Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/9645' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Bilgerli csizma | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Tegnap kaptam ezt a csizmát a Tamási melletti Fornád pusztáról. Elözö tulaj szerint az öregapja ugy vette 45ben egy tisztől. Pálmás sarokkal rendelkezik, érdekessége hogy nem fekete a sarok hanem barna.
Beküldő: GrófAlmásy. Beküldés időpontja: 2013, június 22 - 18:01.
Ami most van, az repro, a lábamra készítették, hihetetlen kényelmes. A többi eredeti volt, azok már kevésbé voltak kényelmesek-tekintve, hogy anno másra szabták...
Beküldő: GrófAlmásy. Beküldés időpontja: 2013, június 22 - 15:18.
Nem, mert így nem tudod összehúzni és csatolni :D A szíj végét hajtsd vissza és varrd el. Így egy göb keletkezik, amit egy kicsit elkalapálsz, annyira, hogy ne legyen nagyon bumszli. A jobblábasnál kezdjük. A viselésnek megfelelő jobb oldali első(alsó) ringlibe belülről vezesd be a szíjat, hogy belülről felakadjon a göb(ezért kell ellapítani, hogy ne nyomjon), így kezdd meg a fűzést. Tehát ahogyan bedugtad, visszakanyarítod felülről a bal oldali alsó ringlibe, majd alul húzva vidd át a jobb oldali másodikba, ahol áthúzva felülről fog a bal oldali másodikba kerülni, és így tovább.
Elvileg úgy kell kijönnie, hogy a bal oldali felső ringliből belülről fogod tudni kihúzni a szíjat, és összehúzás után a bokán áttekerve pont a csathoz fog kerülni.
A ballábast pont ellenkezőleg csináld.
Közben látom, hogy elég vastag a szíj. Ilyenkor meg lehet úgy is oldani a lenti göböt, hogy a szíjat átfúrod egy árral, és egy kis vékony(kb. hurkapálca vastagságú)keményfa tüskét dugsz át a lukon, az nem fogja engedni átcsúszni.
Beküldő: GrófAlmásy. Beküldés időpontja: 2013, június 22 - 11:16.
Aha... És hogyan tudtad megkülönböztetni a feketét mondjuk a sötétbarnától egy fekete-fehér képen? Tudnád linkelni a képet?
A 41M fűzőscsizma(bilgeri) attól még nem hegyi vagy határvadász, hogy az hordta... Akkor a 35M bakancsra is rámondhatjuk, hogy van tüzér, gyalogsági, vonatcsapatos, stb, mert abba a fegyvernembe tartozó hordja?
Beküldő: Fritz. Beküldés időpontja: 2013, június 22 - 08:06.
Volt fekete bilgerijük a páncélosoknak, már láttam képen.A bilgeri nem hegyivadász, hanem határvadász, ezt valamiért félreírtam. Akitől kaptam, annak a nagyapja volt hadnagy.
Beküldő: GrófAlmásy. Beküldés időpontja: 2013, június 21 - 08:52.
Nem a páncélosoknak volt fekete bilgerijük, nem is a nyilasoknak, hanem a háború után a rendőröknek. Ki volt már tárgyalva párszor.
A bilgeridről miből derült ki, hogy hegyivadász?
Azt is leírtuk párszor-alább is- hogy kiknek volt rendszeresítve, és kik hordták. Leggyakrabban meggybordó vagy bordós-barna színekkel találkozhatunk, de láttam már sötétbarnát is.
A meggybordó szín egyébként valóban rózsaszínesre kopik-szárad, valamennyi színt az ápolással vissza lehet hozni, de a legjobb, ha bordó színű cipőpasztával próbálkozunk.
Beküldő: Fritz. Beküldés időpontja: 2013, június 20 - 19:12.
Üdv!
Én most szereztem egy rózsaszínes hegyivadász bilgerit. Előszőr én azt hittem, hogy olyan marad, aztán ahogy olajoztam meg zsíroztam a bőrt úgy kapta vissza meggypiros színét.A páncélosoknak volt csak fekete bilgeriük, a többi fegyvernemnek nem tudom, hogy volt-e rendszeresítve, hogy milyen színűt csináltassanak maguknak a tisztek, de nem hiszem. Szerintem olyat hordtak, amilyen árnyalatú barnát szereztek a suszterek.
