Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/72' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Bunker, erőd, légó | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Valakinek van kedve létrehozni egy bunkerekkel foglalkozó honlapot, vagy megoldható egy ilyen rész e honlap keretein belül? Sok külföldi lap foglalkozik ezekkel, nálunk csak néhány. Most még szinte minden vasútállomások láthatóak kis betonbunkerek, Sok Bp.-i belvárosi ház tetején is vannak légvédelmi figyelőbunkerek, még megvan Veszprém-Jutason a Pumák óvóhelye. Szerintem elő a fényképeket, ezek jobban megmaradtak, nehezebb is volt széthordani őket, és feldobni, ki mit lát...
Az ötlet szerintem jó.
Nem rajtam múlik, de örülnék, ha erre a honlapra kerülne ez is, nem pedig új lapot, fórumot, regisztrációt, stb. megszokni, és elkészíteni is könnyebb lenne.
Azért a puszta képgyűjteménynél egy kicsit több kellene, valami korrekt adatbázis, térképpel, ilyesmi.
Ugyanezt meg lehetne csinálni a katonai temetőkkel és emlékművekkel is.
Erre gondoltam én is. A képgalériában is egy oldalt nyitni lehetne neki. Itthon is voltak bunkerek, erődök (néhol csak fa-föld), és sok helyen még ma is ott virítanak.
Meg is akartam kérdezni, az Astoria felől a Deák tér felé nézve, a nagy épület tetején is légvédelmi figyelőbunker van?
Szerintem is jó ötlet ez a topic.
Én is gondoltam már rá, hogy kellene egyet csinálni.
Én a MÁV területeit is ajánlom,Budapestről Debrecenig, majdnem minden állomás területén van ilyen figyelőhely. Szolnoknál a sinek mellett közvetlen van egy ilyen fölalatti kémlelőluk.
Üdv: András
Az ötlet jó! Azonban ahogy az előttem szóló is említette, nem csak egy képözönre van szükségünk, hanem ha valaki, valakik felölelik a témát( kapnak hozzá saját képfórumot, külön Topicot ) De ahoz fel kel dolgozni, hogy mit látunk a képen, hol van, ki mikor miért építette. Jelenleg mi a sorsa stb.
A katonasírokhoz hasonló képgalériára gondoltam. Én nem értek mélyen az erődökhöz, de érdekel a téma. Valaki okosabb összefoglalhatná a különböző célból épülteket - ha késztetést érez rá, ill hogy most még hol lehet találni..
Helo Gaha!
Ha vonattal Pest felöl jössz, rögtön a szolnoki pályaudvar előtt, de a rendezőpályaudvaron található. A vonatból bal oldal felöl látható. Nem tudom, hogy valóban bunker volt-e mert eddig én is csak a vonatból láttam.De valamilyen megfigyelőhelynek tünik számomra. 3 oldalon megfigyelőluk van, és kb 1 m-re emelkedik ki a földből. De valószinűnek tartom, hogy Közép-Európa legnagyobb rendezőpályaudvarán több ilyen is van, volt.Nem beszélve a légó pincék hálójáról.
Üdv: András
Egy vasutas barátom szerint ezek még abból a korszakból vannak, amikor a váltó mellett a kis bódéban csücsült a bakter, és váltotta a váltót. Aztán ha jöttek a bombázók, akkor beugrott a 2-3 férőhelyes óvóhelyre. Ezek tényleg csak óvóhelyek, mert puskát sem lehet kidugni a kukucskálókon. Manapság ált. krumpliraktárak...
Sziasztok!
Kb egy hónapja láttam a Hiradóban, hogy van egy fickó aki a Csongrád megyei bunkereket kutatja. Állítólag azon a környéken még jól fellelhetőek az utak mentén. És azt szeretné elérni, hogy újjítsák v óvják meg ezeket az építményeket.Mert ez akár turistákat is vonzana a körzetbe.
Éljen a bunkerturizmus!!!
:-D :-D
András
Helo!
Most jutott eszembe, hogy Budapesten a Citadella alatt is találtak egy német bunkert, vagy fél évvel ez előtt. Tud valaki erről valamit?
Azt hiszem két szintes, és a legalsó szintröl még mélyebbre lehetne ereszkedni. Csak az baj, hogy el van árasztva......
Szerintem jó kilátásaink vannak arra, hogy találjunk egy Tigrist, de minimum egy U-boot-ot. :-D
Az már a központi lőtér része valószínűleg. A helytől amiről beszélsz nyugatra van a nullpont, Gyulafirátót felett. Valamelyik ismerősöm arrafelé volt katona, mesélte hogy sokminden dolog van a fűben arra, de nem tanácsos összeszedegetni. Elvileg az út mellett tábla tiltja a belépést a területre, ő is őrségben volt ott. Ott zuhant le a két összeütközött Mi-24 is lövészeten. Sok hüvely van arrafele..
Egy bunker talán felénk is volt. Az illető aki mesélt róla még gyerekként játszott benne. Tégla fala volt és csak egy ajtónak volt nyílás csinálva, se ablak, se lőrés! A födém betonlapokból állt és ez az egész le volt takarva földdel.
Aztán 1960-ban a helyi TSZ lebontotta. Kerestük a helyét de sajnos nem találtuk meg. Egy futóárok vezetett a műútig.....de a területet mint lőteret újrahasznosították a szocializmusban, így most elég sok futóárok van kiásva.
Nem tudjuk megállapítani, hogy melyik mikor készült! Persze a legjobb állapotúakat kizárhatjuk :-)
Üdv
WIII
"Rozsda ette penge falra kiszegezve, Dicső multunk hol vagy , hol vagy eltemetve?
Kiásunk a sírból kopott büszkeségünk, Gyalázott zászlajink, megcsonkított népünk!"...............
Esetleg a honvédségnél vannak térképek a kisebb lőterek elrendezéséről, alaprajzáról is? Vagy azokat kidolgozott terv nélkül, improvizálással építették ki?
Azt tudom, hogy a nagyobb lőtereknek vannak térképei és azokból osztottak ki a gyakorlatozásra érkezők parancsnokainak, hogy ne tévedjenek el az alakulatok. De ilyen térképek vannak a kisebb lőterekről is?
Üdv
WIII
"Rozsda ette penge falra kiszegezve, Dicső multunk hol vagy , hol vagy eltemetve?
Kiásunk a sírból kopott büszkeségünk, Gyalázott zászlajink, megcsonkított népünk!"...............
