warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Fiat vadászgép fedélzeti chronométere
2010, augusztus 22 - 20:19 | pirxpilota
Nagyapám bátyja az első világháború alatt, majd később a két vh. közt volt repülőgépszerelő, a későbbi időkben Szombathelyen. Képei alapján leginkább Fiat CR.20, CR.32 és CR.42 gépek mellett. Tőle származik ez a fedélzeti chronométer is, nagyapám emlékei szerint egy Fiat vadászgépből. Felirata szerint 8(!) napig jár egy felhúzással, felhúzó- és állítószervei a hátlapján, középen vannak. Hátsó fedeléből zsanérral nyitható ki oldalirányba, a műszerfalba ezt a hátsó fedelet rögzíthették csavarokkal. Felhúzója törött, de időnként ki lehet csalni belőle pár ütemnyi tiktakkot...
Fel: Sárkányhúzó
0
Értékelésed: Nincs
Van, de épp most raktam össze... semmilyen jelet nem találtam a szerekezeten (magát a szerkezetet nem bontottam szét, csak a spirálrugót tartó tengelyt raktam a helyére, miután a rugó végét beillesztettem a fogaskereke oldalán lévő kis pöcökbe; azóta fel lehet húzni,és jár...)
a szerkezet melyik részén kéne vajh találni valamit...?
épp ezért vagyok meglőve én is... viszont a húszas évek akár lehetne is, az öreg (Kerekes Jenő) már az első VH-t is végig repülőgépszerelte... a photobucketen, a "repulos" albumban lévő két I. VH-s kép is tőle van...
Hoppá!
Két háború közé, 20-as évekre saccolom!
Ez még mindíg a tok hátulról is.Ezen belül van a szerkezet a gyártójellel,gyáriszámmal. A bekarcolást GM 3087-nek látom.
Mindent összevetve,vígan repülhetett rep.gépen. Van órás ismerősöd,akivel bele tudtok nézni?
Üdv
Fecó
sziasztok;
ma este sikerült darabokra szedni a ketyegőt, és a benne lévő szétesett cuccokat a helyükre illeszteni! jár!!! (sajnos, a mutatóállítója letört, nincs is meg...)
azonosítójelet a szerkezeten belül nem találtam semmit; kívül, a hátlap közepén, a felhúzófülön van egy nagy M betű, ezen kívül csak az íves nyíl a METAL felirattal, és a sietés-késés állító fülecske A ill. R jelzéssel
ami nem gyári, egy hat karakterből álló karcolt sor, kb. 1-1,5 mm magas betűkkel, szerintem 74 30 87, de a két első lehet betű is... akkor talán JU (?)
az egész műszer átmérője kb. 78 mm (amennyire vonalzóval hirtelen le tudom mérni...)
ja, és ha jól láttam, rubin "csapágyazású", legalábbis pirosas áttetsző (fél?)drágakőben forog legalább egy tengely
szerintetek?
ímhol a képek:
[url=http://s112.photobucket.com/albums/n192/lymphater/Cronometer/]Chronométer képei[/url]
a fém sárgának tűnő színe ne tévesszem meg senkit, esti, lámpafényes makrofotók, sárga eltolódással...:/
üdv mindenkinek, és kösz már az eddigi segítségért is:)
Pirx
Utolsó mondatom visszaszívom! Más gyártó lesz.
A számok formáját tessék megfigyelni:
http://www.cockpitinstrumente.de/instrumente/katalog/borduhren/gross/FL2...
Most már tényleg kíváncsi vagyok a hátsójára :-D
Az Fl. szám maga az óra vagy műszer,-kapcsoló stb. azonosítója a RLM alkatrészadatbázisban. Kétlem hogy anélkül vettek át,vagy rendeltek bármit is, ami általánosan rep. géphez alkalmazható. Minden műszerüknek van Fl.száma.
Üdv
Fecó
Köszönöm a megerősítést, ha a szerkezeten van beütött óragyári védjegy annak az azonosításában tudok segíteni, mert van olyan kiadványom amiben kb. 150 évre visszamenőleg szerepelnek a nyugat-európai óraszerkezetgyárak védjegyei. (ha tényleg junghans, akkor nyolc ágú csillagban J betű :-) ) Emellett az is lehet, hogy Fl. számmal a németek csak a hazai légierő részére szállított órákat jelölték, ezért a lehetőségek még nyitottak, ha mondjuk olasz megrendelésre gyártották (ez már ötletelés) :-)
"Ezért azt a kijelentést is megkockáztatom, hogy egy adott géptípusban akár több márkájú óra is előfordulhatott a gyártás folyamatában."
