Akinek a töke veres...
Halihó!
Engedjétek meg, hogy bemutassam Dédnagymamám fiútestvérét akiről csak annyit tudok, hogy 39-ben halt meg, és alezredesi rangot ért el. ( ezért adtam ezt a hülye címet:) )
Ez itt két remek kis csoportkép. Ebből remélhetem netán, hogy tudnátok olyat mondani amit nem tudok róla? Bármit... a golyószórókról (amik géppuskák, mint kijavítottak lentebb)... a megintcsak kétféle sipkáról:) Alakulat, ilyesmi.
http://kephost.hu/image-4FB5_4D02442D.jpg
http://kephost.hu/image-FDA3_4D02442D.jpg
Ez meg egy családi kép majd kiszámolom hányból...(kb. 1930) de itt a 3.-as szám alatt van Haury Albert, és ha jól olvastam főhadnagyi rang az a két csillag.
http://kephost.hu/image-B4AB_4D024B25.jpg
Az 1-esel jelzett bácsiról már segítettek megoldani ezt-azt. (Dédnagyapám)
A 2-est is ha jól emlékszem örömmel olvasgattátok. (Ő kapott Wildenbruch-tól autógrammot:))
A 4-esről meg majd később mutatok pár érdekesset (nagypapám)
Üdv.: cspeti79
Kedves CsPeti!
Amennyiben (szerintem igen) arról a Rostoványi Lajosról van szó, aki nagyapám Dr Folly Gyula közgazdász testvérét Folly Máriát vette el feleségül, úgy örülök tisztelettel! Mária (Mici) nénit mindenki ismerte és szerette. Édespám sokat tudna róla mesélni...
Amennyiben érdekli ezen családi szál, tele nagyszerű emberekkel, keressen bizalommal!
Üdv
Folly Gábor
20/388 5833
Áhá, köszi így teljes névvel tényleg szuperál:)
Rostoványi Lajos néven van benne.
Markgraf, köszi újfent. Én hiába írok be akármilyen nevet semmit nem ad ki. Téged jobban szeretnek ezek a sematizmus-os oldalak:)
Ez az info innen van: http://www.hm-him.hu/rang/ A névre lehet rákeresni.
Ez a Hadtörténeti Múzeum sematizmusgyűjteménye.
A kitüntetései is szerepelnek az anyagban, de sajnos csak piktogram formában, azoknak a feloldását meg nem tudom megnyitni...:(
Nekem nagyon tetszik az első és második belinkelt kép...nézzétek meg ,hogy mindenki bajuszos!:) Az első világégéskor divatja volt,hogy a férfiasság szimbóluma a bajusz!
Markgraf köszönöm a segítséged ismét!
Keresgéltem énis a sematizmus-ok között, de szerencsére Te értesz is hozzá:)
Rostoványi Lajos 1900 január 14-én született, 1921 aug. 20-án avatták hadnaggyá és 1944-ben valóban gyalogos alezredesként szerepel a sematizmusban.
Tisztelt Ajtony!
Nagyapám tudott volna mesélni róla, de idén márciusban ment el, így ezek örök rejtélyek maradnak.
Ott a családi képen Albert alatt a néni a felesége, ők kimentek spanyolba (passz hogy mikor), és hozzájuk ment aztán ki 56-ban a 2.-es számú dr. Csikváry Ákos rendőrszázados. Névváltoztatásról nem tudok Haury ágon.
Viszont van egy Roszkovetz (Rostoványi) Lajos akit szintén alezredesként tüntet fel a nagyapám által készített családfa, és az apja testvére volt. De róla csak egy kis kori képem van, meg a google ad egy-két könyvet amit ilyen nevű emberke írt...
No de nem terhellek vele titeket, így is eleget segítettek már:)
Köszi még egyszer mindenkinek:)
Jóreggelt GrófAlmásy! Igen valóban lufikra lőttek abban a filmben, de már régen láttam... ezért homályosak az emlékeim róla.
Golyószóró vagy géppuska... amikor lett volna rá lehetőségem ismerkedni velük (honvédség) akkor betettek alegységügyeletesnek így lemaradtam az oktatásról. Amikor meg mindenki lőhetett vele hatot és lebukott a célom jutalmul még pár napot kaptam ügyeletesként. Így meg maradtam ott agyilag, hogy pisztoly és puska, amit megtudok különböztetni:P
Tisztelt cspeti79!
