warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
A német Vaskereszt 3 stációja.
2007, március 9 - 20:04 | Falerisztika
Valamikor nemrég itt volt egy hitvita hogy a Lovagkereszt észlelhetően nagyobb-e a II. osztálytól.Ime néhány darab. Nincs tudatosan szerkesztve a kép, egy vezérelt, hogy láthatóan érzékeltessem a méretbeli eltéréseket. A Lovagkereszt egy spanyol méretarányos gyűjtői darab. A többi echte jó.
A konstruktív beszélgetés ebben a témában nem felesleges.
Fal.
Felt.:Mosquito
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Kitüntetés gyűjtemények
Azóta már lehet, hogy megint a földben van... :D
No, hazahozta az após a találmányát?
sebi32 vedd meg!
Amit talált az a vaskereszt nagykeresztje.
Egy bibi van csak vele :-) és pedig az , hogy Göring 2 darabján kívül nem tudunk többről.
Sziasztok! Az egyik barátom apósa,németben dolgozik. A héten, alapásás közben talált egy vaskeresztet ami aranyozott,vagy arany keretes és monogrammos /gyártó jele/!!?? Létezik ilyen? Nézelődtem de nem találtam hasonlót. Az após meg akar tőle válni. A jövő hétre ígértek képet róla. Ha tudtok valami infót, azt megköszönném.
Szia!
Igazából az a legjobb módszer, ha sokat olvasol, figyelsz a témában. Ajánlom a Wehrmacht-Awards oldalt, ott a fórumon különösen sokat tanulhatsz. Egy idő után ráérzel melyik jó, melyik nem. Persze még a leg-leg-legnagyobb hozzáértő is bekajált már hamisat :-D
Pár dolog azért így fejből:
Elterjedt "tudás", hogy lötyögnie kell a vasmagnak.
- Nem igaz.
Elterjedt "tudás", hogy 3 részből kell állnia.
- Nem igaz. (bár úgyse találsz 1 darabból álló eredetit egyszeri gyűjtőként :-) )
Elterjedt "tudás", hogy mágnesezhetőnek kell lennie a közepének.
- Nem igaz. (Bár tényleg sokkal gyakoribb a vasmagú mint a rézmagú. És ugyanígy az sem igaz hogy a rézmagú az biztos Kriegsmarine-nek készült)
Az viszont igaz, hogy:
- nagyon szép kidolgozása kell hogy legyen, öntéshiba (főleg mivel nem öntötték hanem verték őket!!), maszatos számok, stb már baj!
- A Wehrmacht-Awardson nézd meg a gyártók képeit. Mindegyik eltér egy kicsit egymástól a számok típusában, karikában, tüskéjében stb. Ezekkel össze kell vetni a keresztet. Ha mondjuk a gyártójelhez tartozó kereszt más mint a kezedben lévő gyártójeles kereszt akkor baj van.
- A festés a magon régifajta festék, nem a mai mesterséges. Más a fénylése, ha megkaparod finoman akkor nem szabad lejönnie róla.
- A 2. osztályú vaskeresztnek van szalagja. UV lámpa alatt ha ragyog a szalag akkor nem jó. Ha nem ragyog akkor lehet hogy jó, akkor a tapintás segít (és ha már fogtál a kezedben eredetit persze :-) ) és a szövést érdemes megnézni de nem tudom leírni milyennek kell lennie
Ezek jutottak eszembe, sok sikert a gyűjtéshez és főleg ÓVATOSSÁGOT :)
Balázs
Mind az 1., mind a 2.vh-s vaskereszt hátldalán, az alsó keresztszáron 1813-as szám, az alapítás dátuma szerepel.
Miért ne számítana egy eredeti szalag? Az a jó ha minden klappol. A papír és a gyártás ideje nagyon áttételesen van kapcsolatban egymással.
