Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/5128' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Vitéz kisbarnaki Farkas Ferenc | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: Lüdecke. Beküldés időpontja: 2008, május 17 - 12:51.
Sziasztok,
Bár kicsit régen fennt van ez a kép, de ma délelőtt egy családi albumban kezemben volt egy eredeti előhívás ebből. Talán érdekes, a kép a Tatárhágón készült, 1944 május elején, a hátoldalán található dátumozás szerint.
Beküldő: P@nther. Beküldés időpontja: 2007, december 22 - 19:02.
Ki volt Kisbarnaki Farkas Ferenc?
Miután a Legfelsőbb Bíróság büntető kollégiuma megsemmisítette a Kisbarnaki Farkas Ferenc ellen 1950 márciusában hozott népbírósági ítéletet, a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottsága úgy döntött, kezdeményezi vezérezredesi rendfokozatának poszthumusz helyreállítását. A döntést Szekeres honvédelmi miniszter továbbította az államfőnek, aki jóváhagyta. Kisbarnaki Farkas személye reflektorfénybe került, történészek vitatkoznak a nyilas érában játszott szerepéről.
A Kisbarnaki Farkas rangját visszaállító gesztusnak nincs semmiféle gyakorlati következménye, tekintettel arra, hogy a főtiszt 1980-ban a Német Szövetségi Köztársaság területén elhalálozott, közeli hozzátartozói pedig nem élnek Magyarországon. Ám a gesztus vitát provokált a közvéleményben és a történészek között.
Ungváry Krisztián a 168 Óra című lapnak adott interjúban kisbarnaki Farkasról, mint a Szálasi-kormány elhelyezési kormánybiztosáról beszélt. Szerinte a vezérezredes, „katonai pályája záróakkordjaként annak a katonai bíróságnak volt az elnöke, amely egykori honvéd bajtársát – Hardy Kálmán altábornagyot – halálra ítélte, másokat súlyos börtönbüntetéssel sújtott.” „A VI. hadtest parancsnokaként 1944 októberében kulcsszerepe lett volna a kiugrási kísérlet támogatásában. Horthy megbízott benne, őt és hadtesttörzsét a megfelelő pillanatban Budapestre rendelte, és egy nappal a kiugrás előtt személyesen tájékoztatta. Farkas azonban a parancsot elszabotálta, és a kiugrás sikertelensége után felesküdött Szálasi Ferencre. Magyarán: megszegve katonai esküjét elárulta a kormányzót.” „Olyan férfiúnak adták vissza a katonai becsületét, aki esküt tett a Szálasi Ferenc nemzetvezetőre, a tömeggyilkos nyilasok léptetették elő vezérezredessé, szerepet kapott a nyilas éra utolsó óraiban, Sopronkőhidán a „nemzetárulók” ellen folytatott bírósági tárgyalásokon, és ő volt az, aki útjára bocsátotta a koronát és más nemzeti kincseket Bécsbe szállító aranyvonatot.”
Hasonlókép ítélte meg kisbarnaki Farkas szerepét Kovács Tamás, a Holocaust emlékközpont igazgatója, a Hadtörténeti Intézet konferencián elhangzott felszólalásában. Elmondta, hogy Kisbarnaki Farkasnak a nagycenki kastélyban székelő „Országos Elhelyezési Kormánybiztosság ” vezetőjeként szerepe volt mintegy három milliárd akkori dollár értékű nemzeti vagyon – benne a koronaékszerek, az aranytartalék és nemzeti bélyeggyűjtemény nyugatra hurcolásában. E minőségében együttműködött Kurt Becher német parancsnokkal. Ugyanakkor arra nézve nincs adat, hogy a zsidókérdés „végső megoldásában” közvetlenül részt vett volna.
Bonhardt Attila, a katonai levéltár igazgatója előadásából az előzőekhez képest árnyaltabb kép rajzolódik ki. Eszerint Kisbarnaki Farkas, a vallásos katolikus katonatiszt, aki az eucharisztikus kongresszus megrendezésért magas pápai kitüntetést kapott, inkább anglofil volt, mint németbarát. Jó kapcsolatot tartott Teleki Pállal, és vele együtt szervezte a magyar cserkészmozgalmat. A debreceni hatodik hadtest parancsnokaként dálnoki Veres Lajos vezérezredessel együtt felkészült rá, hogy 1944. március 19-én szembeforduljon a németekkel, amennyiben Horthy Miklós parancsot ad az ellenállásra. Erre azonban nem került sor, és a kormányzó jóváhagyásával a háború folytatódott,
A Janus-arcú főtiszt
1944. júliusában Kisbarnaki Farkas, - aki leváltotta a katonának tehetségtelen, de annál vérengzőbb, nyilas Beregfy tábornokot, - a Kárpátok hágóin visszaverte a Vörös Hadsereg támadását, könyörtelen eszközökkel állítva meg a magyar hadsereg menekülésszerű visszavonulását. Ezzel a németek bizalmát megnyerte, de a kiugrást előkészítő Horthy továbbra is számolt vele: felmerült, hogy tagja lesz a Lakatos kormánynak. Október 15-e előtt a kormányzó csapataival együtt a fővárosba rendelte, s kinevezte a pesti hídfő parancsnokának. Szerepe a nyilas államcsíny idején nem egyértelmű: utólag nehéz kideríteni, hogy azért tagadta meg Horthy „kiugrási parancsának” végrehajtását, mert a csapatai nem érkeztek fel Pestre, vagy elárulta a kormányzót.
