warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Vöröskereszt kisdekoráció
2007, április 18 - 10:34 | dmarci
A kép Deutschwagramban (Ausztria) készült 2004. márciusában a Vöröskereszt témakörben rendezett kiállítás megnyitóján.
Sajnos a kép minősége nem a legjobb, de a talán így is érdekes.
Kisdekoráció a Vöröskereszt Érdemcsillagához. Ilyen kisdekoráció hivatalosan nem létezett, de ez egy tábornok hagyatékából származik. Sajnos a nevet nem jegyeztem le, de a kiállítás katalógusában bizos benne van. Majd megkeresem.
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Kitüntetések, emlékérmek, jelvények
Dini,
Este megnéztem.
Az alapítás szerint a tiszti vitézségi érmet a III. o. Verdienst előtt kellett viselni.
Horthy 1942-ben rendelte el, hogy a Tiszti Arany Vitézségi Érem a viselés szempontjából minden, a mellen háromszögszalagon viselt kitüntetést megelőz. (Honvédségi Közlöny 1942/46).
Vöröskereszthez kapcsolódva:
A Makai Hériben szereplő 1918-as viselési sorrend szerint a Vöröskereszt Érdemcsillaga A FErenc József Rend középkeresztje a csillaggal után sorol, a Vöröskereszt I. o. díszjelvénye az I. osztályú Erzsébet Rend után, a Tiszti Díszjelvény pedig a III. o. Verdienst után.
Hol olvastad, az ettől eltérő viselési sorrendet, amit leírtál?
Üdv:
a.
Szia Dini,
A fotók alapján sztem mindig legelől viselték Tiszti Aranyat.
Ami a rendkáptalant illeti, IV. Károly nemcsak a KMTR elbírálásának jogát, hanem a Tiszti Arany Vitézségi elbírálásának jogát is átadta a KMTR káptalannak. Az egy dolog, hogy sok esetben a negatívan elbírált KMTR kérelmek után Tiszti Aranyat adtak, de ettől függetlenül Tiszti Arany kérelmek is elbírálásra kerültek a KMTR-től függetlenül.
Üdv: BA.
Amúgy, ha jobban visszagondolok, a 20-as évek elején a közlönyök tele voltak a legénységieknek adományozott háborús kitüntetésekkel. tehát ezt valahogy megoldották.
A civilek elmaradt kitüntetéseit pedig szerintem 1924-től Horthy az új, saját magyar kitüntetésekkel oldotta meg.
De ez utóbbi csak spekuláció.
Ajtony, ebben teljesen egyetértek veled.
Különösen azért furcsa ez a dolog, mert alapvetően a Horthy-korszak kitüntetési rendszere elég demokratikus volt. Olyan rendszer volt, amely átfogta az egész társadalmat, minden társadalmi réteg és csoport kaphatott elismeréseket az egyszerű melóstól a miniszterelnökig.
Hát logikusan nem szabadna léteznie a tiszti aranynak signumon, az egyetlen (kétes hitelességű) cáfolat valóban a Nagykönyv szalagsáv-sora.
Amúgy ez az elmaradt kitüntetés a signumon nagy igazságtalanság volt a legénységre nézve. Egy tiszt egy bronz signumot is viselhetett így, míg ha valakinek elmaradt az arany vitézségije vagy a nagyezüstje, az max a kocsmában mesélhette a többieknek... Demokratikus és logikus lett volna szerintem Magyar Bronz Érdemérmen adományozni a legényégi miniket.
A másik ilyen elméletem a civil adományozásokra vonatkozik. Egy egy gyárosnak adományozott -pl vaskorona, FJ rend- sehol nem jelent meg később, pedig milyen logikus lkett volna zöld Signum szalagon viselni azokat.
Persze ez csak felesleges filozofálás, de én biztos így csináltam volna!
Szia Bacardi,
Most nem tudom megnézni, majd otthon.
Üdv: attila
NA de pont ezen megy az elmélkedés, hogy volt e elmaradt kit-s signum tiszti aranyban, vagy nem. sztem nem volt.
A Makai nincs nálam, meg kell nézbnem otthon.
viszont több helyen olvastam, hogy első helyen kell viselni, és a fotók is ezt igazolják.
De, ott van. De ott pl a viselési sorrenddel van probléma, merthogy a tiszti aranyat mindenkor a legelső helyen kellett viselni.
Megnéztem, 1931-ben kapta meg Oszlányi.
Dini, van arról bármi forrásod, hogy a tiszti vitézségi érmet lehetett elmaradt háborús kitüntetést jelző signumra feltenni?
Uis a KMTR káptalanja 1931-ig bírálta el nemcsak a KMTR előterjesztéseket, de a Tiszti Arany Vitézségi Érmeket is. Oszlányi is (talán) 1931-ben kapta meg a Tiszti Aranyát, és a fotóin nagyon jól látszik, hogy az eredeti formájú érmet viseli, nem signumot minivel.
Te is tudsz kérdezni! :-? :-)
Nagyon jópofa! Szerintetek kizárt, hogy 22es signumon legyen VK kisdekoráció? Magyarul a már át nem adott fokozatokat még a 20-as években kioszthatták?