warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Vitéz Vén Jakab tábornok
2007, december 5 - 08:09 | pepito68
Vitéz Vén Jakab nyugalmazott tábornok sírja Csanádapácán. Amit tudok: 1945 előtt Csanádapácán volt jelentősebb birtoka, neki volt először cséplőgépe a faluban. Az 1960-as években a nagyszüleim albérletben laktak nála. Elmondásuk szerint a szekrényben őrizgette a tábornoki díszegyenruháját, amiben később (kívánsága szerint) eltemették. Mindezen kívül szinte semmit nem tudok róla. Minden információt nagyon megköszönök vele kapcsolatban!!!
Felt.:Mosquito
0
Értékelésed: Nincs
Nagyon köszönöm ! Ez igazán fontos infó volt nekem.
Ugyanis úgy kell összeszednem hogy kik voltak az őseim..honnan származom. Nevelőotthonban nevelkedtem.
Apám halála után egy Vitézi Rend könyvet találtam. Ebben benne van Vén Jakab Székkapitány. Ezen felül családfa utalások kézzel írva..illetve levelek.
Atty
Szia Pepító !
Telefonon felvehetnénk a kapcsolatot ?
Üdv: Atty
Szia !
Telefonon felvetnénk a kapcsolatot?
Üdv Mindenkinek!
Én tettem fel a képet a sírról nagyon régen, 10 évvel (!!!) ezelőtt. Régóta nem jártam itt a fórumon, és most nagyon meglepődtem, hogy közben újabb hozzászólások történtek.
ATTY-nak üzenem, hogy megkereshet privát levélben, de sokat nem tudok segíteni sajnos. A nagyszüleim, akik albérletben laktak nála, már nem élnek. Az édesanyám sem él már, aki még gyerekként ismerte, emlékezett rá. A tábornok úr gyakran a térdén lovagoltatta. Nagymamám, aki 5 éve hunyt el, korábban annyit mesélt, hogy évekig laktak nála, ő főzött és mosott rá, viselte gondját. Ez még az 1960-as évek elején történt.
Még egy dolog. Wehner Jakab névre keresve ezt adja a net:
http://www.hungarianarmedforces.com/hosoknaptara/2018/180424.htm
Üdv!
Én úgy emlékszem, hogy Shvoy Kálmán említi a naplójában, miszerint 1919-ben Szegeden volt, a szerveződő nemzeti hadseregben egy tiszti század parancsnoka volt ha jól emlékszem, de nincs meg a könyv, hátha valaki utána tud nézni.
Nincsen mit! Ha jön a Levéltárba, küldjön egy üzenetet, ott találkozhatunk.
Te jó ég....ráz a hideg !!....Nem jutok szóhoz...hogy érthető legyen..én anno nevelőotthonban nőttem fel..ma 46 éves vagyok..későn kaptam-2 éve-a őseimről..úgy..hogy Vén József, az apám meghalt..felkutattak engem a féltestvéreim, akikről nem igen tudtam semmit. A temetésére elmentem...ott adták át nekem a Vitézi Rend könyvet, mely 1921-1931 közötti éveket ölel fel. A könyvben mint alezredes szerepel még, mint Csanád-Arad-Torontál vármegyék Székkapitánya. Az érdekessége a könyvnek, hogy tartalmaz kézzel írott családlevezetést az anyai ágról is..miszerint a Simon családban is voltak Vitézek, de ők legénységi rangban. Idősebb és a fiatalabb Simon János is megkapta a Vitézi rangot-remélem jól írom. A kézzel írt szöveg szerint-a Simon család részéről- 1932 Március 24 én jegyezte le a következőket Ifj. Vitéz Simon János : " Idős Vitéz Simon János vitézi avatása, történt 1927-ben, Június 16.-ik napján, a Duna közepén a Szent Margit szigetén, az Atlétika Club Sportpályán.."..
Illetve...idézem: " Ifj.Vitéz Simon János várományos vitézzé avatása történt 1929. év VI.hó 16.-ik napján. Avatásom napján voltam 69 nap híjján 24 éves. "
Szó szerint idéztem az írást.
