Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/6220' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Szalagsávok | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 23 - 07:53.
Arra is gondolok. De amin felháborodtam igazán, az az volt, hogy a Toldi kitüntetés bevezetőjénél szinte szószerint köszöntek vissza a saját - máshol már publikált - mondataim.
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 22 - 19:51.
A jegyzet és forráslista hiányát valahol már tárgyaltuk a honlapon, mindenki egyetértett vele, hogy ez borzasztó hiányosság.
A polgári hadi érdemkeresztre gondolsz, mint eltulajdonított szellemi termék?
Lehet, hogy a választ inkább privátban, vagy telefonon, mert van egy-két infóm a dologról.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 22 - 15:48.
Akár ez is lehet a magyarázat, bár az Ifjúsági Vöröskereszt mégis szerves részét képezi a magyar kitüntetéstörténetnek. A csillag pedig nem tisztázott, hogy pontosan mi, tehát lehet állami kit. is.
Ami még komoly fenntartásom a művel kapcsolatban, hogy sem jegyzetek, sem forráslista nincs benne. Azt meg rosszul viselem, ha a saját kutatásaim publikált eredményeit hivatkozás nélkül olvasom vissza bármilyen műben. Ez egyszerűen lenyúlás.
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 22 - 15:35.
A zománchibák érthetetlenek, főleg azért, mert nem ritka darabok.
Az ifjúsági vk. talán azért maradt ki, mert szervezet által alapított kitüntetés, és nem állami.
Szerintem ezért nincs benne a prónay sem.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 22 - 15:31.
Szia Zoli,
Az még nem biztos, hogy az ifjúsági vörökereszt csillaga... :-) Amúgy a teljes sor ifjúsági vk is hiányzik.
meg fotóanyagban hiányolom, hogy sokszor alapkitüntetések nem kerültek be. (persze ez lehet terjedelem kérdése is.) De az sem értem, hogy miért kell zománchibás darabokat betenni.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, március 9 - 11:58.
Az új kitüntetés könyvvel kapcsolatban nekem is az a fő problémám, hogy nem tartalmaz sem irodalomjegyzéket, sem jegyzeteket. Emellett egy ilyen kivitelü könyvbe véleményem szerint nem kéne zománchibás darabok fotóit betenni - nem is ritkaságszámba menő kitüntetésről van szó - valamint tényleg vannak tárgyi pontatlanságok. És vannak olyan kitüntetések, amik valamiért kimaradtak belőle. Ezt is fájlalom.
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, március 6 - 23:47.
Sziasztok!
Rákosi Mátyás tanulmányi érdemérem: 32 adományozást ír, én a közlönyből ásoltam ki:42 név szerepel.
Köztársasági érdemrend (Tildy) zománcozás nélküli középpajzsal?
Alapszabály nem ír róla, kinézetre is elég fua (ronda).
A Toldi éremmel kapcsolatban teljesen egyetértek Marcival. A körirat nélküli egy nagy mese. Pandula A.-val kell beszélni. Ha vki, ő ért hozzá. Én beszéltem vele. Érdemes elolvasni a tanulmányát a Közlönyben.
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2005, november 30 - 16:20.
Kedve NaVi,
engem meg inkább a Horthy korszak érdekel, úgyhogy abban tudok nyilatkozni részletesebben. Majd még olvasgatom a könyvet én is és ha találok olyasmit ami érdekel akkor szólok.
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2005, november 30 - 16:15.
Kedves Dmarci!
Még több ilyen pontatlanság van, mint amilyet írtál? Írnál még ilyeneket? Engem leginkább O-M vonatkozásban érdekelnének, de persze a többi is érdekes!
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2005, november 30 - 15:37.
Leírom az egyik legdurvábbat.