Veszprém környékén biciklivel?
Veszprém vasútállomáskól a préri felé kell menni, a piac után, Vp. ÉNy-ra volt a Pumák reptere. Ott még megvan a légvédelmi bunkeruk/földalatti harcálláspontjuk.
Tovább menve Városlőd irányába Márkóig tart az egykori lőtér, majd Herendnél jobbra a hegy tetejére fel lehet jutni egy kiépített aszfaltúton, ott egy egykori orosz bázis, két nagy toronnyal, a föld alatt többszintes járatrendszerrel. A Bakony Középső-Hajag-on, egy rég ottfelejtett szovjet bázis közelében van egy emléktábla az erdőben, és roncsdarabok is találhatóak szép számmal. 1973-ban csapódott a hegyoldalba három szovjet gép.
A három repülő feladata az lett volna, hogy egy veszprémi ünnepély részeként áthúznak a város fölött. Sosem értek oda...
30 évvel a tragédia után még mindig lehet találni repülőgép darabokat az erdőben.
Az orosz bázisról képek itt: http://www.geocaching.hu/caches.geo?view=74
Tud erről valaki bővebbet?
Kb. két hete volt egy műsor a Nat. Geo.-on, ahol arról volt film, hogy egykori bányákat tártak fel Németországban, ahol hárorús üzemek, raktárak voltak. Némelyik vízzel volt elárasztva, V-1 alkatrészek, bombák voltak a képeken. Nem láttam az egész filmet, látta valaki? Lehet ilyen nálunk is?
Budafoki borpincék : DB 605-ös motorgyártás
Dreher Sőrgyárak : Me 109 összeszerelés
A sörgyár egyik igazgató asszonyával személyesen is beszéltem többször is a témában. Elmondta, hogy SENKI nem tud a cégnél arról, hogy a II. Vh-ban vadászgépgyártás folyt a pincékben. Sőt még azt se tudták, hogy melyik részen lehetett. Ez egyszerre lelombozó, és bíztató.
Személyesen voltam lenn , és egy iszonyat labirintus. 20-25 méter mélyen kezdődik, és a legnagyobb kiterjedésekor Budapest legnagyobb X. kerületének cca fele alatt terült el. Azóta sok járatot betemettek, de ezekben nem találtak semmit.Ha minden igaz sikerült megtalálni a valamikori liftel ellátott bejáratot, de egyszerűen olyan hatalmas, hogy azt se tudom hogy kezdjek neki.
A Budai kopasz hegyek köztudottan elég üregesek, van amelyikben még a rendszerváltás előtt is katonai raktár volt, sínek vezettek a hegybe. De hallottam olyanról, amiben fegyvergyár vagy raktár volt, de Bp bekerítésekor nem tudták kiüríteni, így befalazták a bejáratot, szellőzőket, és a betonba aknákat raktak. A háború után még egy adag betont húztak rá, az aknák miatt. Aki mesélni tudna, már nem él...
A Tapolcafő-Nagytevel község D-i kijárata közelében levő objektum területén 53 épület volt, melyek közül a föld alatti rész bejáratait rejtő 7 épületet a távozók lebontották. A földbe ágyazott létesítmény hátramaradt helyiségei - melyek berendezési tárgyait elpusztították - arra engednek következtetni, hogy itt egy frontvezetési pont működött, melyben kb. 400 ember dolgozott. Az erődítési létesítmény 40 cm vastag vasbeton szerkezete és az azt borító 5 m-es földtakarás, valamint a bejáratok kialakítása alapján a 3. védelmi csoportba sorolható, mely védelmet nyújt harcászati atombomba ellen.
Az objektum helyiségeit egy L alakú folyosó köti össze, melynek hosszabb szára 200 m, rövidebb szára 86 m. A folyosókról ágaztak le a különböző rendeltetésű helyiségek: harcvezetési terem, híradóközpont, gépház, javítóműhely, aggregátorterem, elektromos központ stb. Az objektum önálló kúttal és víztárolóval rendelkezett. A levegőellátó berendezés adott esetben 400 ember több tíznapos benttartózkodását is lehetővé tette még hermetizált üzemmódban is.
Az objektumnak 7 bejárata volt, melyből kettő főbejáratként, 4 szükségbejáratként-vészkijáratként-, egy pedig a nagyobb műszaki berendezések bejuttatására szolgált. A föld alatti objektumba 3500 m3 betont építettek be, ez kb. 1,1 km hosszú metrószakasz betonszerkezetével azonos.
Legutóbb mikor hallottam róla a helyi vagány fiatalok motoroztak benne. A kivonulók a mély kútba (azt mondják 100m mély) akkumulátorokat dobtak, használhatatlanná téve azt. Berci
Bunker nálunk is volt. 1952 környékén építették egy lőtérre. Akkora volt, hogy egy teharautó is belefért! Aztán 1960-as évek elején lebontották. A helye a "kráter" még ma is megvan!
A II.VH-s bunkerekkel kapcsolatban viszont mindig szkeptikus voltam. Hogy lehet ideje egy visszavonuló egységnek bunkert építenie.....pláne betonból!!! Kötésidő, szilárdulás...stb. Ez mind idő! Sok esetben háború utáni bunkereket kevernek össze háborúsokkal.
Az előbb említett bunkerre is azt mondták, hogy VH-s. Aztán csak kiderült, hogy nem az volt!
Üdv
WIII
"Rozsda ette penge falra kiszegezve, Dicső multunk hol vagy , hol vagy eltemetve?
Kiásunk a sírból kopott büszkeségünk, Gyalázott zászlajink, megcsonkított népünk!"...............
A Veress D.Csaba: Balatoni csata szerint Balatonfűzfőn a Nitrokémia a háborúban foglalkozott harcigáz készítésével, és a visszavonuláskor azokat a föld alatti bunkereket, ahol a gázzal töltött lőszereket tárolták, felrobbantották. Erről semmilyen más irodalomban nem olvastam, ill. az egykor ott dolgozott ismerősöm sem tudott róla. Valami infótok van erről?
Köszi, Berci
A harcigázos történetről nem hallottam. Lehet, hogy igaz, lehet, hogy nem. Azonban a gyártelep alatt a bunkerrendszer létezik, és a helyiek is ismerik.
Budapesten, a Denevér úton a hegyoldalban világháborús óvóhely van. Pár éve csövesek lakták, ősszel megnéztem, már beomlott a bejárata. Találtam róla egy cikket, állítólag három kijárata volt neki. Van hozzá valakinek infoja?