A segítségeket, és kutatásokat NAGYON KÖSZÖNÖM !!!!! Egyedül nem tudnám elkezdeni ..nem is tudom hogyan hálálhatom meg...komolyan..nem találok szavakat. Talán..találkozhatnánk személyesen. És akkor módomban állna..megköszönni. És talán -de biztosan látott már ennél nagyobb kincset-meg mutathatnám a könyvet is.
Még néhány apró információ morzsa, különböző közlönyökből:
Kétszer ítéltek meg számára vitézi telkeket, 1930-ban és 1944 (!) -ben:
- vitéz Vén Jakab magyar királyi alezredesnek a nagybánhegyesi (Csanád-Arad-Torontál közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék) 1286. számú telekkönyvi betétben 1798/180. helyrajzi szám alatt felvett 14 kataszteri holdat és 1120 négyszögölet.
(Bp. Közlöny, 1930-07-13 / 158. szám)
- vitéz Vén Jakab nyugállományu vezérőrnagynak a nagybánhegyesi (Csanád—Arad— Torontál közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék) 1310. számú telekkönyvi betétben 1798/177. helyrajzi szám alatt felvett 29 kataszteri holdat és 640 négyszögölet;
(Bp. Közlöny, 1944-09-07 / 204. szám)
IV. osztályú Magyar Érdemkeresztet (későbbi nevén: Magyar Érdemrend Tisztikeresztje) adományozása:
Vitéz Vén Jakab őrnagyoknak, a magyar királyi honvédség kiképzése körül odaadó hazafias buzgalommal kifejtett, kiválóan eredményes és hasznos szolgálataiért.
(Honv. Közlöny, 1928-01-15 / 2. szám)
Tábornoki cím adományozása
(Honv. Közlöny, 1941-02-17 / 7. szám)
A Tiszti cím- és névtár szerint külföldi rendjelei a II.o Vaskereszten kívül még a württembergi I. Frigyes-rend Koronarendje és a török Vas Félhold.
Nagyon nagyon nagyon KÖSZÖNÖM !!!!!!
El sem tudja képzelni..mennyit jelent ez nekem...majd talán egyszer lesz módom ismertetni is. Akkor elkezdem a " kutatást"..és ha elakadok, akkor jelentkezem.
Bocsánat, az elérhetőséges oldalt kelett volna megadnom:
http://militaria.hu/adatb/leveltariuj/kapcsolat/hadtortenelmi_leveltar
Érdemes egy telefonnal kezdeni, elmondani a levéltárosnak, hogy mit szeretne, és ő el fogja mondani, hogy mikor és hogy lehet megnézni a kért iratokat. De lehet emailban is. Az összes születési adat megadása nem fog kelleni, mert szerencsére elég egyedi a név :)
A honlapon elérhető iratjegyzék szerint egyébként az anyakönyvi lapjának száma 1890/2720, Vén Jakab vezérőrnagy-ként van nyilvántartva 1884-es születésűként. E mellett még érdemes megkérni a levéltárosokat, hogy más adatbázisokban is nézzenek utána, hátha akad róla valami még. Főleg a bécsi hadilevéltárban őrzött anyaga lehet érdekes,mivel elég sok kitüntetést kapott.
Az 1938-as tiszti névkönyvben (akkor még ezredesként) szerepel, nem sokkal később mehetett nyugdijba. Érdekesség, hogy aszerint 1885 február 5-én született.
http://www.militaria.hu/rang/cd/1938/talal-index.php?talalev=1938&talalk...
Ha tudok még segíteni, írjon nyugodtan.
Most látom az oldalt amit megosztott. Az a baj, hogy nagyon nagyon foghíjasok az adataim..:( És sok helyen írja, hogy kötelező megadni. :(
Köszönöm :)
v. Vén Jakabnak van tiszti iratanyaga a Hadtörténelmi Levéltárban, azt mindenképp érdemes megnézni:
http://militaria.hu/adatb/leveltariuj/content/katonaosok_kutatasahoz_szu...
