Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/4248' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Magyar Érdemkereszt V. osztály | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
1935-ben amikor a kitüntetéscsoportot átnevezték Magyar Érdemrendre megszűntették az V. osztályt és helyette a Magyar Arany-Ezüst-Bronz Érdemkeresztet vezették be.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, március 17 - 11:54.
A HM körrendelet szerint az új szolgálati jeleket azok kapták akik az igényjogosultságot 1918. november 1. után szerezték meg. Akik ezt megelőzően kaptak szolgálati jelet, azok ugynaezen körrendelet szerint választhattak: vagy a régi szolgálati jelet hordják, vagy kicsrélik az újra,(legénységnél csak a szalagot.)
Amiket Marci említett, azokból én sem láttam még, de a Honvédségi Közlöny adatai szerint pl. a 35 évi Hű Szolgálatokért Díszérem-ből nem is adományoztak. Viszont az I-III. osztályból 1924-ben 238 db-ot adományoztak. Ennyi példány nem tűnhetett el, tehát valszeg ezeket kicserélték.
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, március 17 - 11:14.
Hát Marci, azokra a darabokra én is kíváncsi lennék. Úgy vagyok vele, mint Columbo feleségével. Mindenki hallott róla, csak még senki sem látta.
Tudnál képet küldeni arról a korai szolg. jelről?
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, március 17 - 11:03.
Bocs kedves Moderátor :-D . Én is itt válaszolok, mert kezdünk elmenni elméleti síkra (SZERENCSÉRE!!). A '49 előtti és utáni kitüntetés csere közti különbséget határozottan a kötelező, vagy választható jellegben látom. A következőre gondolok: nyugállományú monarchiás tiszt, aki csak monarchiában kapott szolg. jelet, ezeket a kitüntetéseket viselhette egy horthy időszakban lévő ünnepségen. Nem kellett lecserélnie. Akik még szolgálatban voltak, azok szerintem is lecserélték, de ezt a nemzeti identitás felmutatására is vissza lehet vezetni.
'49 után a Köztársasági Érdemrendet kötelező jelleggel cserélték le a Népköztársasági érdemrend azonos fokozatára. A "rákosi címeres" kitüntetéseket később szintén ki kellett cserélni "kádár címeresre", ha viselni szerette volna nyilvánosan.
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2006, március 17 - 11:00.
Ajtony és Mindenki,
erre még én is reaglnék itt.
Mi van azokkal a szolgálati jelekkel amiket 23-24 között osztottak? Azok a későbbi fokozatoknak megfeleltek, csak nem voltak zománcozva (I. , II. oszt). Mindössze 2 évig voltak rendszerben. Szerintem azokat is kicserélték mivel egyetlen közgyűjteményben sincs tudtommal olyan típus, magángyűjteményben szintén nem láttam még.
Fotón pl. láttam már, de érdekes módon a kép 30-as éveben készült.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2006, március 17 - 10:52.
Annyit kérnék mindenkitol (most moderátorként), hogy ha más kituntetéssel kapcs van megjegyzé akkor az annak megfelelo kitunt. kép alá irjuk, hogy valami rendszer is legyen a galériákban ill. az infó tomegben! :-) Koszi!
BA, (de azért erre még itt valaszolok:-) )
Érdekes a szolg. jel. csere, én ugy tudtam, hogy ez nem onkéntes, hanem kotelezo csere volt! A legénység meg csak a szalagot? Ezt is most hallom eloszor, bár logikus: csak a felfuggesztésben kulonboznek...
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, március 17 - 10:40.
Igazad van a Horthy-monarchia váltásban, de mint írtad, az lehetőség volt. '49 után kötelező volt a csere. (mármint annak, aki nyilvánosan viselni akarta). Jó példa erre a Rákosi Mátyás tanulmányi érem, melynek megszüntetésekor rendelet született a begyűjtésére, és az új, Felsőoktatási tanulmányi érdeméremre való kicserélésére.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, március 17 - 10:28.
Csak egy kis kitérő a Signumokhoz, és dobozaikhoz:
A Monarchiába korszakából nekem is több olyan signum dobozom van, amin nincs se korona, se felirat, se semmiféle jelzés.
Horthy korszakból még egyet sem láttam jelzés nélkül, ami persze nem jelenti azt, hogy nincs.
