Sajnos nem találtam meg ezt a témát az új oldalon, de mivel egy roppant érdekes, sokat vitatott tárgyköre a roncskutatásnak, úgy gondolom, továbbra is szükség van rá, ismét életre hívom, ezáltal nem a régi "bicegős" (elsüllyedt tankok) címmel.
A néhai Szovjetunióban, a második világháború legádázabb, legvéresebb csatáinak színhelyén, nyakra-főre húzzák ki a Panzereket a hatalmas kiterjedésű mocsarakból. Némelyik teljesen ép, az idő alig vet rajtuk nyomot. Ezek rendszerint alapos tisztogatás és restaurálás után valamelyik orosz hadtörténeti múzeumban gyönyörködtetik az odalátogató érdeklődőket.
Kijelenthetjük, hogy Magyarország területén, akár a defenzív, akár az offenzív jellegű hadmozdulatoknál hasonló hevességű és mértékű harcesemények zajlottak le, csak éppen tizenötször kisebb területen, mint keleten. Tudjuk, hogy földrajzi jellegénél fogva nálunk igen sok kisebb nagyobb mocsár, lápos terület volt, melyek mostanra részben eltűntek, feltöltődtek. A hatvan évvel ezelőtti pontos helyzetükről és kiterjedésükről a Magyar Királyi Honvéd Térképészeti Intézet atlaszai adnak útmutatást - például. Természetesen nemcsak mocsarak rejthetnek elsüllyedt harcjárműveket, hiszen az ráfuthatott akár egy folyó vagy egy tó jegére is, esetleg szállítás közben merült hullámsírba.
Mindenki ismer valamilyen "tankos sztorit". 1000 + n mítosz kering arról, hogy itt-ott, X,Y anno látott egy ég felé meredő lövegcsövet a faluszéli mocsár kellős közepén, vagy éppen látta is tehetetlenül elmerülni az egykoron büszke, harcedzett lánctalpas acélvaddisznót. Rendszerint annyira immúnisak lettünk ezekre a történetekre, hogy csak legyintünk egyet, cinikusan megjegyezve: "hát persze..."
Sokan szentül hiszik, hogy minden egyes ilyen történet mítosz, jó indulatú kitaláció, és nem kell vele foglalkozni. A kérdés az, hogy miért ne lehetne valóság a legendák legalább egy kis része? Nálunk is kegyetlen harc tombolt. Igen sok a lápos terület, a folyó, a kisebb tavak. Véletlenek, balesetek mindig történnek, főleg háborúban. Több száz harckocsit vetettek be a harcok idején, egy részük teljesen megsemmisült, egy részük épségben maradt, egy részük pedig egész egyszerűen: eltűnt.
A végső kérdés pedig az, hogy mikor látunk végre olyan videókat, ahol magyar roncskutatók, magyar földön, magyar vízből, mocsarasból munkagéppel vontatnak ki egy teljesen ép harckocsit?
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Én is ebben a cipőben járok. Már több sztorit is hallottam beszakadt, elsülyedt illetve elásott harckocsikról.Például a Fejér megyei Fülén. De egy ideig szintén a Fejér megyei Dégre jártam. Ott állitolag egy lövészpáncélos szakadt be egy mocsaras területre a falú déli területén. Valóságalapja biztos hogy van.De ezt régebben már megtárgyaltuk a régi honlapon. :-) Vannak szemtanuk. azt állitják, hogy pillanatok alatt elmerült. Még a géppuskát letudták róla kapni. A kutatást sajnos megneheziti , hogy a terület magánterület és a tulajdonos, illetve a tulajdonosok öszevesztek régebben. Nem igazán lehet megállapodni velük. Sajnos én nem tudtam a területen körbenézni. egy T-34es tankról is tudok a Tiszában, Szegednél. Erröl fényképek is készültek, hála egy magyar vizirégésznek. De minden bizonnyal vannak még páncélosok Magyarország területén a Dunában is.
......
Nálunk otthon csak egy láda elásott géppisztolyról kering sztori, nem tankokról sajnos. Viszont valahol olvastam, hogy állítólag a Balatonban 2 Tigris van. Na ebből nem tudom mennyi az igazság, de ha ki lehetne őket hozni, Tigris nagyhatalom lennénk :)Bár az oroszországi járművek az alacsony hőingadozás, meg a biokémiai környezet miatt is vannak olyan jó állapotban. Mondjuk, ha megnézzük a Balatonból kiemelt Junkerst, azért annak is elég szépen megmaradt a festése.
"Tanulj a tegnapból, élj a mának és reménykedj a holnapban. A legfontosabb azonban, hogy ne hagyd abba a kérdezést"
Jó napot,tagtársak.Én Dunaegyházán lakom.És nálunk van egy kis,ága, a nagy Dunának . Ezen az ágon van nálunk egy szivattyú ház,és ott a szivattyú háznál egy 8-10 éve amikor kotorták a medret valamiben el akadtak és nem tudták kihúzni azt a bizonyos tárgyat.