(ezt majd a napokban bizonyítom egy olyan magyar szoc. kitüntetéssel, amit már legyártottak a jövendő III. VH. gyöztes megvívása eredményeként osztandó)
Magyarul. Erre (adományozás) is mint a háborúra bőven előre felkészülnek.
Bocs hogy bele.ofáztam! :-)
erwin!
A gyártó számkódja a karikába van beütve a 39-es kereszteknél (II oszt.), ha be van ütve. Nincs mindig. Listát találsz a neten sok helyen a gyártókról és kodjaikról.
Az első vh-s daraboknál betűkódok (rövídítések vannak általában, vagy semmi, vagy ezüst finomság jelzés, vagy mindkettő.
Az első osztályoknál a hátlapban vagy a tűben van a jelölés a fentieknek megfeleően. Nagyvonalakban ennyi. Persze vannak egyedi esetek, de ebbe nem mennék bele.
A gyártási évet nem lehet megállapítani, de szerintem teljesen mindegy mikor gyártották. Amúgy miért gondolod, hogy az adományozó pap0r megmondja, hogy mikor gyártották az adott darabot. Ezt nem igazán értem.
üdv
Marci
Holnap menni fog.
Ahhoz viszont tudnom kéne! :-)
Az említett szakirodalom I. osztályt nem hoz, de feltételezem gyártottak ilyet is. A Te képeden lévő I. oszt nem ilyen típusú szerintem. Az valószínűleg korabeli.
Nem tudom, hogy kell beszúrni, de majd az e-mail címemre jöhet.
üdv
Marci
Majd' elfelejtem. Mindkét osztáyra vonatkozik az amit mondtál?
(mire nem jó ez a webhely! :-) ..)
Köszönöm az információt!
Ha lesz közeli kép, akkor ide hogy tudom betenni?
Tehát:
az 1939-45 között gyártott 1870-es vaskeresztekről található kép és képaláírás "Herald Geissler Das Eiserne Kreuz - 1813- bis heute" című könyvében (72. old 91-92. kép, 74 old. 102. kép) , meg még nyilván máshol is, de most ez akadt a kezembe.
Falerisztika képén látható darab nekem ilyennek tűnik. Jó volna egy nagyobb kép erről. Ezek a darabok nem hamisítványok, inkább korabeli gyűjtői daraboknak nevezném őket.
üdv
Marci
Így van. Bármelyik lehetne utángyártás. Én már nem is veszek kitüntetést. A franc se tudja hogy mit vesz ha nem egy családi darab.
Szerencsére ezek egy öreg ludovikás tiszttől vannak a családban 25 éve (az 1870-esek) aki nem is gondolt arra hogy egy kitüntetés nem eredeti. Akkor meg még volt annyi a piacon hogy az ilyen kis darabokat még nem is hamisították. Egy világ omlott volna össze benne. Persze ez engem is nagyon zavar, de nem lehet kikerülni, csak az említett módon. Vagy eleve úgy veszem, lásd a Lovagot, de akkor viszont keveset adok érte.
Mivel nem értek a dologhoz, szerintem bármelyik lehetne utángyártás.
Egy viszont biztos: Nekem ez nagyon tetszik. :-D
Miért nem hiszünk a tulajnak? :-o
Menni fog a két kitüntetésről.
Az 1870-est is kérted hátúlról! Mondtam hogy egy tűs darab amit átvariáltak "csavarossá"! (I. osztály)
Akkor 3-at kérnél, nem?
S ha megkapod, akkor én is kapok képeket ebben a témakörben?
Köszönettel:
Fal.
Az 1870-es II. oszt-ot 39 utáni gyártásúnak tartom ahogy leírtam. A többi képet a a címemre küdheted!
Marci
Akkor az 1870-es II. osztályt elfogadod eredetinek? :-D
(a technikusaim közül nem tudom hogy melyik mikor lesz, de néhány napon belül lesznek képek, az biztos) bár nem tudom hogy itt hogy tudom betenni. Ebben segíthetnél.
