M42-es sisak restaurálása
Jó napot kedves tagtársak! A sisakkal kapcsolatban nem igazán tudok információval szolgálni, mert hogy vatera lelet, viszont gondoltam megosztom veletek első német sisakom felújításának eredményét. Nem igazán volt legatyásodott állapotban, és nem is lett olyan szép mint itt egyes tagtársak darabjai, de azért nem lett rossz (szerintem). Tudom hogy vannak emberek akiknek nem tetszik az ilyen mértékű helyreállítás, mert hogy olyan mint ha most jött volna a gyárból, de ha belegondoltok nem éppen egyszerű egy szakavatatlan embernek az elejétől a végéig megcsinálni. Az antikolás résznél még elakadt a restaurációs folyamat, ezért ha esetleg van valakinek egy bevált módszere vagy praktikája, azt szívesen fogadom, no meg persze a kritikákat. A sisakról még annyit hogy egy M42-es 64-es méretű darabról van szó, beütők már csak halványan látszanak, ezért nem tudom kiolvasni.Ha esetleg valakit érdekelnek az egyes folyamatok a sisak felújításával kapcsolatban, annak szívesen elküldöm a képeket minden egyes lépésről.
(Helyesírást javítottam. Szerk.)
Én úgy tudom, hogy egyáltalán nem. Max. ha a katona beleírta. A sorszám csak a gyártási tételszámot vagy valami ilyesmit takar. Bizonyos típusok sorozatszámainál lehet következtetni arra, hogy mikor készült.
Szervusztok!
Ide írom a kérdésemet, mivel Heer sisakról van szó. Meg lehet állapítani a sisakharang belsejében lévő sorozatszám alapján, hogy név szerint melyik katonáé volt a sisak? Nem tudom, hogy vezettek-e ilyen nyilvántartást. Köszönöm!
Az a baj, hogy az ilyen felújítós témáknál rendre az az ember érzése, hogy kicsit vak vezet világtalant. Jönnek a tippek, tanácsok, félinformációkon alapuló valótlanságok. Mintha senki nem látott volna még eredeti német sisakokat vagy mintha nem lenne bármilyen kép vagy információ azonnal elérhető ezekről. El kell fogadni, hogy kinek a pap kinek a papné. Van olyan sisak ami restaurálásra való pl. dísztárgyként vagy hagyományőrzésre de mindig lesznek olyanok akik szerint egy eredeti festés nélküli rozsdás harang is jobb mint bármilyen újrafestett, ezen szerintem kár ölre menő ideológiai vitákat lefolytatni. A személyes véleményem az, hogy csak jó állapotú és eredeti festék nélküli sisakot szabadna rekonstruálni de alternatív megoldásként szóba jönnek az utángyártott kínai bilkók így mindkét tábornak lehet némi igaza. A német sisakok gyári fel vagy újramatricázása 1943 augusztusáig tartott. Ezt követően a német fegyveres erők jellemző és előírás szerinti alapfelszereléséhez a matrica nélküli feldgrau sisak tartozott. A már használatban lévő sisakokról a pajzsok eltávolítását ill. a sisakok újrafestését rendelték el. Az M42-es típus gyártását 1942 augusztus 1-én kezdték meg tehát egy éven keresztül zavartalanul készülhettek a gyári matricával ellátott M42 sisakok. A kivételt a Quist gyár képezte amely szinte a háború végéig visszaperemezte a darabjait ezért számít nagyon ritkának egy Q M42 sisak már önmagában is. Természetesen 1943 után is maradtak matricák sisakokon de nem a gyártók hagyták figyelmen kívül a rendelkezést hanem a katonák és közvetlen feletteseik. Csapat szinten továbbra is elérhető volt a saját kezűleg felragasztható, vízes alapú sisakmatrica amit bárki megvásárolhatott magának. Persze egyéb összefüggésekre is érdemes odafigyelni. A luftwaffe M42 sisakok többségén pl. van matrica. A gyári KM sisakok 1940 után szinte kizárólag EF gyártójelűek így gyakorlatilag az összes KM M42 a fuldai üzemből került ki. ( a korai KM M35 kontraktora még az ET volt.)Az ET M42 SS sisakok szinte mindig már ckl beütősek..stb.
Ha a restaurálás mellett döntünk akkor érdemes körüljárni a témát, a gyártókra jellemző festésre, matricákra, sorszámra is gondolva hiszen ez olyan mint a makettezés. Bigfoot matricát még véletlenül se ragasszunk nem Q sisakra! Egy restaurált sisakot amúgy is mindenki pajzsosnak álmodik meg ami természetes. Ha már hozzányúl az ember legalább mutasson jól.
A kérdéses sisakra visszatérve véleményem szerint nem olyan szörnyű. A színkódokon sem érdemes lovagolni, egyszerűbb ha a szemére hagyatkozik az ember. Én a festés finom textúráját hiányolom, így van egy kis sufnibarkács jellege de sokat lehetne rajta javítani. Az igyekezet értékelendő. Én valahogy így képzelnék el egy M42 EF KM sisakot restaurálva bár az itteni sisak ET/ckl:
http://postimg.cc/image/ncfgk5n43/
Üdv Mindenkinek! Minden képen került rá pajzs, a rendelet csak utána jött hogy el kell távolítani a matricát és matrica nélkül kell kikerülniük a gyárakból, de ezeket a rendeleteket néha figyelmen kívül hagyták a gyártók, és még utána is kerültek ki a gyárakból matricás sisakok, úgy emlékszem a rendelet 1943-ban jött! Továbbá a kolléga sima Heer egypajzsos sisakot akart rekonstruálni!