Később állítólag búvárokkal meg nézették hogy mi lehetett benne,és arra jutottak hogy egy löveg.A helybéli idősebb emberek állítása szerint a katonák visszavonulás után lökték bele a vízbe.(Azt hozzá kell tenni hogy a falut elfoglalták oda-vissza vagy hatszor.)Ki emelni sajnos nem tudták mert a három negyede iszapban van.Ez az infó nem 100%-os de lehet ott valami.Gondoltam meg emlitem hátha érdekel valakit.
http://www.magyarbuvar.hu/pages/szemelvenyek/szemelvenyek_regeszet.htm
"A "közelmúlt" (magyarul a nem régészetinek minősülő) emlékeinek kutatására és feltárására számos kezdeményezés indult az elmúlt évtizedekben a búvárok részéről. A II. világháborúban igen sok harci jármű fejezte be "aktív" pályafutását folyóink, tavaink vizében. Egy 1945-ben készített felmérés szerint a Dunában mintegy 400 hajó, 15 repülőgép, a Tiszában 76 hajó, a Balatonban pedig 40 hajó és kb. ugyanennyi repülőgép roncsai pihennek. Röviden megemlékezünk, ezekről a "régi" - gyakorta egyáltalán nem veszélytelen - maradványok feltárására irányuló búvármunkákról.
A hazai roncskutatók a légi járművek maradványai mellett a háború más emlékeit is feltárták a Dunántúlon. Így többek között találtak és "feltártak" vízzel elárasztott bunker jellegű hadállást, valamint kiemeltek Párduc (Panther) tipusú harckocsi(ka)t is."
Jó cikk, érdemes végigolvasni!
Az én sztorim kicsit vékonyabb,kicsit sárgább,kicsit savanyúbb,de az enyém! A településünk alatt húzódik egy rét.Ez a rét valamikor 45 tavaszán kényszervetés miatt tele volt bombagödrökkel.Az egyikbe orosz katonák,egy "ruszki tank,,(az öreg mondta így)
-ot húztak bele drótkötéllel.Aztán amit tudtak leszereltek róla,majd egyszerűen betemették több más "szeméttel" együtt.A régi oldalon már az egyik helyi tagtársal beszéltünk róla,neki is ez a bácsi mesélte,csak sajnos nem tudtuk összehozni.Remélem majd hamarosan lesz lehetőség rá! Üdv:DickWinters
Ennek a témának az a hátulütője, hogy ha az ember konkrétumot akar, le kell merülni és meg kell nézni...addig csak mítoszokkal és különböző, néha egymásból keletkezett legendákról szóló álmodozással állunk szembe (ami nem baj, az is kell néha:). Dunaegyházánál pl. nem lövegről hallottam hanem T-34-ről, a délegyházi MIG létezett Z. Vincze György: Ahol a cápa jár című könyvében még fotók is vannak a vízalól partra tett lemezdarabokról. A szegedi T-34 tényleg ott van,egyetlen problémája, hogy 21 méteres mélységben a hajózóút közepén...így kiemelése nem két forint lenne és a hajózás akadályozásával járna, a legutóbbi szonarazásról még a régi honlapon beszámoltam. Több tagtársnak megígértem, hogy szervezünk merüléseket "legendás roncsos helyekre" sajnos az ezévi vízállás szűkre szabta az időt a régészeti merülésekre is, de reméljük jövőre sor kerül erre is.
A múlt év tavaszán Szeged belvárosában régészeti lelőhellyel kapcsolatos szonaras kutatást végeztünk,eközben fedeztük fel "ismét" az elsüllyedt hk-t, aminek helyzete megfelel a legendának. Azaz a lentebb csatolt szonárképek alapján úgy képzelhető el, hogy a harckocsi tornya felett keresztben van egy pontonelem ami egy hordalékkupacot alakított ki és abból kiáll a lövegcső. Tudom nem egyszerű a szonárképekbe mindezt beleképzelni de három év folyamatos szonárkezelés után szinte biztosra veszem. Azért nem merültünk le, mert a hajózóút közepén ennek az engedélyeztetése (hajózási zárlat elrendeltetése, hajózóútban merülés engedélyeztetése stb. pénzbe kerül és más volt a konkrét kutatási célunk. A lelőhely a belvárosi hídtól kb. 5-6 méterre van a meder közepén 21 méteres mélységben, biztonságban, mivel a rendőrség kikötőhelye kb. 150 méterre van tőle:)
Szonárképek:
http://buvarregesz.blog.hu/2009/04/30/kutasson_on_is_a_szegedi_tank_utan...
A legalsó a legplasztikusabb, a pontonelem a valóságban nem ferde, a hajó kanyarodott el, a felvételkészítés közben, azért látszik így.
Mennyire biztos,hogy T-34?
Borzalmas....