A zománcos jelvényekről neked sincs semmi fogalmad? :-?
Az 1870 első osztályra és a 1914 prinzengrösse-re.
üdv
Marci
Az 1870-esekre gondolsz?
A két említett darabról közelit kellene látnom, hogy nyilatkozhassam. Privátban jöhet, ha gondolod!
üdv
Marci
"1870-es vaskereszteket gyártani, de tényleg gyártották. Nyilván nem tömegyártásra kell gondolni." Van netem is meg irodalmam is. Melyik az a forrás amit meg kéne néznem?
dmarci! Minden logikus véleményre maximálisan fogékony vagyok. Hidd el. Hogy állunk akkor azzal a szép tüneményes I. osztállyal amit láthatsz a fotón? A hátúlja lesimitott, látni a kampó helyét s a közepére aplikáltak egy csavart s egy nagy alátéttel (ami szintén ezüst) váltották ki a tűt.
A "hercegi" példány szerinted milyen? Öreg ludovikás tiszttől vettem a múlt rezsimben.
Fal.
Falerisztika!
Attól mert berakokegy "szerintem" korabeli darabot az nem lesz bizonytíték semmire. Javaslom egy pár vaskeresztel foglalkozó szakirodalom fellapozását! Ez a darab általában szerepel bennük. Azt hogy mi értelme volt gyártani nem tudom. Nyoilván nem viselési célból. A németek mindig gyűjtötték saját kitüntetéseiket. Sok példány készült eleve múzeumi benmutató célból a saját korában. Persze 39-ben biztos volt nagyobb gondjuk is, mint 1870-es vaskereszteket gyártani, de tényleg gyártották. Nyilván nem tömegyártásra kell gondolni. Ugyanúgy gyártották az 1914-es magvú kereszteket az új "kerettel". Ez már nyilvánvalóan értelmesebb volt, ha pl valaki másodpéldányt akart, stb.
Vitatkozni semmi esetre sem szeretnék Veled. Mindenki abban hisz amiben akar.
Holnap írok pár könyv címet ha kell.
A lovagkereszt vs II. oszt. vitát az elejétől kezdve nem értem. Mi itt a kérdés. Képi bizonyítékokkal kell érvelni, hogy egy lovagkereszt nagyobb mint egy II. oszt??? (Az arányai is mások.) Ez nem kérdés.
üdv
Marci
dmarci. Nem tudok veled vitatkozni. Tegyél be egy szerinted korabeli 1870-es darabot. Majd akkor tudunk miről beszélni.
Ezt addig én annak tartom ami rajta van.
Ha jól belegondolsz, akkor mi értelme volt már az utólagos szervezett gyártásnak. Elmúlt bő 60 év. Annál ez azért ritkább. Miért nincs sok belőle akkor?
Beszélhetünk róla, mindenki okulására.
De térjünk a lényegre. Adekvált a méretbeli eltérés a Lovag s II. osztály közt?
Fal.
"Szerintem ez sötétben is egyértelmű."
Te tudod. :-) :-x
Ha az 1870-es II. oszt az amelyik a kulcstartós dologról függ le akkor az 1939-45 között készült változat. Fura, de akkor is gyártottak példányokat ebből. A "keret" a 39-eseknél használt formájú és méretű.
üdv
Marci
Ne basztass mert lemegyek hozzád! :-)
Emlékszel hogy ezt kétségbe vonta valamelyik tagtárs? Szerintem ez sötétben is egyértelmű.
Mit is látni itt:
- 1870-es I. osztály
- 1870-es II. oszály
- 1914-es I. osztály (a nagyon gömbölyű)
- 1914-es II. osztály 2 példánya
- 1914-es "hercegi" méretű ezüst, tűzzománcozva
- 1939-es Kardos, tölgyfalombos Lovagkereszt (spanyol utánveret)
- 1939-es I. osztály
- 1939-es II. oszály 2 eltérő gyártótól.
Apó!
Észlelhető.