Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/5075' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Paroli | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: Mester. Beküldés időpontja: 2008, május 17 - 20:39.
A szakáll viselését a háború utáni szabályzatok nem engedélyezték - bár ha jól emlékszem, tartalékosoknak nem kellett levágatni, ha behívták 1-2 napra.
Indoklásként én is a gázálarcra emlékszem - ha tetű miatt tiltották volna, akkor a hajat és minden más szőrzetet be kellett volna tiltani! :-)
Beküldő: zipfers. Beküldés időpontja: 2008, május 17 - 19:48.
" legalábbis az európai hadszintéren nem"
Valahol olvastam hogy Hitler kifejezetten ellene volt ennek, merthogy ő maga átélte (ideiglenesen meg is vakult) és nem akarta ezt senkinek... ( A harctéren)
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2008, május 17 - 10:22.
Ez tényleg logikusan hangzik! Én inkább tetvekre gondoltam eü ok alatt (flekktífusz fő terjesztője ugye a kellemetlenségen túl). Csak az az érdekes, hogy az 1.vh-ban azért bőven lehet látni tiszteket nagy szakállal, mikor dívott a gáztámadás. A 2.vh folyamán meg nem tudok egy gáztámadásról sem, legalábbis az európai hadszintéren nem.
Beküldő: tjtja. Beküldés időpontja: 2008, május 17 - 07:35.
A szakáll nem divat függő volt a honvédségnél.Tilos a viselete.Nem kimondott eü. ok,inkább vegyi támadás esetén van jelentősége.A szakállas arcra nem illeszkedik úgy a gázállarc mint a borotváltra.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2008, május 17 - 06:37.
Ha már szóba jött a szakáll is, ismertek szabályzatot erre nézve a Horthy-korszakban? A rendes, nagyobb szakáll egyszerűen nem volt divat a hadseregben vagy tiltották is? Eü okai nyilván lehettek, de a békebeli tisztikar sem viseli, pedig nem mondhatjuk, hogy nem volt hagyománya, ha akár a kuk, akár a 48-as gyakori viseletre gondolunk...
Nagyon elvétve amúgy látni ebből a korból is, de százból egy.
Beküldő: FNorbert. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 18:17.
Sziasztok.
Szerintem egyértelmű, hogy háborús időszakban készült a kép.
Már 1940-ben voltak gondjaink a gallérhajtóka hiányával.
Teljesen igaza van Zipfers tagtársnak, hogy a megnövekedett hadsereg létszáma miatt nem tudtak minden honvédnek az egyenruhájára rávarrni rendes gallérhajtókát.
Erre itt van kettő saját képem példának. Látszik, hogy a katonák többségének akik honvédek csak egy fegyvernemi színű csík van felvarrva a gallérjára, ja és ez volt 1940-ben! Akkor szerintem simán lehet, hogy 1944 - 1945 -re már a csíkokat is lehagyhatták.
Beküldő: Joco. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 18:16.
Értem, hogy mire gondolsz.
Nos, ahogy látom nem a rendszersített "cserkész ing"-et viseli, hanem egy fehér inget? Ez mindenesetre érdekes, hiszen olyat csak tisztek, tiszthelyettesek és hasonállásúak viselhettek társaságban. Avagy a szemem csalna?
A pontos szabályzat most nincs előttem sajnos, később ezért valószínűleg korrigálni fogok.
Beküldő: lotrek. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 18:15.
Az 1887-es szolgálati kézikönyv szerint:,, A haj és szakál minden czifrázat nélkül viselendő; a bajuszt leborotválni nem szabad;a teljes vagy kiborotvált szakál- viselésénél ügyelni kell arra, hogy a gallérra alkalmazott rendfokozati jelvények láthatók legyenek. " ...lotrek
Beküldő: Mester. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 17:08.
Igen, de Sherlock Holmes módszere szerint meg kell vizsgálni a lehetőségeket - a legképtelenebbet is - majd azt a hipotézist lehet megtartani, ami átment minden szűrőn. Most éppen azt vizsgáltuk, mi lenne, ha háború utáni lenne...
Bajusz úgy tudom huszárezredeknek volt régen rendszeresítve (még a Horthy kor előtt). Akinek nem nőtt, annak szénnel rajzolni kellett...
Beküldő: Joco. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 15:29.
Mesterem!
Én nem gondolom, hogy a kép a háború után készült volna. Konkrét indokom nincsen a véleményem alátámasztásár, maximum annyi, hogy koronás gombokat visel.