Veszprémben egy egykori óvóhelyen két korcsma is műkszik. A kórház előtt az út közepe valamelyik rendszerváltás utáni évben beomlott, egy nagy terem volt ott, de senki nem tudott róla, akit kérdeztem. Kőművesek mondták, hogy a "Sziklá"-val szembeni és környéki házak pincéit érdemes megnézni, több pincéből alagutak mennek be a vár alá. Sokat már betemettek, most újítják fel a környéket.
A sziklában őrizték a háború végén az ország aranykincsét. Voltam abban a teremben, nem semmi létesítmény. Még megvoltak a kukucskálók is.
Egy srác írta a PC Dome fórumon:
"Én meg jelenleg egy olyan gyárban dolgozom, ami 50 éve még hadiüzem volt, ez a jellege elég sokáig megvolt. Valami 200 hektáron terül el a gyár. Még most is megvannak a földalatti gyártó"üzemek".
Van egy jópár raktár, dobozok/ládák tele töltényekkel, hüvelyekkel, meg minden olyan cuccal amit itt gyártottak. Mondjuk tudomásom szerint éles lőszerek nincsenek, csak a hozzá való alapanyagok, a lőport kivéve persze. Gyutacs, minden."
Az ország keleti felén dolgozik, ha valakit érdekel a dolog csípje el, Anonymus23 nickel nyomja.
Kicsit megpurcant a téma... :-) Arra lennék kiváncsi, hogy Szerintetek a bp-i "gombák" megegyeznek-e azokkal a "vasbetonerődökkel", amikről Mihályi Balázs írt a Budapest ostroma c. művében?
"A város számos pontján telepítettek ilyen "erődöket". Néhány négyzetméter alapterületű kör alaprajzúak voltak, 5-10 cm-es öntöttvas falvastagsággal, tetejüket kupola alkotta, ahol egy csapóajtóval ellátott bejárat volt. A bunkerek kis figyelőnyílással is rendelkeztek, ahonnan akár tűz alatt is lehetett tartani az azzal szemközti területet. Az erődöket telepítésnél beásták a földbe nagy mélységben és csak kis részük látszott ki a földből. Ezeket a vasbetonerődöket a Kőbányai Lámpagyárban gyártották. ..."
Mondjuk, abból, amit ő ír, nekem úgy tűnik, hogy az általa leírt típus csak öntöttvasból van... Hol van ebben a beton? :-)
Míg a "gombákból "inkább csak a beton látszik, nem pedig a vas...
Nem tudom, engem a vasbeton kavart meg! A vasbeton nem az, amikor a betonba acél rudak stb. van "beleágyazva"? Erre utána meg öntöttvasról ír! :-?
Nem vagyok szakértő, de szerintem nem ugyanaz.. A Hadtörténeti előtt viszont láttam egy öntöttvas izét is, lehet, hogy arra gondolt...
Na, pont arra gondoltam, amit Krisz felrakott!
Rá-rá: Nem tudom hanyadik oldal, mert nekem a Cd-n van meg más kiadványokkal együtt... Ráadásul most kölcsönadtam öcsémnek, és csak a jövő7 en kapom vissza! Többször említi ezeket a mini-erődöket, de először ott jelenik meg, ahonnan az idézetet kimásoltam! Ez a rész emlékeim szerint az Erődrendszer felépítése, vagy valami hasonló címszó alatt van!
Neked lehet igazad! Vsz a palást magasságáig a földbe volt ásva... Esetleg betonozva... :-)
Gondolom, azért nem karabélyos katonát ültettek egy ilyenbe!
Krisz, minden elismerésem! :-)
Legalább már tudjuk, hogy mi a története a várbéli darabnak!
Nem gondoltam volna, hogy przemsyli darab, meg voltam róla győződve, hogy II. vh-s!
Azért igazán tehetnének ki táblákat azokhoz a tárgyakhoz... Szerintem sokakat érdekelnének, hogy pontosan mik is valójában! :roll:
Nos, Sopronban hallottam még évekkel ezelőtt, hogy a belváros alatti szennyvízcsatornák téglából kirakott nagy méretűek, simán lehet bennük mászkálni, és néhány helyi gyűjtő elég érdekes dolgokat szedett ki onnan. Sajnos én ezekből a tárgyakból nem láttam egyet sem, különben már biztos én lennék a "föld alatti Sopron nagy ismerője". Nem is nagyon ajánlom senkinek, hogy gázállarc (de szűrővel!!!) és társak nélkül bemenjen, eltévedjen. Egy bejáratról tudok, bárki be tud menni ott, de nem biztatok senkit.
A hírekbem említették hogy sok szemét és elhagyatott háborús bunker van a Hármashatár-hegyen, és most vizsgálódnak ezügyben. Tud erről valaki közelebbit?
Berci
A bunker az Apáthy (remélem helyesen írtam) sziklán van, a nagybányai út környékén. Kb. 4 hete voltunk ott ConradII tagtárssal. Ez a kőbunker megfigyelőállás lehetett. Sajnos tele van a hely drogosokkal.
Párszor bemásztunk a Budavári labirintusba még régen.Kár, hogy nem üzemel muzeumként, hisz a 30-as években a felsö szintet megerösitették, óvohelyeket alakítottak ki.Találtunk a Fortuna Étterem alatt egy vaságy keretet is,lehet a sok sebesült miatt a Sziklakórházat bövítették.Több vizesblokkot alácsatornázva, kicsempézett részeket, kallantyús vasajtókat lehetett látni.De van egy apró érdekesség, ami ma is látogatható és egy volt "Tárnokos" idegenvezetölány mutatott az Uri u.-i Labirintus (muzeum) egyik nagytermében, ahol legutóbb Szent István megkoronázását szemléltették az embernagyságú figurákkal.Nos, itt a terembe lépve jobbra található a jelenet, de szemben a falon, köbe vésve egy akasztott ötágú csillag kb. térdmagasságban.Ezt egy német nyugdíjas csoportot vezetvén mutatta neki is egy kisöreg, aki az ostrom idején sebesülten itt feküdt.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
"A helyi szakértők a bajor gazdasági miniszter, Kurt Faltlhauser vezetésével vizsgálták felül az obersalzbergi Berchtesgaden náci időszakban épült pincerendszerét. Faltlhauser ezzel párhuzamosan a komplexum egy újabb részét nyitotta meg a turisták előtt, akiknek számát szeretnék a mostani 30000-ről 130000-re emelni. " http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=10070
Nem kellene nekünk is valami hasonló? Pl. a Gellért-hegyit kibővíteni, vagy megnyitni a rejtélyes kőbányai rendszert? Berci
1989-ben jártam Berchtesgadenben, akkor még nagyon jól látszódtak a bunkerek elleni légitámadások kráterei.Az SS kaszárnya már elhanyagolt állapotban volt.A hegyoldal pedig olyan meredek, hogy több NDK-s turista autója kuplungja leégett a spórolásos "ingyen gurulunk lefelé" közben.