Gyűjteményemből:
http://www.roncskutatas.hu/node/15842
És egy Pajzs nélküli változat:
http://www.roncskutatas.hu/node/10889
Volt rajtuk pajzs.
Ez engem is érdekel, mert az én Heer M42-es sisakomon van repró pajzsos matrica.
Ennek a sisaknak a festése lehetne matt. Nem egy KM matrica van rajta? Akkor meg a színkód nem jó. De javítsatok ki, ha tévednék!
Tudomásom szerint m 42-es sisakon nem volt egyik oldalon sem pajzs.Javítsatok ki ha tévedek.
Én sem szeretném elvenni a kedvét a kedves tagtársnak.
Viszont megjegyezném, pozitívumként, hogy ebben a galériában úgyis kevés kép volt.
Legalább a háttérre, és a kép minőségére több figyelmet fordíthatott volna, mert ezek nagyon lerontják a produkciót.
Mindenki azt csinál a tárgyaival amit akar, de én is hagytam volna úgy, ahogy volt.
Üdv.
Saját vélemény! Oda a patinája, oda a hangulata, oda az, hogy valaki ránéz és azt mondja: ez egy eredeti sisak. Én speciel 2-3 perc alatt megőszűlnék ha mindez az enyémmel történne. De hát van a mondás, Kinek a pap... Nem kritika, csak az én személyes röghöz kötött véleményem! :)
Bár a tagtárs választékos szóhasználata ellenére, meglehetősen hadilábon áll a helyesírással, azt nem igazán értem, miért vennénk el a kedvét:
ui.: egy festett sisakból ezer félét ki lehet hozni, ezerszer is újrafesthető-antikolható, stb. Nem is kell ahhoz újakat venni/lelni, no meg a felújítandó sisak nem is annyira ritka madár (szerintem a sisak, mint olyan se ritka), hogy bármit sajnálni kellene rajta.
Hát ja... Ne haragudjon meg senki, de a tárgy, a kép, és a helyesírás is rettenetes (utóbbi persze ki lett javítva), szóval sajnos csak itt kaphatott helyet!
Azonban...! Ne szegjük kedvét a tagtársnak, azt mondom! Én a magam részéről várom az alant elhangzott tanácsok fényében befejezett, szépen antikolt sisakról a remek, szabadban készült, éles fotókat, egy frappáns leírással, ami tartalmazza a felújítás folyamatát, és örömmel tehetjük be a restaurálás mappába! Ámen!
Makarov kolléga jól beszél! Pixeles képet még én sem láttam itt.
De hát - végül is - ez az elrettentő galéria...
Csodálkozom hogy senki sem szidja a kép minőségét!
Hát én akkor megteszem!
Szerintem sem az igazi. Mondjuk én lefényképezném napfényben is hátha szebb lesz.;) Illetve nem kell sajnálni a képeket. Megkoptatni sem lenne rossz ötlet ahogy a tagtársak írták. Első sisaknál érdemesebb valami olcsóbb és akár rosszabb minőségű sisakkal kezdeni. Megtanulni a dolgokat gyakorolgatni. Ez személyes tapasztalat. :)Adydas27 sisakja pedig kifejezetten tetszik sőt...
Az még úgy ahogy, de ez a festés és a matrica...kár a sisakért, szebbet is ki lehetett volna hozni belőle:)
Ez a szín elég gáz szerintem.Jobb lett volna eredeti szín alapján kikevertetni festékboltban. Eredeti színmintákat találni a neten vagy kód alapján kikevertetni, azt meg írtak néhányat itt is.
DE ha van már rajta valami eredeti festék akkor nem szabad lemázolni.OLyankor jön az olaj aztán mehet a polcra.
A saját munkám védelmében, úgy tudom, hogy a dokik/szanitécek stb..., vagy ahogy tetszik, maguknak festették fel a vöröskeresztet, mivel a gyárban nem festették rá, nem volt egységes. Minden régi képen máshogy néztek ki bármelyik nemzetnél...
Akkor lássuk a TE mutatványod! :-)
fúúú, egyik rosszabb mint a másik...
Szia! Én a homokot javaslom, nekem itthon fényes zománcfestékem volt, azzal festettem az egyik sisakra vöröskereszteket, amikor megszáradt átdörzsöltem vele és szépen elvette a fényét, és koptatott is rajta valamennyit. A durva koptatásokat még a festéskor csináltam. http://postimage.org/image/53qwsbf65/
Üdv!
A repedést hogy tüntetted el?
Üdv!Én ugy csináltam a mattítást,hogy száraz mosogatószivacs dörzsi fele+cif folyékony suroló.Szerintem jó lett,szépen "leöregedett".Fekete trutyival volt lefestve,gondolom cseh tüzoltó volt valamikor.
Hát igen elég újnak tűnik ,a festékbe kevrtem 50% mattítót csak a vaku miatt csillog ennyire.Köszönöm a segitséget megpróbálok valamit elkövetni vele.A csirke nem festett repró matrica.Képeket nemigazán tudom hogy kell róla feltölteni mert nem vagyok valalmi nagy hekker,de priviben szivessen küldök képeket vagy ha elárulja vki hogy kell képet plusszba felrakni azt megköszönném.
Jó lett a sisak. Tényleg kicsit mattítani kéne de amúgy jó. Grat