arany vitézségi
2008, április 10 - 21:01 | dregersz
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Adományozók, oklevelek, igazolványok
Szerzői jogok © 2010-2019 roncskutatas.com Minden jog fenntartva.
Lakzol,
Google-találat volt, mindjárt az elsőre. De csak az idézett mondat szólt róla. A cikk tárgya Wallenberg volt, a szerző pedig Bodor Pál (Diurnus), aki svéd levéltárban kutatott Wallenberg után, és ott találta Müller Károly kéziratát. De ez a mondat már igazolta a gyanúmat, hogy mire kellett neki az igazolás.
A Magyar Hadviselt Zsidók Aranyalbumának 43.oldalán is megtalálható a neve.
Érdekes ha lenne rá időm vagy ha enyém lenne az igazoló okmány biztos utána olvasnék ugyan mi lett M.K.-val, biztos részletezi az író a könyvben.
Mester, google-s találat vagy netán olvastad? Egyébként elég jól körbejártuk ezt a régóta hozzászólás nélküli dokumentumot és hála neked a hátterét. :-)
Inerneten találtam:
http://www.klubhalo.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=338
"Szerző (Bodor Pál) ennek-annak utánajárt, svéd levéltárban is kutatott, bizarr papírokra is lelt - mint Müller Károly arany vitézségi érmes, árjának számító magyar zsidó dzsentri és könyvkiadó (Stockholmból Bulganyinhoz hivatalból is eljuttatott) fabulációja a nyilas Dési-Draganról, aki, úgymond, Wallenberg „igazi” gyilkosa lett volna."
Akkor biztos, hogy nem őt avatták vitézzé. Most látom, hogy a Vitézi Rend 1921-31-ben már ott van a neve mellett egy kereszt, tehát már 1931-ben biztosan nem élt.
Müller Károlynak zsidó származása miatt kellett igazolnia kitüntetéseit. Arany vitézségi éremmel számíthatott rá, hogy mentesítik a zsidótörvények hatálya alól.
Találtam egy tiszti vitézzé avatott Müller Károlyt akit 1927-ben avattak mint őrnagy és BP-i, persze nem biztos,hogy ő lesz az bár akár lehet ő is.
Hát nem tudom, de ezzel a névvel nem hiszem, hogy vitéz lett volna - de lehet hogy tévedek.
Szép teljesítmény! Pláne, hogy a 101. gyal. ezredbeli ami a B.Csabai ezred ahová többek között a szarvasi katonák is vonultak. Ha jól emlékszem a Szarvasi járás aranykönyvében (1926) már utána néztem egyszer az illetőnek ahol a 101-es aranyvitézségisek fel vannak sorolva de mintha nem lett volna benne. Meg kellene nézni vitézzé avatták-e vajon? Az fura,hogy miért pont 1944-ben kérik le az I.vil.háb. kitüntetéseit?
Szia Kolléga!
Lehet, hogy ez hülye kérdés, de mi célből adhatták ki az igazolványt (rokkantsági járadékhóz, stb)?
Üdv.
drgeorge