warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Rothe - emigrációs
2007, január 11 - 22:35 | dmarci
A bécsi Rothe cégnél készült magyar kitüntetések. A 60-as évektől gyártották külföldi megrendelésre.
A MÉR valószínűleg minden fokozatban készült. Aranysugaras nagycsillagot és bronz érdemkeresztet is láttam már.
Kidolgozásuk nagyon jó, tökéletes ötvös munka.
Érdekesség hogy a "kardos-hadiékítményes" tisztikereszten nincs koszorú (a fokozat így is egyértelmű) és a dátum is hiányzik a hátlapról.
Felt.: Baka
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Kitüntetések, emlékérmek, jelvények
Marci, a keresztvason nem veszünk össze! :-)
Van egy olyan szalagra való kard (rothe gyártmány) ami egy az egyben ilyen. Elég ritkán látható szalagokon. (A kard pengéje nem éri el a markolatok végét.)
A markolat szerintem úgy általában ilyen a kitüntetéseken. Nekem akkor is németes a keresztvas:)
Marci
Szerintem a keresztvas inkább egyes kuk szalagon lévő kardokéra hasonlít és ami a németre hajaz, az a markolat.
üdv
Ha a különbségeket nézzük, akkor még elég fontos a kardok keresztvasa. Az eredetieken is több féle létezik, de amilyen ezen van, általában a német kitüntetéseken található.
üdv
Marci
Én láttam e darabok közül párat élőben, talán ezért is könnyebb válaszolnom, de ahogy már írtam, szerintem kép alapján is látszik hogy a középpajzs, illetve a koszorú ezeken a MÉR példányokon más mint az eredetieken.
Magyarban is van épp elég machinálás hidd el! Egy az egyben csak ritkán kopiznak le, de sok a hadissá átalakított MÉR...
Egyelőre a magyart még nem éri meg annyira, mert a németnek nagyobb a piaca, de még eljöhet az idő és akkor aztán fel kell kötni...
üdv
Nekem a kép alapján a tiszti kereszt is OK-s lenne.
Csak azt nem szeretném hogy a spanyolok (az osztrákok után) a német plecsnik utángyártásán felbuzdulva a magyart is egy- az egyben elkezdjék utángyártani.:-(
Szerencsére régről származó darabjaim vannak, ezentúl duplán figyelek hogy mi tetszik meg.
Volt hogy kópiát vettem, mert kizártnak tartottam hogy az életben egy tölgyfalombos, kardos lovagkeresztem legyen (vaskereszt), de arról legalább tudtam. A Nemzetvédelmi engem is átvágna a KÉP alapján, meg a tiszti is persze.
Sziasztok,
A tűzkereszten a koszorú rátétes. Alul fölül van 1-1 stift ami el van dolgozva. Szinte észre sem venni. A dátum csak az előlapon van rajta. 1941. Kb 1mm-el nagyobb mint az átlagos példányok.
A nemzetvédelmi kereszt méretei megegyeznek az eredetiével.
A Magyar érdemrendnél a legfeltűnőbb eltérés valóban a koszorúnál érzékelhető, illetve ami kézbevétel után egyből feltűnik az az, hohy elég laposak a példányok. A zománc nem domborodik, illetve eleve vékony a test.
üdv
Marci
A nemzetvédelmit simán beszívnám kép alapján ha jól le lenne patinázva. Ha jól emlékszem 1 mm-rel kisebb mint kellene, nem Marci?
A sima lovagkereszt dettó: ha erős patina lenne rajta elmenne egy változatnak...
üdv
Ha a képek alapján kéne licitálni egy darabra, simán eredetinek vélném ezeket a darabokat.
A kép alapján mi az a nagy eltérés ami utánkészítésre utal?
Mondom, a kép alapján!
A zöld zomán színe szerintem sem jelent sokat, a Horthy Vk-es kitüntetéseim zöld zománca szinte mindegyik darabnál más és más árnyalatú.
"Szép csak nem olyan"
Igaz, tényleg így volt.
Ahogy emlékszem a darabokra amiket mutattál, meg itt a képek alapján is, a legszembetűnőbb különbség a közzéppajzs illetve az azt körülvevő koszorú kialakításában van.
Azzal max. egyetértek, hogy örülhetnénk ha ami kitüntetéseink ilyen szinvonalat ütnének meg.
üdv: attila
Zoli,
amúgy a zöld zománc színe itt sem sokat jelent. Volt ugyan ilyen tiszti kereszetm egész világos zöldben is. Itt mind a három példánynak elég eltérő a színe. A kardos egész világos, a sima lovag kékes a tiszti sötétebb (méregzöld).
