warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Repülő a Zugi tóból
2010, január 16 - 15:28 | Ajtony
1952-ben kiadott svájci képeslap. A hátoldalán a felirat: " Amerikai repülő-erőd, melyet 8 év után, 1952-ben Martin Schaffner benzinkutas emelt ki a Zugi tóból. " A gép sérülten egy németországi bombázásból visszatérőben szállt le a Zugi tó jegére, és tavasszal belesüllyedt a tóba.
(Lüdecke képe és leírása)
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Repülőgéproncs maradványok
Valami azt súgja nekem Panther, nem olvastad Sárhidai úr cikkét.
Ha gondolod szívesen átküldöm a szkenjét, mindössze két oldal. Kicsit bonyolultabb a történet, minthogy a szovjetek "nem tűrték volna meg". Lett volna lehetőség , hogy ne kerüljenek ezek a dolgok a kohóba... :-?
Szia Lüdecke!
Ezen a képen nem igen látszik (lajstromszám), de ennek a gépnek a kiemelését elég jól dokumentálták:
B-17 G 42-38160 385th BG, 550th BS "Lonesome Polecat" MACR #3246
További képek: http://forum.keypublishing.com/showthread.php?p=628432
Nem rossz sztorik, érdekes hely ez a Svájc, az tuti.
Az a Messer pedig nem azért nem lett megmentve, mert nem kellett. Csak azért, mert az Oroszok nem tűrték volna meg, ami nem az ő zsákmányuk. Más volt Varsói szerződéses országban sincs sok német haditetchnika.
Azt tudjátok-e, hogy az amcsik hírhedten rosszul tájékozódtak? Rendszeresen bombázták Svájcot. (Egyetlen támadás került be a köztudatba, a Schaffhausen elleni.) A pilóták azt mondták, nem számít, mert a svájciak úgyis mind nácik...
A svájciak viszont részint lelődözték, részint pedig vadász gépeikkel földre kényszerítették és elfogták a betévedt bombázókat. Ezeket a gépeket soha nem adták vissza, így a háború végére mintegy ötven darabból álló zsákmányolt bombázó flottájuk volt.
Külön volt egy amerikai tábornok, aki bocsánatot kérni járt Svájcba...
Üdv: Tűzhenger
Valóban nagyon érdekes a Légiháború Mo. felett könyv 330. oldalán olvasható szöveg, ma már szinte elképzelhetetlen mi került a vastelepekre.
Kár, hogy a svájci gép számát nem lehet látni, akkor talán ki lehetne deriteni a további sorsát. A kép tanusága szerint nem összedarabolásra emelték ki, akkor értelmetlen lenne az alábakolás, és a hibátlan kiemelés, egyszerűbb lett volna drótkötéllel kirángatni. Talán egyszer valaki megfejti a gép sorsának a történetét.
http://www.vezess.hu/hirek/to_melyerol_kerult_elo/22234/
ez a Svájc... :-)
Légi Háború Mo. felett 2. kötet 330. oldal érdekes jegyzetek a háború után talált roncsok sorsáról. A könyvnek Sárhidai úr az egyik szerzője.
A Haditechnika 2006/4. számában olvastad Lüdecke. Pápán volt az a bizonyos összedőlt hangár. Ír másról is,amitől fölmegy a vérnyomásom... :-(
Üdv
Fecó
Én nemrég végigvizslattam a neten a svájci repülőmúzeumokban kiállított gépeket. Emlékeim szerint azok közt nincs B-17. Ezt szerintem simán szétvágták... :-(
Az elrettentő pédaként említett gépről Sárhidai Gyula: Az utolsó magyar Messerschmidt címmel írt cikket jó pár éve a Haditechnika című újságban. Ha jól emlékszem a cikkre a pápai ( esetleg veszprémi ) repülőtéreret a háború végétől a szovjetek használták 1955-ig. Mivel csak használták, romeltakarítás, építés nem volt a repülőtéren. Mikor visszakapta a Néphadsereg, az első években ők sem, csak 1962-ben nyúltak az összedől hangárokhoz, hogy újat építsenek. Az egyikben, szinte sértetlenül vészelte át az időt egy német felségjelű Me 109-es. Természetesen felkínálták a Hadtörténetinek, a Közlekedésinek, illetve a helyi múzeumnak, de az akkori jó szokás szerint - mint fasiszta haditechnika - senkinek sem kellett. Jó lenne, ha valaki meg tudná mondani melyik Haditechnika újságban van a cikk, mert az több gép történetét hozza, ez volt időben az utolsó.
És mit lehet tudni erről a 62es messerről?
Hol sínylődött a haláláig?
Sajnos a gép további sorsát nem ismerem, a képeslap is egy kuriózum, hogy dokumentálták az 1952-ben végzett vállalkozást. A gépet valószínű saját kerekein vontatták ki a partra, ahogy a tó szélén látszik. Kár, hogy abban az időben nem lehettek itthon is hasonló lelkes roncskutatók, akik megmentették volna az országban úton, útfélen található elhagyott technikai eszközöket. ( Az utolsó ép - német felségjelű - Me-109-es vadászgépet 1962 - ben darabolták fel és nyelte el valamelyik magyar kohó! )
Lehet tudni valamit a gép további sorsáról?
Kiváncsi lennék, hogy ezek az ügyeskezű szerelők milyen módszerrel emelték ki a repülőt. :-o