Kevés fénynél, ha nem akarunk vakuzni, akkor állványt kell használnunk, elenkező esetben a kép bemozdul, életlen lesz. Ha nincs állványunk, lehet trükközni, amennyiben van a gépen késleltetős önkioldó. Ebben az esetben valamire ráállítjuk(mondjuk könyvekre) a gépet, megkomponáljuk a képet, majd működésbe hozzuk az önkioldót.Így a kevés fényhez történő automata beállításokkal sem fog bemozdulni, életlenedni a kép. Viszont számítanunk kell itt is arra, hogy a nagy rekesznyílás miatt a mélységélesség kisebb lesz, így nagyobb kiterjedésű tárgynak csak a fókuszált, előtérben lévő részei lesznek élesek.
Most hirtelen ennyi.
Ja, fillérekért lehet már kompakt digitális gépket kapni...
...
Éles közelkép olcsó digitális kompakttal: A digitális zoomot ki kell kapcsolni a menüben,az optikai zoomot a legnagyobb látószögre állítani,az üzemmód választón kisvirág (vagy más közelkép jel) kiválaszt. A tárgyat homogén, fényt nem visszaverő háttérre tesszük, majd a gépet addig közelítjük vagy távolítjuk, míg az autofókusz élesre áll (célszerű folyamatosan üzemelő módra állítani)ezt bippenéssel és vizuálisan is jelzi,ekkor exponáljunk. Vaku használat: A beépített vaku fénye általában soknak bizonyul, ezért tompítani kell, erre a legjobb egy rétegekre szedett papírzsebkendő, amit a beépített vaku elé teszünk,rátekerjük stb, a tompítás mértékét a rétegek számával változtathatjuk,ez a legolcsóbb digitális kompakttal is használható. Amennyiben a kép csak úgy éles hogy a tárgya mellett még az asztal sarka, pokróc széle, kutya farka, fotóművész nagylábujja stb. belelátszik, akkor elkészítése után ezeket a részeket bármely ingyenes képmódosító szoftverrel a képkivágás módosításával tüntessük el.