A szonárképek feltehetően a "szegedi tankot" ábrázolják. A minden bizonnyal T-34-es szovjet harckocsi szállítás közben fordult a Tiszába, egy pontonhídról.
http://buvarregesz.blog.hu/2009/04/30/kutasson_on_is_a_szegedi_tank_utan
Nem biztos, hogy T-34, a legenda arról szól, ezért hívjuk így :)
Locations
Sziasztok!Egy csapattársam mesélt egy vízből kiálló csőről,és lövegtorony tetőről,amit ő még gyerekkorában látott a Duna mellékágban.Ennek már több mint húsz éve,azóta már nem látszik,nyilván lejjebb süllyedt.búvárkund:érdekel a téma,kérjem a pontos koordinátákat?Szerinte egy 50x50 méteres körzetben meg tudja mutatni a helyét.Nem is érdekelt volna,de egy hasonló korú odavalósi srác is emlékezett rá,pontosabban ő is LÁTTA.
kalti57
Kedves Kalti 57 ! A koordináta érdekelne, még helytörténeti szempontból is mert csepeli bennszülött vagyok, így akár egy hétvégi ránézést is megérhet:) Elővettem a fentebb hivatkozott Z.Vincze György könyvet aki merült a délegyházi roncsra valamikor a hatvanas évek végén és a következőt lehetett belőle megtudni:
"Tudomásom volt róla, hogy a délegyházi Kék-tóba valamikor régebben belezuhant egy repülőgép, a horgászok mindig panaszolták, hogy a zsinórjaikat elvágják a roncsok...egy nyárfás alatt tanyáztunk le, amely a Kék-tavat a hármas tótól elválasztó földnyelven volt...egyre nagyobbodó négyetekben vizsgáltuk át a három-négy méteres mélységben lévő tófeneket.Bár a légikatasztrófa után nehézbúvárok segítségével kiemelték a legnagyobb maradványokat, még mindig hihetetlenül sok apró fémszerkezetet rejtett a víz. A robbanástól nagy távolságra szétszóródva, különös formájú gépalkatrészek,vezetékek, csövek,gömb alakú gázpalackok hevertek,s találtunk egy hatalmas oldallemezt is, amely a nyolcvanötös számot viselte.Több csónakra való szállítmányt vittünk ki a partra"
Könnyen meglehet hogy néhány roncsdarab még most is ott van, de nagy csodára szerintem már nem lehet számítani, a hatvanas évekbeli fiúk a leírás alapján elég alaposak lehettek:)
Ui: A vízalatti kamera nekünk folyami viszonylatban a sodrás miatt nem nagyon vált be, max akkor, ha búvár kezében volt, tavakban tényleg jó:)
Nincs mit,még az is lehet,hogy a kettő nem ugyanaz a gép:)A kilencvenes évek elején már biztos nem látszott ki, akkoriban elég sokat jártunk többek között oda is gyakorló merülésekre.
Locations
Szia buvarkund!
A koordinátákat én nem a délegyházi tóba esett fél repülőre értettem,hanem egy duna holtágban elsüllyedt harcjárműre.Mint azt írtam,ketten is állították,hogy kb húsz éve még kilátszódott a lövegcső,a torony tetejével.Mivel 50 méteres szakaszról van szó,szerintem a ti felszereltségetekkel(szonár)hamar kiderülne hogy igaz e a történet.Mivel Dömsöd nincs messze Csepeltől nem nagy befektetés lenne utánajárni.A repülő nem igazán izgat,a ruszkik biztosan kiszedték belőle a melegebb dolgokat.De utánajárok a történetnek,és nem a horgászoknál érdeklődöm.
Üdv:
kalti57
Szia kalti 57 ! Én is arra értettem, csak egy hozzászólásba foglaltam a két témát, lehet kissé félreérthetően :) valóban megérne egy szonaras kirándulást.
Igaz nem a magyar vizekről szól, de a roncsok történelmünkhöz tartoznak:
http://buvarregesz.blog.hu/2010/11/09/szerbiai_folyami_roncsok
Sz. Zs.......
Egy okból tenném az uszály elsüllyedését háborús időpontra: Ha a háború után történik, akkor már olyan eseménynek számított volna, hogy nyoma lenne legalább napi sajtó szintű híradásokban, de nincs. A legenda tényleg sok változatban létezik. Meg hát volt egy olyan búvárgeneráció is, amelynek néhány tagja hajlamos volt hátborzongató történetekre, mivel tudta hogy kevéssé visszaellenőrizhető amit mond, ezért is jó a búvárkodás elterjedése, mert ez most már nincs így:)
Landtorpedo hozzászólására visszacsatolva, gyakorlatilag nem lehet úgy megjelenni vízparton búvárkutatásra hazánkban, hogy az odalátogató érdeklődők ne meséljék el a maguk elsüllyedt tankját, tatárjáráskor elásott harangját,törökkorban folyóba rejtett kincsét stb. ez nem baj mert egyrészt néprajzi értéke van a történeteknek, másrészt rendszerint hoznak pálinkát is a látogatók:) Legutóbb egy kedves öregúr mesélte, hogy a Drávában Barcson 1946-ban fogtak egy hatalmas harcsát ami megevett egy német rohamsisakot amit megtaláltak benne.
Nagy hírverést csináltak az uszályból... Ezen akadnak fent, de ha tudnák, hogy mivel van tele azon a szakaszon a Duna, az uszály rögtön el lenne felejtve. Úgy tudom, a folyó budapesti szakaszának lőszermentesítése több tíz milliárd forintba kerülne és évekig elhúzódna. Nem beszélve a hadironcsokról...
