warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Családi címer
2008, május 11 - 05:15 | Ajtony
Családom egyik ágának, a Krinner-család címere, tölgyfából kifaragva. Aki jártas a heraldikában, kérem írjon, mert talán szakértői szemnek elég sok megfejthető motívum szerepel rajta (páncél, rostély, vár, sasszárny, fenyőfa..stb.
A család magyarországi ágának tudommal nagyanyám volt az utolsó képviselője. Némi katonai vonatkozás, hogy a család két tagja is alezredesi renfokig vitte (mindkettőjük Lajos keresztnevű, apa és fia). Főként a Balaton-felvidéken voltak birtokok (Aszófő, Balatonfüred) amíg a kártya és a kommunizmus közbe nem szólt...
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Plakettek, emléktárgyak és gyűrűk
Medál minden címeren van.
Erdélyben ritka esetben adományoztak 1700. előtt sisakdíszes címert,viszont ilyen ábrázolások is ott fordultak elő (ilyen például a kerítéssel bekerített kert,ami meglátásom szerint ocsmányan hat egy címeren).
Egy kiváló kutató ismerősömet ajánlanám a Debreceni Egyetemről: Szálkai Tamást, ő eléggé beleásta magát a heraldikai témába. Egy próbát érdemes vele tenni, lehet tud segíteni.
Üdv Ajtony!
A címerrel kapcsolatban sikerült valamilyen új adathoz jutnod az utolsó hozzászólás óta eltellt időben?
Mint hely- és családtörténészt érdeke a dolog. Ha már van megoldásod nem keresek utána, de ha nincs, szívesen segítek!
Ebben a témában jobban otthon vagyok, a modern kor háborúiban inkább műkedvelő...
Üdv:
Charles
Pedig jó könyvei vannak. Ajánlom!
Én könyvtárból szoktam kivenni őket...
Sajnos még hiányzik Bertényi, úgy mint sok más... :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Vagy Bertényi Iván: Magyar címertan? :-)
De azt is figyelembe kell venni,hogy sokszor korszakonként a családok más-más pajzsalakot használtak.(nem feltétlenül,de volt ilyen is) Illetve,hogy mikor készült ez a faragvány.
Új hír: A MOL nem őriz semmit a Krinner családról és egy szakirodalomban sem találhatóak meg.Viszont Pozsonyban van egy 1500-as évekből származó levél,amin a családnév Krinner (latin nyelvű levél).
Magyarországon biztosan éltek,de nem biztos,hogy nemesek voltak.Tehát lehet,hogy nem a Krinnereké a címer.
üdv.
hmmm, csak nem Bertényi Iván - A történelem segédtudományait érzem kihallani az előbbiből? :-D:-P:-D
Panthernak: tárcsapajzs - O.K ! de akkor sem tudok vele mit kezdeni. Egyébként egy vázlat a pajzsokról:
A címertörténet kezdetén leginkább a hosszúkás, nagy felületű, domború, ún. normann pajzs volt elterjedt. A nagy pajzs később megkisebbedett, kialakult a kerekített oldalú háromszögalakú; pajzs. A XIV. században először elterjed a doborpajzs vagy kerek talpú pajzs, majd pedig a tárcsapajzs . Kialakult a reneszánsz pajzs, oly módon, hogy a lándzsa megtámasztására szolgáló bemélyedést a szimmetria kedvéért mindkét oldalon alkalmazták. Ezen pajzsnak számtalan továbbfejlesztése, túldíszített változata, illetve akár elkorcsosult formája maradt fenn. Természetesen ezeket harcban már egyáltalán nem használták, csak az ábrázolásokban jelentek meg. Szintén a reneszánszban terjedt el a lófejpajzs. Előfordult olyan is, hogy a pajzsot négyzet vagy téglalap formájúnak ábrázolták (négyszögletű pajzs), vagy pedig talpának közepéhez illesztettek egy kis nyúlványt (csücskös talpú pajzs). Főleg nők körében terjedt el az ún. rutapajzs használata, melynek csúcsára állított rombusz formája volt. A barokk korban, mivel már nem kellett, hogy ezeket a pajzsokat használni is lehessen, a címerrajzolók a legkülönfélébb formájú pajzsokat ötlötték ki. Ilyenek voltak többek között az ovális, barokk rámás, kerek, stb. pajzsok. Könnyen előfordulhat az is, hogy egy személynek a címere többféle formájú pajzson is megtalálható, mivel az élő heraldika korában egyszerre többféle pajzs is volt használatban.
