warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Egy zászlós szalagsávokkal
2008, július 17 - 03:44 | Ajtony
Ismeretlen zászlós, érdekes szalagsávokkal. Kiváncsian várom az ötleteket a kitüntetéseivel kapcsolatban! :-)
Egy plusz kép a szalagsávokról: http://kepfeltoltes.hu/view/070303/DSCN6573_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Arckép csarnok / ismeretlen
Altiszt korában kaphatott vitézségi érmet. Utána előmenetelként a tisztviselői pálya állt előtte.
Köszönöm, ez tényleg reális megoldásnak tűnik!
Már csak a vitézségi éremre kéne "gombot varrni", mert az sehogy sem stimmel, meg a kardos sasrend medál is furcsa... (feltéve ha tényleg az)
Szia Ajtony!
Egy év nagy idő és azóta a tudomány(om) is rohamléptekkel halad előre :-)
1.) Azt hiszem megoldódott a rejtély: mivel nincs vállzsinórja a képen látható úrnak, nem is katonaállományú, és nem is zászlós! A XI. (tisztjelölti rangosztályba soroló honvéd tisztviselő (pl. számvevőségi vagy irodai) lehetett, akiknek gyakornok volt a megnevezése zászlós helyett, és az altisztekből egészítették ki soraikat.
2.) Aki a tiszti vizsgán megbukott, nem lehetett hadapródőrmester! Aki a tiszti vizsgán átment, az hadapródőrmester lett, ha a sikeres vizsgán kívül is alkalmasnak találták tisztnek, egyébként karpaszományos őrmester lett.
3.) A karp. főtörzs igen ritka madár lehetett, ha egyáltalán létezett. (Bár láttam ilyen egyenruhát, de az nem bizonyít semmit!).
Báró Wasmer nem volt karpaszományos tudomásom szerint. A családja régi katonacsalád (valószínűleg így kapták a báróságot is, egyikük a neten is hozzáférhető gyakorlati könyvet írt a huszároknak) nyilván nem örült neki, hogy altiszt egy rokonuk
Ha sok időm lesz erre (sajnos nem napjainkban!), átnézem a személyügyi közlönyöket, hátha kiszúrok egy-két érdekes esetet.
üdv
Mester
Nem hinném, hogy kamu, mert a szalagsávok fölött látszik a vastagon és hosszan felvarrat kitüntetés rojtok helye. Azt hiszem tényleg egy egyedinek mondható katonai pálya áll mögötte...
Mester! Karp. főtörzs hogy lehetett valaki? Megbukott a tiszti vizsgán és hdp. őrmesterből avanzsált karp őrmesterré, majd előléptették? Ez is érdekes...
Most tűnik csak fel: ennek a zubbonynak nincs vállszalagja!!! :-o
Az első verzió nekem hihetőbbnek tűnik.
És a külföldi kitüntetések? Azokat is mint civil kapta, mondjuk diplomáciai szolgálatban? (persze nem mint katonai attasé).
Kutakodásaim során pl. találtam karpaszományos főtörzsőrmestert, tartalékos alhadnagyot is. (az alhadgy-okról azt hittem addig, hogy kihúzták a nyugdíjig utána evidens, hogy nem lehettek tartalékosok)
Leírok egy lehetséges életpályát: mi van, ha fiatalon résztvett az 1.vh-ban, ha kitüntetést nem is de az emlékérmeket később megigényelte. Utána civil életet élt, iskolákat végzett és később már karpaszományosnak hívták be és ki is küldték a frontra, ahol vitézségi érmet szerzett, majd előlépett zls-sá. A tiszthelyettesinek vélt kitüntetéseket (vagy az egyiket) meg elnyerhette akár civilként is, hiszen amíg nem vezették be a hadiszalagot nem volt különbség.
Másik elképzelésem (már említettem), hogy hosszabb tiszthelyettesi pálya után, idősebb fejjel elvégzett valami iskolát (lehet, csak később érettségizett le), ami után jogosulttá vált, hogy tiszti tanfolyamra kérhesse magát.
Elismerem, hogy mindkét verzió elég nyakatekert, de az élet néha produkál cifra életpályákat...:-)
A 44-es Schema-ból beteszem a Br Wasmerra vonatkozó részt.
Hacsak meg bnem tréfált bennünket valaki és egy színész fotója, kamu szalagsávval, amit úgy csaptak össze. Persze akkor meg nem törődtek volna a helyes sorrenddel.
/kepfeltoltes.hu/070824/B_r_Wasmer_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Közben rádöbbentem, hogy neki nincsenek ilyen nagy számban kitüntetései...
Amikor a főtiszt-helyettesekkel foglalkoztam, volt egy báró(!!!) Wasmer Sándor nevű főtörzs, aki 40 éves korában főtörzsből (!!!) zászlóshelyettes lett, akkor amikor Szentgyörgyivel együtt 44. márc. 15-én többeket is zls.-helyettessé avattak. Szálasi alatt pedig zls.h.-ból zászlós. Nem tudtam a nyomára jönni, nem ez lesz az???
Egy kis szabálytalanság - megcsináltatta magának a babmérős öltözetet...
Talán fontos infó, hogy nagyváradi a fotó (persze ettől még nem biztos, hogy a zls úr erdélyi). A kitüntetései alapján nem kevés ideig a Horthy-korszakban tiszthelyettesként is kellett szolgálnia, legalábbis addig, hogy több kitüntetést is szerezzen. Ha nem látnám a rendfokozatot egy középkorú főtörzsre vagy alhadnagyra gondolnék...
üdv
Más szempontból szeretnék hozzászólni: A kitüntetésekhez nálatok kevésbé értek, a rendfokozati rendszerekhez viszont valószínűleg jobban.