Ezen izgultak, lerágták az összes körmüket, hogy "jaj, az uszály tele van robbanószerrel, most mi lesz?" És Budapest? Köztudott - nekünk -, hogy általánosságba a különböző világháborús robbanótestek hogy helyezkednek el a föld rétegeiben. Ugye, ha jól emlékszem repeszaknagránátok 0,5-1 méter, közepes tüzérségi gránátok 2-4 méter, nehéz tüzérségi gránátok 4-6 méter, könnyű légibombák 5-7 méter, nehéz légibombák 7-10 méter. Ezeket a mélyebb rétegeket csak kevés helyen bolygatták és mentesítették, tehát éppen csak a töredékét távolították el a ledobott vagy kilőtt mennyiségnek. A pestiek, vagy az ott dolgozók, ott kóricálók minden nap ezek felett gyalogolnak el, és egy uszály a legnagyobb probléma? :D
***
landtorpedo
Gárdonyi Gáza művében volt olvasható az, hogy Attilát, a hun királyt vas-ezüst-arany hármaskoporsóba temették, valahol a régi Tisza vonalán. Ez egy legenda, persze biztos van alapja, de kár lenne ebből kiindulni a sír kutatásához.
Tiszteletem az Uraknak ( és a hölygeknek ha vannak )
Nem is az a kérdés hogy van e harcjármű a Magyar vizekben vagy nincs, hanem hogy mi lesz a sorsa a kiemelt járműnek és a kiemelésre ráköltött millióknak.
Ugyan is a leletre mindíg van jelentkező de a költségek már valahogy nem ilyen kapósak. Már pedig a bpiszkos anyagiak is a képhez tartoznak mert ugyan az ember elhivatottságból csinálja de akár csak egy hétvégi 500 km es oda vissza leruccanás autópálya költség kaja merülési költségek egyebek lazán tízezres léptékbe mehet. Ha meg egyéb műszert hajót kell bérelni akkor meg megy tovább. Aztán hányszor van úgy hogy az ember elmegy nagy reményekkel lelkesen és SEMMI ! Majd megint és megint SEMMI ! És évek alatt jön össze annyi infó tapasztalat hogy valamire elég biztosan tud "fogadni"
Jelenleg is lenne lehetne kiemelés. A járművek nem kérdésesek annyira nem hogy az első kettő helyszín biztos míg a harmadik is 90% os lenne ami ugye már egy sorozat.
Lehetne kezdeni a "Szegedi tankkal" Azt már a 70 es évek végén megtalálta "Oszi" honvédségi vonalon ismerős lehet a név. A 80 as ban is bejelentette de senki nem tett semmit. Amit tudni lehet biztosan hogy a csövén nincs csőszájfék ( meg lett tapogatva ) és azon a pontonon T-34/85-76 Szu-76 Szu-85 valamint ISZ-2 harckocsik mentek át. Az az aT-34 esélyes ( drukkolok hogy 76 os legyen ) és a Szu-85 ös ( ez is jöhet )
De ismét a kérdés milenne a járművel ? Harc indulna Szeged Bp- között és mindenki a magáénak követelné ( már fel fel parázslott az érdekellentét amikor pár éve puhatoloztunk a dolog felöl ) Restaurálás ? Költségek ? stb stb.
Ráadásúl sajna (manapság meg pláne ) a hatalom szavával bármit el lehet venni.
--jelenleg pont a fentiek miatt az általam ismert "nagyok" kiemelés kutatás területén majd hogy nem teljesen nullára visszavettek és még csak nem is látják mikor lehet ennek a "korszaknak" vége.
Hajrá kurucok !!!...
Uszály a Szabadság hídnál.
Az ostrom utáni ideiglenes híd építéséhez való nagy részt faanyaggal és egyébb kellékekkel van megpakolva. Egyértelműen háború utáni. A "robbanóanyag" a képbe a 80 as évek elején úszott be mikor a búvároknak merülni kellett hivatalból és a vizsgálat elhúzódott a robbanyag gyanú miatt és nem csak hogy elhúzódott de a pótlékok is emelkedtek vele.
Nincs rajta robbanóanyag. Egyszerú építési anyaggal van megpakolva. Pénz nem volt a kiemelésére és jelenleg ott senkit sem zavar. A "zöld bólya" olcsóbb volt.
Hajrá kurucok !!!...
Kedves Kuruc !
Szerintem, hogy mi legyen a sorsa a kiemelt járműnek, egyértelmű: közgyűjteménybe kell kerülnie, ahol mindenki láthatja, nem osztják szét darabjait egymás között a kutatás résztvevői hozzájárulásuk arányában, stb. Ez nyilván feltételezi, hogy a kiemelés állami pénzen, vagy olyan szponzorpénzen történhetne, amely szponzor a fentieket tudomásul veszi, egyébként nincs értelme nekikezdeni és jobb helyen van a víz alatt. Állami pénz pedig jelenleg sincs,a benzinköltség stb. sem mindig térül meg. Az időnként csordogáló pályázati pénzeket pedig szerintem is helyes elsősorban régészeti kutatásokra fordítani jelenleg. Egyébként jellemző példa, hogy Magyarország eddig megtalált - markolóval meder rekultiváció közben véletlenül kikotort - legrégebbi hajóleletét saját zsebből helyeztük biztonságba, különben elpusztult volna. (nem dicsekvésből írom, csak a helyzet jellemzésére) Mindazonáltal abban nem értek egyet az általad ismert "nagyokkal" hogy kutatni emiatt ne kéne, azt lehet, feltérképezni, helyet, állapotot rögzíteni, majd békén hagyni, várva a fenti lehetőségekre...ugyanis ennek a korszaknak belátható időn belül nem lesz vége.