A Toldi éemről szóló részben azt írják, hogy nem volt külföldieknek adományozás. Évekkel ezelőtt a a könyv lektora írt egy tanulmányt erről az éremről és a kutatásai alatt ha jól emlékszem 9 németet talált aki megkapta az érem valamelyik fokozatát. Névvel dátummal közölte ezeket. A kéziratot átjavította ezeknek megfelelően. A szerzőként a könyv borítóján szereplők ezt úgylátszik felülbírálták. és leírták, hogy ilyen adományozás nem volt. Érdekes, nem? Aki olvasta a tanulmányt az most joggal kérdezi, hogy a Pandula Attila nem emlékszik a saját cikkére és mint lektor nem javítja a hibát. Mondjam tovább.
Maradjunk ennél az éremnél. Leírják, hogy az éremvariáció aminek a hátulján nincs felirat az a külföldieknek szánt éremvariáció. Ezzel az állítással csak két probléma van. Az egyik az hogy ez sehol nincs leírva. Sem az alapszabály nem tartalmazza ezt, sem másmilyen dokumentum. Ez merő találgatás, ami gyűjtői körökben terjedt el. Nem tudom ki találta ki, de nagyon hódít ez a nézet. Azt mondjuk nem értem mért van 10x annyi ebből a felirat nélküli éremből, ha állítólag nem is adományozták. Főleg annak a tudatában, hogy a Horthy korszakban nagyon csínnyán bántak a gyártással és inkább többször rendeltek meg kisebb mennyiségű érmet a gyártóktól. Pont ebből vertek volna előre nagyobb mennyiséget felirat nélkül, mikor nem terveztek külföldi tömeges adományozást?
A másik az az, hogy ismerek olyan embert aki látott hiteles, németnek adományozott példányt, papírral és azon volt felirat.
Nehéz megmondani, hogy mi lehet ez a feliratnélküli érem, de valószínű egy korábbi érem, vagy éremtervezet, aminek az újrafelhasználásával jött letre a Toldi érem. Éremképek újrafelhasználására pedig akad példa a korszakban.
Az feltűnt amúgy valakinek, hogy a könyvnek nincs irodalom ill. forrásjegyzéke. Ennek kb tíz oldalnak kellene lenni minimum egy ilyen átfogó témánál.
Több kép más ismert könyvekből van kifotózva természetesen forrásmegjelölés nélkül.
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2005, november 30 - 12:09.
Sziasztok!
Tyűha, én már nem is tudom követni, hogy miről van szó, de érdekes, az biztos! :-) Azt hiszem kinyomtatom, és majd otthon elemzem az elmondottakat az új kitünteséses könyvemmel! :-)
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2005, november 30 - 10:57.
Nevet időpontot nem tudok mondani fejből, de egy magyarországi nagykövet leköszönésekor kapott volna középkeresztet csillaggal, de nem fogadta el mert ez a fokozat nem felelt meg az általa ismert szokásnak.
Elvileg (régen) a nagykereszt a legmagasabb foikozat államfőknek és nagyon kimagasló személyeknek járt. Az első osztály ami ugyancsak vállszalagos kitüntetés volt, járt a minisztereknek leköszönő nagyköveteknek...
Nyilván hogy ez a személy is vállaszalagos kitüntetést várt, de hát nagykeresztet mégsem kaphat. Valószínű nem mindenkit érdekel mit kap, de vannak azért példák.
Megpróbálom megkeresni a pontos adatokat, de nem biztos, hogy sikerül.
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2005, november 30 - 09:24.
Örülök, hogy tudtam segíteni, remélem érthető is volt amit írtam.
A felvetés egyébként jogos. Magam sem értem, hogy a béke katonai szalag mért nem terjedt ki a MÉR-re. Én úgy gondolom, hogy nem akarták ilyen szinten bonyolítani a kitüntetési redszert.
A mai rendszer legnagyobb hiányossága egyébként pont az első osztály hiánya. A nagykereszt és a középkereszt csillaggal között nincs átmenet.
Kár. Megspórolhattunk volna egy két diplomáciai problémát.
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2005, november 30 - 09:04.