(Pl. Viribus Unitis tagtárs jelzés nélküli Magyar Ezüst Érdemérem doboza meggyőző erejű, legalábbis nálam)
A signum variációkat az is nagyon bonyolítja, hogy a többféle koronatípust is rendszertelenül "pakolták" rá az éremvariációkra, így rengeteg féle Horthy signum típusról beszélhetünk.
És még egy megjegyzés a felszólalásokhoz, illetve a kitüntetések lecseréléséhez. Felmerült itt, hogy 1949-től kezdtek kitüntetéseket lecserélni, amikor a MAgyar Köztársasági Érdemrend fokozatait átcserélték a Magyar Népköztársasági Érdemrend azonos fokozataira.
Ehhez csak annyit, hogy azt azért ne felejtsük el, hogy a Horthy korszakban az új szolgálati jelek bevezetésekor lehetőség volt arra, hogy a tisztek a kitüntetést, a legénység pedig a kitüntetés szalagját átcseréljék az új szolgálati jelekre/szalagokra.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 20:12.
Számomra nem elképzelhetetlen a korona nélkuli doboz (foleg a korai, még épp csak szárnyát bontogató rendszerben), de a hianynak kotve hiszem, hogy kozjogi okai lettek volna! Mikor a kituntetések megalapitásra kerultek, némileg letisztult a kozjogi helyzet és a korona az uj rezsim jelképrendszerének szerves része lett (cimer, zubbonygomb, kituntetések...stb).
Kár, hogy nincs forrás arrol, hány gyártoja volt a Horthy-dobozoknak...
Udv:Ajtony
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 18:27.
A signumokra van teoriám, persze megdontheto. Szóval szerintem az "A"betus az elso, mert csak addig rendeltek Bécsbol, mig a hazai tomeggyártás be nem indul.
Az, amirol Marci beszél szerintem a kovetkezo példány. Pl a tábori-lelkész anyagomban olyan van és annak a doboza is megvan (Barokk koronás). Nem néztem utána mikor kapta, de majd ha otthon leszek kikérem az anyagát a levéltárbol.
Az utolso tipus meg egyértelmu: a kovérkés, amit a háboruban is adományoztak.
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 18:16.
Most erre mit mondjak? Ez is logikus természetesen!
Engem meg lehet győzni, de tartom magam a véleményemhez. A signum dobozom üres volt. A típusok időbeni behatárolása elég nehézkes. Van mondjuk korai "A" jelzésű signum ezüstből. De van egy faja érem karcsú kettős kereszttel ezüstözött bronzból. Melyik a régebbi? Van egész korai MÉK tisztikereszt és középkereszt is bronzból. Felhasznált anyag szempontjából nehéz időbeni külömbséget tenni szerintem. Dobozra ez ugyan úgy áll.
Lehet hogy nem volt a dobozgyártónak kliséje a nyomáshoz. Felmerül a több gyártó lehetősége.
Miért van az hogy korai MÉK III. oszt-ból (tisztikereszt) ismerek 6 különbőző veretet. Kizártnak tartom, hogy ennyi gyártó lett volna a 20-as években.
Szóval erről a témáról elég sokat lehet beszélni, de sajnos jó forrás nélkül elég nehéz kitalálni az igazságot. Marad a logika és a találgatás.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 18:02.
A kicserélést csak azért kérdeztem, mert láttam olyan fotót, hogy tudom, hogy az illeto még MÉK-et kapott, de a kb 40es évek beli fotón jól látszik, hogy a megfelelo fokozatu MÉR-t viseli.
Jó, hogy emlited ezt a korona nélkuli Signum dobozt! Csak azt lenne jo tudni, milyen volt benne pontosan a Signum, mert az egész korai signumokat szépen be lehet loni korra és akkor a doboz "korona nélkulisége" is elhelyezheto lenne idoben...
Beküldő: dmarci. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 18:01.
Van Horthy signum dobozom is korona nélkül illetve volt a kezemben Magyar Érdemérem doboz is. Ezek alja is fekete. A signumról majd teszek fel képet, ha érdekel titeket.
Én arra gondolnék, hogy a kezdeti időszakban a korona nem biztos hogy kedvező jelképnek számított a nemzetközi megítélésben. Esetleg ezért mellőzték.