Nos a fentiekre tekintettel tettem a címer keletkezését a barokk időre, a foszladékot is barokkosnak tekintem.
Megnéztem a brémai kivándorlási jegyzéket ( főleg Brémából índúltak a kivándorlók).Tökik van velük a kivándorlási jegyzék. (2 főre szűkítettük a kört...)
üdv.
Ne idegeskedj Ajtony!
"Egy mindenkiért, mindenki egyért" Tudod kiknek volt a találó mondata.
Ha találok valamit priv megyek, de van itt azért annyi... hogy egy ilyen értékes faragvány üdítő számomra. Kösz hogy feltetted. Kiváncsian várom a végét a kutatásnak, jó lenne értesülni róla.
-ger-
Srácok, a továbbiakat tudnátok privátban írni?
Én nagyon hálás vagyok, de nem szeretném, ha az a vád érne, hogy saját családfa kutatásomra használom az oldalt! :-)
Köszönöm szépen!
Krinner Norbert (főszámtanácsos) 1843-1906,Farkasréti temető,Hv2. (102.) parcella,2-13/14
Krinner családnevű élt(illetve 1 iskolába járt) Temesváron.
Írjad be iwiwen a keresőbe a Krinner nevet. ;-)
a www.arcanum.hu -n lehet rendelni rettentő sok érdekesnél érdekesebb cd-t,dvd-t. Persze nem ingyen.:-o
Sisakok fajtái:
Csuporsisak
csöbörsisak
csőrsisak
rostély sisak
pántos sisak
A rostély és a pántos sisak a tornasisakok közé tartoznak.A XV.századtól szerepelnek.Fokozatosan váltják fel a már elavuló nehéz,régi csatasisakokat.
A képen látható sisak egyértelműen pántos sisak.
A vár,várfal,épület a címerekben kedvelt középkori címerrészletek.
A címerszimbolika adja meg,hogy mi mit is jelenthetett a címeren.Ez természetesen korszakonként változó.Pl. a miénkben bárány van egy félhold és egy csillag,míg a sisakon egy galambot marcangoló turul kiterjesztett szárnnyal. A galamb a békét jelenti,mivel a Turul marcangolja azt jelenti,hogy nincs béke...
Nincs kezemben a könyv úgyhogy kénytelenek lesztek várni a szimbolikával...
:-D
üdv:Á
Köszi, várom! A semában található Krinner Lajos t.tüzér ales. dédapám testvére, a várban is megvan az anyaga.
http://www.hm-him.hu/rang/?keres=Krinner
Mindenekelőtt mindenkinek: www.heraldika.hu
Visszatérve korábbi szólásomhoz: a "foszladék" számomra kissé barokkos, azért saccoltam azt az időpontot.
A vár a címerpajzson szinte bizonyosra vehető hogy várral kapcsolatos tisztséget, esetleg tulajdonjogot jelent.
A torna-pajzzsal viszont nem tudok mit kezdeni...
ilyent még nem láttam. Biztos jelent valamit.
Panthernak: izgatottan várjuk a könyvtárazást.
A sisak alapján viszont ne datálj, mert nézd meg ezt a családcímert 1762-ből:
http://www.kepfeltoltes.hu/view/070514/c_mer_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
(szepességiek voltak)
A sasszárny is gyakori motívum.
A honlapról sokat lehet okosodni.
-ger-
Én tudok segíteni a családdal kapcsolatban ,ha kell.Elrohantam és kifosztottam a könyvtárat címer ügyben. :-D Majd leírom.
üdv.
Mint láthatod, nem sokat sikerült találnom eddig. De köszönöm mindenkinek a segítséget (különösen a manufaktúrás linket, majd írok neki, hogy köggyön mán egy kis pinzt a Magyarországra szakadt rokonynak... :-) )
"amíg a kártya és a kommunizmus közbe nem szólt..."