GELLÉRTHEGY:Volt szerencsém a Gellért Fürdő és Hotelt a Rácz Fürdővel összekötő alagútban végigmenni, ahonnan a Sziklakápolnába is fel lehet jutni,-igaz csak kuszva.Az utcára vezető kijáratai le vannak falazva, ezeket lehet látni a Sziklakápolna alatt.E járatból még két forráshoz is lejuthatunk.De gondolom Iberta, Te a Citadellára gondolsz.Két dolog, ami miatt nem sok esély van erre:pénzhiány és a természetvédelem.(Emlékeztek még a Citadella terasz kávézó herce-hurcára).Úgyhogy én hálát adok a Jóistennek, hogy legalább a 3 szintes bunkerből kettő látogatható.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Egy érdekes Christies árverésről hallottam.
Egy nyugati kutató megkereste Oroszországban az egykori cári pincéket a föld alatt, amik a világháborút is átvészelték, de valahogy mindenki elfelejtkezett róla. Több ezer palack bort és pezsgőt talált, a legolcsóbbat is 100E körül adták el....
Remélem találtok Ti is a kőbányai pincékben valami hasonlót, és majd azzal lehet koccintani az első kiásott elsüllyedt Tigrisre! :-D
Apropó, Kuruc, biztass egy kicsit minket a Hetzerrel, mikor lehet felülni rá? Szerintem már sokan hegyezik a csiszolópapírokat, ecseteket!
Nagyon érdekes leírást találtam v.Gorka Pál:Budapest elárúlva c. könnyvében (Oak-Tree Books,1986) 38-ik oldalán (a szerző 1930-as születésű, személyes tapasztalatait tárja az olvasók elé Budapest ostromáról e fejezetben, majd a harcok utáni élményeiről így ír):"Kirándulásunk többek között elvezetett a Sashegy mélyébe, ahol hatalmas mennyiségű páncélelhárító rakétákat- Panzerfaust és Panzerschreck- valamint kézifegyvereket találtunk.Ezenkívűl egy kisebb hadikórház felszerelést, értékes műszerekkel és gyógyszerekkel, kötszerrel, valamint rádió állomást és elektromos telepet, generátorokkal és tartozékaival.Egy másik ilyen kiruccanás elvezetett a Kis-Gellérthegy alatti országos légvédelmi szikla központba melyet egy régi kőbányába vájtak, pontosan nagyanyámék villája alatt." (ez a villa a mai Schweidel u.-ban lehet, mivel egy másik lapon Vörös János vezérezredes villájával szemben- ami a Muskotály u.-ban volt - említi.)"Óriási kőtörmelék halmok mögött rátaláltunk a jól elrejtett páncélajtóra, mely e földalatti labirintusba vezetett.Miután néhányszáz métert haladtunk enyhén lejtő folyosón, nem sokat törődve a folyosón heverő éles lőszerekkel melyeket csak hiányosan világított meg kézilámpánk fénye ahogyan előre hatoltunk,- egy óriási teremben találtuk magunkat.A terem egyik falát teljesen elfoglalta egy hatalmas méretű térképe Magyarországnak és a környező államoknak.A terem közepét egy bonyolult kapcsolótábla jobban mondva kapcsolóasztal foglalta el félköralakban.A rádióvevők és az összes kapcsolók kifogástalan működőképes állapotban voltak és a hadsereg által hátrahagyott elektromos telepekről táplálódtak. -....-Egy másik teremben egy kórház részleget találtunk, fegyver raktárat, lőszerraktárat, elektromos központot és jól felszerelt gyógyszer valamint élelmiszer raktárat.Ezt a helyet; Aladdin barlangját napokig látogattuk és kimentettünk sok könnyű kézifegyvert, kisebb méretű robbanótölteteket, tábori telefonokat, gyutacsokat, és ráadásul még egy tankelhárító nehézpuskát eredeti fémdoboz csomagolásban, a velejáró robbanófejes töltényekkel."
Pár kérdésem lenne, ebben kérném bárki segítségét, aki tud e Sashegyi vagy Kis-Gellérthegyi bunkerekről valamit.Számvéber Norbert hozzászólására feltétlen számítok.
1. Ma mi van ezekkel a bunkerekkel?
2. Létezik-e, hogy a Kis-Gellérthegyi légvédelmi bunker összekötődik a Citadella alatt feltárt szintén légvédelmi bunkerral, mivel annak legalsó (lezárt) szintjéről egy folyosó vezet pont a Kis-Gellérthegy irányába?
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Sziasztok!
Valakinek van kedve létrehozni egy bunkerekkel foglalkozó honlapot, vagy megoldható egy ilyen rész e honlap keretein belül? Sok külföldi lap foglalkozik ezekkel, nálunk csak néhány. Most még szinte minden vasútállomások láthatóak kis betonbunkerek, Sok Bp.-i belvárosi ház tetején is vannak légvédelmi figyelőbunkerek, még megvan Veszprém-Jutason a Pumák óvóhelye. Szerintem elő a fényképeket, ezek jobban megmaradtak, nehezebb is volt széthordani őket, és feldobni, ki mit lát...
Az ötlet szerintem jó.
Nem rajtam múlik, de örülnék, ha erre a honlapra kerülne ez is, nem pedig új lapot, fórumot, regisztrációt, stb. megszokni, és elkészíteni is könnyebb lenne.
Azért a puszta képgyűjteménynél egy kicsit több kellene, valami korrekt adatbázis, térképpel, ilyesmi.
Ugyanezt meg lehetne csinálni a katonai temetőkkel és emlékművekkel is.
Üdv:
König
Erre gondoltam én is. A képgalériában is egy oldalt nyitni lehetne neki. Itthon is voltak bunkerek, erődök (néhol csak fa-föld), és sok helyen még ma is ott virítanak.
