warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Átlőtt szurony
2008, március 19 - 20:35 | Ozsvát
Szeverényi Ferenc úr kért meg, hogy tegyem fel ezen képet:
A sebesülés dátuma, helyszine, előttem egyértelműen ismert. Az úr a sebesülésből felépült, és itthon, a 39. Gyalogezred Története c. könyvben aláhúzta a rá vonatkozó részeket.
Üdvözlettel: Szeverényi Ferenc
(A címet javította Borsod)
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (1 vote)
Kedves Tagtársak, a Monarchia a Mannlicher bajonett hüvelyeit azt jól tudom, hogy festette? Ha igen, milyen színeket használtak? (Látom ez fekete.) Minden ami barnított, az háború utáni? Valamint a bajonettek esetében, a koronás átvevős az csak az Első Világháború utániba került? Vagy, mivel magyar alakulatok is voltak és vegyesek is, így volt koronás?
Köszönöm petyko 815 ! :)
Itt megtalálod:
http://monarchiahadiipar.hupont.hu/5/bajonett-gyartok
Szép napot!
Nekem is ugyanilyen,Mannlicher bajonettem van.Csak nekem más beütése van : V & N
Az mit jelöl?
Köszönet! :)
Ismét, most alaposabban megnéztem a "fegyvert"
A penge tövénél CE
WG beütés van.
A markolatnál, a keresztvason 97 van beütve.
Más jelet, számot nagyítóval sem találtam.
meg annyit lehetne hozzatenni, hogy az 1935M - szerintem - dofoszurony, hasonloan pl. a Naganthoz. A Mannlicherek tobbsege kesszurony (a kivetelek a szuksegvaltozatok nemelyike, valamint a csendor- es a testorszuronyok), mig a Werndl-ek (es a hasonszoru, hosszu penges, oldalfegyverkent is hasznalhato tarsaik) kardszuronyok.
Udv.:NaVi
Megkaptam a képet, szerintem érdemes lenne ide az oldalra feltenni.
A sebesülés körülményei: 1915. 09.03.-án, Koryta és Kal Walkownia térségében a 38. gy.ezred/I zászlóalj tagjaként az oroszokkal szemben vett részt egy álló harcban. A lövést itt kapta. A 38.Gyalogezred Története c. könyv 130. oldalán, saját írásával ez van tintával beírva: itt sebesültem meg. A csata lefolyásának körülményeit, felállásokat térképen is szemléltetik
Köszönöm a fogalmak tisztázását Attillának és Tóth Péternek.
:-)
A markolaton nagyítóval próbáljuk majd kedden az ezredszámot megtalálni. A "fegyver" le lesz olajozva.
Alaposabban megnézzük, hány éle van stb. Tegnap, amikor a kezemben foghattam, idegességemben ilyesmire nem is gondoltam.
Egyenlőre a fejéről van kép.
Egy Budapesten készült szines oklevél, egy egyenruhás katonával, oldalán a képen látható fegyverrel.
A fejeket valahogy bemásolták. Címe: szolgálati időm emlékéül. kb.A 3-as méretű. Ezt lefényképeztem, de állvány nélkül nem jó a kép, de a kérdés feltevőjének elküldöm. Gondolom, keddig a Család talál képet.
Az ezredszám a markolat végében kell hogy legyen.
Egy alapos olajzáson kívűl semmi mást nem kíván.
Esetleg van képed a viselőjéről?
Cinege úrnak: A szurony, vagy bajonett a puska-karabély-géppisztoly csövére feltűzhető (vagy csövébe dugható) - szálfegyver. A tőr nem a fegyver tartozéka, csak egy rövid, egy kézzel könnyen kezelhető, általában kés típusú hidegfegyver :-)
Tóth Péter úrnak: A szuronyok - és idegen szóval a bajonettek - gyárilag nem voltak élezve. A 35 M pedig, már ha ezt feszegetjük, inkább szurony. Az akkori katonai terminológia nem ismerte a bajonett kifejezést. Minden szabályzatban a szép magyar szurony kifejezés található. Egyébként én személy szerint a kés típusú szuronyokat szoktam bajonettnek csúfolni. De így is jó, meg úgy is jó... :-)
Így összetömörítve nem mutat igazán. Csináltam mindkét oldaláról, félig kihúzott állapotban nagy felbontású képet. Ha kéri Valaki, elküldöm esetleg.
Viszont ez az átlőtt tőr nagyon jól néz ki és így h tudjuk a történetét még nagyobb az eszmei értéke.
Nem eladásra gondoltam.
Valóban. Ők nehezen adták fel.A könyv nekem is megvan. Én, és feleségem nagypapája is Mayer Úrral együtt szolgált. Rokonánál, munkatársam Nagymamájánál Mayer Úr aláhúzta a rá vonatkozó részeket a könyvben.
Cinegének.
A szuronnyal csak szórni lehet , nincs éle.
A tőrnek lehet egy ill két éle de viszont általában rovidebb mint egy bajonett.
Bajonett szintén lehet ill egy és kétélű pl m35 bajonett de viszont hosszabbak mint a tőr.
.
Nekem lila gőzöm sincs, mi lehet valójában a konkrét neve. Ami biztos, hogy bal oldalára volt felkötve., a bal combja roncsolódott. A pengét csak félig lehet kihúzni a tokjából.
Helyre igazítom magam, a 38. Gyalogezred katonája volt. ( Mollinary) ezred
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=4200
Tisztesi bajonett
A tőr tulajdonosa Mayer János szkv. 1884-1951 volt.
Civil életében Soltvadkerten volt gazdálkodó. Tényleges katonai szolgálat 1905-1907
Az első mozgósításkor 1914-a szerb harctérre került, a feketehegyi ütközetben megsebesült. Ekkor már tartalékosként vonultatták be. Sebesüléséből felépülve 1915-ben az olasz fronton volt, ekkor mentette meg a tőrje. A lövedék az acélpengét átütve bal combcsontjában állt meg. Gólyóval a csontjában temették el.
Bocsánat.én csak azt szeretném kérdezni hogy a tőr és szurony meg a bajonett között mi a külömbség.Mert szerintem ez nem tőr ahogy a cím írja.A tőrnek két oldalt van éle.
Érdemes lenne kicsit karbantartani a szuronyt! Megtudhatunk többet az illetőről, ha már ismertek a körülményei? :-)