Kisbarnaki Farkas Szálasi államcsínye után sem szerelt le, hanem letette az esküt a nemzetvezetőre. Beregfy hadügyminiszter kinevezte Országos Elhelyezési Kormánybiztosnak, és az időközben Németországba hurcolt Horthy előzetesen aláírt javaslatára, vezérezredessé is előléptették. A háború utolsó hónapjaiban Sopronkőhidán bíráskodott az árulással vádolt dálnoki Veres Lajos vezérezredes és Hardy Kálmán altábornagy felett. Őket nem végeztek ki, az utóbbi halálos ítéletét másodfokon hosszabb - és az adott körülmények között formális - szabadságvesztésre változtatták. .
Bár 1945. nyarán a nyugati hadifogságból írt hosszú levelében igyekezett megmagyarázni a tetteit, Kisbarnaki Farkast 1950. márciusában életfogytiglani börtönre ítélték. A távollétében, késve hozott népbírósági ítélet valódi oka az volt, hogy a tábornok egy ideig aktív szerepet játszott a nyugat-németországi magyar emigrációban.
1947 szeptemberében, amikor már eldőlt, hogy a hazai erők nem tudják megállítani a kommunista hatalomátvételt, rövid időre úgy tűnt, a nyugati szövetségesek támogatják valamiféle emigráns magyar ellenkormány megalakulását. A bajorországi Altöttingbe hívták az 1939 májusában választott, „legitim” parlament képviselőit, de csak a volt Imrédy-párt, és az egymással vetélkedő nyilas pártok küldöttei jöttek el, alig tucatnyian. Itt Kisbarnaki Farkast választották az emigrációs kormány miniszterelnökének, de 1948-ban, az állandósuló belső viszálykodás után lemondott funkciójáról, látva, hogy az amerikaiak sem bíznak a társaságban. Ekkor lett a Magyar Szabadság Mozgalom elnöke, tagja a Nemzetek Antibolsevista Frontjának. Majd mikor e szervezet felett is eljárt az idő, a nyugat-németországi magyar cserkészmozgalomnak szentelte idejét. 1962-től haláláig az emigrációs Vitézi Szék főkapitánya volt, miközben abból a tábornoki nyugdíjból éldegélt, melyet a német államtól kapott.
Kisbarnaki Farkas Janus-arcú főtiszt volt, mondják, akik rendfokozatának helyreállítását javasolták. Azzal érveltek, bár közel állt ahhoz, hogy háborús és népellenes bűnöket kövessen el, ettől a sors mégis megkímélte, ezért átmenetileg a nyugati szövetségesek is szalonképesnek ítélték. Más történészek szerint igenis, elkövette ezeket a bűnöket. Ám arra, hogy személye, megítélése még ekkora vihart gerjeszt a harmadik évezred első évtizedében, senki sem gondolt.
Az idén ősszel vitákat váltott ki Kisbarnaki Farkas Ferenc tábornok posztumusz rehabilitációja. Most a Hadtörténeti Intézet és Múzeum konferenciát rendezett a Szálasi-rémuralom és a Horthy-korszak idején is magas posztokat betöltő katona szerepéről.
A német vezetés kedvence volt
Az ügy előzménye, hogy Kovács Tamás, a Holokauszt Emlékközpont történésze november 15-én egy televíziós műsorban kijelentette: vitatható szerepe volt a Szálasi-rémuralom idején annak a Kisbarnaki Farkas Ferencnek, akinek a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottsága posztumusz visszaadta vezérezredesi rendfokozatát. November 20-án a Parlamentben is előkerült Kisbarnaki Farkas Ferenc ügye, amikor az SZDSZ-es Gulyás József azt kérdezte, hogy miért kezdeményezte a honvédelmi miniszter a rendfokozat visszaállítását. Szekeres Imre szakminiszter akkor válaszában határozottan visszautasította, hogy ő kezdeményezte volna a rendfokozat visszaállítását. Mint mondta, jog alapján volt kötelessége továbbítani a kérelmet a köztársasági elnökhöz. A kialakult vitára reagálva a szaktárca november 21-én közleményt adott ki, amely szerint Kisbarnaki Farkas Ferenc vezérezredesi rendfokozatát a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottságának kezdeményezésére - a honvédelmi miniszter előterjesztésére - a köztársasági elnök állította helyre 2006. szeptember 15-i hatállyal. A közlemény akkor emlékeztetett arra is, hogy a honvédelmi miniszter már kezdeményezte a rehabilitációs folyamat jogi áttekintését, és utasítást adott a Rehabilitációs Bizottság átalakítására is.
A konferencián Kovács Tamás Kisbarnaki Farkas Ferenc életútját ismertető előadásában elmondta: Kisbarnakit 1938 októberében nevezték ki a Ludovika parancsnokává. Az intézmény hallgatóinak politikai beállítottságát már 1938-1939-ben is vizsgálta a vezérkari főnökség. Azt tapasztalták, hogy a nyilas mozgalom és a szélsőséges mozgalmak igencsak népszerűek voltak az akadémisták körében, amellyel szemben az akadémia vezetése nem sokat tett - tette hozzá.
A történész azt is elmondta, hogy Kisbarnaki a hatodik hadtest parancsnokaként 1944 nyarán több olyan intézkedést hozott, amely a civil lakosságot is érintette. Parancsot adott arra, hogy a férfiakból szervezzenek munkásszázadot, és elrendelte a községen kívül mozgó civil személyek agyonlövését is.