Először is próbáljuk megállapítani a dátumot. Lehajtott gallért visel és új fajta zászlósi rendfokozatot. Ebből következik, hogy a kép 1939 utáni. Hol volt már akkor az I. világháború!
Semmiképpen sem lehetett "hosszú ideje szolgáló" vagyis hivatásos ill. továbbszolgáló altiszt. Akkor ugyanis nem lehetett volna zászlós. A főtiszt-helyetteseket is felejtsük el. Azoknak nem járt társasági ruha. Az I. világháborúban hadapródjelölt őrmester lehetett (ilyen értelemben volt altiszt). Ha Szálasi alatt lett volna zászlós-helyettesből zls, már nem lehetett volna csákója...
Ezek után kellene újragondolni, hogy melyik kitüntetést mikor és miért kapta...
Az első sorban a második sztem is egy Horthy vitézségi.
A negyedik sztem háborús emlékérem, elképzelhető, hogy az illető nem rendelkezett annyi frontszolgálattal, hogy megkaphatta volna a Tűzkeresztet.
A 2. sorban a második sztem is Nemzetvédelmi, függetlenül attól, hogy a viselési sorrenben a szolg. előrébb volt.
A 3. sorban az első sztem is német sasrend (ez még a francia abc szerinti viselésnek is megfelel: Alemania) az osztrák háborús emlékérem egyértelműen azonosítható, a másik kettőt passzolom, feltételezni nem akarok.
Erre gondoltam: Deutsche Volkspflege. Találtam adományozást külföldi (bulgár) ápolónőnek. Persze ez is csak egy ötlet.
http://www.emedals.ca/catalog.asp?item=GRC366
Amúgy ha valaki külföldit viselt, szerintem illene nem csak a kezdőbetűt/nagyhatalmi mivoltot figyelembe venni, hanem pl egy emlékérem soroljon az érdemekért járó kitüntetés mögé.
üdv
A bolgárral kapcsolatban igazad van.
A 3. sort passzolom.
A külföldiak sorrendiségét eléggé linken kezelték. Ausztria francia neve Austrich, tehát a bolgárt előzi (de láttam már fordítva is). A Bolgáron viszont még nem láttam kardokat és a sávvastagságok sem bolgárok. A vaskereszt sem életszerű szerintem, a zászlósunk első háborús komoly szerepével kapcsolatban szkeptikus vagyok. Még egy kcsk-ja sincs, a porosz vaskereszt úgy elég fura lenne.
A 3. sor szerintem:
bolgár háb. emlékérem, vaskereszt, osztrák háb. emlékérem, tiroli háb. emlékérem.
A hivatalos szabály szerint az országok francia nevének sorrendjében kellett feltenni. (Bolgár_Porosz_Osztrák_Tirol)
Kéne igen, de lehet, hogy tényleg a moaré okozta fénytörés...
üdv
A 2. sorban a nemzetvédelminek előznie kéne a szolgálati jelet.
Kitartok amellet, hogy a 3 bevonulási érem van a 2. sorban a szolg. jel után. Nincs fehér csík a szalagon,csak fénytörés. Felvidék szalagsávja lesz az.
Az 1. sor utolsó darabja lehet tűzkereszt is, de van több külföldi háborús emlékérme, MHEÉ-re tippelek.
Én teljesen más teóriát állítottam fel:
Elöször próbálom beazonosítani a szalagokat. Az első csakugyan valamelyik érdemkereszt zöld szalagja. Utána egy Horthy hadiszalagos, minis Vitézségi Érem, majd vmelyik zöld szalagos Érdemérem. A sort egy feltételezhetően I.o Tűzkereszt zárja.
középső sor: szolgálati jel (na erre baromira kiváncsi lennék, hogy zászlósként, hogy festhetett a III.o tisztivel vagy hordta a legénységit???) Majd Nemzetvédelmi kereszt, Erdély és Délvidék.
Alsó sor: Német sasrend valamely fokozata, majd talán a német vöröskereszt(?), Osztrák és Bolgár H.EÉ.
Leszögezhetjük, hogy egy hosszú altiszti szolgálati idő állhat mögötte, majd előlépett zászlóssá (talán elvégzett vmi tiszti tanfolyamot vagy más iskolát). Továbbá frontszolgálaton is volt, ahol kapott Vitézségi érmet. Kérdés, hogy ha kapott Tűzkeresztet, akkor viszont hol a MHEÉ-je (hiszem az osztrák és bolgár megvan neki) Ha meg az apja után kapta őket, miért nincs kard és sisak nélküli? A másik megoldás, hogy nincs Tűzkereszje és az a MHEÉ, de akkor meg a Tűzker hiánya fura a Vitézségi Érem ellenére.
Visszatérve az 1. sorra: Az első lehet Arany-Ezüst Érdemkereszt. Ha Arany, akkor a 2. lehet Nagyezüst, de ha Ezüst ÉK., akkor csak Kisezüst lehet. A 3. szerintem Ezüst vagy Bronz Érdemérem. Ez kizárja, hogy a Vitézségi bronz legyen, mert az hátrébb sorol.
A 2. azért nem lehet elmaradt mini, mert ha az emberünk harcolt is az 1.vh-ban, zászlósként csak legénységi kitüntetést kaphatott.
Várom ötleteiteket!
Az elsőnél Magyar Arany-ezüst-bronz érdemkeresztre tippelnék, de azt megelőzi a bronz signum az elmaradt háborús kitüntetés kisebbített alakjával. Itt viszont mögötte van.
A harmadik magyar ezüst (bronz) érdemérem a hadiszalagon. A negyedik háborús emlékérem karddal, sisakkal.
A középső sor: szolgálati jel és a bevonulási érmek.