Ui: olvastam egy másik, bizonyos hajóroncsos fórumon, milyen szépen lekádereztél minket Vajk nicknevű felhasználónál, ezúton tájékoztatlak, hogy a lelkesedés még megvan és felszerelésparkunk is egyre bővül, amit ő sem ismert maradéktalanul már akkor sem, amikor neked válaszolt. Kérdezni pedig nyugodtan lehet közvetlenül, ha valami felmerül:)
"közgyűjteménybe kell kerülnie, ahol mindenki láthatja, nem osztják szét darabjait egymás között a kutatás résztvevői hozzájárulásuk arányában, stb."
Nem tudom honnan olvastad ki a hsz ből hogy a kutatóknak kellene szétosztani a leleteket ????
Már megbocsáss de ez így ebben a formában kicsit karcos. Amúgy a közgyűjtemények közzül amit említettél tudnál olyat mondani ahol méltó helye lenne ahol a köznép hozzáfér és karbantartják gondját viselik ? És akkor még nem beszéltem az esetleg ez is megy külföldre akciókról vagy éppen a privatizációkról havernak párttársnak.
Továbbra is fenntartom kétségemet hogy az állam képes lenne korrektül bánni akár a lelettel akár az emberekkel.
Ebből kifolyólag ha az államra várunk akkor itt sok előrehaladás nem lesz. És persze a partizán akciót is elítélem csak azt nem tudom hogy akkor mi lenne a jó !!!
Amúgy sok szerencsét. Attilának meg üzenem hogy emlékezzen meg legközzelebb ha bejelent valami "leletet" hogy az infót kitől kapta mert elég amnéziás jeleket mutatott eddig.És itt nem magamról beszélek.
Szóval sok sikert. Mindent bele.
Hajrá kurucok !!!...
"Nem tudom honnan olvastad ki a hsz ből hogy a kutatóknak kellene szétosztani a leleteket ????"
Nem olvastam ki,mivel nem is hivatkoztam, csak jeleztem ennek veszélyét a magánfinanszírozással kapcsolatosan, mert fennáll. (találoztam már ilyen gondolatokkal magánfinanszírozói lehetőség felvetése kapcsán)A megfelelő közgyűjtemény a HIM vagy bármely megyei múzeum ha megfelelő anyagi kondícióba van hozva (ez remélhetőleg javuló tendenciát fog mutatni...) amíg nincs így addig pedig max. vízalatti bemutatóhelyet kellene létesíteni.
Köszönöm a jókivánságot, most már legalább tudom egyéb vonalakban mi a probléma:) Nos 2003. óta minden kutatáson ott voltam, olyan régészeti lelőhelyen még nem merültünk aminek ne lett volna korábbi tudományos feldolgozásos nyoma arch.ért. múzeumi évkönyvek, stb. szintjén, legalább ottlétének lehetőségét említve,vagy szonárfelvételezés során bukkantunk rá. Egy bizonyos balatoni merülést leszámítva, ahol viszonyt jelenkori téglákat találtunk, de az természetes, hogy az ember néha így jár, mint írtam akkor is...Az egyéni hiúságot pedig elsősorban magánbeszélgetés keretében kell rendezni,amire minden lehetősége megvan az érintettnek ha úgy érzi, nyílt fórumok sértődésvezérelt bevetése nélkül.Egyébiránt pedig a tudomány iránti alázat oltárán félre kell tenni a sértődést szerintem, mert hátráltatja az előrelépés lehetőségét, ez meg a magánvéleményem...
A hsz-ed második részére nem válaszolnék mert nem itt a helye. Minden esetre annyit megjegyeznék hogy olyan magánkutatóval még nem találkoztam aki elismeréssel szólt volna "Attilával" való közös munkáról, viszont az ellenkezőjét szinte mindegyik említette.
Ez az oka hogy egynél többször civíl "kaliber" nem is dolgozott vele.
De a lényeg !!!
"Nem olvastam ki,mivel nem is hivatkoztam, csak jeleztem ennek veszélyét a magánfinanszírozással kapcsolatosan, mert fennáll. (találoztam már ilyen gondolatokkal magánfinanszírozói lehetőség felvetése kapcsán)A megfelelő közgyűjtemény a HIM vagy bármely megyei múzeum ha megfelelő anyagi kondícióba van hozva (ez remélhetőleg javuló tendenciát fog mutatni...) amíg nincs így addig pedig max. vízalatti bemutatóhelyet kellene létesíteni."
A gond az hogy az állam töketlensége tehetetlensége miatt még a magánemberek helyi kutatók munkája ambíciója még nem áll le. Ők szeretnének többet és többet megtudni környezetükről multjukról stb. Azért mert az állam tehetetlen béna kacsa, attól miért kell a magánembernek is szenvednie és a semmittesvésre kárhoztatva lennie ?