Mint mondta, ezek az intézkedések még a német vezetés számára is megdöbbentőnek tűntek, s ők végül leállították Kisbarnaki parancsainak végrehajtását. Kisbarnaki a szovjet offenzíva idején parancsot adott arra is, hogy lőjenek a visszavonuló magyar katonákra. Ezek a tevékenységei olyan népszerűvé tették a német vezérkar körében, hogy felmerült, ő legyen az első magyar hadsereg parancsnoka, és azt is felajánlották, hogy egy német vezérkari főnököt is delegálnak mellé.
Horthy lemondatása után Szálasi országos elhelyezési kormánybiztosnak nevezte ki Kisbarnakit. Kovács Tamás ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy Kisbarnakiban a nyilas adminisztrációnak is meg kellett bíznia, hiszen akkor nem került volna szóba vezérezredesi kinevezése. Elmondta, hogy Kisbarnaki részt vett a sopronkőhidai perben, ahol a hadbíróság elnöki tisztét töltötte be. Kisbarnaki később azzal magyarázta ezt a szerepvállalását, hogy kényszerítették. (Az Attac honlapján olvasható dokumentum szerint ebben a perben ítélték el a Horthy-féle sikertelen kiugrási kísérletben résztvevő katonákat, és Kisbarnaki írta alá Bajcsy-Zsilinszky Endre halálos ítéletét is.)
A politikai elit akaratát követték
Kisbarnaki 1945-ben hagyta el az országot, Magyarországon pedig felkerült a háborús bűnösök listájára. Emigráns politikai karrierbe kezdett, az NSZK-ban telepedett le, és bizonyíthatóan kapcsolatban állt több nyugati titkosszolgálattal. Kovács Tamás az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, egyetért azzal, hogy a honvédelmi miniszter kezdeményezte a rehabilitációs folyamat jogi áttekintését és a Rehabilitációs Bizottság átalakítását. Kifogásolta viszont, hogy mindössze csak egy történész van a bizottságban.
Szakály Sándor történész - aki a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottságának is tagja - a II. világháború katonai elitjéről tartott előadásában elmondta, hogy csak az 1970-es évek második felében indultak meg azok a kutatások, amelyek megpróbálták feltárni, hogy kik voltak ebben a csoportban, honnét jöttek, milyen szakmai háttérrel rendelkeztek ezek az emberek.
Mint mondta, a két világháború közötti korszak és a II. világháború magyar katonai vezetői nem a nemzetiszocialista eszme és a Németország iránt lelkesedtek, hanem inkább azt tartották szem előtt, hogy az I. világháborúban vereséget szenvedett ország hogyan tud felépíteni egy olyan haderőt, amelyet az egész Európa csodál. Mint megjegyezte: "a kis Magyarország honvédségének szinte valamennyi tagja csodálattal figyelte a német Wermacht teljesítményét".
Szakály Sándor megítélése szerint a katona általában mindig a hatalmat követi. Ezt azzal is indokolta, hogy 1945 után a volt magyar királyi honvédség tagjainak jelentős része jelentkezett az úgynevezett demokratikus honvédségbe. A történész előadásában mindössze ennek a ténynek a kapcsán tért ki Kisbarnaki Farkas Ferenc szerepére. Közölte, hogy Kisbarnaki 1945 májusában levelet írt a honvédelmi miniszternek, hogy szeretne szolgálni, hazajönne, és azt kérdezte, hogy itthon milyen szolgálat várná őt. Szakály Sándor szerint a II. világháború idején a katonai elit döntő többsége azt tette, amit a politika elvárt tőle.
Beküldő: P@nther. Beküldés időpontja: 2007, december 8 - 18:49.
Borsodnak teljesen igaza van,nem lehet összehasonlítani.
Ennyi erővel Szt.László királyt és Horthyt is hasonlítgathatnánk és rájöhetnénk,hogy H nulla Lászlóhoz képest,de nem lehet hasonlítgatni,hiszen mindenki a maga korában "alakított" nagyot.
Beküldő: borsod. Beküldés időpontja: 2007, december 8 - 18:32.
Véleményem szerint ostobaság összahasonlítani a két kor katonáit.
A Magyar Kriályi Honvédségnek nagy volt a társadalmi és kormányzati támogatottsága, katonának lenni életpálya volt, és a katona volt az, aki az egyszerű polgár szemében a megcsonkított országot védelmezte a minket körbevevő ellenségtől. A hadsereget fejlesztették, minden téren próbálták behozni azt a lemaradást, amit a békezerződés előírásai miatt elszenvedtünk.
A mai helyzetről inkább nem nyilatkoznék, csak egy félmondat: 1989 óta az egymást váltó kormányok mintha versenyeznénk, ki tudja jobban rontani az ország védelmi képességeit.
Mindenesetre az általam ismert katonatisztek közül számos olyan van, akinek elhivatottsága előtt leveszem a kalapomat. Nem rajtuk múlik, ők hatvan éve is megállták volna a helyüket.
Beküldő: NagyFerenc. Beküldés időpontja: 2007, december 3 - 09:52.
"Ehhez az emberhez meg csak hasonlo kvalitasu katonatiszt nem el ma Magyarorszagon:))Csak megannyi szerencsetlen flotas..Hol vannak a magyar katonaeszmenyek???"