Természetesen lehet, hogy ez nem az V. oszt doboz.
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 17:25.
Megnézetem a Tildy dobozaim alját, és az érdemkeresztek közül 4-ből 3-nak fekete az alja.
Horthy korból idáig csak zöld aljúval találkoztam.
Tildy-ből előfordulnak címer nélküli dobozok. A kereszt mérete megegyezik, így lehet, hogy ez tényleg tildy doboz.
Beküldő: dregersz. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 17:20.
A kitüntetések cseréje új kitüntetés alapításakor 1949 után lett szokás. Lecserélték az adományozott Köztársasági érdemrendet Népköztársasági érdemrendre, később, a munka érdemrend alakváltoztatásakor is a régi becserélték az újra. Nem lehetett a régi formát viselni.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 17:18.
Szia Marci,
Csak néhány gondolat a dobozhoz.
Biztos vagy benne, hogy ez MÉK-hez tartozó doboz? dregersz-el(Zolival) beszéltünk erről, és arra jutottunk, hogy egyikünk sem látott még olyan Horthy dobozt, amelyiken ne lett volna korona, vagy valamilyen jelkép ( Pl. A Polgári honvédelmi Érdemkereszt dobozán a középpajzs lenyomata) Ráadásul a Horthy rendszerben szerintem nagyon fontos volt a hatalom legitimitásának, illetve az identitásnak a kérdése. Vissza is nyúltak a Szent Korona Tanhoz, nem véletlen, hogy a kitüntetés dobozokon nem a címer, hanem a Szent Korona szerepel.
Igazából az is felmerült, hogy ez esetleg lehet a Tildy-korszak Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének doboza. Ott ugyanis sok olyan dobozzal találkoztunk már, ahol üres volt a doboztető, és nem volt rajta a Kossuth címer.
Még azis eszembe jutott, hogy az összes Horthy doboznál jellemzően a szalag után közvetlenül véget ér a doboz (na ez elégegyszerűen lett megfogalmazva, de remélem érthető), az általad felrakott darabnál viszont van még a szalag után kb 1-1,5 cm hely a doboz végéig.
Max. annyit tudok még elképzelni, hogy egyedi készítésű a doboz.
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 17:05.
Szerintem megtartották az addig adományozoztt darabokat, legalábbis a közlönyben - ahol amúgy elég alaposan leszabályoztak minden ehhez hasonló ügyet - nem találtam arra forrást, hogy elrendelték volna a cserét.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 15:24.
Elnézést, ha rosszul fogalmaztam volna. Nem állitottam, hogy kicserélték, hanem kérdeztem, hogy kicserélték-e. De most már tiszta!
Viszont a tobbi osztály hellyett kaptak MÉR megfelelo fokozatot, nem? Vagy a MÉK-eket egy az egyben megtartották.
Udv:Ajtony
Beküldő: BA.. Beküldés időpontja: 2006, március 16 - 15:20.
Szia Marci,
Ez a darab nemcsak élőben mutat jól, ahogy pár hete mutattad, hanem képen is. Gratula.
Biztos, hogy az V. osztályokat nem kellett kicserélni a MAgyar Arany, Ezüst, Bronz Érdemkeresztek bevezetésekor.
Egyrészt teljesen jogos amit Gobag tagtárs írt, vagyis, hogy az V. Osztály megszüntetésével és 3 fokozatúvá differenciálásával elég nehéz lett volna eldönteni, hogy az egykori V. osztály tulajdonos melyik fokoztar váltsa át kitüntetését.
A másik, konkrétabb bizonyíték:
Az 1937 október 27-én kelt 37.629/eln.2.-1937. számú HM körrendelet intézkedett arról, hogy a már nem adományozható MÉK V. Osztályt a viselési sorrendben hol kell viselni. Még az 1943-as viselési sorrendben is szerepel a MÉK V. Osztály a 68. helyen.
Naogyon Szép!
Gratulálok!
üdv.:
Gábor
A HM körrendelet szerint az új szolgálati jeleket azok kapták akik az igényjogosultságot 1918. november 1. után szerezték meg. Akik ezt megelőzően kaptak szolgálati jelet, azok ugynaezen körrendelet szerint választhattak: vagy a régi szolgálati jelet hordják, vagy kicsrélik az újra,(legénységnél csak a szalagot.)
