warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Német hátizsák, na de milyen?
2006, október 25 - 22:46 | eje.gyüjtő
Német hátizsák, na de milyen?
Olyan, mint a borjú, de nincs rajta a szőrme, valószínűleg nem is volt rajta soha.
A zsák belsejében a hátheveder felfüggesztő fémrész takarásán lévő bőrön viszont van. Remélem érthető volt az előbbi megfogalmazás, de nem tudtam jobban körbeírni a pontos helyet. Ami a legérdekesebb, a benne lévő lepedő nagyságú lenvászon textília, a sarkában fekete cérnával HL. hímzés van.
A hátrész közepén a bőrben a következő szám van beütve: PBNr.0/0766/0004
A hozzátartozó Y hevederen FRANZBREHME WALSRODE 1942 száraz bélyegző beütés látható.
A hátizsák és a heveder is feltűnően jó állapotban van, a csatokon a szürke festék is alig kopott meg.
Felt.: Baka
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Tokok, tártáskák, tároló eszközök
Urak!
Mindenkinek köszönöm a hasznos infókat!
Üdv.
Gábor
Schlicht/Angolia írják (Die deutsche Wehrmacht. Uniformierung und Ausrüstung 1933-1945 c. könyvükben, Band 1. p. 389.):
(kivonatos szabad fordítás)
39M hátbőrönd ... kb. 1942-től a hátbőröndöt gyártották csak olívzöld vászonból is (mármint a borjúbőr rátét nélkül), bőr-, vagy vászoncsík-szegélyezéssel. Ez a hátbőrönd megegyezett a trópusi öltözethez kiadott hátbőrönddel. ...
A hátbőröndök viszonylag gyakori magyarországi előkerülésének oka vsz. egy itthagyott raktárnyi hátbőrönd lehet - bár erre dokumentum eleddig nem került elő. Az viszont kétségtelen, hogy a háború után német hátbőröndöket adtak a Turista Szövetség (lehet, hogy nem ez volt a hivatalos nevük) tagjainak - gondolom náluk landolt a más célra használhatatlan hátbőröndök tömege. Jóllehet a Honvédség egy csomó német cuccot (pl. sátorlapokat) újrafelhasznált, de a hátbőröndökkel nyilván nem tudtak mit kezdeni, hiszen azok már a II. világháborúban is anakronizmusnak számítottak.
Csak a 34M pakolását találtam meg, de az is érdekes.
http://www.dererstezug.com/packingatornister.htm
Szia Stan!
:-D Most megfogtal ezzel a turistahatizsakos teoriaval (is), es most, hogy mondod, ezt mar hallottam Firpojonitol par evvel ezelott! :-)
Hat igen, vegulis igy mar ertheto, miert van annyi jo allapotu...
Ha arra a malhazasi kepre gondolsz, ami a neten fent van, akkor az egy regebbi valtozatot mutat, sajnos nem tudom pontosan, hogy az M1934 es az M1939 hogyan volt malhazva. Hogy megis mi a feneert volt a csajka odamalhazva? Jo kerdes... Csak azt tudom, hogy a diszelgos kepeken, amikor a hatborondot is viseltek, nem volt a kenyerzsakra malhazva az evocsesze... Talan, mert csunyan neztek volna ki az utott-kopott-kormos csajkak.
Az is lehet, hogy "hagyomanybol", es ezt ugy ertem, hogy azelott az evocsesze mindig a malhaborondre (-be) volt malhazva, mivel az M1893 kenyerzsakon nem is volt neki hely.
Szoval nem tudom, csak tippjeim vannak... :-)
Udv.: NaVi
Hahó NaVi!
A málházási utasításában láttam, hogy még a kimenő cipőt is beletették, szóval logikusan hangzik, hogy nem cipelték. Viszont akkor minek a csajka hely?:)
Magyarázat lehet, hogy a raktári darabokat tudomásom szerint itthon a 60-as években is árulták a túrista boltok, itthon is hordták kirándulni. Talán a cseh raktárakból szerezték, vagy az NDK-ból.
Üdv
stan
Szia Stan! :-)
Szerintem errol Landserek jobban tudnanak meselni, mert ok melyebbre astak magukat mar a temaban... :-)
Velemenyem szerint a trennel hagytak oket, szoval azert hasznaltak, bar nem igen hordtak. Beszeltem egy regi kutatoval, ok anno talaltak loveszarokban ilyen darabokat, bennuk fogkefevel, fogkremmel, alsonemuvel stb. Szoval aki nem kapott, illetve nem tudott szerezni hatizsakot, az mindenkeppen megtarthatta, hogy legyen miben tarolnia azokat a (kincstari vagy szemelyes) holmikat, amik nem fertek bele a kenyerzsakba es a zsebekbe, illetve nem volt szukseg az elso vonalban.
Aranylag eleg sok kerul elo beloluk kishazankban, ami szerintem szinten bizonyitek arra, hogy hasznalatban voltak meg a haboru vegen is.
Udv.: NaVi
Cácámm:) Megjött NaVi! Köszi az infókat...
Mennyire hordták ezeket a háború végén? Késői képeken egyáltalán nem látni. Csak sima hátizsák, meg A-keret.
Szia!
Nemet M1939 gyalogsagi hatborond (a pontos megnevezese).
Az M1934-tol nagy vonalakban abban kulonbozik, hogy gyarilag Y-szij beakasztoval szereltek (bar ez lecserelheto a vallszijra), valamint az Y-szij beakasztok elott talalhato 1-1 D gyuru az A-keret malhazasa celjabol. Az A-keret tovabbi rogziteset szolgalja az elolapon talalhato bor szij is. Ha jol emlekszem, tovabbi kulonbseg az evocsesze zsebenek eltavolithatosaga is (a korabbi peldanyokon ezek fixen be voltak varrva). Ez a szep peldany (az RBNr szambol itelve) egy haboru vegi darab, ezert nincs prem az elolapon.
A "borju" a magyar hatborond gunyneve, tudtommal nem az anyaga miatt, hanem csupan mert ugy nezett ki viselesekor a gazdaja, mintha egy borjut cipelne. A nemeteknel a hatborondoknek majom (affe) volt a beceneve, hasonlo okbol.
Udv.: NaVi
Leebmarshal!
Köszi a pontosítást. Nem keverte senki a borjúbőrrel:)
Ez egy 36M német torniszter hátizsák.
Ezen nem volt sosem borjúbőr.
Ne keverjük össze a borjúbőrrel.
Nekem is van egy ilyen tatyóm.
Üdv!
Stan!
Kösz az azonosítást, német anyagban nem igazán vagyok otthon, mivel nem gyűjtőm.
Üdv.
Gábor
Szerintem sima 34m borjú - van aki csupaszon szerette már akkor is:) Ez teljesen standard darab. A háború elején gyakran előforduló darab, tudomásom szerint a paramilitáris egységek használták inkább a bunda nélkülit. PBNo meg RBNo.
Üdv
stan