Na ezt azért nem kellett volna!! Honnan tudod onnan a távolból!? Én személy szerint a lakóhelyemen és 20 km környékében 3 olyan személyt is ismerek személyesen, akik a szakterületükön igen is, hogy méltó utódjai a múlt nemzedékének!!!!
1./ 29 éves őrnagy, páncálos tiszt, szerény, de céltudatos. Jelen pillanatban készül az USA-ba, tovább képzésre.
2./ kb. 38 éves alezredes, jelen pillanatban (utolsó infó szerint) afganisztán vagy irak területén vezényli a kint lévő logisztikai csapatot. Ő is szerény a magán életben, de a munkájában igényes és pontos.
3./ korát nem tudom, de főnökei égig magasztalják szakmai tudása miatt a szolnoki reptéren. Nincs még neki tiszti rangja, csak útban az felé. Igazi katona. Szereti a pontos munkát.
Csak kevés gondolkodás után jutott ennyi az eszembe. Szerintem VOCI bá' gyere haza és bemutatlak nekik és utánna alkoss ilyen véleményt!!!!
(A többit ha gondolod a Gumi szobában elmondom!!)
A kitérő után. A kép nagyon jó lett! Lehet, hogy hallgatni kellene az előttem szóló tagokra és új munkát kellene választanod. Tényleg nagyon jó!!!
Beküldő: sarkany07. Beküldés időpontja: 2007, december 2 - 10:56.
Szia! Elképesztően jó remekmű! Gratulálok!!!
Megkérdezhetném, hogy milyen programmal készítetted?
Én próbálkoztam a Photoshop AKVIS pluginnal, de nem lett túl tökéletes....Ha mégis az, kaphatnék némi instrukciót?? Kösz....
Beküldő: borsod. Beküldés időpontja: 2007, december 1 - 13:09.
Uraim!
Péter Svédországban született, soha magyar iskolába nem járt, azt hiszem, az is nagyon szép dolog, hogy tartja a magyarságát, és tud magyarul írni. Nézzük el neki ezt a pár hibát és ne kezdjük ki miatta!
Beküldő: chronologie. Beküldés időpontja: 2007, december 1 - 12:26.
Szia Tűzhenger!
Sajnos soha sem tanultam Magyar gramatikát hogy egy pár hiba elöfordul. :-(
Szüleimel csak beszédben tanúltuk grerekkoromban.
De itt Svédországba ahol éltem egész életembe nem minden nap használom a Magyar irásomat..
De itt irás nélkül is büszkén tartyuk a Magyarságot itt a jeges északon! :-D
Beküldő: zipfers. Beküldés időpontja: 2007, december 1 - 05:00.
Hát ez tényleg hihetetlen!!Te nagyon tudsz valamit!!Azt hiszem több ilyet kellene csinálnod!Szerintem ebből komolyan meg is tudnál élni!A manapság nagy számban kiadott II.vh-s könyvekben alig alig van színes kép. (persze nem azért mert nem akarnak belerakni,hanem mert nincs!).
Simán kiszínezhetnél 1-2 fekete fehér képet bennük, igaz hogy ugyanígy mint itt, mások segítség is kellene a színek miatt, de szerintem nagyon jó lenne!Érdekes, mert már már azt hisszük hogy anno 'fekete fehér' volt a világ!Pedig nem.
Adalék a képen látható úriemberhez: (Forrás F.p Horthy tábornokai és net)
Vitéz nemes kisbarnaki Farkas Ferenc 1892.máj.27 - 1980 Arnstorf
1908/09 soproni honvéd főreáliskola, 1909-12 Honvéd ludovika akadémia. 1912-ben hadnagy a soproni 18. honvéd gyalogezredben.
Az első vh. kitörésekor 1914-ben főhadnagy.
Mégkésőbb vezérkari százados.
38-tól 43-ig Ludovika akadémia parancsnoka.1942-től a cserkészszövetség elnöke. 43.aug-ban a debreceni VI. hadtest parancsnoka, altábornagy. 44.júl.26 és aug 1 között az első hadsereg parancsnoka. 44.okt-től 'Budapesti hídfő' parancsnoka, vezérezredes.
Emigrációban a magyar szabadságmozgalom megszervezője, és haláláig a vitézi rend főkapitánya.
Kitüntetései:Magyar érdemrend középkeresztje (hadiszalagon) csillaggal,Magyar érdemrend tisztikeresztje,Magyar érdemrend lovagkkeersztje,III. osztályú katonai érdemkereszt (hadidíszítménnyel és kardokkal (ver dienst),bronz katonai érdemérem hadiszalgos (kardos?),károly csapatkereszt,sebesülési érem 1 sebesülésért,kardos sisakos háborús emlékérem,III. osztályú tiszti szolgálati jel,felvidék emlékérem.
és egy cikk róla,ahol van 1 jó kis kép is róla:
....oda irta, hogy "Photoshop" !!!
Milyen programmal lehet színesíteni a képeket?
Sziasztok,
Bár kicsit régen fennt van ez a kép, de ma délelőtt egy családi albumban kezemben volt egy eredeti előhívás ebből. Talán érdekes, a kép a Tatárhágón készült, 1944 május elején, a hátoldalán található dátumozás szerint.
Ki volt Kisbarnaki Farkas Ferenc?