Amiket Marci említett, azokból én sem láttam még, de a Honvédségi Közlöny adatai szerint pl. a 35 évi Hű Szolgálatokért Díszérem-ből nem is adományoztak. Viszont az I-III. osztályból 1924-ben 238 db-ot adományoztak. Ennyi példány nem tűnhetett el, tehát valszeg ezeket kicserélték.
Este, vagy holnap napközben rakok fel képet.
üdv
Marci
Hát Marci, azokra a darabokra én is kíváncsi lennék. Úgy vagyok vele, mint Columbo feleségével. Mindenki hallott róla, csak még senki sem látta.
Tudnál képet küldeni arról a korai szolg. jelről?
Bocs kedves Moderátor :-D . Én is itt válaszolok, mert kezdünk elmenni elméleti síkra (SZERENCSÉRE!!). A '49 előtti és utáni kitüntetés csere közti különbséget határozottan a kötelező, vagy választható jellegben látom. A következőre gondolok: nyugállományú monarchiás tiszt, aki csak monarchiában kapott szolg. jelet, ezeket a kitüntetéseket viselhette egy horthy időszakban lévő ünnepségen. Nem kellett lecserélnie. Akik még szolgálatban voltak, azok szerintem is lecserélték, de ezt a nemzeti identitás felmutatására is vissza lehet vezetni.
'49 után a Köztársasági Érdemrendet kötelező jelleggel cserélték le a Népköztársasági érdemrend azonos fokozatára. A "rákosi címeres" kitüntetéseket később szintén ki kellett cserélni "kádár címeresre", ha viselni szerette volna nyilvánosan.
Ajtony és Mindenki,
erre még én is reaglnék itt.
Mi van azokkal a szolgálati jelekkel amiket 23-24 között osztottak? Azok a későbbi fokozatoknak megfeleltek, csak nem voltak zománcozva (I. , II. oszt). Mindössze 2 évig voltak rendszerben. Szerintem azokat is kicserélték mivel egyetlen közgyűjteményben sincs tudtommal olyan típus, magángyűjteményben szintén nem láttam még.
Fotón pl. láttam már, de érdekes módon a kép 30-as éveben készült.
üdv
Marci
Annyit kérnék mindenkitol (most moderátorként), hogy ha más kituntetéssel kapcs van megjegyzé akkor az annak megfelelo kitunt. kép alá irjuk, hogy valami rendszer is legyen a galériákban ill. az infó tomegben! :-) Koszi!
BA, (de azért erre még itt valaszolok:-) )
Érdekes a szolg. jel. csere, én ugy tudtam, hogy ez nem onkéntes, hanem kotelezo csere volt! A legénység meg csak a szalagot? Ezt is most hallom eloszor, bár logikus: csak a felfuggesztésben kulonboznek...
Udv:Ajtony
Igaz.
Igazad van a Horthy-monarchia váltásban, de mint írtad, az lehetőség volt. '49 után kötelező volt a csere. (mármint annak, aki nyilvánosan viselni akarta). Jó példa erre a Rákosi Mátyás tanulmányi érem, melynek megszüntetésekor rendelet született a begyűjtésére, és az új, Felsőoktatási tanulmányi érdeméremre való kicserélésére.
Csak egy kis kitérő a Signumokhoz, és dobozaikhoz:
A Monarchiába korszakából nekem is több olyan signum dobozom van, amin nincs se korona, se felirat, se semmiféle jelzés.
Horthy korszakból még egyet sem láttam jelzés nélkül, ami persze nem jelenti azt, hogy nincs.
(Pl. Viribus Unitis tagtárs jelzés nélküli Magyar Ezüst Érdemérem doboza meggyőző erejű, legalábbis nálam)
A signum variációkat az is nagyon bonyolítja, hogy a többféle koronatípust is rendszertelenül "pakolták" rá az éremvariációkra, így rengeteg féle Horthy signum típusról beszélhetünk.
És még egy megjegyzés a felszólalásokhoz, illetve a kitüntetések lecseréléséhez. Felmerült itt, hogy 1949-től kezdtek kitüntetéseket lecserélni, amikor a MAgyar Köztársasági Érdemrend fokozatait átcserélték a Magyar Népköztársasági Érdemrend azonos fokozataira.