Hajrá kurucok !!!...
A kutatók egymással kapcsolatos véleménye nyilván az egyéni szubjektum tárgya, ezért nem is vitatható, de megjegyzem én dolgozni "civil kalibert" egyet sem láttam a kutatásokon, amennyiben ezen a fizikai, gyakorlati részvételt értjük:) Az ellenérzés max. abból fakadhat, hogy az az álláspontja, hogy a régészeti kutatást vezesse régész, és minden menjen a közgyűjteménybe, vagy ne bolygassuk, ha a jövőbeni sorsáról előre nem rendelkeztünk megnyugtatóan. Ez lehet, hogy néhány ambíciózus, vezetői hajlamokkal megáldott, ám megfelelő szakképesítéssel nem rendelkező embert sért (csak régészeti vonalról lehet szó, mivel roncskutatást eddig esetlegesen, saját kezdeményezésre folytattunk). Szerintem viszont helyes álláspont, egyben átcsatol a második részhez: a magánemberek és helyi kutatók munkája és ambíciója rendkívül tiszteletreméltó dolog, de a kutatás megfelelő szakmai irányítása, és főként az eredmények szakszerű feldolgozása és publikációja nélkül tudományos szempontból nem sokat ér. Az valóban a közintézmények hibája, hogy nem törekednek az ilyen kutatói elhivatottságok és hajlamok közérdek mentén való hasznosítására. Ugyanakkor sok a magányos, kinyilatkoztató önjelölt is, akivel lehetetlen együttműködni...
Hát az általad említett kritikát még nm hallottam egyik "kalibertől" sem. Másokat amik nagy részt össze is csengtek annál inkább.
De most vissza a témához.
Igen van Magyarországon kiemelhető harcjármű repülő stb. Egy még igen unikum is akár a típus akár a felségjel rajta. De egyszerűen nincs értelme jelenleg foglalkozni a dologgal. Az állami intézményekben továbbra is a "ez az én szemétdombon és itt kuss van mindenkinek" dívik általában két kalapnyi aroganciával.
Sajnos ez nem csak ezen a területen van így hanem mindenütt. Ezért tartunk ott ahol tartunk.
Hajrá kurucok !!!...
Mivel az egyéb kritikákat a sejtetés homályába tetted, maradjanak is ott:) Kutatási tevékenységünkkel kapcsolatosan az állam mindig elismerő volt, csak nem adott pénzt:)
Mivel kapcsolatban ? Mert Ozorával kapcsolatban több dolog is van, volt. Lelőtt amerikai pilóta repülőgép "tavi harckocsi" Szóval CORVIN. Minden szinten szinte minden.
Hajrá kurucok !!!...
Márpedig Attila sírja bizonyíthatóan Sopronban - volt.
Történt ugyanis, hogy ha jól tudom 1935-ben állítottak fel Sopronban egy Attila szobrot, ha minden igaz, a II Rákóczi Ferenc hadapródiskola ("Cőgerei") területén.Az iskolát a háború alatt lebombázták (itt kapcsolódik az oldal témájához,ti. "A II.világháború hadtörténeti portálja"), de a szobor és a sportpálya megmaradt
http://indafoto.hu/tacsifoto/image/6844249-28e61706
Ez a szobor még a '60-as években ott állt, az "Attila pályán", ahogy akkoriban hívtuk, talapzatán rovásírással az Attila felirat, mígnem a József Attila lakótelep építésekor útba nem lett, és mivel nem tulajdonítottak neki művészettörténeti értéket, elrendelték a lebontását. Az egyik építési művezető azonban "megsajnálta" a szobrot, nem zúzatta szét, hanem ásatott egy nagy gödröt, és abba temették "Attilát", szó nem volt hármas koporsóról :-)
A rendszerváltotás után aztán ezen jólelkű művezető útmutatása alapján kiásták "Attila sírját" és újra felállították.
Erről és a Rákóczi Baráti Körről a Soproni Szemle oldalán lehet olvasni
http://sopszem.sopron.hu/sopszem//2000-LIV-1.pdf
73!
Akác11...
Schweinehund !
Nyers és kérlelhetetlen elvtársi őszinteséggel megmondom hogy NEM MEGY. Éppen ezért cca három éve az "operatív" részét a dolognak fel is függesztettem mert annyi és olyan falakba ütköztem ami az én képességeimet meghaladják.
Talán ésöbb, ha változik majd valami. ( fog változni ??? )
De hogy mikor azt nem tudom.
Jelenleg földrajzilag és technikailag is más területen "ügyködöm"
Hajrá kurucok !!!...
Sajna még várnod kell. De talán más, mások okosabbak, kitartóbbak, szerencsésebbek lesznek mint én. Drukkolok nekik.
Mind azon által ha úgy alakulna akkor és lenne valami fene hirtelen nagy változás és az állam részéről valami korrekt hozzáállásra lehetne számítani akkor "bármi" megtörténhet.
De addig csak "szurkoló" vagyok.
Hajrá kurucok !!!...
Sosem dolgoztam a HIM-nél. A HIM-el igen voltak közös dolgaink de sosem dolgoztam ott.
Ezt honnan vetted ?
Hajrá kurucok !!!...