Miután a Legfelsőbb Bíróság büntető kollégiuma megsemmisítette a Kisbarnaki Farkas Ferenc ellen 1950 márciusában hozott népbírósági ítéletet, a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottsága úgy döntött, kezdeményezi vezérezredesi rendfokozatának poszthumusz helyreállítását. A döntést Szekeres honvédelmi miniszter továbbította az államfőnek, aki jóváhagyta. Kisbarnaki Farkas személye reflektorfénybe került, történészek vitatkoznak a nyilas érában játszott szerepéről.
A Kisbarnaki Farkas rangját visszaállító gesztusnak nincs semmiféle gyakorlati következménye, tekintettel arra, hogy a főtiszt 1980-ban a Német Szövetségi Köztársaság területén elhalálozott, közeli hozzátartozói pedig nem élnek Magyarországon. Ám a gesztus vitát provokált a közvéleményben és a történészek között.
Ungváry Krisztián a 168 Óra című lapnak adott interjúban kisbarnaki Farkasról, mint a Szálasi-kormány elhelyezési kormánybiztosáról beszélt. Szerinte a vezérezredes, „katonai pályája záróakkordjaként annak a katonai bíróságnak volt az elnöke, amely egykori honvéd bajtársát – Hardy Kálmán altábornagyot – halálra ítélte, másokat súlyos börtönbüntetéssel sújtott.” „A VI. hadtest parancsnokaként 1944 októberében kulcsszerepe lett volna a kiugrási kísérlet támogatásában. Horthy megbízott benne, őt és hadtesttörzsét a megfelelő pillanatban Budapestre rendelte, és egy nappal a kiugrás előtt személyesen tájékoztatta. Farkas azonban a parancsot elszabotálta, és a kiugrás sikertelensége után felesküdött Szálasi Ferencre. Magyarán: megszegve katonai esküjét elárulta a kormányzót.” „Olyan férfiúnak adták vissza a katonai becsületét, aki esküt tett a Szálasi Ferenc nemzetvezetőre, a tömeggyilkos nyilasok léptetették elő vezérezredessé, szerepet kapott a nyilas éra utolsó óraiban, Sopronkőhidán a „nemzetárulók” ellen folytatott bírósági tárgyalásokon, és ő volt az, aki útjára bocsátotta a koronát és más nemzeti kincseket Bécsbe szállító aranyvonatot.”
Hasonlókép ítélte meg kisbarnaki Farkas szerepét Kovács Tamás, a Holocaust emlékközpont igazgatója, a Hadtörténeti Intézet konferencián elhangzott felszólalásában. Elmondta, hogy Kisbarnaki Farkasnak a nagycenki kastélyban székelő „Országos Elhelyezési Kormánybiztosság ” vezetőjeként szerepe volt mintegy három milliárd akkori dollár értékű nemzeti vagyon – benne a koronaékszerek, az aranytartalék és nemzeti bélyeggyűjtemény nyugatra hurcolásában. E minőségében együttműködött Kurt Becher német parancsnokkal. Ugyanakkor arra nézve nincs adat, hogy a zsidókérdés „végső megoldásában” közvetlenül részt vett volna.
Bonhardt Attila, a katonai levéltár igazgatója előadásából az előzőekhez képest árnyaltabb kép rajzolódik ki. Eszerint Kisbarnaki Farkas, a vallásos katolikus katonatiszt, aki az eucharisztikus kongresszus megrendezésért magas pápai kitüntetést kapott, inkább anglofil volt, mint németbarát. Jó kapcsolatot tartott Teleki Pállal, és vele együtt szervezte a magyar cserkészmozgalmat. A debreceni hatodik hadtest parancsnokaként dálnoki Veres Lajos vezérezredessel együtt felkészült rá, hogy 1944. március 19-én szembeforduljon a németekkel, amennyiben Horthy Miklós parancsot ad az ellenállásra. Erre azonban nem került sor, és a kormányzó jóváhagyásával a háború folytatódott,
A Janus-arcú főtiszt
1944. júliusában Kisbarnaki Farkas, - aki leváltotta a katonának tehetségtelen, de annál vérengzőbb, nyilas Beregfy tábornokot, - a Kárpátok hágóin visszaverte a Vörös Hadsereg támadását, könyörtelen eszközökkel állítva meg a magyar hadsereg menekülésszerű visszavonulását. Ezzel a németek bizalmát megnyerte, de a kiugrást előkészítő Horthy továbbra is számolt vele: felmerült, hogy tagja lesz a Lakatos kormánynak. Október 15-e előtt a kormányzó csapataival együtt a fővárosba rendelte, s kinevezte a pesti hídfő parancsnokának. Szerepe a nyilas államcsíny idején nem egyértelmű: utólag nehéz kideríteni, hogy azért tagadta meg Horthy „kiugrási parancsának” végrehajtását, mert a csapatai nem érkeztek fel Pestre, vagy elárulta a kormányzót.
Kisbarnaki Farkas Szálasi államcsínye után sem szerelt le, hanem letette az esküt a nemzetvezetőre. Beregfy hadügyminiszter kinevezte Országos Elhelyezési Kormánybiztosnak, és az időközben Németországba hurcolt Horthy előzetesen aláírt javaslatára, vezérezredessé is előléptették. A háború utolsó hónapjaiban Sopronkőhidán bíráskodott az árulással vádolt dálnoki Veres Lajos vezérezredes és Hardy Kálmán altábornagy felett. Őket nem végeztek ki, az utóbbi halálos ítéletét másodfokon hosszabb - és az adott körülmények között formális - szabadságvesztésre változtatták. .