Ehhez csak annyit, hogy azt azért ne felejtsük el, hogy a Horthy korszakban az új szolgálati jelek bevezetésekor lehetőség volt arra, hogy a tisztek a kitüntetést, a legénység pedig a kitüntetés szalagját átcseréljék az új szolgálati jelekre/szalagokra.
Szia roenk,
a kereszt maga ezüst színű.
üdv
Marci
Az első Tildy kereszteket a MÉR verőtöveivel készítették. A dobozok mérete is szinte egyforma. (középkereszt csillaggal)
Szia!
A Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskereszteje szintén 42 mm.
Az beleillik az ilyen dobozba, és fordítva.
Nem kizárt, én nem értek az ilyesmihez.
Udv:Ajtony
lehet, vagy nem készult el a technika a nyomáshoz :-)
Számomra nem elképzelhetetlen a korona nélkuli doboz (foleg a korai, még épp csak szárnyát bontogató rendszerben), de a hianynak kotve hiszem, hogy kozjogi okai lettek volna! Mikor a kituntetések megalapitásra kerultek, némileg letisztult a kozjogi helyzet és a korona az uj rezsim jelképrendszerének szerves része lett (cimer, zubbonygomb, kituntetések...stb).
Kár, hogy nincs forrás arrol, hány gyártoja volt a Horthy-dobozoknak...
Udv:Ajtony
A signumokra van teoriám, persze megdontheto. Szóval szerintem az "A"betus az elso, mert csak addig rendeltek Bécsbol, mig a hazai tomeggyártás be nem indul.
Az, amirol Marci beszél szerintem a kovetkezo példány. Pl a tábori-lelkész anyagomban olyan van és annak a doboza is megvan (Barokk koronás). Nem néztem utána mikor kapta, de majd ha otthon leszek kikérem az anyagát a levéltárbol.
Az utolso tipus meg egyértelmu: a kovérkés, amit a háboruban is adományoztak.
Udv:A
Most erre mit mondjak? Ez is logikus természetesen!
Engem meg lehet győzni, de tartom magam a véleményemhez. A signum dobozom üres volt. A típusok időbeni behatárolása elég nehézkes. Van mondjuk korai "A" jelzésű signum ezüstből. De van egy faja érem karcsú kettős kereszttel ezüstözött bronzból. Melyik a régebbi? Van egész korai MÉK tisztikereszt és középkereszt is bronzból. Felhasznált anyag szempontjából nehéz időbeni külömbséget tenni szerintem. Dobozra ez ugyan úgy áll.
Lehet hogy nem volt a dobozgyártónak kliséje a nyomáshoz. Felmerül a több gyártó lehetősége.
Miért van az hogy korai MÉK III. oszt-ból (tisztikereszt) ismerek 6 különbőző veretet. Kizártnak tartom, hogy ennyi gyártó lett volna a 20-as években.
Szóval erről a témáról elég sokat lehet beszélni, de sajnos jó forrás nélkül elég nehéz kitalálni az igazságot. Marad a logika és a találgatás.
A MÉK / MÉR a kedvenc témám amúgy.
üdv
Marci
Marci, ha egy Signum Laudis kituntetést tettek a dobozva, akkor nem a doboz koronája lett volna a legzavaróbb, hanem a Signumé...
Udv:A
A kicserélést csak azért kérdeztem, mert láttam olyan fotót, hogy tudom, hogy az illeto még MÉK-et kapott, de a kb 40es évek beli fotón jól látszik, hogy a megfelelo fokozatu MÉR-t viseli.
Jó, hogy emlited ezt a korona nélkuli Signum dobozt! Csak azt lenne jo tudni, milyen volt benne pontosan a Signum, mert az egész korai signumokat szépen be lehet loni korra és akkor a doboz "korona nélkulisége" is elhelyezheto lenne idoben...
Udv:A
Udv:Ajtony
Van Horthy signum dobozom is korona nélkül illetve volt a kezemben Magyar Érdemérem doboz is. Ezek alja is fekete. A signumról majd teszek fel képet, ha érdekel titeket.
Én arra gondolnék, hogy a kezdeti időszakban a korona nem biztos hogy kedvező jelképnek számított a nemzetközi megítélésben. Esetleg ezért mellőzték.