Locations
Nálunk is van egy ilyen sztori, ami azt állítja, hogy a nyugati főcsatorna (ami most kettéágazik, de akkor még csak a kesi csatorna volt meg) hídja alatt van egy német harckocsi. Akkor a csatornát a németek kérésére leeresztették (ha jól tudom), és így a tankoknak nagy gondot okozott. A híd méretei alapján akár egy Párduc is elférne alatta, de mivel azóta a csatornár nem engedték le, de számtalanszor kotorták, nem hiszem, hogy ha volt is ott valami, akkor még ott lenne.
[color=FF3300]Ássuk ki a csatabárdot![/color]........................
Hely
Érdeklődéssel olvastam az eddigi hozzászólásokat, jónak tartva kalti911 kezdeményezését a témát illetően. Megjelentek újfent a személyeskedések is,amitől a hideg kiver. Úgy látszik, enélkül nincs beszélgetés. Engem a repülés eseményei hoznak lázba inkább, de a páncélos történetek sem hagynak hidegen, mindannak ellenére, hogy gyűlölöm a háborút és erőszakot. Azért szólok hozzá a témához, mert látom, hogy megrekedt és így hátha meglendülnek a gondolatok.
Talán egy éve találkoztam egy úrral, aki állítólag rendőr volt valamikor és aki összehozott vele egy elsüllyedt harckocsi miatt tette ezt. Nagyon nem ismerkedtünk meg, mert a feltételei nem tetszettek, azért ez a pongyola tálalás. Két légfegyvert kínált megvételre. Ha megveszem a fegyvereket, akkor szolgáltatja ki annak a személynek az adatait, aki engem elvisz arra a pontra, ahol a kérdéses páncélos el van süllyedve, de a lövegcső vége kiáll a földből. Mivel az üzlet nem hozott lázba, ugrott a lehetőség, hogy saját páncélossal járjak dolgozni.
Azért hoztam szóba ezt a sztorit, mert a kérdéses jármű valahol Lepsény közigazgatási területén pihen. Ha ez igaz, van néhány kiváló ember azon a környéken, akik a Margit vonal környékén kutatnak és csak hozzá tudnak szólni ehhez az információhoz. Bízom benne, hogy Magyarországon is lesz olyan lelet, ami egyben, vagy közel egyben van. Ha valaki ismeri a kérdéses lepsényi tank sztoriját, szóljon hozzá, még ha kacsának is bizonyul. Azt tudom, hogy kemény bulik voltak abban a körzetben is. Szívesen olvasnánk Lepsényhez kötődő eseményekről. Jó kutatást kívánok. Üdv:pillanat53
pillanat53
Mozgalmas volt arrafelé az élet.
http://mek.oszk.hu/05000/05069/html/index.htm#d1e5626
9. fejezet: Áttörés a Dunához (1945. január 18-19.)
Az öregek szerint a kettős és a sebes körös összefolyásánál is volt 44-ben egy átkelés,szerintük nem maradt "nyom nélkül"! Télen mikor Szentandrásnál megnyitják a zsilipet lemegy a vízállás akkor talán érdemes lenne megnézni! Ki tudja! Decemberben ha lessz időm megnézem.
" A fegyver nem játék, főleg ha más kezében van! "
Hely
Kedves kalti911! Köszönöm, hogy ilyen nívós irodalomhoz juttattál. Feltétlenül végig olvasom. Számomra még van egy nagy fehér folt, ez pedig a Kaposvár-Marcali-Siófok háromszög. Sajnos erre vonatkozóan még nem találtam átfogó irodalmat. A Balatoni csata egy mondattal sem foglalkozik az említett területtel, pedig sajnos itt is voltak harci események. A Balaton nyilván akadályozó tényező volt, könnyebb volt megkerülni, mint átugrani, de a légi tevékenységek, kényszerbombázások az orosz felvonulás ezt a területet is érintette. Nem találtam pl. adatot a Kaposvár-Szántód-Siófok felvonulásról, pedig kemény légitámadásokat kapott. Nem találkoztam annak az eseménynek a leírásával sem, ami az orosz Balatonon való átkelési kísérletét említette volna Szántódról Tihanyba. Igaz, ezek hadászati jelentősége nyilván csekély, de Balaton csak egy van. Stb.
Ezért jó ez a fórum, itt sok minden kiderül, kiderülhet. Azért én kíváncsi vagyok változatlanul a lepsényi tankra. Lepsényiek! Írjátok meg, Ti hallottatok-e róla! Ha ott van, ki kell ásni, ne egye meg teljesen a rozsda. Üdv:pillanat53
pillanat53
Nagyon sok időt töltök Lepsény környékén. Pontosabban Polgárdiba. Több idős emberrel beszéltem, senki nem tud ott elsüllyedt harckocsit. Szerintem csak egy a sok legenda közül. Viszont, Polgárdi és Lepsény között az erdősávokban sok állás látható még. több idős említ egy nagy bombakrátert. Oda hordták a háború végén a talált fegyvereket, páncél lemezeket, stb,,.kapaszkodjatok meg, több szekérrel. Aztán utána betemették. A terület erősen vizes mocsaras.
......