Bár 1945. nyarán a nyugati hadifogságból írt hosszú levelében igyekezett megmagyarázni a tetteit, Kisbarnaki Farkast 1950. márciusában életfogytiglani börtönre ítélték. A távollétében, késve hozott népbírósági ítélet valódi oka az volt, hogy a tábornok egy ideig aktív szerepet játszott a nyugat-németországi magyar emigrációban.
1947 szeptemberében, amikor már eldőlt, hogy a hazai erők nem tudják megállítani a kommunista hatalomátvételt, rövid időre úgy tűnt, a nyugati szövetségesek támogatják valamiféle emigráns magyar ellenkormány megalakulását. A bajorországi Altöttingbe hívták az 1939 májusában választott, „legitim” parlament képviselőit, de csak a volt Imrédy-párt, és az egymással vetélkedő nyilas pártok küldöttei jöttek el, alig tucatnyian. Itt Kisbarnaki Farkast választották az emigrációs kormány miniszterelnökének, de 1948-ban, az állandósuló belső viszálykodás után lemondott funkciójáról, látva, hogy az amerikaiak sem bíznak a társaságban. Ekkor lett a Magyar Szabadság Mozgalom elnöke, tagja a Nemzetek Antibolsevista Frontjának. Majd mikor e szervezet felett is eljárt az idő, a nyugat-németországi magyar cserkészmozgalomnak szentelte idejét. 1962-től haláláig az emigrációs Vitézi Szék főkapitánya volt, miközben abból a tábornoki nyugdíjból éldegélt, melyet a német államtól kapott.
Kisbarnaki Farkas Janus-arcú főtiszt volt, mondják, akik rendfokozatának helyreállítását javasolták. Azzal érveltek, bár közel állt ahhoz, hogy háborús és népellenes bűnöket kövessen el, ettől a sors mégis megkímélte, ezért átmenetileg a nyugati szövetségesek is szalonképesnek ítélték. Más történészek szerint igenis, elkövette ezeket a bűnöket. Ám arra, hogy személye, megítélése még ekkora vihart gerjeszt a harmadik évezred első évtizedében, senki sem gondolt.
forrás:hvg.hu
Konferencián elemezték Szálasi kormánybiztosának vitatott rehabilitálását
Az idén ősszel vitákat váltott ki Kisbarnaki Farkas Ferenc tábornok posztumusz rehabilitációja. Most a Hadtörténeti Intézet és Múzeum konferenciát rendezett a Szálasi-rémuralom és a Horthy-korszak idején is magas posztokat betöltő katona szerepéről.
A német vezetés kedvence volt
Az ügy előzménye, hogy Kovács Tamás, a Holokauszt Emlékközpont történésze november 15-én egy televíziós műsorban kijelentette: vitatható szerepe volt a Szálasi-rémuralom idején annak a Kisbarnaki Farkas Ferencnek, akinek a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottsága posztumusz visszaadta vezérezredesi rendfokozatát. November 20-án a Parlamentben is előkerült Kisbarnaki Farkas Ferenc ügye, amikor az SZDSZ-es Gulyás József azt kérdezte, hogy miért kezdeményezte a honvédelmi miniszter a rendfokozat visszaállítását. Szekeres Imre szakminiszter akkor válaszában határozottan visszautasította, hogy ő kezdeményezte volna a rendfokozat visszaállítását. Mint mondta, jog alapján volt kötelessége továbbítani a kérelmet a köztársasági elnökhöz. A kialakult vitára reagálva a szaktárca november 21-én közleményt adott ki, amely szerint Kisbarnaki Farkas Ferenc vezérezredesi rendfokozatát a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottságának kezdeményezésére - a honvédelmi miniszter előterjesztésére - a köztársasági elnök állította helyre 2006. szeptember 15-i hatállyal. A közlemény akkor emlékeztetett arra is, hogy a honvédelmi miniszter már kezdeményezte a rehabilitációs folyamat jogi áttekintését, és utasítást adott a Rehabilitációs Bizottság átalakítására is.
A konferencián Kovács Tamás Kisbarnaki Farkas Ferenc életútját ismertető előadásában elmondta: Kisbarnakit 1938 októberében nevezték ki a Ludovika parancsnokává. Az intézmény hallgatóinak politikai beállítottságát már 1938-1939-ben is vizsgálta a vezérkari főnökség. Azt tapasztalták, hogy a nyilas mozgalom és a szélsőséges mozgalmak igencsak népszerűek voltak az akadémisták körében, amellyel szemben az akadémia vezetése nem sokat tett - tette hozzá.
A történész azt is elmondta, hogy Kisbarnaki a hatodik hadtest parancsnokaként 1944 nyarán több olyan intézkedést hozott, amely a civil lakosságot is érintette. Parancsot adott arra, hogy a férfiakból szervezzenek munkásszázadot, és elrendelte a községen kívül mozgó civil személyek agyonlövését is.
Mint mondta, ezek az intézkedések még a német vezetés számára is megdöbbentőnek tűntek, s ők végül leállították Kisbarnaki parancsainak végrehajtását. Kisbarnaki a szovjet offenzíva idején parancsot adott arra is, hogy lőjenek a visszavonuló magyar katonákra. Ezek a tevékenységei olyan népszerűvé tették a német vezérkar körében, hogy felmerült, ő legyen az első magyar hadsereg parancsnoka, és azt is felajánlották, hogy egy német vezérkari főnököt is delegálnak mellé.