Beküldő: Forrest. Beküldés időpontja: 2013, június 19 - 19:00.
Üdv.
Valahol a régebbi hozzászólásoknál olvastam ,hogy valaki látott már megy bordó színű Bilgerli, Bilgeri, csizmát. Egy hasonlót én is láttam nemrégiben de az inkább halvány rózsaszínű volt és igencsak vihar vert állapotban volt.
Kérdésem annyi lenne ,hogy eredetileg fekete volt és lekopott vagy amúgy is ilyen rózsaszínben viselték (gondolom fénykorában sötét piros/megy színű lehetett) ?
Vagy ezt inkább civilek hordták és a katonai változat meg csak fekete/barna volt ?
Nemigen tudnék elképzelni egy bakán ilyen színben.
Beküldő: Cinege. Beküldés időpontja: 2012, augusztus 22 - 14:56.
Köszönöm!
Kettő is volt a boltban, és -kép szerint- ennél világosabb barnák voltak. A következő lehetőséget biztos nem fogom kihagyni, ezek szép szabású elegáns darabok.
Beküldő: Josti83. Beküldés időpontja: 2012, augusztus 22 - 13:04.
Szia.
Csak egy kérdés! Azért regisztráltál az oldalra mert el szeretnéd adni a csizmád, vagy érdekel is a relikviák gyűjtése, és a hadtörténelem?
Ha előbb említett szándékaid vannak, akkor rossz helyen kopogtatsz, minden más esetben elnézésedet kérem!
Máté, kb az 50-es évek végéig, de véleményem szerint a képen látható darab sem 41M, hanem később készült darab!
Beküldő: Cinege. Beküldés időpontja: 2012, augusztus 22 - 12:59.
Szeretném megkérdezni, hogy meddig gyártották ezeket a bilgeriket? Láttam Teljesen megegyezőt ezzel, egy budapesti "turkálóban" (anno Ciánkáliban), 5000 Ft alatt. Máig bánom, hogy nem vettem meg, de azért könnyítene a lelkemen, ha azért volt olcsó, mert pl későbbi darab, vagy ilyesmi...
Beküldő: altjager. Beküldés időpontja: 2010, december 14 - 22:08.
Bonyolítva a "bilgeri" témát - bár nem akarok evvel vihart kavarni - több olyan bilgerit láttam, melynek elöl volt a szárfűzése ( volt uradalmi intézőn, volt katonatiszten stb) Sajnos relikviám és képem sincs róla, de létezett egy olyan változat, ahol a "rüszt" -nél lévő fűző felett a csizmaszáron, elöl volt a felső fűzés, és nem oldalt, kívül!
Sőt olyanra is emlékszem, ahol a két fűzés egyben volt, mint ha egy nagyon magas szárú, vádlit is takaró bakancs lett volna. Katona koromban hosszan hordtam az utász-csizmát, de volt rajtam "tiszti" csizma is, vettem fel lovagló csizmát és többször "paraszt" csizmát is, no meg barátom ELÖL fűzős bilgerijét is. Mindezt azért írom, hogy a képen látható lábbelin kívül volt más módi, de ezen belül is sok másféle. Ám evvel nem akarom csökkenteni a feltett lelet értékét .... sőt! Nagyon szép darabok, konzerváld őket.
Mindehhez tartozik, hogy anno az igényesebb viselője úgy csináltatta a csizmát és nem készen vette. Ebből következik a lábbeli sokszínűsége.
Beküldő: drgeorge. Beküldés időpontja: 2010, december 14 - 22:09.
A Bilgeri projektemhez használtam (több tagtárs javaslatára) a glicerint. Ezt bármelyik gyógyszertárban kapható párszáz forintért és fantasztikus a hatás a bőrre--nem csak a csizmákat újjá éleszti, hanem minden bőr cuccra is kedvezően hat (pl. bajonet papucsok!!!). Ha nagyon kiszáradt a bőr, akkor sokszor kell rákenni--látványos a hatás!! De előbb mindenképpen a céltárgyat érdemes tisztitani mindenféle szennyeződéstől (kósz, por, penész!!!).
Ez az infót találhatunk (?) a megfelelő topicban is, azért többet nem nyomom a témát!!
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2010, december 14 - 20:01.
Swen Hassel könyveit sok helyen tárgyaltuk az oldalon, itt ne offoljunk vele.
