warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
ESKÜVŐI KÉP
2007, április 21 - 17:03 | maroszoltan
Padláslelet;a képen állógalléros őrmesteri egyenruha; sötét (fekete?)váll-lappal. A karon ezüstcsík(gondolom a rangból adódólag ezüst).
Kérdéseim:
- Mikori egyenruha lehet ez? 20-as évek?
-Kik viseltek ilyen váll-lapot?
-Karpaszományos őrmester?(kikre mondták ezt?)
-Pótkérdés: a hadseregben ekkoriban kik voltak a hadapródőrmesterek?Köszönöm előre is a válaszokat:
Maros Z. :-)
felt.:Ajtony
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Arckép csarnok / ismeretlen
Kiegészítve az eddigi megjegyzésket, a címzetes rendfokozatok rendszere sokkal bonyolultabb volt ennél. Csak néhány idevágó megjegyzés: (elnézést, ha kicsit hosszadalmas leszek, de végül is nem kötelező végigolvasni!:-)
- A hadapród őrmester már az előléptetése napján rangban megelőzte szolgálati idejüktől és rendfokozatban eltöltött idejüktől függetlenül az összes hivatásos, továbbszolgáló, tartalékos stb. őrmestert.
- A címzetes rendfokozat viselőjét csak az különböztette meg a az ún. "valóságos" őrmestertől, hogy nem kapta meg a címzetes rf. utáni illetményt, hanem csak a "valóságos" rendfok utánit. A karp. tizedes, még ha címzetes volt is, akkor is rangban elé sorolt az összes egyéb tizedesnek (sorállományú, továbbszolgáló stb.)
- Hadapród őrmester az lehetett, akit a későbbiekre nézve tisztként vettek számításba. Lehetett valaki karpaszományos őrmester is, aki a fent említett összes egyéb őrmesterhez képest rangban előbb állt, kivéve a hadapród őrm-eket. a 2 féle őrm között utóbb a karpaszomány tett különbséget: a hdp őrm. sárga selyem karpaszományt, a karp. őrm. fegyvernemi színű paszományt viselt. (Eleinte mindkettő fegyvernemi színűt viselt, ezüst ill. arany sujtással felezve)
övcsat SzéllZsolt azt kérdezte, hogy !pontosan! milyen tehát a kérdésére az értelmes válasz: 1861 mintájú gyalogtiszti kard.
Igen, akiknek nem sikerült a tiszti vizsga, az nem vesztette el a karpaszományt (hiszen érettségizett), így karpaszományos xy lett a rendfok és nyitva állt elötte a tiszthelyettesi állományba való kerülés.
Más: van valakinek ötlete, miért fordulhatott elő, hogy valaki lent említett esetben nem zls, hanem egyből hdgy lett? Tudok ilyen példát, de nem értem. Talán, ha kiemelkedően végzett a tiszi vizsgán?
Néhány kiegészítés:
-Kik viseltek ilyen váll-lapot?
Nem váll-lap, vállszalag! A Váll-lap az egészen más pl:
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=4342
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=6568
-Karpaszományos őrmester?(kikre mondták ezt?)
Érettségizett őrmesterekre, attól, hogy egy őrmester érettségizett volt nem biztos, hogy hadapród őrmester is volt egyben.
-Pótkérdés: a hadseregben ekkoriban kik voltak a hadapródőrmesterek?
Az érettségizett fiatal jó képességű újonc katonákból válogatták ki az arra érdemeseket, akiket hadapródiskolára vezényeltek. Akik ott jól teljesítettek azok a tanfolyam végén címzetes hadapród őrmesterek lettek valójában tizedesi esetleg szakaszvezetői ranggal. Akik nem teljesítettek megfelelően azok maradtak karpaszományos tizedesek.
A zászlósi rendfokozatig igen sokat kellett teljesíteniük a hadapród őrmester uraknak.
Üdv.
Gábor
Valóban hadapród őrmester. Az érettségizettek (ha ezt csapatnemük nem zárta ki), tartalékos tiszti tanfolyamon vettek rész, melynek a végén zászlóssá léptek elő hadapród őrmesterből, de addig végigjárták az egész ranglétát.
A fegyvernemi szín nem állapítható meg, lehet gyalogos, tüzér, utász, eü...stb. Talán a gyorsfegyvernem zárható ki egyedül, mert az világít és a kard is gyalogtiszti.
A kép még 1939 elötti, mert állónyakú a zubbony.
üdv