Horthy lemondatása után Szálasi országos elhelyezési kormánybiztosnak nevezte ki Kisbarnakit. Kovács Tamás ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy Kisbarnakiban a nyilas adminisztrációnak is meg kellett bíznia, hiszen akkor nem került volna szóba vezérezredesi kinevezése. Elmondta, hogy Kisbarnaki részt vett a sopronkőhidai perben, ahol a hadbíróság elnöki tisztét töltötte be. Kisbarnaki később azzal magyarázta ezt a szerepvállalását, hogy kényszerítették. (Az Attac honlapján olvasható dokumentum szerint ebben a perben ítélték el a Horthy-féle sikertelen kiugrási kísérletben résztvevő katonákat, és Kisbarnaki írta alá Bajcsy-Zsilinszky Endre halálos ítéletét is.)
A politikai elit akaratát követték
Kisbarnaki 1945-ben hagyta el az országot, Magyarországon pedig felkerült a háborús bűnösök listájára. Emigráns politikai karrierbe kezdett, az NSZK-ban telepedett le, és bizonyíthatóan kapcsolatban állt több nyugati titkosszolgálattal. Kovács Tamás az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, egyetért azzal, hogy a honvédelmi miniszter kezdeményezte a rehabilitációs folyamat jogi áttekintését és a Rehabilitációs Bizottság átalakítását. Kifogásolta viszont, hogy mindössze csak egy történész van a bizottságban.
Szakály Sándor történész - aki a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottságának is tagja - a II. világháború katonai elitjéről tartott előadásában elmondta, hogy csak az 1970-es évek második felében indultak meg azok a kutatások, amelyek megpróbálták feltárni, hogy kik voltak ebben a csoportban, honnét jöttek, milyen szakmai háttérrel rendelkeztek ezek az emberek.
Mint mondta, a két világháború közötti korszak és a II. világháború magyar katonai vezetői nem a nemzetiszocialista eszme és a Németország iránt lelkesedtek, hanem inkább azt tartották szem előtt, hogy az I. világháborúban vereséget szenvedett ország hogyan tud felépíteni egy olyan haderőt, amelyet az egész Európa csodál. Mint megjegyezte: "a kis Magyarország honvédségének szinte valamennyi tagja csodálattal figyelte a német Wermacht teljesítményét".
Szakály Sándor megítélése szerint a katona általában mindig a hatalmat követi. Ezt azzal is indokolta, hogy 1945 után a volt magyar királyi honvédség tagjainak jelentős része jelentkezett az úgynevezett demokratikus honvédségbe. A történész előadásában mindössze ennek a ténynek a kapcsán tért ki Kisbarnaki Farkas Ferenc szerepére. Közölte, hogy Kisbarnaki 1945 májusában levelet írt a honvédelmi miniszternek, hogy szeretne szolgálni, hazajönne, és azt kérdezte, hogy itthon milyen szolgálat várná őt. Szakály Sándor szerint a II. világháború idején a katonai elit döntő többsége azt tette, amit a politika elvárt tőle.
(Múlt-kor/MTI)
Igérem többet nem szólok hozzá a témához...
Az most tök mind1 :-D Az a lényeg,hogy érthető vagyok. :-)
Ádám!!!
a vitátok témájától és értelmetlenségétől függetlenül:
Neked illene tudni, a kisbarnaki a nemesi előnév volt, a vezetéknév a Farkas!!! :-x :-D
Igazad van voci,Kisbarnaki volt a legnagyobb magyar... :-?
Csatlakozom az előttem szólókhoz hihetetlen, amit kihoztál a fotóból, gratulálok!
Borsodnak teljesen igaza van,nem lehet összehasonlítani.
Ennyi erővel Szt.László királyt és Horthyt is hasonlítgathatnánk és rájöhetnénk,hogy H nulla Lászlóhoz képest,de nem lehet hasonlítgatni,hiszen mindenki a maga korában "alakított" nagyot.
Véleményem szerint ostobaság összahasonlítani a két kor katonáit.
A Magyar Kriályi Honvédségnek nagy volt a társadalmi és kormányzati támogatottsága, katonának lenni életpálya volt, és a katona volt az, aki az egyszerű polgár szemében a megcsonkított országot védelmezte a minket körbevevő ellenségtől. A hadsereget fejlesztették, minden téren próbálták behozni azt a lemaradást, amit a békezerződés előírásai miatt elszenvedtünk.
A mai helyzetről inkább nem nyilatkoznék, csak egy félmondat: 1989 óta az egymást váltó kormányok mintha versenyeznénk, ki tudja jobban rontani az ország védelmi képességeit.
Mindenesetre az általam ismert katonatisztek közül számos olyan van, akinek elhivatottsága előtt leveszem a kalapomat. Nem rajtuk múlik, ők hatvan éve is megállták volna a helyüket.
Mert rohadtul szubjektív és lenéző vélemény.
Ezt miért mondod?
"Most is azt mondom hogy ehhez hasonlo kvalitasu tiszt nincsen magyar foldon"
csak jobbak...
:-D :-D
Fantasztikus egy szöveg!
Köszi szépen!
Péter
"Ehhez az emberhez meg csak hasonlo kvalitasu katonatiszt nem el ma Magyarorszagon:))Csak megannyi szerencsetlen flotas..Hol vannak a magyar katonaeszmenyek???"
Na ezt azért nem kellett volna!! Honnan tudod onnan a távolból!? Én személy szerint a lakóhelyemen és 20 km környékében 3 olyan személyt is ismerek személyesen, akik a szakterületükön igen is, hogy méltó utódjai a múlt nemzedékének!!!!