Annyit szólnék hozzá, hogy a nagykeresztnél a zöld szalag csíkokkal a szélén nem szalagváltozat. A mindenkori legmagasabb fokozatú Magyar Érdemrendnél használták ezt. 1939 ig a Nagykereszt volt a legmagasabb fokozat, ezt ilyen szalagon adták. Utána következett az első osztály amit zöld vállszalagon adtak. Mikor belépett a sorba a Szent Koronával Ékesített Nagykereszt akkor ez lett a legmagasabb fokozat és a sima nagykereszt lett a második fokozat. Az ekkor nagykeresztnek nevezett második fokozatnak zöld lett a szalkagja csíkok nélkül. Az elnevezések és a fokozatok többször változtak úgyhogy kicsit nehéz kiigazodni rajta.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2005, november 29 - 19:37.
Te mindig zavarba hozol a kerdesekkel! :-)
A Signumnak eleg kezenfekvo volt a katonai szalag az alapitaskor. Hogy a MEK/MER alacsonyabb fokozatait miert nem adtak ilyen szalagon annak nem tudom a "filozofiai" hatteret, de nagyon jo kerdes, leven hogy a nagykeresztnek volt.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2005, november 29 - 16:36.
Reszigazsag, mert csak a Signum Laudisra igaz a felsoroltak kozul a beke-katonai szalag. A MER Lovagkereszt nem letezett ilyen szalagon.
A M. Bronz Erdemerem is zold szalagon ment, pl vizsgald meg a csendor fotodon!
Udv:Ajtony
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2005, november 29 - 16:19.
Az also zold lehet civil termeszetesen! Mint azt irtam kaphatta katona a Magyar Erdemrend Lovagkeresztjet zold szalagon vagy Magyar Bronz (ill. Ezust) Eremermet zold szalagon.(igaz erre is szokas volt minit tenni) Ezeket polgari szemely is megkaphatta ilyen szalagon, sot civileknel szoba johet a Bronz (ill. Ezust) Signum Laudis zold szalagon. (a heleyes kifejezes "smaragdzold").
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2005, november 29 - 09:28.
Szia Ajtony!
Köszönöm az infókat! Így már tiszábbak a dolgok! Nekem mondtak ugyanis olyat is, hogy a tűzkereszttől jobbra lévő szalagsáv nemzetvédelmi kereszté... Az alsó zöldre pedig valami civilt mondtak, de már nem igazán emlékszem...
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2005, november 28 - 20:53.
Szia!
A felso sor egy tiszte volt: Valoszinuleg egy ezust es egy bronz Signum Laudist jelent, bar a III.o katonai Erdemkereszt sem zarhato ki (az csak azert nem valoszinu, mert tobbnyire tettek minit annak a szalagsavjara). A voros valoszinuleg egy jubileumi Erdemerem, de lehet, hogy meg a haboru elott civilkent megkapott valamelyik kituntetese (rengeteg hadikituntetes letezett a polgari eletben voros szalagon)Az utolso biztosan egy 1908-as Jubileumi Kereszt.
A 3.sor: Az elso egy hadiszalag, ami lehet Bronz Signum Laudis, Magyar Bronz Erdemerem (ill.Erdemkereszt) vagy valamelyik vitezsegi erem. En ez utobbit tartom valoszinunek, mert a tobbire szinten szoktak minit tuzni. A kovetkezo valoszinuleg I.o Tuzkereszt. Majd egy szolgalati jel es egy Felvideki E. Erem. A szolgalati jel szerintem egy legenysegi VI (max 10) eves lehet, ami altiszti rendfokozatra enged kovetkeztetni. Nem hiszem hogy tiszte lett volna, de 100%ig nem zarhato ki. De tobbnyire a Tiszti szolgalati jellel biro tisztek harcoltak mar az I.vh-ban is...
A 4.sor szinten egy szolgalati jel szalagsav vagy egy megfakult zold (MER Lovagkeressztol, Signumon at, Erdemeremig bezarolag sok mindene lehetett). Vegul egy Erdely zarja a sort.
Udv:Ajtony
Arra is gondolok. De amin felháborodtam igazán, az az volt, hogy a Toldi kitüntetés bevezetőjénél szinte szószerint köszöntek vissza a saját - máshol már publikált - mondataim.