Meg is akartam kérdezni, az Astoria felől a Deák tér felé nézve, a nagy épület tetején is légvédelmi figyelőbunker van?
Szerintem is jó ötlet ez a topic.
Én is gondoltam már rá, hogy kellene egyet csinálni.
Én a MÁV területeit is ajánlom,Budapestről Debrecenig, majdnem minden állomás területén van ilyen figyelőhely. Szolnoknál a sinek mellett közvetlen van egy ilyen fölalatti kémlelőluk.
Üdv: András
......
Tisztelt Urak!
Az ötlet jó! Azonban ahogy az előttem szóló is említette, nem csak egy képözönre van szükségünk, hanem ha valaki, valakik felölelik a témát( kapnak hozzá saját képfórumot, külön Topicot ) De ahoz fel kel dolgozni, hogy mit látunk a képen, hol van, ki mikor miért építette. Jelenleg mi a sorsa stb.
Na válalja valaki, vagy valakik???
Üdv : Szerkesztők ( Kuruc )
Hajrá kurucok !!!...
A katonasírokhoz hasonló képgalériára gondoltam. Én nem értek mélyen az erődökhöz, de érdekel a téma. Valaki okosabb összefoglalhatná a különböző célból épülteket - ha késztetést érez rá, ill hogy most még hol lehet találni..
Helo Gaha!
Ha vonattal Pest felöl jössz, rögtön a szolnoki pályaudvar előtt, de a rendezőpályaudvaron található. A vonatból bal oldal felöl látható. Nem tudom, hogy valóban bunker volt-e mert eddig én is csak a vonatból láttam.De valamilyen megfigyelőhelynek tünik számomra. 3 oldalon megfigyelőluk van, és kb 1 m-re emelkedik ki a földből. De valószinűnek tartom, hogy Közép-Európa legnagyobb rendezőpályaudvarán több ilyen is van, volt.Nem beszélve a légó pincék hálójáról.
Üdv: András
......
Egy vasutas barátom szerint ezek még abból a korszakból vannak, amikor a váltó mellett a kis bódéban csücsült a bakter, és váltotta a váltót. Aztán ha jöttek a bombázók, akkor beugrott a 2-3 férőhelyes óvóhelyre. Ezek tényleg csak óvóhelyek, mert puskát sem lehet kidugni a kukucskálókon. Manapság ált. krumpliraktárak...
Sziasztok!
Kb egy hónapja láttam a Hiradóban, hogy van egy fickó aki a Csongrád megyei bunkereket kutatja. Állítólag azon a környéken még jól fellelhetőek az utak mentén. És azt szeretné elérni, hogy újjítsák v óvják meg ezeket az építményeket.Mert ez akár turistákat is vonzana a körzetbe.
Éljen a bunkerturizmus!!!
:-D :-D
András
......
Én Albániáról hallottam ugyanezt, nem a macedónokról..
Helo!
Most jutott eszembe, hogy Budapesten a Citadella alatt is találtak egy német bunkert, vagy fél évvel ez előtt. Tud valaki erről valamit?
Azt hiszem két szintes, és a legalsó szintröl még mélyebbre lehetne ereszkedni. Csak az baj, hogy el van árasztva......
Szerintem jó kilátásaink vannak arra, hogy találjunk egy Tigrist, de minimum egy U-boot-ot. :-D
Üdv. András
......
Az már a központi lőtér része valószínűleg. A helytől amiről beszélsz nyugatra van a nullpont, Gyulafirátót felett. Valamelyik ismerősöm arrafelé volt katona, mesélte hogy sokminden dolog van a fűben arra, de nem tanácsos összeszedegetni. Elvileg az út mellett tábla tiltja a belépést a területre, ő is őrségben volt ott. Ott zuhant le a két összeütközött Mi-24 is lövészeten. Sok hüvely van arrafele..
Egy érdekes feltárási kísérlet:
http://sata.freeweb.hu/historia/uway.htm
Egy bunker talán felénk is volt. Az illető aki mesélt róla még gyerekként játszott benne. Tégla fala volt és csak egy ajtónak volt nyílás csinálva, se ablak, se lőrés! A födém betonlapokból állt és ez az egész le volt takarva földdel.
Aztán 1960-ban a helyi TSZ lebontotta. Kerestük a helyét de sajnos nem találtuk meg. Egy futóárok vezetett a műútig.....de a területet mint lőteret újrahasznosították a szocializmusban, így most elég sok futóárok van kiásva.
Nem tudjuk megállapítani, hogy melyik mikor készült! Persze a legjobb állapotúakat kizárhatjuk :-)
Üdv
WIII
"Rozsda ette penge falra kiszegezve, Dicső multunk hol vagy , hol vagy eltemetve?
Kiásunk a sírból kopott büszkeségünk, Gyalázott zászlajink, megcsonkított népünk!"...............
Esetleg a honvédségnél vannak térképek a kisebb lőterek elrendezéséről, alaprajzáról is? Vagy azokat kidolgozott terv nélkül, improvizálással építették ki?
Azt tudom, hogy a nagyobb lőtereknek vannak térképei és azokból osztottak ki a gyakorlatozásra érkezők parancsnokainak, hogy ne tévedjenek el az alakulatok. De ilyen térképek vannak a kisebb lőterekről is?
Üdv
WIII
"Rozsda ette penge falra kiszegezve, Dicső multunk hol vagy , hol vagy eltemetve?
Kiásunk a sírból kopott büszkeségünk, Gyalázott zászlajink, megcsonkított népünk!"...............
Futóárok végén, és nem volt lőrése?
Szerintem a lőszert tárolták benne.
Szia Gaha!
Veszprém környékén biciklivel?
Veszprém vasútállomáskól a préri felé kell menni, a piac után, Vp. ÉNy-ra volt a Pumák reptere. Ott még megvan a légvédelmi bunkeruk/földalatti harcálláspontjuk.
Tovább menve Városlőd irányába Márkóig tart az egykori lőtér, majd Herendnél jobbra a hegy tetejére fel lehet jutni egy kiépített aszfaltúton, ott egy egykori orosz bázis, két nagy toronnyal, a föld alatt többszintes járatrendszerrel. A Bakony Középső-Hajag-on, egy rég ottfelejtett szovjet bázis közelében van egy emléktábla az erdőben, és roncsdarabok is találhatóak szép számmal. 1973-ban csapódott a hegyoldalba három szovjet gép.
