warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Furcsa 50R
2009, szeptember 9 - 14:12 | drgeorge
ÉK Magyarországi-, feltételezett 1919-es csatatéri leletek. Bal oldalon 8x50R, jobb oldalon 8x56R hasonlitásként. A kérdéses th a középső.....vaktöltény, gránátkilövő-töltény, vagy gyártási anomália?????
Tagtársaim hozzászólásait várom!!!
Fenékbelyegekről:
http://kepfeltoltes.hu/view/090909/2008-09-01_167_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
0
Értékelésed: Nincs
8 x 50R Mannlicher lőszert is gyártottak már vashüvellyel az I. világháborúban egyébként. Még aluminiumból is!
Köszi az információt.
Köszönöm az információt!
OFF:
Tudja valaki, hogy mikortól gyártottak vas mannlicher hüvelyeket?
Találtunk 8x56R hüvelyeket vasból.
A válaszokat előre is köszönöm!
Köszönöm a részletes választ. Sokat tanultam belőle, és sztem más is.
Viszont ha van valakinek képe a hozzávaló csappantyúról, legyen szives tegye fel, mert elképzelni sem tudom hogyan nézett ki.
Mivelhogy a csappantyúban lőpor is van,.... akkor ez valamiféle mini vaktöltény?
Detektor bajts. A flóbertpuskák és pisztolyok egy része huzagolt. :-) Tisztában vagyok vele, hogy peremgyújtásos rendszerről van szó, itt csupán arra céloztam, hogy a csappantyú is elég arra, hogy átpréselje a lövedéket a huzagoláson. Az a "piros anyag" a hüvelyfenékben pedig maga a csappantyúelegy -szerintem.
:-)
A lövés közbeni hő hatására való megnyúlást (pláne ilyen látható mértékben) nem tartom valószínűnek, akármilyen selejtes töltényről van szó. A hüvelyeket éppen azért készítették sárgaréz alapanyagból, mert az a lövés közbeni hő hatására kitágul ugyan, de megközelítőleg ugyanakkora méretre ugrik vissza, amúgy a kivetés is igen nehézkessé válna.
A csappantyús "kirepítést" meg én is elegendőnek találom, gondoljunk csak N. Flobert találmányára. :-)
Közben számolgatam kicsit.... betétcső szóba sem jöhet mivel az eredeti lőszer 8,15mm átmérőjű a 0.22-es pedig 5,7mm.
Ebből következik hogy a betétcső falvastagsága 1,2 mm, ez pedig valószinütlen....
Kissé eltértünk a témától szerintem.
Az eredeti hozzászólás, hogy céllövő töltény, a képen középen látható hüvelyre vonatkozott.
Én ezt cáfoltam meg, miszerint ami a képen van az vagy gyári selejt, vagy a lövésnél kivetésnél nyúlt meg deformálódott.
A szobalőszer pedig arra vonatkozott hogy az EREDETI hüvely csappantyú párosból nem készítettek szobalőszert.
Egyébként RegMilHun oldalán is a céllövő töltény megnevezés az eredeti éles de osztott maggal rendelkező lőszerre vonatkozott.
Ami a belinkelt "céllövőtöltényt" illeti ez szerintem adaptertöltény ami a végére húzott pici ólomgolyót lőtte ki betétcső nélkül
Az adapter pedig egy végigfuratos tömör eszköz amiben a csappantyú nem az élessel megegyező hadicsappantyú hanem szerintem valamiféle vadászpuska csappantyú kell hogy legyen.
Az pedig mind erejét mind méretét tekintve, más.
Arra azért kiváncsi lennék hogy mennyire volt pontos egy ilyen eszköz mivel a lövedéket megvezető cső gyakorlatilag hiányzik...
Hasonló képet, mint szingratié a municionon is láttam, de megis hosszabb mint a fenti képen szereplő...!
Szép!
Az alsó darabon, melyik állapot látható? Az ólom lövedék kilövése után?
Jó, nekem nem kell meggyőznöm senkit. :-D
Típusa válogatja, de bizony egy csappantyú is elegendő ahhoz, hogy lőportöltet nélkül átpréseljen egy lövedéket a fegyvercsövön. Akár nehezebb és keményebb anyagút is mint egy pici ólomlövedék. Sőt kellő energiát biztosít ahhoz, hogy az a lövedék komoly sérüléseket is okozhasson.
Kifejtenéd bővebben, részletesen, hogy mi benne a féligazság és mi a butaság, hogy én és más is tanulhasson belőle?
Mert sztem, amit írtam azok tények, és a honlapodon is megtalálható egy része a 31M tölténynél. Ha mégis létezett "szobalőszer" akkor az semmiképp nem lehetett az élestöltény hüvelyéből készítve, csak kizárólag e célra gyártott adaptertöltény amibe központigyujtású 5.6mm-es lőszert lehetett betölteni.
