A 2500 honvéd áldozatot követelő tordai csatára emlékeztek
[Duna TV] Kolozsvár közelében a magyar katonák 1944. szeptember-októberében hetekig tartóztatták fel a szovjet hadsereget, míg végül leterítette őket a túlerő. Ezt a mozzanatot azonban, mostanáig, még a történelemkönyvek is elhallgatták.
---------------------------------------------------------------------
Budapest megköszöni a Tordai Honvéd Hagyományőrző Egyesületnek, hogy évek óta, önerőből dolgozik a jelenlegi Románia területén hősi halált halt magyar katonák azonosításán és igyekszik síremlékeket állítani nekik - mondta Holló József altábornagy, a Hadtörténeti Múzeum és Intézet igazgatója.
- A tordai csata a magyar hadsereg második legszebb fegyverténye volt a Don-kanyari csaták után. Óriási nagy hadsereget, a szovjet hadsereget sikerült itt feltartóztatni Erdélyben 26 napig, majdnem egy hónapig – mondta Pataky József a Tordai Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke.
A Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja azt mondta: a szívek megtisztulását és a népek megbékélését szolgálják az olyan megemlékezések, amelyeken egy közösség a területén elesett hősi halottak előtt rója le kegyeletét - függetlenül azok nemzetiségétől.
- Elesett katonák nem ellenségek, mindenkinek ugyanúgy joga és kötelessége, hogy ápolja a saját elesettjei emlékét, megadjuk egymásnak a kölcsönös, megillető tiszteletet, erről szól a magyar-román hadisír-egyezmény amelynek az alkalmazása most kezdődik el a gyakorlatban – fejtette ki Szilágyi Mátyás a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja.
Ennek az államközi egyezménynek köszönhető az is, hogy idén végre azoknak a magyar katonáknak is megadják a végtisztességet, akik Erdélyen kívül, a román királyság területén estek el. Ezt az emlékművet Bukarestben állítják majd fel, várhatóan a magyar-román együttes kormányülés idején.