Tiszteletem ! Az a helyzet, hogy az elhunyt..a felmenőm. A Vitézi Rend könyve nálam van, miután apám elhunyt. Nem tartottuk a kapcsolatot, ugyanis a szüleim elváltak, én nevelőotthonban nevelkedtem. De megtaláltak valahogyan, amikor meghalt. Ebben a Vitézi Rend könyvben - mely 1921-1931 közötti időszakot ölel fel - szerepel. Sőt..kézzel írott családtagi levezetését is tartalmazza. Az apám Vén József volt. Én magam is már 46 éves vagyok. Nemrég találtam rá erre a fórumra. Érdekelne az a bejegyzést író is, akiknek a nagyszülei nála laktak albérletben. A segítséget nagyon köszönöm, előre is. Szeretném megtalálni a gyökereimet....és ebben kérem a segítséget, illetve azt olvastam fórumokon, hogy fel lehet venni a Vitézi címet, leszármazottaknak. Nem feltűnési vágyból szeretném ezt megtenni, hanem tiszteletből. Bizonyára bátor ember volt, de sajnos nem tudok róla semmit..eddig előttem ismeretlen volt..és most lassan kiteljesedik személye, bátorsága.
Természetes él. Mivel most beírtál előre is ugrott. Mit szeretnél ?
Sziasztok!...Remélem..él..még..ez..a.fórum..és..olvassa..valaki...jelezzen..ha..igen.
Van, amit nem lehet írásban visszaadni. A jó ember és a jóember is efféle. Magánvéleményem, Ajtony az elválasztott formára gondolt, amikor egyben leírta. De akár hogy is járt az esze, nem sértésből tette. Mi érdeke fűződne hozzá? Minek bántana meg? Ismerem személyesen, igen békés, segítőkész ember. Jó ember.
Miért bántó a "jóember" ha szabad kérdezni, vagy én értek valamit rosszul? :D
Kedves Sin!
Ne vedd rossz néven azt hogy dédnagyapád szóba került, inkább légy büszke rá!
Ha gondolod, megoszthatod velünk a részletesebb történetét, esetleg hogy milyen emlékek maradtak utána.
Üdv:
König
Nem tudom,hogy mi ez(habár 5 évvel ezelőtti)a nagy lelkesedés dédnagyapám iránt.A "jóember"megnevezés elég bántó,csak ezért írtam. További jó elmélkedést!
1938-ban 54 éves volt, 39-ben nem kellett volna még nyugállományba vonulnia.
Íme a jóember nagytársasági atillában, alezredesként. A képen hord csapattiszti jelvényt és II.o vaskeresztet is.
http://kepfeltoltes.hu/071208/V_N_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
(A linket javítottam, de a kép már sajnos eltűnt. Ez a "korlátlan feltöltés" hátránya... Szerk.)
Lakzol! Isten vagy!!! Ha beszkennelnéd az ominózus részeket + a képet, és elküldenéd privátban, hálám örökké üldözne!!! :lol:
A könyvemben utána néztem és találtam róla egy, két dolgot. A Csanád-Arad-Torontál k.e.e. vármegyék Vitézi Széké-nek székkapitánya, fotó is van róla. 1921. aug. 6-án alakult meg a Vitézi Szék Makón és még mint Wehner Jakab százados volt az ideiglenes kapitány. 1922-ben avatták vitézzé, a köny 1930-ig tartalmaz adatokat és eszerint ekkor alezredesi rendfokozatban volt.
Ajtony! Ördögöd van! Tényleg magyarosította a nevét a tábornok úr! Utánanéztem, és eredetileg WEHNER (Wéner-nek is írják) volt a családi neve. Ha ez segít abban, hogy többet megtudjak róla, annak nagyon örülnék!!! :-)
Hogy az 1.vh-ban mi volt, azt sajnos nem találtam, mert szinte biztosan magyarosított a vitézi rendi tagság miatt. De ha valaki tudja az eredeti nevét, írja meg.
Nagyon köszönök minden eddigi hozzászólást!!! Érdekelne még a katonai pályafutása! Ahogy Ajtony írja, valószínűleg a 30-as években már nyugállományban volt, így a II. vh-ban már nem volt aktív. (Ez annál is inkább elképzelhető, mert a Rákosi időszakban békén hagyták, persze az államosításon kívül.) Az elő vh-ban pedig még túl fiatal volt ahhoz, hogy tábornok legyen. Tehát az 1920-as 30-as években tevékenykedhetett elsősorban...
A sema még egy Horthy bronz signumot is jelez. Érdekes, hogy a 38-as említi utoljára, ezredesként. Talán nyugállományba vonult és annak alkalmából nevezték ki címzetesen tábornoknak?