A három repülő feladata az lett volna, hogy egy veszprémi ünnepély részeként áthúznak a város fölött. Sosem értek oda...
30 évvel a tragédia után még mindig lehet találni repülőgép darabokat az erdőben.
Az orosz bázisról képek itt: http://www.geocaching.hu/caches.geo?view=74
Tud erről valaki bővebbet?
Kb. két hete volt egy műsor a Nat. Geo.-on, ahol arról volt film, hogy egykori bányákat tártak fel Németországban, ahol hárorús üzemek, raktárak voltak. Némelyik vízzel volt elárasztva, V-1 alkatrészek, bombák voltak a képeken. Nem láttam az egész filmet, látta valaki? Lehet ilyen nálunk is?
Budafoki borpincék : DB 605-ös motorgyártás
Dreher Sőrgyárak : Me 109 összeszerelés
A sörgyár egyik igazgató asszonyával személyesen is beszéltem többször is a témában. Elmondta, hogy SENKI nem tud a cégnél arról, hogy a II. Vh-ban vadászgépgyártás folyt a pincékben. Sőt még azt se tudták, hogy melyik részen lehetett. Ez egyszerre lelombozó, és bíztató.
Személyesen voltam lenn , és egy iszonyat labirintus. 20-25 méter mélyen kezdődik, és a legnagyobb kiterjedésekor Budapest legnagyobb X. kerületének cca fele alatt terült el. Azóta sok járatot betemettek, de ezekben nem találtak semmit.Ha minden igaz sikerült megtalálni a valamikori liftel ellátott bejáratot, de egyszerűen olyan hatalmas, hogy azt se tudom hogy kezdjek neki.
Üdv : Kuruc
Hajrá kurucok !!!...
A Budai kopasz hegyek köztudottan elég üregesek, van amelyikben még a rendszerváltás előtt is katonai raktár volt, sínek vezettek a hegybe. De hallottam olyanról, amiben fegyvergyár vagy raktár volt, de Bp bekerítésekor nem tudták kiüríteni, így befalazták a bejáratot, szellőzőket, és a betonba aknákat raktak. A háború után még egy adag betont húztak rá, az aknák miatt. Aki mesélni tudna, már nem él...
A Tapolcafő-Nagytevel község D-i kijárata közelében levő objektum területén 53 épület volt, melyek közül a föld alatti rész bejáratait rejtő 7 épületet a távozók lebontották. A földbe ágyazott létesítmény hátramaradt helyiségei - melyek berendezési tárgyait elpusztították - arra engednek következtetni, hogy itt egy frontvezetési pont működött, melyben kb. 400 ember dolgozott. Az erődítési létesítmény 40 cm vastag vasbeton szerkezete és az azt borító 5 m-es földtakarás, valamint a bejáratok kialakítása alapján a 3. védelmi csoportba sorolható, mely védelmet nyújt harcászati atombomba ellen.
Az objektum helyiségeit egy L alakú folyosó köti össze, melynek hosszabb szára 200 m, rövidebb szára 86 m. A folyosókról ágaztak le a különböző rendeltetésű helyiségek: harcvezetési terem, híradóközpont, gépház, javítóműhely, aggregátorterem, elektromos központ stb. Az objektum önálló kúttal és víztárolóval rendelkezett. A levegőellátó berendezés adott esetben 400 ember több tíznapos benttartózkodását is lehetővé tette még hermetizált üzemmódban is.
Az objektumnak 7 bejárata volt, melyből kettő főbejáratként, 4 szükségbejáratként-vészkijáratként-, egy pedig a nagyobb műszaki berendezések bejuttatására szolgált. A föld alatti objektumba 3500 m3 betont építettek be, ez kb. 1,1 km hosszú metrószakasz betonszerkezetével azonos.
Legutóbb mikor hallottam róla a helyi vagány fiatalok motoroztak benne. A kivonulók a mély kútba (azt mondják 100m mély) akkumulátorokat dobtak, használhatatlanná téve azt. Berci
Bunker nálunk is volt. 1952 környékén építették egy lőtérre. Akkora volt, hogy egy teharautó is belefért! Aztán 1960-as évek elején lebontották. A helye a "kráter" még ma is megvan!
A II.VH-s bunkerekkel kapcsolatban viszont mindig szkeptikus voltam. Hogy lehet ideje egy visszavonuló egységnek bunkert építenie.....pláne betonból!!! Kötésidő, szilárdulás...stb. Ez mind idő! Sok esetben háború utáni bunkereket kevernek össze háborúsokkal.
Az előbb említett bunkerre is azt mondták, hogy VH-s. Aztán csak kiderült, hogy nem az volt!
Üdv
WIII
"Rozsda ette penge falra kiszegezve, Dicső multunk hol vagy , hol vagy eltemetve?
Kiásunk a sírból kopott büszkeségünk, Gyalázott zászlajink, megcsonkított népünk!"...............
Szia Lali
Igen érdekel az alagút. Hogyan tovább???
Írd meg priviben.
Köszönöm : Kuruc
Hajrá kurucok !!!...
Sziasztok!
A Veress D.Csaba: Balatoni csata szerint Balatonfűzfőn a Nitrokémia a háborúban foglalkozott harcigáz készítésével, és a visszavonuláskor azokat a föld alatti bunkereket, ahol a gázzal töltött lőszereket tárolták, felrobbantották. Erről semmilyen más irodalomban nem olvastam, ill. az egykor ott dolgozott ismerősöm sem tudott róla. Valami infótok van erről?
Köszi, Berci
Szia Iberta
A harcigázos történetről nem hallottam. Lehet, hogy igaz, lehet, hogy nem. Azonban a gyártelep alatt a bunkerrendszer létezik, és a helyiek is ismerik.
Hajrá kurucok !!!...
Sziasztok!
Tud valaki valamit a dobogókői rádióátjátszóról? 94-95-ben ott voltam katona. Nem tudom, megvan-e még...
Budapesten, a Denevér úton a hegyoldalban világháborús óvóhely van. Pár éve csövesek lakták, ősszel megnéztem, már beomlott a bejárata. Találtam róla egy cikket, állítólag három kijárata volt neki. Van hozzá valakinek infoja?
Ez "maszek" gyártmány, a lakók ásták, és az Ágnes, Denevér , Mártonhegyi utcákból jöttek ide a civilek az ostrom alatt.