A jegyzet és forráslista hiányát valahol már tárgyaltuk a honlapon, mindenki egyetértett vele, hogy ez borzasztó hiányosság.
A polgári hadi érdemkeresztre gondolsz, mint eltulajdonított szellemi termék?
Lehet, hogy a választ inkább privátban, vagy telefonon, mert van egy-két infóm a dologról.
Akár ez is lehet a magyarázat, bár az Ifjúsági Vöröskereszt mégis szerves részét képezi a magyar kitüntetéstörténetnek. A csillag pedig nem tisztázott, hogy pontosan mi, tehát lehet állami kit. is.
Ami még komoly fenntartásom a művel kapcsolatban, hogy sem jegyzetek, sem forráslista nincs benne. Azt meg rosszul viselem, ha a saját kutatásaim publikált eredményeit hivatkozás nélkül olvasom vissza bármilyen műben. Ez egyszerűen lenyúlás.
A zománchibák érthetetlenek, főleg azért, mert nem ritka darabok.
Az ifjúsági vk. talán azért maradt ki, mert szervezet által alapított kitüntetés, és nem állami.
Szerintem ezért nincs benne a prónay sem.
Szia Zoli,
Az még nem biztos, hogy az ifjúsági vörökereszt csillaga... :-) Amúgy a teljes sor ifjúsági vk is hiányzik.
meg fotóanyagban hiányolom, hogy sokszor alapkitüntetések nem kerültek be. (persze ez lehet terjedelem kérdése is.) De az sem értem, hogy miért kell zománchibás darabokat betenni.
attila
Szia Attila!
Mely kitünteésekre gondolsz, ami kimaradt? (Ifj. vöröskereszt csillagán kívül)
Üdv,
Zoltán
Az új kitüntetés könyvvel kapcsolatban nekem is az a fő problémám, hogy nem tartalmaz sem irodalomjegyzéket, sem jegyzeteket. Emellett egy ilyen kivitelü könyvbe véleményem szerint nem kéne zománchibás darabok fotóit betenni - nem is ritkaságszámba menő kitüntetésről van szó - valamint tényleg vannak tárgyi pontatlanságok. És vannak olyan kitüntetések, amik valamiért kimaradtak belőle. Ezt is fájlalom.
Szia Dregersz!
Köszi az infókat! :-)
Üdv.: NaVi
Sziasztok!
Rákosi Mátyás tanulmányi érdemérem: 32 adományozást ír, én a közlönyből ásoltam ki:42 név szerepel.
Köztársasági érdemrend (Tildy) zománcozás nélküli középpajzsal?
Alapszabály nem ír róla, kinézetre is elég fua (ronda).
A Toldi éremmel kapcsolatban teljesen egyetértek Marcival. A körirat nélküli egy nagy mese. Pandula A.-val kell beszélni. Ha vki, ő ért hozzá. Én beszéltem vele. Érdemes elolvasni a tanulmányát a Közlönyben.
Előre is hálásan köszönöm! :-)
Azért persze a Horthy is érdekel... :-)
Üdv.: NaVi
Kedve NaVi,
engem meg inkább a Horthy korszak érdekel, úgyhogy abban tudok nyilatkozni részletesebben. Majd még olvasgatom a könyvet én is és ha találok olyasmit ami érdekel akkor szólok.
üdv
Marci
Kedves Dmarci!
Még több ilyen pontatlanság van, mint amilyet írtál? Írnál még ilyeneket? Engem leginkább O-M vonatkozásban érdekelnének, de persze a többi is érdekes!
Üdv.: NaVi
Leírom az egyik legdurvábbat.