Azt szinte kizártnak tartom hogy egy éles töltényhüvely +csappantyú képes lenne kilőni egy kisebb méretű kaliberhelyes lövedéket.
( az én gyüjteményemben is van eredeti múlt század eleji 4mm-es központigyujtású töltény...de az adapterét már nem sikerült megszereznem.)
p.s.
Nem szégyen az okosabbtól tanulni....
Részben igaz amit írsz...
Valóban többféle lőszer létezett hozzá de ez a szobai céllövő töltény csak találgatás és ráadásul ellentmondásos is az írásod.
Az éleslőszerről nincs mit mondani, mindenki ismeri.
Az osztott lövedékes céllövőtöltény magja 4 részből ált hogy a becsapódás után ne tudjon "gellert", gurulatot kapni, mivel a darabok szétcsúsznak egymáson igy nem tud sérülést okozni.
Az őrtöltény lövedéke a cső elhagyása után 5-6 darabra válik szét és igy repül a cél felé mint egy komoly sörét.
50-60 méterig hatásos ez után már a deszkát sem ütötte át.
Papílövedékes vaktöltényt békeidőben, hadgyakorlaton a lövés hangjának imitálására használták.
Famagvas gyakorlótöltényt kiképzésen a töltöfogások elsajátítására használtak.
Céllövő töltény...sosem létezett.
Cáfolat:
A csappantyúnak nincs elegendő energiája hogy löportöltet nélkül egy kicsi ólomlövedéket kilőjön mivel elakad a cső huzagolásában hiszen át kell hogy préselje a huzagolás ormózatain.
Miféle betétcső????
A löszer lövedéke kaliberes, tehát ha betétcsővet használsz abban rögtön meg is akad.
Betétcsövet a cső űrméreténél kisebb kaliberű lőszerekhez használnak.
A csövek töltényűr furata mindig az adott lőszerhez készül.
Mivel a hüvelynyak átmérője nagyobb mint a lövedéké, és mivel a töltényűrfurat ezen részének hossza is adott kizárt hogy egy ilyen hosszabb hüvelynyakú lőszert be lehessen tölteni mivel megakad az ormózatban ezért a zárat sem lehet rácsukni a töltényűrből kilógó lőszerre.
A maga korában ez a HADIPUSKA a legkorszerűbb volt, hogy birtokolhatta volna bárki magánszemély...így pedig minek lett volna hozzá zárt térben használható szobalőszer.
De már a feltételezés is lehetetlen.... hadipuskához szobalőszer...
ráadásul abban a korban....
Főleg mit keresett volna egy hadszintéren szobalőszer.... áh...
A rejtély viszont továbbra is áll.... bár inkább egy selejtes lőszerre tudok gondolni ami megszorult és kivetésnél a fellágyult hüvely nyaka kismértékben megnyult, mert ahogy nézem nem szabályos a nyúlás hanem kicsit púpos....
...engem is a korai dátum zavar, azért tettem fel (igen, ugyanolyan sorrendben vannak a belinkelt képben mint ide fent!!).
Közben néztem a "Zeitzunder-gewehrgranate"-vel használt töltényt: azonnal méretű (vagyis 50R!!), nem hosszabb.....!
Ha csak önmagában volt szerintem ahogy te is írtad a véletelen műve hogy oda kavarodott, még egy alternativa jut eszembe;esetleg valamilyen puskagránát,jelzőpatron inditására használták.....de ez már csak belső monolog :-)
Köszönöm szépen Matyi a kimeritő választ!!!
Az a kérdés, hogy ez mit keresett a harcmezőn több száz 50R társaságában?? ....még lőtér sincs a közelben sem.....véletlenül bekeveredet a "komoly" testvéreihez??
Egyébként, kb 5km arrébb egy hasonló '19-es terepen tucatnyi "papir dugó"-val ("spacer") ellátott élest is találtunk (azóta hatástalanitottak)....vajon miért??
Attila tagtárssal sokszor ezt átrágtunk, de megsem tudunk a választ.....mit szóltok ehhez????
Üdvözlet!
Tudomásom szerint többféle 93M lőszer létezett:
-az egyszerű éleslőszer
-osztott lövedékű céllövő lőszer
-őrtöltény
-papírlövedékes vaktöltény
-falövedékes gyakorlótöltény
-szobatöltény.
Itt szerintem egy szobatöltényről (kis teljesítményű céllövő) lesz szó, annak kisebb volt a teljesítménye, a lövedék ólomból készült (köpeny nélkül) és rövidebb is volt a hagyományosnál, és a hüvely nyaka hosszabb volt. Ha jól tudom, ebben nem volt lőportöltet, egy betétcső segítségével a magot a csappantyú lőtte ki. Zárt helyiségben lehetett használni- innen a neve. Ezt a lőszert többször újratöltötték, csappantyú+ólommag, és máris lehetett használni. Remélem tudtam segíteni!