Veszprémben egy egykori óvóhelyen két korcsma is műkszik. A kórház előtt az út közepe valamelyik rendszerváltás utáni évben beomlott, egy nagy terem volt ott, de senki nem tudott róla, akit kérdeztem. Kőművesek mondták, hogy a "Sziklá"-val szembeni és környéki házak pincéit érdemes megnézni, több pincéből alagutak mennek be a vár alá. Sokat már betemettek, most újítják fel a környéket.
A sziklában őrizték a háború végén az ország aranykincsét. Voltam abban a teremben, nem semmi létesítmény. Még megvoltak a kukucskálók is.
Ha nem találod, szólj, privátban megírom a részleteket. Bár most, hogy nincs vegetáció, megtalálható.
Háát, mihez képest a végefelé...
A temető közelében.
A kilátónál egyszer jártam eddig, kb. 3 éve, de ilyen finomságokra nem figyeltem.
A bunkert ősszel, mikor ott voltam, észre lehetett venni az utcáról is.
privát ment!
Egy srác írta a PC Dome fórumon:
"Én meg jelenleg egy olyan gyárban dolgozom, ami 50 éve még hadiüzem volt, ez a jellege elég sokáig megvolt. Valami 200 hektáron terül el a gyár. Még most is megvannak a földalatti gyártó"üzemek".
Van egy jópár raktár, dobozok/ládák tele töltényekkel, hüvelyekkel, meg minden olyan cuccal amit itt gyártottak. Mondjuk tudomásom szerint éles lőszerek nincsenek, csak a hozzá való alapanyagok, a lőport kivéve persze. Gyutacs, minden."
Az ország keleti felén dolgozik, ha valakit érdekel a dolog csípje el, Anonymus23 nickel nyomja.
http://www.pcdome.hu/forum/forum.php?action=ll&fid=50&tid=8069&ord=start...
Sziasztok!
Kicsit megpurcant a téma... :-) Arra lennék kiváncsi, hogy Szerintetek a bp-i "gombák" megegyeznek-e azokkal a "vasbetonerődökkel", amikről Mihályi Balázs írt a Budapest ostroma c. művében?
"A város számos pontján telepítettek ilyen "erődöket". Néhány négyzetméter alapterületű kör alaprajzúak voltak, 5-10 cm-es öntöttvas falvastagsággal, tetejüket kupola alkotta, ahol egy csapóajtóval ellátott bejárat volt. A bunkerek kis figyelőnyílással is rendelkeztek, ahonnan akár tűz alatt is lehetett tartani az azzal szemközti területet. Az erődöket telepítésnél beásták a földbe nagy mélységben és csak kis részük látszott ki a földből. Ezeket a vasbetonerődöket a Kőbányai Lámpagyárban gyártották. ..."
Mondjuk, abból, amit ő ír, nekem úgy tűnik, hogy az általa leírt típus csak öntöttvasból van... Hol van ebben a beton? :-)
Míg a "gombákból "inkább csak a beton látszik, nem pedig a vas...
Üdv.: NaVi
...............
Ha már szóba került, valamelyik idei HadiTechnikában szerepelt a Szt.Gellért téren léő bunker rajza. azon miféle tanktorony volt?
a rajzokon nem egyértelmű, mert a két nézet sem stimmel..
Üdv:
König
Szia Rá-rá-haj-rá!
Nem tudom, engem a vasbeton kavart meg! A vasbeton nem az, amikor a betonba acél rudak stb. van "beleágyazva"? Erre utána meg öntöttvasról ír! :-?
Nem vagyok szakértő, de szerintem nem ugyanaz.. A Hadtörténeti előtt viszont láttam egy öntöttvas izét is, lehet, hogy arra gondolt...
Üdv.: NaVi
...............
Helo!
A MAGYAR HONVÉDSÉG A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚBAN c. könyvben van egy kép egy öntöttvas megfigyelőállásról.Szerintem olyanra gondolhattok.
Üdv: András
......
Sziasztok!
Na, pont arra gondoltam, amit Krisz felrakott!
Rá-rá: Nem tudom hanyadik oldal, mert nekem a Cd-n van meg más kiadványokkal együtt... Ráadásul most kölcsönadtam öcsémnek, és csak a jövő7 en kapom vissza! Többször említi ezeket a mini-erődöket, de először ott jelenik meg, ahonnan az idézetet kimásoltam! Ez a rész emlékeim szerint az Erődrendszer felépítése, vagy valami hasonló címszó alatt van!
Üdv.: NaVi
...............
Neked lehet igazad! Vsz a palást magasságáig a földbe volt ásva... Esetleg betonozva... :-)
Gondolom, azért nem karabélyos katonát ültettek egy ilyenbe!
Üdv.: NaVi
...............
Sziasztok!
Krisz, minden elismerésem! :-)
Legalább már tudjuk, hogy mi a története a várbéli darabnak!
Nem gondoltam volna, hogy przemsyli darab, meg voltam róla győződve, hogy II. vh-s!
Azért igazán tehetnének ki táblákat azokhoz a tárgyakhoz... Szerintem sokakat érdekelnének, hogy pontosan mik is valójában! :roll:
Üdv.: NaVi
...............
Nos, Sopronban hallottam még évekkel ezelőtt, hogy a belváros alatti szennyvízcsatornák téglából kirakott nagy méretűek, simán lehet bennük mászkálni, és néhány helyi gyűjtő elég érdekes dolgokat szedett ki onnan. Sajnos én ezekből a tárgyakból nem láttam egyet sem, különben már biztos én lennék a "föld alatti Sopron nagy ismerője". Nem is nagyon ajánlom senkinek, hogy gázállarc (de szűrővel!!!) és társak nélkül bemenjen, eltévedjen. Egy bejáratról tudok, bárki be tud menni ott, de nem biztatok senkit.
A hírekbem említették hogy sok szemét és elhagyatott háborús bunker van a Hármashatár-hegyen, és most vizsgálódnak ezügyben. Tud erről valaki közelebbit?
Berci
A bunker az Apáthy (remélem helyesen írtam) sziklán van, a nagybányai út környékén. Kb. 4 hete voltunk ott ConradII tagtárssal. Ez a kőbunker megfigyelőállás lehetett. Sajnos tele van a hely drogosokkal.