Így sikerült.
üdv
Marci
Sturm,
szerintem bronzból készült. Az évszámot és a koszorút meg kell néznem mert fejből nem tudom.
Nehéz elmagyaráznom, de ennek is és a nemzetvédelminek is a felülete nagyon sűrűn, finoman össze van karcolva. Mintha egy finom bronzkefével lettek volna felofényezve.
üdv
Marci
Zoli,
ennek a darabnak hasonló a rögzítése mint az erdeti. Ezüstből van.
Azt a darabot én is ismerem amire gondolsz, de az teljesen más. Az szerintem régi lehet, de ne kérdezd miért olyan.
üdv
Marci
Volt szerencsém kézbefogni a darabokat.
Személyes véleményem szerint a tűzkereszt és a nemzetvédelmi kereszt szebb, precízebb kidolgozású, mint az "eredeti".
Jól látszik a képen a lovagkereszteknél a világos zöld szín, amiről többször szó esett már.
Marci!
A kardos tisztikeresztnek milyen a rögzítése, és mi az anyaga.
Láttam egy kardos, hadiékítményes tisztikeresztet, ami szintén ilyen mély zöld színű volt, de az anyaga bronz, rögzítése pedig mint a vitézi rendé (dupla kampó).
Attila,
az nem úgy van! " Szép, csak nem olyan!..."
A többieknek is mégegyszer kiemelném, hogy a darabok (MÉR) eltérnek az eredetiektől, de nagyon finom, részletes kidolgozottságúak. Talán azt mondhatnám, hogy kicsit modernebb kinézetűek. Persze ez lehet, hogy csak személyes benyomás. Szerintem nagyon örülhetnénk, ha a mai Köztársasági Érdemrend így nézne ki.
üdv
Marci
roenk!
A daraboknak kicsit eltérő a verőtöve. Minőségre tökéletesek. A tűzkereszt elég vékony. A nemzetvédelmi jó anyagból készült. Szerinetm ezüstözött oxidált réz/bronz. Ami feltűnő rajtuk, hogy nagyon élesek a rajzolatok.
Szalagjaik selyemből készültek A nemzetvédelmin a zöld szín kicsit eltérő, de ez látszik goindolom.
Marci
Az erdeti megrendelés állítólag Ausztráliából érkezett. Ez az info a cégtől származik. Gondolom akkor legyártottak egy "nagyobb" mennyiséget. Ha kellett időközben feltehetőleg gyártottak még.
A németek (nyugat) is gyártottak Magyar Érdemrendet miután 1957 után viselhetővé váltak a háborúban szerzett német (és szövetséges) kitüntetések. A német kitüntetésekről lekerült a horogkereszt természetesen. A Magyar Érdemrendek nagyon elnagyolt kidolgozású darabok, illetve valamilyen oknál fogva olyan darabok is születtek amik nem is léteztek. Pl MéR lovagkerszt kardokkal és hadidíszítménnyel. (Szerintem ez tisztikereszt fokozat akart lenni csak valamilyen oiknál fogva szakagra fűzték.)
üdv
Marci
Szia Marci,
Ha F. itt lenne, fantasztikus vitát lehetne arról folytatni, hogy szép, de nem eredeti. :-D
(Ha csak eszembe jut, belémáll a röhögőgörcs)
Viszont nekem továbbra is tetszenek, a kardos lovag az amit mutattál?
attila
Gobag,
1945 után Magyarországon kicsit változott a rendszer és az ezt követő években sok katonatiszt, katona emigrált a világ különböző országaiba, sokszor mindent hátrahagyva. Később külföldön különféle szervezeteket alapítottak és viselni szerették volna a háborús kitüntetéseiket.
Ezért rendelték meg pl a Rothe cégtől bécsben.
Így értettem a külföldi megrendelést, a megrendelők persze magyarok voltak.
Magyarországon pedig nem lehett viselni ezeket. (Finoman fogalmazva.)
Érdekes, hogy a rothe a 20-as években már gyártott Magyar Érdemrendet (ill. Magyar Érdemkeresztet akkori nevén). Ezek viszont eltérő verőtövek.
üdv
Marci
Tudomásom szerint az emigrációban élő magyar tiszteknek készültek, akik anno rendelkeztek a kitüntetéssel csak elveszett vagy megsérült az eredeti kitüntetésük az idők folyamán, na meg persze a gyűjtők részére.