(véleményem szerint inkább gyenge és álrealisztikus, kb olyan mint egy elcseszett náci-zombis horror)
Beküldő: GrófAlmásy. Beküldés időpontja: 2010, december 14 - 19:04.
Az Isten áldjon már meg, ezer hozzászóláson keresztül tárgyaljuk(már nem először), hogy BILGERI, nem bilgerli!
A lenolaj pedig inkább fa ápolására alkalmas, a bőr speciális bőrápolókat kíván, hogy hidratálódjon.
Beküldő: Mekk_mester. Beküldés időpontja: 2010, december 14 - 18:49.
Ezt a bilgerli csizmát nagyapám vette a háború után itt egy kép róla: http://postimage.org/image/35jm25ybo/
A fűzési módja(én még nem bolygattam) http://postimage.org/image/35jubuosk/
Ha kemény a bőr akkor lenolajas kenés alkalmazzak?
Egy slussz kérdés nem ide kapcsolódóan: Sven Hassel könyveit érdemes megvenni?
Beküldő: GrófAlmásy. Beküldés időpontja: 2010, december 14 - 17:41.
Firpojonny írja a magyar Királyi Honvédség egyenruhái c. könyvben: "az első háborús évek nyilvánvalóvá tették, hogy az elegáns, fényes bőrcsizmák fölött eljárt az idő, helyette a 1941M fűzőscsizma(közismert nevén:"bilgeri")vált "slágercikké", melyet eredetileg ugyan csak gépkocsizó lövészek számára rendszeresítettek, de praktikussága okán később a "frontos" öltözék állandó kiegészítőjévé vált."
Még valami: egy zászlós- aki már ugyebár tiszt volt - alapilletménye 225 pengő volt, háborús pótlékokkal 343 pengő. Egy hivatásos szakaszvezető zsoldja 50 pengő. A tiszthelyettesek e között voltak, de gondolom, nem a tisztek illetménye felé billent a márleg serpenyője.
Ennek tükrében a 70 pengő kurvasok!
Én csak egyszer próbáltam fel a saját darabom, de furcsa volt viselni! A szabása miatt is valamint az általa letaposott út miatt!
Ami most van, az repro, a lábamra készítették, hihetetlen kényelmes. A többi eredeti volt, azok már kevésbé voltak kényelmesek-tekintve, hogy anno másra szabták...
Igen jogos, most így már leesett, a képeken is láttam anno. Egyébként az eredeti darab, vagy repro?
Nem. Csak már hordtam, fűztem, ápoltam néhányat :D
Köszönöm a helyes "használati útmutatót", erre így mindenféle ismeret nélkül sosem jöttem volna rá. Gondolom szabályzatból írtad ki nekem?
Nem, mert így nem tudod összehúzni és csatolni :D A szíj végét hajtsd vissza és varrd el. Így egy göb keletkezik, amit egy kicsit elkalapálsz, annyira, hogy ne legyen nagyon bumszli. A jobblábasnál kezdjük. A viselésnek megfelelő jobb oldali első(alsó) ringlibe belülről vezesd be a szíjat, hogy belülről felakadjon a göb(ezért kell ellapítani, hogy ne nyomjon), így kezdd meg a fűzést. Tehát ahogyan bedugtad, visszakanyarítod felülről a bal oldali alsó ringlibe, majd alul húzva vidd át a jobb oldali másodikba, ahol áthúzva felülről fog a bal oldali másodikba kerülni, és így tovább.
Elvileg úgy kell kijönnie, hogy a bal oldali felső ringliből belülről fogod tudni kihúzni a szíjat, és összehúzás után a bokán áttekerve pont a csathoz fog kerülni.
A ballábast pont ellenkezőleg csináld.
Közben látom, hogy elég vastag a szíj. Ilyenkor meg lehet úgy is oldani a lenti göböt, hogy a szíjat átfúrod egy árral, és egy kis vékony(kb. hurkapálca vastagságú)keményfa tüskét dugsz át a lukon, az nem fogja engedni átcsúszni.
Teljes mértékben igaza van GrófAlmásy tagtársnak. A fekete páncélos bilgeriről még én sem hallottam ellenben a fekete 50-es évekbeli gojzer varrott fűzőscsizma ismeretes, hogy rendőr.