Következetesen golyószóró megnevezést használsz, de ezek nem azok. Ezek géppuskák. A golyószórót pont az ilyen géppuskák alacsony mobilitása miatt fejleszetették ki, mivel a géppuska támogató tüze nem tudta megfelelően követni az előnyomuló gyalogságot. A golyószóró kisebb, könnyebb, általában tárból tüzel. Többet is olvashatsz róluk, ha rákeresel a google-ban.
A másik: a Discovery-n vagy akárhol látott ismeretterjesztő filmben pont nem az angolok használták az általad említett keresztező tüzet, hanem azt a Nagy Háborúban a németek alkalmazták először a szárnyakra telepített géppuskákkal. Csak mivel a film agol volt, így egy angol géppuskás mutatta meg fehér lufikon a frontális és a keresztező tűz közötti hatásfok különbséget. Szerintem erre gondoltál.
Nem magyarosított? Ha valóban elérte az ales rendfokozatot illene benne lennie a későbbi sematizmusokban is, de nem találtam ilyen nevűt. a magyarosításnál az azonos kezdőbetűre vagy tükörfordításra törekedtek, de más H. Albertet sem találtam...
Ha jól emlékszem a 39-es Harcászati szabályzat előre és jobbra pásztázást ír elő géppuskásoknak.
A könyvet sematizmusnak hívják, a Monarchiában elvileg évenként adták ki, szerepelt benne a haderő valamennyi aktív állományú tisztje: rangnap szerint (az előmenetel és a rangidősség miatt fontos volt, hogy kit mikor neveztek ki/léptettek elő) illetve alakulat szerint. Fel vannak benne tüntetve a kitüntetések is.
Az archive.org oldalon a schematismus kifejezésre rákeresve találod meg ezeket a dokumentumokat, az általam leírt infók az 1908-as kiadásból származnak.
A Schwarzlose géppuskákhoz három ember volt rendszeresítve: irányzó, kezelő és lőszeres. Mindhárman legénységi állományúak voltak, az irányzó általában tizedes. A képen lévő tisztek valószínűleg csak a fotó kedvéért pózoltak a géppuskákkal, persze nyilván a géppuskás alegység tisztjei is köztük vannak, de a fegyvereket normál esetben nem ők kezelték a fegyvereket.
markgraf köszi szépen!! Van ilyen könyv, hogy ki mikor kapta meg a rangját?! Vagy mi a forrásod?
14-en vannak mind a két képen ha jól számoltam... 7-7 emberke kellett egy-egy golyószóróhoz?!
Ők is úgy használták a golyószórót, mint ahogy a diszkáverin láttam régen az angoloknál?! Bal szárny, jobb szárny és keresztbe (X-be) lőttek a nagyobb találat eléréséért?!
Apám most mesélte, hogy az ő egyedül fedezte a visszavonuló századát, az utolsó töltényt is kilőtte, majd orosz fogságba esett ahol egy orosz tiszt gratulált neki emiatt.
Majd aztán "A Déli hadseregcsoport testnevelő tisztje" volt, és még azt mesélte róla, hogy mindig szórakozott, hogy "Jájj szúr a szívem" és a szívéhez kapott. Aztán végül tényleg szívinfarktus vitte el... ennyi volt a mese.
Mi az a déli hadseregcsoport? Mert apám nem fejtette ki bővebben.
Haury Albertet 1903 szeptember 1-én nevezték ki hadnaggyá a k.u.k 68. magyar (Freiherr v. Reicher) gyalogezredbe. Az ezredet Szolnokról és környékéről egészítették ki. 1909-ben még mindig hadnagy volt.
A beszúrt képen a kitüntetés egy Jubileumi Kereszt, amit 1908-ban adtak ki, Ferenc József 60 éves uralkodói jubileuma alkalmából.
A csoportképeken a tiszti sapka ill. tábori sapka van az urak fején. Különösen érdekes hogy nem igazán találkozni olyan képpel ahol a tábori sapka nyakvédőjét lehajtva viselik.
Szerintem a két kép akkor készülhetett amikor rendszeresítették a Schwarzlose-okat, valószínűleg a tiszt urak ebből az apropóból fotózkodhattak az új fegyverekkel. Ráadásul mind a kettő eléggé gyári állapotúnak tűnik.
Micsoda?! Még nyeregből is többfélét feltudtál ismerni a képből... dejóltettem hogy idejöttem:)
Köszönöm a tudattágítást miklostamás:)
Jé a távcső fel se tűnt... De miért csak az egyik távcsöves?
És miért nincs rajtuk lángrejtő vagy mianeve annak a tölcsérnek a Schwarzlose- ken példájul ezen az oldalon
http://www.hungariae.com/Schwarz.htm
Nagyon jó képek ! Távcsöves Svarcjózsi.