warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Repülőtiszti dísztőr
2007, július 3 - 04:23 | feri_
Már egy éve a gyűjteményem legszebb darabja ez a repülőtiszti dísztőr. Felvetődött egyik barátom részéről, hogy másolat. Kérnem a tagtársak véleményét a témában.
A tőr méreteiben, súlyában, kialakításában megegyezik a Kenyeres Dénes által leírtakkal (Haditechnika folyóírat).
A pengén Mészáros Lajos Budapest mesterjegy található. A penge hátoldalán "Budai Géza hadnagy úrnak 1944" felírat. A hüvely, penge, tőrkereszt 8-as számmal összeszámozva.
Előre is köszönöm a hozzászólásokat.
Felt., Baka
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Hamisítványok, másolatok-kópiák, fantázia darabok
Köszönöm, csak titkon reménykedtem benne, hogy még korabeli reklám is lesz, de nem gondoltam, hogy valaki csatolni is tud! :-) Én is felteszem majd a csat képét!
Ettől függetlenül a hamisítók is Mészáros nevével élnek (vissza). Eredeti tőrben is látott már valaki?
Kérésedre tettem fel képet.
http://kepfeltoltes.hu/081222/PC220504_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Mészáros Lajos a kor egyik gyártója volt aki rendelésre bárkinek készített tőrt és övet is. (Ha kitudta fizetni. :-D )
Szerintem az én tőröm is ilyen.
Tettem fel egy korabeli újsághirdetést is.
http://kepfeltoltes.hu/081222/PC220505_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A díszítés nélküli pengéjű tőröket a légierőtől kapták a pilóták.
Ezt a Mészáros Lajos gyártójelet milyen tárgyakban láttátok még? Gondolom a hamisító sem az újjából szopta ki és valóban létezett. Nemrég egy eredeti(-nek tűnő) reptiszti övcsatban láttam és szeretnék a végére járni...
Kérhetnék erről a beütésről egy jó éles fotót?
Viszonyításképp itt egy kicsit viseltes altiszti nagyapám hagyatékából, tehát mondhatjuk rá, hogy eredeti. Ami hibádzik, hogy a pengén ill. a hüvelyen nincs nikkelezés, az annyira megkopott, hogy le lett szedetve, pótlása folyamatban.
[url=http://kepfeltoltes.hu/view/070703/3928548694_www.kepfeltoltes.hu_.jpg][img]http://kepfeltoltes.hu/thumb/070703/3928548694_www.kepfeltoltes.hu_.jpg[/img][/url]
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. [url=http://www.kepfeltoltes.hu]http://www.kepfeltoltes.hu[/url]
A penge altiszti lévén snassz, díszítés nélküli, de még így is szebb kidolgozású, mint a tiéden (nem fikázás, csak összeasonlítás!)
Egy deka beütő, se mesterjegy sincs, egyedül a hevenyészve bevésett 116-os sorszám. (bocs a gyenge minőségért, lámpafénynél ennyit tudtam kihozni)
Ezen az oladlon volt régebben fenn egy echte tiszti, nemtom azóta le lett e szedve, Fecó tagtárs képe volt ha jól emlékszem.
Amúgy szerintem így első blikkre szanszos, hogy sajna kopi a példányod...
Több tagtárs is írta, hogy az általuk látott pengék díszítés nélküliek. Ellenben a Kenyeres Dénes jegyzetében az alábbi leírás szerepel:
"Penge:...Egyik (elülső) lapját a Magyar Szent Korona, a hármashalom,a turulmadár és cizellálás díszíti, tölti ki. A penge hátsó lapja sima, díszítés nélküli...."
(http://www.arcanum.hu/haditechnika) (1994. ápr-jún.)
A tőrön ezek a motívumok megtalálhatók. Tehát léteztek díszezett és díszítés nélkül török is?
Múlt hétvégén volt szerencsém találkozni egy úriemberrel, akinél egy ilyen darab volt.....saját kezüleg gyártotta .....és nem a gagyi, megszokott átlagos másolat minöségben!!
Félelmetes hogy miket megcsinál, a másolat kardoktól, a csontberakásos elöltöltös pisztolyokig mindent.
Nem tudom hogy ez a darab konkrétan másolat e, de ami eredetiket eddig én láttam, annak egynek sem volt ilyen díszes pengéje,rajta belegravírozott szöveggel.
Csakugyan!
A tokon a címer tükörképe látható!
100% fibula darab :-D
Ami eredetit eddig láttam, abban sem címer, sem gyártjel nem volt (max valami egészen diszkrét logó). Ezek a címeres, maratott pengések szerintem mind másolatok. Nem zárható ki, hogy valaki megcsináltatta, de én ilyet nem mernék venni.
Ahogy macskajancsi írta, vigyázzatok még a folyamőr, orvos, tűzoltó tőrökkel is. Amúgy kópiaként, kópiaárban végülis nem rossz, ha valakinek nem ellenkezik az ízlésével (sokan szamurájkardokat is kitesznek a falra, meg másolat elöltöltős díszfegyvert), mert nagyon szép darab!
üdv
Köszi a segítséget!
Szia Lacipaci
,
Sajnos nem találom! Persze még ez sem bizonyít mindent...
Nemtudom, a háború után nem adtak-e ki ilyen tőröket??
Különben ez a sematizmusban keresés linkje (Hadtört Int. és Múzeum adatbázisa)
http://www.hm-him.hu/rang/cd/1944/
(Sir László a legközelebbi név)
A Ludovikás könyvben nem találtam a 43 aug-i és dec. avatásúaknál
Szia Mester!
Meg tudnád nézni, hogy az én tőröm egykori tulaja benne van-e abban a könyvben?
Siroki Gáspár hadnagyúr 1943.
Előre is köszi!
Laci
Az utóbbi 3-4 évben tűntek fel azok a kopik, ahol név is szerepel a pengén. Főleg olyan nevekkel találkoztam, amik igen általánosak, mint pl, Kovács József hadnagy úrnak, Balogh István hadnagy úrnak, stb. A kidolgozásra is sokkal többet adnak, viszont a készítőről semmit sem lehet tudni. Hiába, ha nincsen eredeti akkor elő kell teremteni a piac számára! :-D
manapság csak az igen profi hamisítványokat lehet eredetiként elsütni.
Üdv Angel
Szép darabnak látszik. Az 1944-es sematizmusban nincs benne Budai Géza neve.
A Magyar Királyi honvéd Ludovika Akadémia és a testvérintézetekösszefoglaló története (1930-1945)-ben sem szerepel a 374. oldalon a 44. augusztusban a HorthyIstván rep. akadémián tisztté avatottak között.
Netán tartalékos lett volna?
Sas fejében(markolat végén) van szög/csavar?
Nem értek hozzá de nagyon szép az biztos
de szerintem ugynézki mintha eredeti lenne
mondjuk a penge egy kicsit furcsa nekem de nem tom
Üdv Waffen