warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
II. VH-us ejtőernyős jelvények.
2007, március 9 - 20:07 | Falerisztika
Valaki szeretett volna látni levente eje. jelvényt. Nem csak fényképről másoltat. Hát itt most 4 darabot tudok megmutatni, a jobb alsó az. A bal alsó lehet hogy kópia, túl szép, bár ez is mint minden 15 évnél régebben van nálam. De ezt már többet nem is mondom majd. Csak az új szerzeményeknél említem meg, ami érdemes arra hogy mindenki lássa.
Felt.:Mosquito :hammer:
0
Értékelésed: Nincs
Sokat tudsz a területről. Gratulálok.
Amint módom lesz rá lesznek képek. A rövid hét miatt lehet hogy nem a napokban.
Kedves Falerisztika!
A Sallay Gergő cikkében megjelent mely állításai vonatkoznak rád, illetve a darabjaidra?
A kisdolgozat, nem igazán sikerült így késő este egy fárasztó hét után, egyébként sem kenyerem az írás, de ez biztosan látszik is ezen a néhány soron, van még mit fejlődnöm, de ha valóban élvezetes volt, akkor örülök neki.
A bal alsó jelvény az alábbiak miatt érdekes:
Gyűjtői szemmel nézve sokkal ritkábban fordul elő, mint a fémszínű ejtőernyős csapatjelvény.
A következők miatt sokkal izgalmasabb a kérdés, a már említett 1940. március 1.-ei Honvédségi Közlönyben megjelent rendelet szerint, amellyel rendszeresítették az ejtőernyős csapat és ügyességi jelvényeket. A szövegben a legénység részére egyértelműen bronzszínű ejtőernyős csapatjelvényekről írnak de az 1940-es fotókon, kilencvenkilenc százalékán a felső sorban lévő fém színű ejtőernyős csapatjelvényeket viselik az ejtőernyősök.
A következő történhetett feltevésem szerint, legyártották a jelvényeket mindkét változatban, és a Minisztériumban a bronzszínű jelvényt választották ki az állomány számára ilyen-olyan mondvacsinált okok miatt. De valószínűleg megmutatták az ejtőernyősöknek is mind a két változatott, akik hát persze, hogy a sokkal tetszetősebb fémszínű jelvényt választották maguknak, és azt rendelték meg a készítőtől. De ez csak az én feltevésem, amelyet semmi sem támaszt alá!
De mivel a Hadtörténeti Múzeum gyűjteményében is található belőle egy darab, ami a leltár szerint valamikor az 1940-es években érkezett a Múzeumba, sőt amióta előkerült egy fotó is, amin viselik, és az Ipolysági harcok helyszínéről is előkerült egy ásott darab, azóta már nincs semmi kétségem a bronzszínű jelvényekről, hogy biztosan létező adományozott változatról van szó, nem csak prototípusról.
A bal alsó jelvényről addig nem tudom elmondani a véleményem, amíg nem látok róla egy közelebbi képet az elő és a hátoldaláról.
Üdv.
Gábor
Még most sem tudom a bal alsó jelvény mibenlétét. :-(
Köszönöm.
Neki is megmutattam, de már későn, akkor éppen egy halaszthatatlan eseményem volt. De telefonos kapcsolatban áltam vele. Az utalásai amit a cikkben leírt, rám vonatkoznak, illetve a darabokra.
Élvezetes volt a kisdolgozat olvasása amit közzétettél itt. :-)
Sziasztok!
Szakvéleményt ne várjatok, azt nem tudok nektek adni, szakképzettség híján!
Én csak egy egyszerű gyűjtő vagyok, aki egy kicsit :-) többet foglalkozik az ejtőernyősökkel, mint más.
Magam is tévedtem már ejtőernyős csapatjelvénnyel kapcsolatban, éppen itt az oldalon!
Tehát nem vagyok szakértő, de a tapasztalataimat szívesen megosztom bárkivel.
Nekem nincs elefántcsonttornyom, aminek a tetején lila ködbe burkolózhatok, mint egyes nagy gyűjtők kishazánkban.
Ejtőernyős csapatjelvények:
Először is nézzük röviden, mit kell tudnunk a jelvényekről.
Az eje. alakulat létrejötte:
1938. szeptember 11. –én Szombathelyen vitéz Bertalan Árpád parancsnokkal az élen 18 fővel, megalakult az ejtőernyős kísérleti keret. Egy év múlva már századdá fejlődve 1939. októberben települt át a végleges állomáshelyére Pápára a volt huszárlaktanyába, és az új korszerű 1936-ban felavatott Pápai reptérre.
A csapatjelvények rendszeresítése:
Az 1940. március 1-én megjelenő Honvédségi Közlönyben az 1.042-es számú körrendelettel rendszeresítették az ejtőernyős csapat és ügyességi jelvényeket az eje. század részére.
Az ejtőernyős csapatjelvény elnyerésének feltételei:
Az ejtőernyős csapatjelvényeket 1940-ben rendszeresítették az eje. állomány részére, a jelvény elnyeréséhez öt ugrást kellet teljesíteni.
Az 1944 októberében bevonult 1925 és 1926-os évfolyamú leventék és friss ludovikás tisztek már az első ugrásuk után a kezükbe kapták az ejtőernyős csapatjelvényüket, a kialakult háborús helyzet miatt már nem is ugorhattak többet.