Természetesen lehet, hogy ez nem az V. oszt doboz.
üdv
Marci
Megnézetem a Tildy dobozaim alját, és az érdemkeresztek közül 4-ből 3-nak fekete az alja.
Horthy korból idáig csak zöld aljúval találkoztam.
Tildy-ből előfordulnak címer nélküli dobozok. A kereszt mérete megegyezik, így lehet, hogy ez tényleg tildy doboz.
A kitüntetések cseréje új kitüntetés alapításakor 1949 után lett szokás. Lecserélték az adományozott Köztársasági érdemrendet Népköztársasági érdemrendre, később, a munka érdemrend alakváltoztatásakor is a régi becserélték az újra. Nem lehetett a régi formát viselni.
Szia Marci,
Csak néhány gondolat a dobozhoz.
Biztos vagy benne, hogy ez MÉK-hez tartozó doboz? dregersz-el(Zolival) beszéltünk erről, és arra jutottunk, hogy egyikünk sem látott még olyan Horthy dobozt, amelyiken ne lett volna korona, vagy valamilyen jelkép ( Pl. A Polgári honvédelmi Érdemkereszt dobozán a középpajzs lenyomata) Ráadásul a Horthy rendszerben szerintem nagyon fontos volt a hatalom legitimitásának, illetve az identitásnak a kérdése. Vissza is nyúltak a Szent Korona Tanhoz, nem véletlen, hogy a kitüntetés dobozokon nem a címer, hanem a Szent Korona szerepel.
Igazából az is felmerült, hogy ez esetleg lehet a Tildy-korszak Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének doboza. Ott ugyanis sok olyan dobozzal találkoztunk már, ahol üres volt a doboztető, és nem volt rajta a Kossuth címer.
Még azis eszembe jutott, hogy az összes Horthy doboznál jellemzően a szalag után közvetlenül véget ér a doboz (na ez elégegyszerűen lett megfogalmazva, de remélem érthető), az általad felrakott darabnál viszont van még a szalag után kb 1-1,5 cm hely a doboz végéig.
Max. annyit tudok még elképzelni, hogy egyedi készítésű a doboz.
Szerintem megtartották az addig adományozoztt darabokat, legalábbis a közlönyben - ahol amúgy elég alaposan leszabályoztak minden ehhez hasonló ügyet - nem találtam arra forrást, hogy elrendelték volna a cserét.
Elnézést, ha rosszul fogalmaztam volna. Nem állitottam, hogy kicserélték, hanem kérdeztem, hogy kicserélték-e. De most már tiszta!
Viszont a tobbi osztály hellyett kaptak MÉR megfelelo fokozatot, nem? Vagy a MÉK-eket egy az egyben megtartották.
Udv:Ajtony
Szia Marci,
Ez a darab nemcsak élőben mutat jól, ahogy pár hete mutattad, hanem képen is. Gratula.
Biztos, hogy az V. osztályokat nem kellett kicserélni a MAgyar Arany, Ezüst, Bronz Érdemkeresztek bevezetésekor.
Egyrészt teljesen jogos amit Gobag tagtárs írt, vagyis, hogy az V. Osztály megszüntetésével és 3 fokozatúvá differenciálásával elég nehéz lett volna eldönteni, hogy az egykori V. osztály tulajdonos melyik fokoztar váltsa át kitüntetését.
A másik, konkrétabb bizonyíték:
Az 1937 október 27-én kelt 37.629/eln.2.-1937. számú HM körrendelet intézkedett arról, hogy a már nem adományozható MÉK V. Osztályt a viselési sorrendben hol kell viselni. Még az 1943-as viselési sorrendben is szerepel a MÉK V. Osztály a 68. helyen.
Ajtony,
ez az info honnan van, hogy kicserélték az V. osztályokat. Nem tartom elképzelhetetlennek, de azért fura.
üdv
Marci
Én is a barokk koronát mondtam volna, de Marci nálam biztosan tobb dobozt látott...
A lent kérdésemre van otletetek?
Udv:Ajtony
Ez még annál is korábbi. Ez persze az én véleményem, mert ezekre semmilyen ismert forrás nincs, de az én tapasztalataim ezt mutatják.
üdv
Marci