Íme pár kép egy zászlós hagyatékából, 43-ban hazatérés a frontról majd szekrény mélye 65 évig! Szakadt viseltes, többször javított! A szíjakt illetve a fűzőt én pótoltam, nem a legjobb tudom.
1.: http://postimg.cc/image/4hb778o5d/
2.: http://postimg.cc/image/i0s1cy24h/
3.: http://postimg.cc/image/d0ul4zwht/
4.: http://postimg.cc/image/932q1ukap/
5.: http://postimg.cc/image/g5591sda9/
6.: http://postimg.cc/image/ro4qe59vl/
Aha... És hogyan tudtad megkülönböztetni a feketét mondjuk a sötétbarnától egy fekete-fehér képen? Tudnád linkelni a képet?
A 41M fűzőscsizma(bilgeri) attól még nem hegyi vagy határvadász, hogy az hordta... Akkor a 35M bakancsra is rámondhatjuk, hogy van tüzér, gyalogsági, vonatcsapatos, stb, mert abba a fegyvernembe tartozó hordja?
Volt fekete bilgerijük a páncélosoknak, már láttam képen.A bilgeri nem hegyivadász, hanem határvadász, ezt valamiért félreírtam. Akitől kaptam, annak a nagyapja volt hadnagy.
Nem a páncélosoknak volt fekete bilgerijük, nem is a nyilasoknak, hanem a háború után a rendőröknek. Ki volt már tárgyalva párszor.
A bilgeridről miből derült ki, hogy hegyivadász?
Azt is leírtuk párszor-alább is- hogy kiknek volt rendszeresítve, és kik hordták. Leggyakrabban meggybordó vagy bordós-barna színekkel találkozhatunk, de láttam már sötétbarnát is.
A meggybordó szín egyébként valóban rózsaszínesre kopik-szárad, valamennyi színt az ápolással vissza lehet hozni, de a legjobb, ha bordó színű cipőpasztával próbálkozunk.
Üdv!
Én most szereztem egy rózsaszínes hegyivadász bilgerit. Előszőr én azt hittem, hogy olyan marad, aztán ahogy olajoztam meg zsíroztam a bőrt úgy kapta vissza meggypiros színét.A páncélosoknak volt csak fekete bilgeriük, a többi fegyvernemnek nem tudom, hogy volt-e rendszeresítve, hogy milyen színűt csináltassanak maguknak a tisztek, de nem hiszem. Szerintem olyat hordtak, amilyen árnyalatú barnát szereztek a suszterek.
Üdv.
Valahol a régebbi hozzászólásoknál olvastam ,hogy valaki látott már megy bordó színű Bilgerli, Bilgeri, csizmát. Egy hasonlót én is láttam nemrégiben de az inkább halvány rózsaszínű volt és igencsak vihar vert állapotban volt.
Kérdésem annyi lenne ,hogy eredetileg fekete volt és lekopott vagy amúgy is ilyen rózsaszínben viselték (gondolom fénykorában sötét piros/megy színű lehetett) ?
Vagy ezt inkább civilek hordták és a katonai változat meg csak fekete/barna volt ?
Nemigen tudnék elképzelni egy bakán ilyen színben.
Nem volt meghatározva mely csapatnem használhatta a "fűzős csizmát" szóval használhatták..
Valakinek van esetleg tudomása arról, hogy huszárok is hordtak volna bilgerit?
Éljen!
Idézném magam lentebb.
... moderálva
Köszönöm!
Kettő is volt a boltban, és -kép szerint- ennél világosabb barnák voltak. A következő lehetőséget biztos nem fogom kihagyni, ezek szép szabású elegáns darabok.
Szia.
Csak egy kérdés! Azért regisztráltál az oldalra mert el szeretnéd adni a csizmád, vagy érdekel is a relikviák gyűjtése, és a hadtörténelem?
Ha előbb említett szándékaid vannak, akkor rossz helyen kopogtatsz, minden más esetben elnézésedet kérem!
Máté, kb az 50-es évek végéig, de véleményem szerint a képen látható darab sem 41M, hanem később készült darab!
Szeretném megkérdezni, hogy meddig gyártották ezeket a bilgeriket? Láttam Teljesen megegyezőt ezzel, egy budapesti "turkálóban" (anno Ciánkáliban), 5000 Ft alatt. Máig bánom, hogy nem vettem meg, de azért könnyítene a lelkemen, ha azért volt olcsó, mert pl későbbi darab, vagy ilyesmi...
hello, nekem van egy eladó. érdekel?