A felsősorban lévő jelvényeket a legénységi állomány részére rendszeresítették, honvéd, őrvezető, tizedes, szakaszvezetőig bezárólag a jobb zubbonyzseb felet középen viselték, az ugróruhán szintén ugyanott, és a köpeny balkarjának az ujj végénél a felhajtáson (jobb szót nem találok rá most hirtelen).
A korabeli fotók tanulsága, és ejtőernyős veteránokkal folytatott beszélgetéseim alapján az altiszti és a tiszti állomány is előszeretettel viselte a fém színű jelvényeket az ejtőernyős ugróruhán, és a zubbonyon is a jelvény megszerzése után közvetlenül, amíg a hímzett változatott, be nem szerezték.
A felső sorban látható két jelvényen is jól megfigyelhetőek az apró eltérések a két darab között, a bal oldali csapatjelvény egy darabból áll, vagy kettőből?
A bal alsó jelvényről rendelkezem a legkevesebb információval, az egészen biztos, hogy ezeket is viselték elvétve a legénység tagjai, mindössze egy korabeli fotón sikerült felfedezni egy bronzszínű jelvény viselését, és az Ipoly környéki harcok helyszínéről is került elő a jelvényből.
Az itt bemutatott darabról ezen, fotó alapján nem szeretnék véleményt formálni.
A jobb alsó levente ejtőernyős jelvényt sajnos korabeli fotón, ahol viselnék még nem sikerült felfedeznem.
Veszprémben, 1990-ben volt egy kiállítás Hadi repülő és Ejtőernyős Jelvények címmel, amelyet sajnos nem láttam, de készült róla egy rajzos katalógus, amelyben ezt a levente ejtőernyős jelvényt a szerzők, akik egyben a kiállítok is voltak, (Szabó Ottó, Zeidler Sándor) leány levente ejtőernyős jelvényként mutatják be, talán ezért is ismerik többen így ezt a jelvényt. De azt, hogy mi alapján nevezték el így ezt a jelvényt talány a számomra.
Mára ennyi a fenti jelvényekről a teljesség igénye nélkül, már egy ideje, gyűjtőm az anyagot egy átfogó íráshoz az eje. jelvényekről, nagy segítség lenne hozzá, ha a fenti jelvényeket is megnézhetném egyszer személyesen.
A eje. jelvényekről egy nagyszerű cikket írt nem is olyan régen Sallay Gergely a Hadtörténeti Intézet munkatársa, amely a 2004. évi Numizmatikai Közlönyben jelent meg.
Üdv.
Gábor
Várom a szakvéleményt! :-)
A bal alsó az préselt lemez. Az a gyanús mintha valamilyen vékony lakk lenne rajta. Bár ezt tapasztaltam eredeti anyagnál már számtalanszór. Valami érthetetlen okból a tulaj belakkozta (talán a korrózió miatt??).
Sziasztok!
Gabesz szólt rám az imént, hogy ugyan nézzek már fel a roncsra, mert érdemes!
Hát igen gyönyörű darabok!!! Gratulálok!
A bal alsó réz változatról, nem szívesen mondok véleményt egy ilyen fotó alapján, a másolatokat készítik öntött és préselt változatban is.
Este szurok be képet egy általam másolatként számon tartott préselt darabról.
A jobb alsó levente ejtőernyős jelvény a legritkább mind közül, sokan gyűjtői körökben leány levente ejtőernyős jelvényként ismerik, ami egy BAROMSÁG!
Lány ejtőernyős leventék nem voltak!
Egészhéten rohanok, ezért nem volt időm felnézni ide, most is munkába indulok, este szolok hozzájuk részletesebben.
Üdv.
Gábor
Gratula ütős kis gyűjtemény!!!!
Üdv:
Gabesz
Eje. gyűjtő hol vagy????
Köszönöm dmarci. Ez a rendszerváltás elöttről van a családban! (halkan mondom, túl szép, bár ha "kampós" darabot akar kreálni valaki akkor számtalan módja van hogy öregbítse a darabot)
Jól mondom?
Fal.
Még annyit szólnék hozzá, hogy döbbenetesen jó darabok!!!
üdv
Marci
A bal alsó létező variáció! Ebből a típusból létezik másolat is, de csak pár éve ha jól tudom. Egy eredetiről vett mintával öntik. Egész meggyőző minőségben.
Üdv
Marci
Ez érdekes. Valamelyik szaki azt hiányolta hogy nem lát egy igazi képet a jelvényről (levente) csak fénykép animációt, amit be is tett ide. Most hogy itt van a kép s tutti darab, már senkit nem érdekel. Miért van ez? Jöjjenek a hozzászólások ezerrel....de nem!
Jobb ha "fikciósan" beszélgetünk? Annak mi értelme? Én tennék még be képeket más területről is. Van fogadó "kereslet"?
Köszönöm!
A bal alsó valóban gyanúsnak tűnik nekem is,
de majd Gáborunk hozzáértő hozzászólását is megvárom.
Egyébként gratulálok hozzájuk!
Groszi
A bal felső Sülle József zászlós (én így vettem, hogy a tiszt társa erre a rendfokozatra emlékszik) darabja. Azonosító száma:1382 (hátúl a kampóban). A jobb oldalinak sajna letörtek a fülei. Pedig az is szép. De teljesen más. Ez nem olyan "hullámos" kialakítású. Inkább egyenes.
A levente az meg magáért beszél! :-)