Beküldő: balazs88. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 14:29.
A bajusszal kapcsolatba úgytudom ,hogy a bajusz is volt rendszeresítve a bakáknak...a gázmaszk felhelyezésekor pontosan passzoljon,de ezt egy Tagtárs is említette már valamelyik képnél.Charlie Chaplin egyszer azt mondta: -Az az ember aki ilyen bajszot visel és híres lesz az nagy tettekre lesz hivatott! .....valamilyen szinten be is jött neki...
Beküldő: Mester. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 12:31.
Visszatérve a parolira:
A háború utáni szabályzat zakó fazonú zubbonyt írt elő a legénység részére, amely azonban zárt gallérosként is hordható, ha az összes gombot begombolják.
Ezen a zubbonyon a vállszalagra tervezték a rendfokozatokat, a szabályzathoz mellékelt ábrán paroli nélküli zubbony látható.
Persze ilyen nem jutott mindenkinek még sokáig, de az elképzelhető, hogy addig is a parolit leszedették, h. jobban hasonlítson a szabályzatban közölt képhöz.
Beküldő: zipfers. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 11:53.
Egyébként rengeteg első vh-s portréképen láttam ilyen bajuszt, (illetve nme pont ilyet, hanem pödörtet) akkor ez vola a 'menő'. :-D
(és később is sokan megtartották eme jó szokásukat.
Adolf Hitlert is csak ezzel a bajusszal lehetett látni,feltételezem neki is azért volt ilyen bajsza, mert ez a századforduló Osztrák Magyar Monarchiájában talán divat volt, és ugye tulajdonképp 'köztünk' nőtt fel... :-)
És ott még neki sem volt a saját magáról elnevezett 'hitler bajsza' ,hanem jó kis 'pedert' volt.
Beküldő: Mester. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 10:52.
Ugyan miért kellene bárkit is megkövetned? Végül is mindenkinek lehet véleménye.
Csak annyit még, hogy gyerekkoromban ismertem egy bolgárkertészt, akinek szintén ilyen bajusza volt, ráadásul Ignác lévén Náci bácsinak hívták! Számtalan ismerőse közül legfeljebb néhányunknak tűnhetett ez fel. Soha semmi baja nem volt se egyikből, se másikból...
Bljuhernek is volt bajusza, de lássunk még két szovjet marsallt! Bátran versenyezhetnének a Führerrel! http://marshals.narod.ru/BIOS/Govorov.html http://marshals.narod.ru/BIOS/Kulik.html
Beküldő: Tarrka. Beküldés időpontja: 2008, május 15 - 09:48.
Birtokomban van egy zamárdi bakáról egy hasonló felvétel. Az ő zubbonyán sem volt paroli, és 1942-ben esett el Ukrajnában. Úgy néz ki, hogy megdőlt egy újabb teória, miszerint csak a háború legvégén hiányzott a zubbonyról a paroli. A hitlerbajuszról csak annyit, hogy nem üldözték a vörösök. Nagyapámnak is legény kora óta ilyen bajsza volt. Azzal is temettük el szegényt 2003-ban.
Beküldő: Mester. Beküldés időpontja: 2008, május 14 - 20:05.
Herr Sturmtiger!
A Hitler-bajuszt híres szovjet tábornokok is viselték! Pl. ha jól emlékszem Blücher (Bljuher) vagy híres szovjet sarkkutatók. Vagy híres pojácák, mint Chaplin.
Számtalan embert ismertem gyerekkoromban a 60-as években aki ilyen bajuszt hordott, természetesen nem Hitler miatt. Egyszerűen egy megszokott bajuszfajta volt, ami mostanra kiment a divatból és mostanra Hitlerrel asszociálódott.
Beküldő: zipfers. Beküldés időpontja: 2008, május 14 - 19:24.
"Nem gondolom, hogy ez specifikusan háború végi tulajdonság lenne. Én inkább magyarázom azzal, hogy a don-i mozgósításkor megnövekedett egyenruha szükségletet gyorsan kellett ellátni"
Én is valami ilyesmire gondoltam! Csak én 1938-ra -39-re gondoltam.
Beküldő: Joco. Beküldés időpontja: 2008, május 14 - 18:33.
