warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
carcano
2009, május 11 - 22:52 | panzer6
Az érdekelne hogy mikori ez az olasz bajonett. Első világháborús? Vagy használták a másodikban is? A keresztvason NH 9580, a pengében TORINO beütés látszik egy ovális körben. A hüvely természetesen a sajátja, a két végég réz, közötte bőr. Az is érdekelne, hogy hogyan tudnám rendbe hozni. Várom a tanácsitokat.
felt.:Ajtony
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Bajonettek
Talán még annyit érdemes leszögezni,hogy mivel többfajta gyártó jelölés volt ezeken a szuronyokon,valamint betü és számozás, -ezekből kideríthető a gyártási és használati időszak.A zsákmányolt darabok hordásakor,bevett gyakorlat volt a szuronbojt kengyellel való átalakítás.Elképzelhető utólag átgondolva ezt a darabot,hogy a praktikus összeházasításal rohamcsapatnál használták rohamkés gyanánt.Üdv,L.
http://kepfeltoltes.hu/090514/Olasz_terni_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090514/TA._www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090514/TA._sz_moz_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Kedves Lőrinc!
Szerintem egyetértünk! A fenti szuronyt csakis a tiszti oldalfegyver szerepkörében lehet elképzelni és ott már inkább csak dekorációs célokat szolgált, a kardot váltotta fel (és ezzel most elismételtem RegMilHun-t). Viselését Károly is népszerűsítette, és valószínűleg az ő M1895 szuronya(i) sem voltak sose puskára/karabélyra felcsatolva.
Az összegzés: szuronyügyileg a fenti példány valóban egy "tákolmány", azonban mégis egy értékes, történelmi darab, amely a korabeli átalakítás után egy új szerepet kapott.
Üdv.: NaVi
Kedves NaVi,
Ennél a felvetésnél alapjáraton a tipus és az összetartozás volt az alapkérdés.A későbbiekben vetődött fel a hordása és viselése.Természetesen helytálló a példa amit felemlítesz.Nekem is van több darabom amit átalakítottak,mind zsákmányolt fegyvert.Ezenkívűlvan pár képem amin Olasz más tipusu szuronnyal látható a monarchiás katona,és avval lefényképezve.
De azért pár dolgot figyelembe lehet venni.Ad 1.ez a Carcanó szurony 6,5mm puskára készűlt. Ezálltal csak a saját fegyverrel eggyütt lehetett használlni,mivel az első vonalbeli csapatok nagyobb caliberű Mannlicher fegyverekkel voltak felszerelve,amire ezt feltenni nem lehetett.Ha hordta vagy viselte is valahány tiszthelyettes annak csak dekoratív oka volt és nem gyakorlati.Üdv,Lőrinc
[url=http://www.postimage.org/image.php?v=aV1vWXbS][img]http://www.postimage.org/aV1vWXbS.jpg[/img][/url]
A kép nem a legjobb, de az eredeti képen jól látható a szegecs a markolaton.
Ezzel nem a tipusbeli összetartozást szeretném bizonyítani, hanem a korabeli viselését.
A kép forrása: Siro Offelli: Le armi e gli equipaggiamenti dell' esercito Austro-Ungarico dal 1914 al 1918, 2. kötet.
A könyv bemutatja 3 korabeli példány fotóját is, de van pl. egy átalakított 1895M Mannlicher szurony egy szintén módosított, a fenti képen lévő darabhoz hasonlító hüvellyel.
Nekem az a véleményem, hogy könnyen elképzelhető egy - a fenti képen is látható - "összeháziasított" szuronynak a korabeli viselete pl. egy O-M tiszt tulajdonában.
Üdv.: NaVi
Kedves panzer6,
Igen a gyüjteményem Olasz darabja.Két fő tipust gyártottak- Modell 1870-87. Truppe d'Africa megnevezéssel az 1870.Vetterli fegyverekhez.Mindkét tipus egyazon hengeres bőrtokkal használlták.Üdv,Lőrinc
Kedves Lőrinc!
Meggyőztél! De azt megállapíthatom, hogy régi átalakítás és nem kontár végezte, mert én észre venném barmolást. Az tény, hogy a bajonettekben hiányos az ismeretem, így csak feltételezéseket állítottam. Esetleg a rézmarkolatos bajonett a gyűjteményed része? Az is olasz? Mi a tipusszáma?
Üdv: Attila
Kedves panzer6,
Nem azért írtam,hogy szerepeljek a hozzászólásokban.Nekem tök mindegy,hogy cifrázzátok a tényeket,ha csak találgatni lehet bizonyos dolgokat.Biztos,hogy nem volt ennek a tipusu szuronynak ilyen eredeti gyári penge formája,továbbá a bőr szuronyhüvelyt egy korábbi TA.rézmarkolatos tipushoz gyártották. A két penge forma a közelébe sem jön egymásnak.Ettőlfogva sajnos csak barkácsmunkáról lehet értekezni!Üdv,Lőrinc
http://kepfeltoltes.hu/090512/Olasz_TA._001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Az igazat bevallva én sem találtam olyan, képet ahol ilyen tokkal lenne. Én arra gondoltam, hogy vmi kezdeti vagy kis szériás fajta. A penge végét nem köszörülték el, mert olyan mintha gyári lenne. A tok sem házi készítésű, nincs rajta semmi jelzés. A bajonettzár működik rajta. A pengét kicsit drótkefével meghúztam, maradt rajta rozsda, de nekem jobban twetszik így mintha csillogna, a markolat részhez nem nyúltam. A tok bőr részét lekezeltem szintelen bakancs zsírral, a réz részeket se tisztítottam meg. Annyi története van, hogy az egyik haverom vette egy öregtől.
Van olyan fotó neten vagy gyűjteményetekben, ahol mon. tiszt visel carcanot?
Szerintem korabeli átalakítás, nem valami gumicsizmás adaptáció mondjuk, disznóra. Valami szükségmegoldás lehetett. Nekem ez a forma jobban tetszik, mint az eredeti.
Ennél a darabnál ajánlanám a rozsdamaró+bronzkorong módszert. A fát tekerd be vastagon szigetelőszalaggal korongozás előtt, hogy ne tedd tönkre. A rögzítőgombot a legtöbb esetben meg lehet mozdítani, ha befújod un. csavarlazító spray-el, majd óvatosan ütögeted gumikalapáccsal. Van, amikor első próbálkozásra megindul, máskor többször meg kell ismételni. Ha így sem indul meg, áztasd be pár napig gázolajba, majd próbáld újra.
A bőrt lehet tisztítani alkohollal, ezután bekenheted glicerinnel.
Közel jársz az azonosítás megoldásához,részben.Ez a szurony egy 1891.M Olasz Carcanó.A pengéjének a végét jól elköszörülték,gondolom,hogy a tokhoz alakítsák.A tok természetesen nem az övé! Üdv,Lőrinc