warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
3 kép amin jól látható a továbbszólgálói paszomány
2008, július 27 - 05:30 | FNorbert
Sziasztok! Most olvastam az egyik képnél ezekről a továbbszólgálói paszományokról és gondoltam, hogy felteszek 3 saját képet amin jól látható. Szerintetek a 3 egyenruhás illető között van csendőr?
Várom a véleményeket.
Nagyobb felbontásban:
[url=http://kepfeltoltes.hu/view/080726/karpaszomany2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg][img]http://kepfeltoltes.hu/thumb/080726/karpaszomany2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg[/img][/url]
Üdv: Norbert
felt.:Ajtony
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Arckép csarnok / ismeretlen
A szép képekért a legkevesebb, hogy elmondom a témáról amit tudok.
Eredetileg nem voltak továbbszolgálók. Aki katona lett, addig szolgált, amíg meg nem halt, rokkant vagy kiöregedett nem lett, vagy meg nem szökött.
A sorozásos rendszer bevezetése után valahogyan meg akarták különböztetni azokat, akik a kötelező időn túl szolgáltak. Az osztrák-magyar hadseregben először fehér posztógránátot kaptak a gallérjukra. 1869-ben a továbbszolgáló altisztek a bal kézelő fölé 1 cm-es fordított V alakú sárga paszományt kaptak, mint az 1 évi önkéntesek.
1 paszomány = 3 szolgálati év után járt
2 paszomány = 6 év után
3 paszomány = 9 év után.
(A haditengerészetben a hosszabb szolg. idő miatt kissé más rendszer volt, de ezt itt most ne firtassuk).
1898-ban a továbbszolgálók eleve kaptak egy vastagabb, 1,3 cm széles paszományt, és e fölött jött az évek számát jelző 1, 2 vagy 3 db, de már csak 0,6 cm vastag paszomány.
A vastag paszományt azért vezették be valószínűleg, hogy ne lehessen keverni az 1 évi önkénteseket a továbbszolgálókkal.
Aki látta a Svejk c. filmet, láthatta, hogy Svejknek egy piros fordított V alakú paszománya volt. Ez volt a tisztiszolgák megkülönböztető jele. Ugyanebben a filmben láthatta a csendőrök továbbszolgáló stráfjait.
A továbbszolgáló jelzést Böhm Vilmos törölte el 1919-ben, a rendelet szerint a továbbszolgálók saját kérelmére. Később háromszög formában vezették be megint, az 1945 utáni pedig már egy nem kevésbé érdekes külön történet.
Az USA fegyveres erőknél is (kivéve a légierőt)ferdén felvarrt sávok ("Hashmark"-ok) jelzik a továbbszolgálati időt, de csak a legénységnél. Akár 6 sávot is lehet látni az "öregeken".
Sziasztok!
Köszönöm a véleményeket bár késve reagálok.
Nos, hogy csendőr vagy nem az is érdekel, de legfőképpen az érdekelne, hogy a sávok között mi volt a különbség. Tehát itt az éveket jelölik a csíkok?
Vastag csík - 3 év?
Vékony csík - 1 év?
És a végeredmény adja ki a 4 vagy 6 évet, vagy hogyan, mert sajnos nem nagyon néztem még ennek utánna.
üdv: Norbert
Köszönjük, nagyon jó képek!
Ráadásul mind a 3 féle 1897 utáni paszományról van egy kép (1 vastag + 1, 2 vagy 3 vékony)
Szia! Véleményem az, hogy a két szélső csendőr, a középsőről csak sejtem, hogy talán az. Üdv.