Erre volt gyakorlati példa is,telitalálat! :-)
A hátuljáról,esetleg a belsejéről kértem én is képeket. Nem törvényszerű, de ha gépben volt bele lesz karcolva annak lajstromszáma. Azért,hogy beszabályzás,-javítás után ugyanabba a gépbe kerüljön vissza. Ha szerencsénk van találunk ilyen nyomot. A rögzítése is árulkodó lehet.
Ami a légierőnél történő használat ellen szól, hogy az ide kerülő órákat a németek Fl. számmal jelölték, ami nincs rajta a képen szereplő példányon.Akár repfedélzeti,akár állomásóráról beszélünk.Lásd lentebb a linket.
Nekem ettől függetlenül Junghans gyanús .
Üdv
Fecó
Nyugodtan szerelhették, az olasz óragyártás kapacitásáról nincs tudomásom, de a korszakból ismert olasz óramárka valahogy nem nagyon ugrik be. A viszonylag termelékeny német óragyártás ellenére is, a Wehrmachtnak pl. karóra vonatkozásában kb. 40-50 svájci óragyárral volt beszállítói szerződése. A harcoló felek szinte mindegyike használt svájci órákat - omega, longines, breitling, angelus - illetve egyéb kisebb gyárak. Ezért azt a kijelentést is megkockáztatom, hogy egy adott géptípusban akár több márkájú óra is előfordulhatott a gyártás folyamatában. A számlap pedig nem jelent semmit, voltak országok amelyek a saját nyelvük felirataival rendelték meg, és voltak olyanok is akik erre nem fordítottak gondot. Így a képen szereplő óra lehet német v. svájci is, a szerkezeten általában jelölték az óragyár logóját így azt kellene megnézni :-)
bocs, nem jött össze
remélem, ma este...
OK! :-)
Az enyémen a mutatók sajnos már nem eredetiek. Hasonló volt rajta,mint a tiédnek de legalább működik. Vannak a neten kabinfotók Fiat gépekről,se sajnos kevés értékelhető. Ezen a CR42-es kabinfotón jobb térdnél látszódik az időmérő,de más mint a tiéd:
http://www.preservedaxisaircraft.com/Italy/images/CR%2042%20cockpit%20It...
Nem kizárt,hogy a saját órájukat használták az olaszok. Majd bogarászok még....
Egy kis referencia német repfedélzeti és állomásórákhoz:
http://www.cockpitinstrumente.de/instrumente/katalog/borduhren/borduhren...
Ja,egy kérdés.A tiédnek mekkora az átmérője, 70 mm?
Üdv
Fecó
szia Fecó,
töltök fel képet este otthon a hátuljáról, meg a hátlap és óratest közti részről
típusjelzést, sajnos, nem találtam rajta, csak egy apró karcolt kaktersort, ez, gondolom, a szokásos órás-jelzés a javítás-állítás dokumentálásáról, azt is beírom majd
nagyon szép a Te órád is, van is néhány hasonlóság:) a mutatói és a "felszereltsége" alapján modernebb testvérnek gondolnám, de lehet, gogy csak egy komolyabb modell a tied
üdv,
Pirx
Ej, de szép ketyegő!
A hátuljáról tudnál föltenni fotót? Fontos lenne tudni a típusát is, mert ez is nyomravezető. Otthon szétnézek a könyveim között,hátha találok valamit.
Az hogy német,nem jelent semmit. Attól még rendszeresíthették az olaszok. Pl.: a román légierőnél ekkoriban /II.VH./ Longines órákat alkalmaztak 8-)
Ez az óra is Szombathelyről került elő:
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=17882
Üdv
Fecó
igen, "Tage" németül van...
mivel nagyapámon keresztül érkezett az információ, és ő is 90 fölött volt már, természetesen nem biztos...
azért is tettem fel ide, hátha valaki hozzá tud szólni; vagy esetleg van valakinek műszerfal fotója a fentebb említett Fiat vadászokról; a neten nem nagyon találtam :-(
Szerintem bármelyik régi órás ért hozzá :-) Ha a felhúzótengelye törött csak azt kell kicserélni, akár esztergálnak is hozzá. Nekem sikerült egy 1943-as waltham amerikai katonai zsebórát meg egy amerikai légierőben rendszeresített a negyvenes évek első feléből származó breitling pilótaórát működőképes állapotba hozatni, pedig mindkettő eléggé "lelakott" (magyarországi !) ószeres lelet volt a javából :-)
Szerintem nem kéne nagyon bántani, nehogy csak rosszabb legyen. De jó lenne valahogy meggyógyítani, már ha találsz valakit, aki ért hozzá.
[url=http://www.dmairfield.org/people/willey_le/index.html]Hasonló óra[/url]
tudom, ez a "hasonló" nem túl szakszerű, de stílusában mindenképp kapcsolható a lap alján lévő kronométer