OK vettem a célzást!
Sorry csak régóta hajtok ilyet és ezért érdeklődtem így hirtelen!
DickWinters, ilyesmit privátban lenne jó megbeszélni a csizma tulajdonosával...
Szia!
Nem eladó véletlenül ez a 46-os csizma?
Engem módfelett érdekelne!
Bonyolítva a "bilgeri" témát - bár nem akarok evvel vihart kavarni - több olyan bilgerit láttam, melynek elöl volt a szárfűzése ( volt uradalmi intézőn, volt katonatiszten stb) Sajnos relikviám és képem sincs róla, de létezett egy olyan változat, ahol a "rüszt" -nél lévő fűző felett a csizmaszáron, elöl volt a felső fűzés, és nem oldalt, kívül!
Sőt olyanra is emlékszem, ahol a két fűzés egyben volt, mint ha egy nagyon magas szárú, vádlit is takaró bakancs lett volna. Katona koromban hosszan hordtam az utász-csizmát, de volt rajtam "tiszti" csizma is, vettem fel lovagló csizmát és többször "paraszt" csizmát is, no meg barátom ELÖL fűzős bilgerijét is. Mindezt azért írom, hogy a képen látható lábbelin kívül volt más módi, de ezen belül is sok másféle. Ám evvel nem akarom csökkenteni a feltett lelet értékét .... sőt! Nagyon szép darabok, konzerváld őket.
Mindehhez tartozik, hogy anno az igényesebb viselője úgy csináltatta a csizmát és nem készen vette. Ebből következik a lábbeli sokszínűsége.
A Bilgeri projektemhez használtam (több tagtárs javaslatára) a glicerint. Ezt bármelyik gyógyszertárban kapható párszáz forintért és fantasztikus a hatás a bőrre--nem csak a csizmákat újjá éleszti, hanem minden bőr cuccra is kedvezően hat (pl. bajonet papucsok!!!). Ha nagyon kiszáradt a bőr, akkor sokszor kell rákenni--látványos a hatás!! De előbb mindenképpen a céltárgyat érdemes tisztitani mindenféle szennyeződéstől (kósz, por, penész!!!).
Ez az infót találhatunk (?) a megfelelő topicban is, azért többet nem nyomom a témát!!
Swen Hassel könyveit sok helyen tárgyaltuk az oldalon, itt ne offoljunk vele.
(véleményem szerint inkább gyenge és álrealisztikus, kb olyan mint egy elcseszett náci-zombis horror)
Szerintem olyan ez mint a krumpli, Erdélyben pityóka, nálunk krumpli, hivatalosan meg burgonya.
Az Isten áldjon már meg, ezer hozzászóláson keresztül tárgyaljuk(már nem először), hogy BILGERI, nem bilgerli!
A lenolaj pedig inkább fa ápolására alkalmas, a bőr speciális bőrápolókat kíván, hogy hidratálódjon.
Ezt a bilgerli csizmát nagyapám vette a háború után itt egy kép róla:
http://postimage.org/image/35jm25ybo/
A fűzési módja(én még nem bolygattam)
http://postimage.org/image/35jubuosk/
Ha kemény a bőr akkor lenolajas kenés alkalmazzak?
Egy slussz kérdés nem ide kapcsolódóan: Sven Hassel könyveit érdemes megvenni?
Firpojonny írja a magyar Királyi Honvédség egyenruhái c. könyvben: "az első háborús évek nyilvánvalóvá tették, hogy az elegáns, fényes bőrcsizmák fölött eljárt az idő, helyette a 1941M fűzőscsizma(közismert nevén:"bilgeri")vált "slágercikké", melyet eredetileg ugyan csak gépkocsizó lövészek számára rendszeresítettek, de praktikussága okán később a "frontos" öltözék állandó kiegészítőjévé vált."
Még valami: egy zászlós- aki már ugyebár tiszt volt - alapilletménye 225 pengő volt, háborús pótlékokkal 343 pengő. Egy hivatásos szakaszvezető zsoldja 50 pengő. A tiszthelyettesek e között voltak, de gondolom, nem a tisztek illetménye felé billent a márleg serpenyője.
Ennek tükrében a 70 pengő kurvasok!