A Toldi éemről szóló részben azt írják, hogy nem volt külföldieknek adományozás. Évekkel ezelőtt a a könyv lektora írt egy tanulmányt erről az éremről és a kutatásai alatt ha jól emlékszem 9 németet talált aki megkapta az érem valamelyik fokozatát. Névvel dátummal közölte ezeket. A kéziratot átjavította ezeknek megfelelően. A szerzőként a könyv borítóján szereplők ezt úgylátszik felülbírálták. és leírták, hogy ilyen adományozás nem volt. Érdekes, nem? Aki olvasta a tanulmányt az most joggal kérdezi, hogy a Pandula Attila nem emlékszik a saját cikkére és mint lektor nem javítja a hibát. Mondjam tovább.
Maradjunk ennél az éremnél. Leírják, hogy az éremvariáció aminek a hátulján nincs felirat az a külföldieknek szánt éremvariáció. Ezzel az állítással csak két probléma van. Az egyik az hogy ez sehol nincs leírva. Sem az alapszabály nem tartalmazza ezt, sem másmilyen dokumentum. Ez merő találgatás, ami gyűjtői körökben terjedt el. Nem tudom ki találta ki, de nagyon hódít ez a nézet. Azt mondjuk nem értem mért van 10x annyi ebből a felirat nélküli éremből, ha állítólag nem is adományozták. Főleg annak a tudatában, hogy a Horthy korszakban nagyon csínnyán bántak a gyártással és inkább többször rendeltek meg kisebb mennyiségű érmet a gyártóktól. Pont ebből vertek volna előre nagyobb mennyiséget felirat nélkül, mikor nem terveztek külföldi tömeges adományozást?
A másik az az, hogy ismerek olyan embert aki látott hiteles, németnek adományozott példányt, papírral és azon volt felirat.
Nehéz megmondani, hogy mi lehet ez a feliratnélküli érem, de valószínű egy korábbi érem, vagy éremtervezet, aminek az újrafelhasználásával jött letre a Toldi érem. Éremképek újrafelhasználására pedig akad példa a korszakban.
Az feltűnt amúgy valakinek, hogy a könyvnek nincs irodalom ill. forrásjegyzéke. Ennek kb tíz oldalnak kellene lenni minimum egy ilyen átfogó témánál.
Több kép más ismert könyvekből van kifotózva természetesen forrásmegjelölés nélkül.
Röviden egyenlőre ennyit.
üdv
Marci
Kedves NaVi,
az új könyvel kapcsolatban csak annyit, hogy óriási tévedések vannak benne. Nem szeretném részletezni.
üdv
Marci
Sziasztok!
Tyűha, én már nem is tudom követni, hogy miről van szó, de érdekes, az biztos! :-) Azt hiszem kinyomtatom, és majd otthon elemzem az elmondottakat az új kitünteséses könyvemmel! :-)
Üdv.: NaVi
Nevet időpontot nem tudok mondani fejből, de egy magyarországi nagykövet leköszönésekor kapott volna középkeresztet csillaggal, de nem fogadta el mert ez a fokozat nem felelt meg az általa ismert szokásnak.
Elvileg (régen) a nagykereszt a legmagasabb foikozat államfőknek és nagyon kimagasló személyeknek járt. Az első osztály ami ugyancsak vállszalagos kitüntetés volt, járt a minisztereknek leköszönő nagyköveteknek...
Nyilván hogy ez a személy is vállaszalagos kitüntetést várt, de hát nagykeresztet mégsem kaphat. Valószínű nem mindenkit érdekel mit kap, de vannak azért példák.
Megpróbálom megkeresni a pontos adatokat, de nem biztos, hogy sikerül.
üdv
Marci
Örülök, hogy tudtam segíteni, remélem érthető is volt amit írtam.
A felvetés egyébként jogos. Magam sem értem, hogy a béke katonai szalag mért nem terjedt ki a MÉR-re. Én úgy gondolom, hogy nem akarták ilyen szinten bonyolítani a kitüntetési redszert.
A mai rendszer legnagyobb hiányossága egyébként pont az első osztály hiánya. A nagykereszt és a középkereszt csillaggal között nincs átmenet.
Kár. Megspórolhattunk volna egy két diplomáciai problémát.