Már az 1942. év nyarán készült képeken is látható, hogy nem minden esetben volt felvarrva a hajtókára a fegyvernemi színű posztó. Sőt! Sűrűn előfordult az is, hogy az őrvezető, tizedes, szakaszvezetői csillagok is a gallérra lettek felvarrva, fegyvernemi-szín posztó nélkül. Nem gondolom, hogy ez specifikusan háború végi tulajdonság lenne. Én inkább magyarázom azzal, hogy a don-i mozgósításkor megnövekedett egyenruha szükségletet gyorsan kellett ellátni (ugyanis a laktanyai raktárakban ekkor javarészt már elhasznált állagú ruhák voltak) és ezzel gyorsították a gyártás, hogy nem, vagy csak egy csík került felvarrásra a gallérra.
Beküldő: Unterfeldwebel. Beküldés időpontja: 2008, május 14 - 18:20.
Én arra gondolom,hogy ez egy közv háború utáni kép.
Nem szedték le a parolit a háború után a zubbonyokról? mert azt tudom,hogy a zubbonyokat használták tovább egy ideig.
Beküldő: Mester. Beküldés időpontja: 2008, április 17 - 19:12.
1. vh-s nem lehet, az egyenruha és a bocskai is már ránézésre is jellegzetesen monarchia utáni.
A monarchiában a szemernyő (ellenző) nélküli (lovassági) bocskai piros volt (bár volt csukaszürke is, de tudomásom szerint ez nem jellemző).
Az egyenruha gyakran rejtett gombolású volt, a gallér is más volt, nem tudom másképpen megfogalmazni, de az egyenruha "feeling"-je nem 1. világháborús.
Beküldő: matek9323. Beküldés időpontja: 2008, április 17 - 18:42.
Valószínüleg az szószerinti anyaghiány az oka,főleg a háború vége felé,amikor volt hogy nem is egységes ruházatot kaptak a katonák.Az is előfordulhat ami a Hunyadi hadosztálynál,hogy 25.000-re "tervezték" a létszámot és kiderült hogy 30.000-nél is több embert sikerült toborozniuk.Mivel az 1944-45ben folytak ezek a toborzások ezért nem arra koncentráltak hogy kinek milyen parolija van,hanem hogy legyen mit kilőni :-D
Helyesbítek így utólag a 25.Hunyadi és a 26.Hungária összelétszámát tervezték 27.000körülire...1 hadosztályba kicsit sok lett volna az az embertömeg
A szakáll viselését a háború utáni szabályzatok nem engedélyezték - bár ha jól emlékszem, tartalékosoknak nem kellett levágatni, ha behívták 1-2 napra.
Indoklásként én is a gázálarcra emlékszem - ha tetű miatt tiltották volna, akkor a hajat és minden más szőrzetet be kellett volna tiltani! :-)
" legalábbis az európai hadszintéren nem"
Valahol olvastam hogy Hitler kifejezetten ellene volt ennek, merthogy ő maga átélte (ideiglenesen meg is vakult) és nem akarta ezt senkinek... ( A harctéren)
Ez tényleg logikusan hangzik! Én inkább tetvekre gondoltam eü ok alatt (flekktífusz fő terjesztője ugye a kellemetlenségen túl). Csak az az érdekes, hogy az 1.vh-ban azért bőven lehet látni tiszteket nagy szakállal, mikor dívott a gáztámadás. A 2.vh folyamán meg nem tudok egy gáztámadásról sem, legalábbis az európai hadszintéren nem.
A szakáll nem divat függő volt a honvédségnél.Tilos a viselete.Nem kimondott eü. ok,inkább vegyi támadás esetén van jelentősége.A szakállas arcra nem illeszkedik úgy a gázállarc mint a borotváltra.
Ha már szóba jött a szakáll is, ismertek szabályzatot erre nézve a Horthy-korszakban? A rendes, nagyobb szakáll egyszerűen nem volt divat a hadseregben vagy tiltották is? Eü okai nyilván lehettek, de a békebeli tisztikar sem viseli, pedig nem mondhatjuk, hogy nem volt hagyománya, ha akár a kuk, akár a 48-as gyakori viseletre gondolunk...
Nagyon elvétve amúgy látni ebből a korból is, de százból egy.
Így van. Nagyjából egyről szól mindannyiónk dala. :-)
Ja és azt elfelejtettem leírni, hogy a 2 kép egy Erdélyi bevonuláskor készült fotósorozat darabjai amik Nagyváradon lettek előhívva.
Norbert
Sziasztok.
Szerintem egyértelmű, hogy háborús időszakban készült a kép.
Már 1940-ben voltak gondjaink a gallérhajtóka hiányával.