Kártya az nálunk is volt... :-D
Sok esetben a német (vagy csak hasonló neveket) hivatalos iratokban "von"-ozták,illetve ha jól emlékszem egyik rokonom előnév megerősítésében engedélyezték a von-nal való írásmódot is.
A medál a legtöbb címeren ott figyeg. :-)
http://www1.krinner.de/dev2/ :-D
Nagyon szép címer. A sisakból ítélve késő 1500-as vagy 1600-as (esetleg 1700) évekből való. Családom címerén is hasonló a sisak,ők a címereslevelet a 1622-ben kapták katonai szolgálatukért.(a nemességet nem)
Mit tudsz a családról? A címerrel nemességet is kaptak vagy az már volt nekik?Ez az első címerük vagy esetleg korábban használtak más címert?
A címeren található motívumokról majd írok (ha addig meg nem előz vki)
üdv.
A "von Krinner" nem jelent sokat, németek, osztrákok a "von"-t magyar nevekhez is odatették gyakran jelezvén, hogy nemesek.
A fityegő pedig tényleg dísz, előfordult nagyon gyakran, abból nem derül ki semmi szerintem.
Én mindenképpen azt mondom neked, hogy a Siebmacher c. műnek vagy eredeti vagy DVD-s változatát üsd fel, és nézd meg szerepel-e benne. A O.M. Monarchia legnagyobb kiterjedségének területének + talán teljes német nyelvterület nemeseit sorolja fel (sajnos nem teljeskörűen, de azért jó!!). Az megmondja majd, hogy ez Krinner címer, vagy sem + adományozás stb.
Balázs
Az a helyzet, hogy még az is előfordulhat, hogy nem Krinner-címer, csak vélelmeztem, mivel arról az ágról került elő annó. Szóval lehet oldal ág is, de nem hiszem.
A fityegő általában rajta van a páncélos lovag ábrázoláson más címereken is. Elképzelhető, hogy kaptak valami láncon lógó aranypénzt vagy más veretet az érdem jeleként, de ezt már soha nem fogjuk megtudni.
köszi minden hozzászólást minden esetre.
Nagyanyám elég kiterjedt német levelezést folytatott annó és mindíg "von Krinner"-ként címezték neki, persze ez nem jelent semmit.
üdv
Nagyon szép!
Én azt mondanám, hogy ha tudod, kutasd fel az adományozó levelet. Talán megvan még valamelyik ágán a családnak, vagy valamelyik levéltárban, ha szerencséd van és odaadták nekik (ritka!)
A Nagy Iván egy jó sorozat a nemesekről, de nézd meg mindenképpen a Kempelen féle sorozatot is!!
És ha egyik se segít, mert nem is a régi Magyarország területéről ered a család, hanem mondjuk osztrákok, akkor a Siebmacher c. sorozatot javaslom. Nem sokról tudok, Széchenyi Könyvtárban tudom, hogy megvan. De létezik DVD-n is azt könnyebb elérni.
Üdv
Balázs
Revaluf! remélem nem haragszol meg rám, de
"Ez nincs meg otthon a fiókban?) :)"
erre mondják hogy: éhes disznó makkal álmodik!
Mindenesetre nagy sóóóó lenne egy ilyen érem.
De szerintem a rajzoló bűne, habár... ki tudja.
A "levél" leírja, az kellene.
Szép, sőt gyönyörű ereklye!
Nem vagyok heraldikus, csak mint jámbor amatőr (érintett) mondom a véleményem:
1. "Armális" tehát katonai hőstettért, érdemért adományozott nemesség, bizonyítéka a sisak, rajta az 5 ágú "nemesi" korona. Ez biztos.
2. A címerpajzs: bajvívó pajzson egy vár. Ritka a bajvívó pajzs. Ha ebből indulunk ki lehet akár 14-15. szd.-i donáció, de nem tartom valószínűnek. A sasszárnyak, a kisérő motívumok alapján a 17. szd végére, 18 szd elejére tippelek. Várkapitány - vagy várbirtokkal donált ős. Ezek kérdőjelek.
Az adományozó levelet kerítsd elő.!!!!!
Persze vannak családfa kutató cégek, de borsos áron dolgoznak.
Könyveimben a családnevet nem találtam (Nagy Iván stb).
Erdélyi szászok? Osztrák vonal?