Tavaly nyáron agy ismerősöm alapásás közben talált egy rohamsisakot, mellette egy közel 2 méter hosszú lánctalpat. Láttam. Polgárdi belterületén került elő. többen is mondták nekem a szerelő műhelyt. Skacok , bárcsak előkerülne tényleg valami komolyabb, egyben lévő harcjármű. Nagyon sokan örülnének szerintem , többek között én is.
......
Melles neoprén csizma aztán lehet lengetni...
"Aki vadállatot csinál magából, az megszabadul az emberi lét fájdalmától!"
-dr. Johnson-
Milyen lánctalp volt?
Itt is egy szóbeszéd járja, hogy Mohácsnál a komp kikötőtől vagy kb 200-300 méterr van úgyszintén egy elmerült tank, de nemt udták kiszedni a mai napig. Lehetséges, ha most megpróbálnák, talán kitudnák szedni, ugyanis, mikor a németek vonultak vissza a szigetből, lehetséges, hogy akkor csúszott vagy esett bele 1 német tank. De az sincs kizárva, hogy egy t-34 es
Nos ez egy régi téma, német rohamlöveg a horgásztóban .....( nem írom ,hol ,de ezen az oldalon /a régin / volt már említve párszor pontosan is ).
Jórészt az iszapban, állítólag egy fenékforrás közelében.
Abból ,hogy mekkora ellenállás és ködösítés van -ha próbálod tudakolni-biztos vagyok benne,hogy van ott valami. ( Vagy volt.)
Csak példának: akik kutatták még azt is tagadják ,hogy ott voltak.
Állítólag a kilencvenes évek elején olyan helyzetben állt ,hogy sonárral tudták a járószerkezet alapján azonosítani.Az a történet Marderről szól.
Foglalkoztak vele biztosan ,mert akkor még nem volt minden horgászladikon sonár, úgy kellett kiszedni valamiből és megoldani a táplálását a csónakban.
A "táplálás" még a korszerű szonarak esetében is megoldható egy akármilyen 12V-os autóaksiról:)A 90-es évek elején egyébként magánkézben hazánkban legfeljebb II. generációs halradarok voltak, amelyet valóban hívtak néhányan fellengzősen "szonárnak" viszont ezek nem voltak alkalmasak a "járószerkezet" konkrét azonosítására. A hivatalos szervek birtokában lévő szonarakat meg terjedelmük és beépítettségük jellege miatt nem lehetett ideiglenesen kiszerelni (a jeladó fixre be volt építve a hajótesbe) és horgásztavi alkalmatosságokon elhelyezni akkoriban, ez is tény.
Ui: Amennyiben a részletesen emlegetett búbánatvölgyi tóra gondolsz, akkor ott a teljes fenékszelvényes szonarazás alkalmával egy drótkötéldarabot sikerült találni, meg legendákat, miszerint a tőzegben 8 méter mélységben elsüllyedt a harckocsi, ami hülyeség.
Nem halradar volt.
Egy tengeralattjáróból szedték ki.
Nos mivel az nem sok volt itthon, innestől............
A történetet én a tulajdonosátol tudom.
(Azt hiszem a táplálásbajuk az alkalmazott monitorral volt. )
Esetleg meg lehetne tudni, hogy milyen típusú tengeralattjáróból? Addig óvakodok a további reagálástól míg ki nem derül:)
Hely
Tengeralattjáróból? Erre én is kíváncsi vagyok! Mellesleg,nem csak otthon vannak mesék, elsüllyedt tankokról. Van egy észt kollégám, aki mesélt nekem egy tankról ami Tallin-tól 80km-re van elsüllyedve lápos területen. Valamilyen tóban,vagy hasonlóban van, és itt is csak a torony teteje látszik ki. Persze ő is Tigrissel indított. Majd kiegyeztünk egy "nem tudom pontosan" tankban. De ragaszkodik az állításához. Remélem, idén utána tudok járni a dolognak. Bár szkeptikus vagyok. Azt mondja,hogy nyáron csak gyalogosan és vezetővel lehet megközelíteni a helyet, mert a járművek belesüppednek a talajba. Hiszem, ha látom!
A haza mindenek előtt!!!!
Az észtországi mocsárban szerintem a siker valószínűsége sokszorosa a hazai horgásztavakénak (a folyamoknak nem biztos)Egy kirándulást mindenképpen megér ha van rá lehetőség.
Mivel a régi oldallal eltűnt, ezért ide linkelem a búbánatvölgyi szonarazást:
http://buvarregesz.blog.hu/2009/09/10/elsullyedt_legendak_nyomaban_nemet...
Ebben semmi titokzatosság és ködösítés nincs, a blogposzt hozzászólásai között még azt is leírtam, ami a "hallomás" volt:)
és a szegedi tankot:
http://buvarregesz.blog.hu/2009/04/30/kutasson_on_is_a_szegedi_tank_utan
Ez konkrétan ott van, ha valaki megszervezi a kiemelést, a pontos koordinátákat megkapja.
Azt gondoltam hazai vizes körökben ismert a maszek tengeralattjáró történet.
Főleg ,hogy az is kutató búvárral kapcsolatos.
Ezért írtam ,hogy "......"
Konkrétum ment privátban.