Teljesen igaza van Zipfers tagtársnak, hogy a megnövekedett hadsereg létszáma miatt nem tudtak minden honvédnek az egyenruhájára rávarrni rendes gallérhajtókát.
Erre itt van kettő saját képem példának. Látszik, hogy a katonák többségének akik honvédek csak egy fegyvernemi színű csík van felvarrva a gallérjára, ja és ez volt 1940-ben! Akkor szerintem simán lehet, hogy 1944 - 1945 -re már a csíkokat is lehagyhatták.
[url=http://kepfeltoltes.hu/view/080424/983235966011_www.kepfeltoltes.hu_.jpg][img]http://kepfeltoltes.hu/thumb/080424/983235966011_www.kepfeltoltes.hu_.jpg[/img][/url][url=http://kepfeltoltes.hu/view/080424/012_www.kepfeltoltes.hu_.jpg][img]http://kepfeltoltes.hu/thumb/080424/012_www.kepfeltoltes.hu_.jpg[/img][/url]
Remélem tudtam valamit azért segíteni. üdv: Norbert
Értem, hogy mire gondolsz.
Nos, ahogy látom nem a rendszersített "cserkész ing"-et viseli, hanem egy fehér inget? Ez mindenesetre érdekes, hiszen olyat csak tisztek, tiszthelyettesek és hasonállásúak viselhettek társaságban. Avagy a szemem csalna?
A pontos szabályzat most nincs előttem sajnos, később ezért valószínűleg korrigálni fogok.
Az 1887-es szolgálati kézikönyv szerint:,, A haj és szakál minden czifrázat nélkül viselendő; a bajuszt leborotválni nem szabad;a teljes vagy kiborotvált szakál- viselésénél ügyelni kell arra, hogy a gallérra alkalmazott rendfokozati jelvények láthatók legyenek. " ...lotrek
Igen, de Sherlock Holmes módszere szerint meg kell vizsgálni a lehetőségeket - a legképtelenebbet is - majd azt a hipotézist lehet megtartani, ami átment minden szűrőn. Most éppen azt vizsgáltuk, mi lenne, ha háború utáni lenne...
Bajusz úgy tudom huszárezredeknek volt régen rendszeresítve (még a Horthy kor előtt). Akinek nem nőtt, annak szénnel rajzolni kellett...
Mesterem!
Én nem gondolom, hogy a kép a háború után készült volna. Konkrét indokom nincsen a véleményem alátámasztásár, maximum annyi, hogy koronás gombokat visel.
A bajusszal kapcsolatba úgytudom ,hogy a bajusz is volt rendszeresítve a bakáknak...a gázmaszk felhelyezésekor pontosan passzoljon,de ezt egy Tagtárs is említette már valamelyik képnél.Charlie Chaplin egyszer azt mondta: -Az az ember aki ilyen bajszot visel és híres lesz az nagy tettekre lesz hivatott! .....valamilyen szinten be is jött neki...
Visszatérve a parolira:
A háború utáni szabályzat zakó fazonú zubbonyt írt elő a legénység részére, amely azonban zárt gallérosként is hordható, ha az összes gombot begombolják.
Ezen a zubbonyon a vállszalagra tervezték a rendfokozatokat, a szabályzathoz mellékelt ábrán paroli nélküli zubbony látható.
Persze ilyen nem jutott mindenkinek még sokáig, de az elképzelhető, hogy addig is a parolit leszedették, h. jobban hasonlítson a szabályzatban közölt képhöz.
Egyébként rengeteg első vh-s portréképen láttam ilyen bajuszt, (illetve nme pont ilyet, hanem pödörtet) akkor ez vola a 'menő'. :-D
(és később is sokan megtartották eme jó szokásukat.
Adolf Hitlert is csak ezzel a bajusszal lehetett látni,feltételezem neki is azért volt ilyen bajsza, mert ez a századforduló Osztrák Magyar Monarchiájában talán divat volt, és ugye tulajdonképp 'köztünk' nőtt fel... :-)
És ott még neki sem volt a saját magáról elnevezett 'hitler bajsza' ,hanem jó kis 'pedert' volt.
itt:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1b/Hitler_with_other_German_s...
Akkor teória megdöntve. :-)
Ugyan miért kellene bárkit is megkövetned? Végül is mindenkinek lehet véleménye.