Párszor bemásztunk a Budavári labirintusba még régen.Kár, hogy nem üzemel muzeumként, hisz a 30-as években a felsö szintet megerösitették, óvohelyeket alakítottak ki.Találtunk a Fortuna Étterem alatt egy vaságy keretet is,lehet a sok sebesült miatt a Sziklakórházat bövítették.Több vizesblokkot alácsatornázva, kicsempézett részeket, kallantyús vasajtókat lehetett látni.De van egy apró érdekesség, ami ma is látogatható és egy volt "Tárnokos" idegenvezetölány mutatott az Uri u.-i Labirintus (muzeum) egyik nagytermében, ahol legutóbb Szent István megkoronázását szemléltették az embernagyságú figurákkal.Nos, itt a terembe lépve jobbra található a jelenet, de szemben a falon, köbe vésve egy akasztott ötágú csillag kb. térdmagasságban.Ezt egy német nyugdíjas csoportot vezetvén mutatta neki is egy kisöreg, aki az ostrom idején sebesülten itt feküdt.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
"A helyi szakértők a bajor gazdasági miniszter, Kurt Faltlhauser vezetésével vizsgálták felül az obersalzbergi Berchtesgaden náci időszakban épült pincerendszerét. Faltlhauser ezzel párhuzamosan a komplexum egy újabb részét nyitotta meg a turisták előtt, akiknek számát szeretnék a mostani 30000-ről 130000-re emelni. "
http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=10070
Nem kellene nekünk is valami hasonló? Pl. a Gellért-hegyit kibővíteni, vagy megnyitni a rejtélyes kőbányai rendszert? Berci
1989-ben jártam Berchtesgadenben, akkor még nagyon jól látszódtak a bunkerek elleni légitámadások kráterei.Az SS kaszárnya már elhanyagolt állapotban volt.A hegyoldal pedig olyan meredek, hogy több NDK-s turista autója kuplungja leégett a spórolásos "ingyen gurulunk lefelé" közben.
GELLÉRTHEGY:Volt szerencsém a Gellért Fürdő és Hotelt a Rácz Fürdővel összekötő alagútban végigmenni, ahonnan a Sziklakápolnába is fel lehet jutni,-igaz csak kuszva.Az utcára vezető kijáratai le vannak falazva, ezeket lehet látni a Sziklakápolna alatt.E járatból még két forráshoz is lejuthatunk.De gondolom Iberta, Te a Citadellára gondolsz.Két dolog, ami miatt nem sok esély van erre:pénzhiány és a természetvédelem.(Emlékeztek még a Citadella terasz kávézó herce-hurcára).Úgyhogy én hálát adok a Jóistennek, hogy legalább a 3 szintes bunkerből kettő látogatható.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Egy érdekes Christies árverésről hallottam.
Egy nyugati kutató megkereste Oroszországban az egykori cári pincéket a föld alatt, amik a világháborút is átvészelték, de valahogy mindenki elfelejtkezett róla. Több ezer palack bort és pezsgőt talált, a legolcsóbbat is 100E körül adták el....
Remélem találtok Ti is a kőbányai pincékben valami hasonlót, és majd azzal lehet koccintani az első kiásott elsüllyedt Tigrisre! :-D
Apropó, Kuruc, biztass egy kicsit minket a Hetzerrel, mikor lehet felülni rá? Szerintem már sokan hegyezik a csiszolópapírokat, ecseteket!
Heloo én nem rég voltam a gellérthegyi bunkerben nagyon zsír, bár sztem még 10%-a sincs feltárva :-D :-
Nagyon érdekes leírást találtam v.Gorka Pál:Budapest elárúlva c. könnyvében (Oak-Tree Books,1986) 38-ik oldalán (a szerző 1930-as születésű, személyes tapasztalatait tárja az olvasók elé Budapest ostromáról e fejezetben, majd a harcok utáni élményeiről így ír):"Kirándulásunk többek között elvezetett a Sashegy mélyébe, ahol hatalmas mennyiségű páncélelhárító rakétákat- Panzerfaust és Panzerschreck- valamint kézifegyvereket találtunk.Ezenkívűl egy kisebb hadikórház felszerelést, értékes műszerekkel és gyógyszerekkel, kötszerrel, valamint rádió állomást és elektromos telepet, generátorokkal és tartozékaival.Egy másik ilyen kiruccanás elvezetett a Kis-Gellérthegy alatti országos légvédelmi szikla központba melyet egy régi kőbányába vájtak, pontosan nagyanyámék villája alatt." (ez a villa a mai Schweidel u.-ban lehet, mivel egy másik lapon Vörös János vezérezredes villájával szemben- ami a Muskotály u.-ban volt - említi.)"Óriási kőtörmelék halmok mögött rátaláltunk a jól elrejtett páncélajtóra, mely e földalatti labirintusba vezetett.Miután néhányszáz métert haladtunk enyhén lejtő folyosón, nem sokat törődve a folyosón heverő éles lőszerekkel melyeket csak hiányosan világított meg kézilámpánk fénye ahogyan előre hatoltunk,- egy óriási teremben találtuk magunkat.A terem egyik falát teljesen elfoglalta egy hatalmas méretű térképe Magyarországnak és a környező államoknak.A terem közepét egy bonyolult kapcsolótábla jobban mondva kapcsolóasztal foglalta el félköralakban.A rádióvevők és az összes kapcsolók kifogástalan működőképes állapotban voltak és a hadsereg által hátrahagyott elektromos telepekről táplálódtak. -....-Egy másik teremben egy kórház részleget találtunk, fegyver raktárat, lőszerraktárat, elektromos központot és jól felszerelt gyógyszer valamint élelmiszer raktárat.Ezt a helyet; Aladdin barlangját napokig látogattuk és kimentettünk sok könnyű kézifegyvert, kisebb méretű robbanótölteteket, tábori telefonokat, gyutacsokat, és ráadásul még egy tankelhárító nehézpuskát eredeti fémdoboz csomagolásban, a velejáró robbanófejes töltényekkel."
Pár kérdésem lenne, ebben kérném bárki segítségét, aki tud e Sashegyi vagy Kis-Gellérthegyi bunkerekről valamit.Számvéber Norbert hozzászólására feltétlen számítok.
1. Ma mi van ezekkel a bunkerekkel?
2. Létezik-e, hogy a Kis-Gellérthegyi légvédelmi bunker összekötődik a Citadella alatt feltárt szintén légvédelmi bunkerral, mivel annak legalsó (lezárt) szintjéről egy folyosó vezet pont a Kis-Gellérthegy irányába?
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/