1./ 29 éves őrnagy, páncálos tiszt, szerény, de céltudatos. Jelen pillanatban készül az USA-ba, tovább képzésre.
2./ kb. 38 éves alezredes, jelen pillanatban (utolsó infó szerint) afganisztán vagy irak területén vezényli a kint lévő logisztikai csapatot. Ő is szerény a magán életben, de a munkájában igényes és pontos.
3./ korát nem tudom, de főnökei égig magasztalják szakmai tudása miatt a szolnoki reptéren. Nincs még neki tiszti rangja, csak útban az felé. Igazi katona. Szereti a pontos munkát.
Csak kevés gondolkodás után jutott ennyi az eszembe. Szerintem VOCI bá' gyere haza és bemutatlak nekik és utánna alkoss ilyen véleményt!!!!
(A többit ha gondolod a Gumi szobában elmondom!!)
A kitérő után. A kép nagyon jó lett! Lehet, hogy hallgatni kellene az előttem szóló tagokra és új munkát kellene választanod. Tényleg nagyon jó!!!
Szia!
Photoshop CS3 programmal dolgozok.
A szinezéshez elégé jól kel hogy ismerjed a PS programmot. Szivesen meg irom e-mailben ha ugy érzed segitene.
Üdv Péter
Szia! Elképesztően jó remekmű! Gratulálok!!!
Megkérdezhetném, hogy milyen programmal készítetted?
Én próbálkoztam a Photoshop AKVIS pluginnal, de nem lett túl tökéletes....Ha mégis az, kaphatnék némi instrukciót?? Kösz....
Du vinner grabben! Ett noll till dig. Fast nu var detta inget svensk forum...
Mvh Péter 8-)
Det är ordnat! :-D
Med vänlig hälsning: Tűzhenger
Köszi Borsod!
Szerintem jobb hogy igy irom mint Svédül... :lol:
Uraim!
Péter Svédországban született, soha magyar iskolába nem járt, azt hiszem, az is nagyon szép dolog, hogy tartja a magyarságát, és tud magyarul írni. Nézzük el neki ezt a pár hibát és ne kezdjük ki miatta!
Szia Tűzhenger!
Sajnos soha sem tanultam Magyar gramatikát hogy egy pár hiba elöfordul. :-(
Szüleimel csak beszédben tanúltuk grerekkoromban.
De itt Svédországba ahol éltem egész életembe nem minden nap használom a Magyar irásomat..
De itt irás nélkül is büszkén tartyuk a Magyarságot itt a jeges északon! :-D
Üdv Péter :-)
A kép remek! Szeretünk! (Nem a helyesírásodért...)
Üdv: Tűzhenger
Én már láttam chronologie új munkáját, hát igen az még talán szebb mint emez. De lehet, hogy elfogult vagyok mivel az én képimből van?! :-D
Szia!
Na, így már teljesen jó!!!
Még több ilyet, vagy ehhez hasonlót...
Hát ez tényleg hihetetlen!!Te nagyon tudsz valamit!!Azt hiszem több ilyet kellene csinálnod!Szerintem ebből komolyan meg is tudnál élni!A manapság nagy számban kiadott II.vh-s könyvekben alig alig van színes kép. (persze nem azért mert nem akarnak belerakni,hanem mert nincs!).
Simán kiszínezhetnél 1-2 fekete fehér képet bennük, igaz hogy ugyanígy mint itt, mások segítség is kellene a színek miatt, de szerintem nagyon jó lenne!Érdekes, mert már már azt hisszük hogy anno 'fekete fehér' volt a világ!Pedig nem.
Adalék a képen látható úriemberhez: (Forrás F.p Horthy tábornokai és net)
Vitéz nemes kisbarnaki Farkas Ferenc 1892.máj.27 - 1980 Arnstorf
1908/09 soproni honvéd főreáliskola, 1909-12 Honvéd ludovika akadémia. 1912-ben hadnagy a soproni 18. honvéd gyalogezredben.
Az első vh. kitörésekor 1914-ben főhadnagy.
Mégkésőbb vezérkari százados.
38-tól 43-ig Ludovika akadémia parancsnoka.1942-től a cserkészszövetség elnöke. 43.aug-ban a debreceni VI. hadtest parancsnoka, altábornagy. 44.júl.26 és aug 1 között az első hadsereg parancsnoka. 44.okt-től 'Budapesti hídfő' parancsnoka, vezérezredes.
Emigrációban a magyar szabadságmozgalom megszervezője, és haláláig a vitézi rend főkapitánya.
Kitüntetései:Magyar érdemrend középkeresztje (hadiszalagon) csillaggal,Magyar érdemrend tisztikeresztje,Magyar érdemrend lovagkkeersztje,III. osztályú katonai érdemkereszt (hadidíszítménnyel és kardokkal (ver dienst),bronz katonai érdemérem hadiszalgos (kardos?),károly csapatkereszt,sebesülési érem 1 sebesülésért,kardos sisakos háborús emlékérem,III. osztályú tiszti szolgálati jel,felvidék emlékérem.
és egy cikk róla,ahol van 1 jó kis kép is róla:
http://www.vitezirend.co.hu/Archive/vFarkasF%20vedelmeben%202007%20aug.htm
grta hozzá!!!! :-o :-D :-D :-D iszonyatosan jó lett!!!!
ÜDV QGLER