üdv
Marci
Annyit szólnék hozzá, hogy a nagykeresztnél a zöld szalag csíkokkal a szélén nem szalagváltozat. A mindenkori legmagasabb fokozatú Magyar Érdemrendnél használták ezt. 1939 ig a Nagykereszt volt a legmagasabb fokozat, ezt ilyen szalagon adták. Utána következett az első osztály amit zöld vállszalagon adtak. Mikor belépett a sorba a Szent Koronával Ékesített Nagykereszt akkor ez lett a legmagasabb fokozat és a sima nagykereszt lett a második fokozat. Az ekkor nagykeresztnek nevezett második fokozatnak zöld lett a szalkagja csíkok nélkül. Az elnevezések és a fokozatok többször változtak úgyhogy kicsit nehéz kiigazodni rajta.
üdv
Marci
Te mindig zavarba hozol a kerdesekkel! :-)
A Signumnak eleg kezenfekvo volt a katonai szalag az alapitaskor. Hogy a MEK/MER alacsonyabb fokozatait miert nem adtak ilyen szalagon annak nem tudom a "filozofiai" hatteret, de nagyon jo kerdes, leven hogy a nagykeresztnek volt.
Udv:Ajtony
Reszigazsag, mert csak a Signum Laudisra igaz a felsoroltak kozul a beke-katonai szalag. A MER Lovagkereszt nem letezett ilyen szalagon.
A M. Bronz Erdemerem is zold szalagon ment, pl vizsgald meg a csendor fotodon!
Udv:Ajtony
Az also zold lehet civil termeszetesen! Mint azt irtam kaphatta katona a Magyar Erdemrend Lovagkeresztjet zold szalagon vagy Magyar Bronz (ill. Ezust) Eremermet zold szalagon.(igaz erre is szokas volt minit tenni) Ezeket polgari szemely is megkaphatta ilyen szalagon, sot civileknel szoba johet a Bronz (ill. Ezust) Signum Laudis zold szalagon. (a heleyes kifejezes "smaragdzold").
Udv:Ajtony
Köszönöm, BP78! :-)
Üdv.: NaVi
Szia Ajtony!
Köszönöm az infókat! Így már tiszábbak a dolgok! Nekem mondtak ugyanis olyat is, hogy a tűzkereszttől jobbra lévő szalagsáv nemzetvédelmi kereszté... Az alsó zöldre pedig valami civilt mondtak, de már nem igazán emlékszem...
Üdv.: NaVi
Szia!
A felso sor egy tiszte volt: Valoszinuleg egy ezust es egy bronz Signum Laudist jelent, bar a III.o katonai Erdemkereszt sem zarhato ki (az csak azert nem valoszinu, mert tobbnyire tettek minit annak a szalagsavjara). A voros valoszinuleg egy jubileumi Erdemerem, de lehet, hogy meg a haboru elott civilkent megkapott valamelyik kituntetese (rengeteg hadikituntetes letezett a polgari eletben voros szalagon)Az utolso biztosan egy 1908-as Jubileumi Kereszt.
A 3.sor: Az elso egy hadiszalag, ami lehet Bronz Signum Laudis, Magyar Bronz Erdemerem (ill.Erdemkereszt) vagy valamelyik vitezsegi erem. En ez utobbit tartom valoszinunek, mert a tobbire szinten szoktak minit tuzni. A kovetkezo valoszinuleg I.o Tuzkereszt. Majd egy szolgalati jel es egy Felvideki E. Erem. A szolgalati jel szerintem egy legenysegi VI (max 10) eves lehet, ami altiszti rendfokozatra enged kovetkeztetni. Nem hiszem hogy tiszte lett volna, de 100%ig nem zarhato ki. De tobbnyire a Tiszti szolgalati jellel biro tisztek harcoltak mar az I.vh-ban is...
A 4.sor szinten egy szolgalati jel szalagsav vagy egy megfakult zold (MER Lovagkeressztol, Signumon at, Erdemeremig bezarolag sok mindene lehetett). Vegul egy Erdely zarja a sort.
Udv:Ajtony