Csak annyit még, hogy gyerekkoromban ismertem egy bolgárkertészt, akinek szintén ilyen bajusza volt, ráadásul Ignác lévén Náci bácsinak hívták! Számtalan ismerőse közül legfeljebb néhányunknak tűnhetett ez fel. Soha semmi baja nem volt se egyikből, se másikból...
Bljuhernek is volt bajusza, de lássunk még két szovjet marsallt! Bátran versenyezhetnének a Führerrel!
http://marshals.narod.ru/BIOS/Govorov.html
http://marshals.narod.ru/BIOS/Kulik.html
Birtokomban van egy zamárdi bakáról egy hasonló felvétel. Az ő zubbonyán sem volt paroli, és 1942-ben esett el Ukrajnában. Úgy néz ki, hogy megdőlt egy újabb teória, miszerint csak a háború legvégén hiányzott a zubbonyról a paroli. A hitlerbajuszról csak annyit, hogy nem üldözték a vörösök. Nagyapámnak is legény kora óta ilyen bajsza volt. Azzal is temettük el szegényt 2003-ban.
Herr Sturmtiger!
A Hitler-bajuszt híres szovjet tábornokok is viselték! Pl. ha jól emlékszem Blücher (Bljuher) vagy híres szovjet sarkkutatók. Vagy híres pojácák, mint Chaplin.
Számtalan embert ismertem gyerekkoromban a 60-as években aki ilyen bajuszt hordott, természetesen nem Hitler miatt. Egyszerűen egy megszokott bajuszfajta volt, ami mostanra kiment a divatból és mostanra Hitlerrel asszociálódott.
"Nem gondolom, hogy ez specifikusan háború végi tulajdonság lenne. Én inkább magyarázom azzal, hogy a don-i mozgósításkor megnövekedett egyenruha szükségletet gyorsan kellett ellátni"
Én is valami ilyesmire gondoltam! Csak én 1938-ra -39-re gondoltam.
Már az 1942. év nyarán készült képeken is látható, hogy nem minden esetben volt felvarrva a hajtókára a fegyvernemi színű posztó. Sőt! Sűrűn előfordult az is, hogy az őrvezető, tizedes, szakaszvezetői csillagok is a gallérra lettek felvarrva, fegyvernemi-szín posztó nélkül. Nem gondolom, hogy ez specifikusan háború végi tulajdonság lenne. Én inkább magyarázom azzal, hogy a don-i mozgósításkor megnövekedett egyenruha szükségletet gyorsan kellett ellátni (ugyanis a laktanyai raktárakban ekkor javarészt már elhasznált állagú ruhák voltak) és ezzel gyorsították a gyártás, hogy nem, vagy csak egy csík került felvarrásra a gallérra.
Én arra gondolom,hogy ez egy közv háború utáni kép.
Nem szedték le a parolit a háború után a zubbonyokról? mert azt tudom,hogy a zubbonyokat használták tovább egy ideig.
a honvédség újrafelfegyverzésekor nem készülhetett?? Mondván hogy a 'Bőség' zavarában hirtelen nem volt mit ráadni.
Elfogyott a hajtókaposztó :-D
De rendeletileg is előírták bizonyos alakulatoknak a "hajtókátlanságot" - csak forrásanyag híján nem tudom idemásolni a vonatkozó körrendeletet.
1. vh-s nem lehet, az egyenruha és a bocskai is már ránézésre is jellegzetesen monarchia utáni.
A monarchiában a szemernyő (ellenző) nélküli (lovassági) bocskai piros volt (bár volt csukaszürke is, de tudomásom szerint ez nem jellemző).
Az egyenruha gyakran rejtett gombolású volt, a gallér is más volt, nem tudom másképpen megfogalmazni, de az egyenruha "feeling"-je nem 1. világháborús.
Valószínüleg az szószerinti anyaghiány az oka,főleg a háború vége felé,amikor volt hogy nem is egységes ruházatot kaptak a katonák.Az is előfordulhat ami a Hunyadi hadosztálynál,hogy 25.000-re "tervezték" a létszámot és kiderült hogy 30.000-nél is több embert sikerült toborozniuk.Mivel az 1944-45ben folytak ezek a toborzások ezért nem arra koncentráltak hogy kinek milyen parolija van,hanem hogy legyen mit kilőni :-D
Helyesbítek így utólag a 25.Hunyadi és a 26.Hungária összelétszámát tervezték 27.000körülire...1 hadosztályba kicsit sok lett volna az az embertömeg
Szerintem háború végi anyaghiány.
Az is előfordult, hogy csak egy csík volt a paroli helyett.