warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Kézdi Károly, dédnagyapám
2008, november 19 - 17:03 | Lt_Szabó
Csak annyit tudok róla, hogy a flotillánál volt a háború idején. Amiket a képen visel azokról nem tudom, hogy hova lettek. Megtudnátok mondani a rendfokozatátt és, hogy milyen érmeket visel?
http://kepfeltoltes.hu/view/081116/File0008_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/081116/File0009_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
(Feltöltötte:König)
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Arckép-csarnok
Köszönöm Ajtony. Jó, hogy lehet rád számítani :) Tulajdoni lapra gondoltam én is, csak nem tudtam, hogy miért is kapta. Jó dolog tudni, hogy délvidéki és erdélyi érme is volt. Még egyszer köszönöm!
A német papír az itteni képen viselt utolsó kitüntetéséhez való, az Osztrák Háborús Emlékéremhez, a másik pedig az első érmhez.
A linkes képen már viseli a visszacsatolási érmeket is. Sorrendben:
- Magyar HáborúsEmlékérem kard és sisak nélkül
- X (?) éves szolgálati jel
- Erdélyi emlékérem
- délvidéki Emlékérem
- Osztrák Háb. E.érem
Az angol nyelvű pedig egy csepel motor tulajdonjogát igazoló papír, talán azzal juthatott el Passauig, ahol jól jött az efféle papír a megszállt övezetben.
Ma kaptam néhány képet róla és néhány papírról.
http://kepfeltoltes.hu/view/090208/7893857111_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/090208/11076346202_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/090208/7351214903_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/090208/11479978544_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A kérdésem az lenne, hogy az első képen milyen kitüntetések vannak és, hogy a második illetve harmadik képen azok miféle papírok. Az emlékérem papírja is az övé, csak a Kotroczót 1936-ban átiratta.
Na még egy kis infó. A háború alatt elmenekült itthonról az egész család, és Linz-ig jutottak. Itt botlottak bele az amerikaiakba és nagyapám elmondása szerint rendesek voltak és törődtek velük. Kérdésem az, hogy melyik amerikai egység ért oda?
Nagymamám azt mondta, hogy nem emlékszik pontosan, hogy kidobta-e vagy elrakta. Majd megnézi. Ha meg elfelejti akkor karácsonykor úgy is összeül a család és a vacsora előtt én tartok majd házkutatást :-x
Mivel a folyamőr és repülős zubbonyok öltönyszabásúak voltak, olyan sokat nem is kellett rajtuk alakítani egy eskülőhöz. Pl. lefejtették a zsebeket és a rangjelzést, meg átgombozták és kész. Jó lenne, ha még ilyen állapotában is fennmaradt volna a zubbony!
Na kérem szépen. Most beszéltem nagyapám testvérével és megtudtam pár infót. Dédnagyapám fegyvermester volt és ahogy hallottam nem is rossz hiszen a képen látható kardot ő csinálta, de sajnos valaki anno elcsaklizta. Meg amit még megtudtam nagyon keveset az egyenruháról az az, hogy minden bizonnyal át lett alakítva és utána nagyapám viselte az esküvőjén. Még hallottam olyat is, hogy valőszínűleg nagymamám megőrzött pár dolgot és majd kapok több fotót róla és a temetésén készültek is köztük lesznek.
Köszönöm így már könnyebb lesz a színezés. :-)
Minden ami fénylik a képen a kardbojttól, a paszományokon át a csillagokig ill. a sapkajelvény: ezüst, mert altisztről van szó.
A rangjelzés alátéte sötétkék posztó!
És a horgony meg a fokozat külső vonala? Az is ezüst? Na és a háttere?
Ezüst színű mind a csillag és a csíkozás.
Pont mint a főtörm.
A rendfokozat a karján eredetileg milyen színű volt?
Nagyapám másik testvére talán jobban eltudja mondani mi történt. Amint elérem rögtön bevésem ide az infókat.
Hát, én eddig csak egy olyan fotót láttam, ahol hadiárva viselte a fekete sávos Bolgár Háborús Emlékérmet, de nyilván több is előfordult, bár szabálytalan volt.
A visszavételre nincs tippem, kicsit jobban körül kéne írni, mi is történt.
Valóban, ide próbáltam leegyszerüsítve összefoglalni. Nome, mint számos példa mutatta, hadiárvák minden további nélkül viselték az bolgár érmet is...
Erre az állami visszavételre van ötleted?
"Ez nálunk a magyar, osztrák és bolgár háborús emlékérmek esetében volt így. "
Ajtony, a fekete sávos Bolgár Háborús Emlékérmet a hadiárvák, illetve más hozzátartozók nem viselhették, azt mindössze emlék gyanánt kapták meg.
(1314/eln.8.-1938 sz. körrendelet- HK 1938/4)
Nagyapám testvére Don után, tisztként, hadifogságban halt meg, és az ő postumus kitüntetését a Hadtörténeti vissza akarta venni, mármint vásárolni az örökösöktől, legalábbis írtak egy levelet ezügyben, hogy "ott majd megmarad", meg ilyesmi....
Legalábbis nagyapám felháborodva mesélte ezt el amikor egyszer megmutatta a szekrény mélyén elrejtett kincset..
Talán itt is ilyesmiről lehetett szó??
Üdv:
König
Így van, erről az alapszabály mindíg kifejezetten rendelkezett. Általában a magasabb kategóriájú "érdemrendek" esetében élt ezzel az állam és főleg a nemesfémtartalom miatt alakult ki. A képen látható emlékérmek, szolgálati jelek, vitézségi éremcsalád nem tartozott ebbe a kategóriába.
A visszaszolgáltatott darabokat aztán újra kiadhatták. Ez viszont nem akadályozta meg az adományozottakat abban, hogy viseleti, saját példányt készíttessenek, vásároljanak, ami haláluk után az örökösökre szállt. Bizonyára volt példa bőven arra is, hogy valamilyen okból nem került vissza.
Azt valószínűtlennek tartom, hogy a '70-es években halál után Horthy-kitüntetéseket ilyen jogcímen vegyen vissza az állam (megelőzőleg az ÁVO-s világ formálisan jogszerű vagy jogtalan elkobzásai más tészta...). Magas szocialista érdemrendek esetében viszont előfordulhatott ilyen, de sajnos ehhez a korhoz nem értek...
Nem vagyok kitüntetés szakértő, de hallottam, hogy bizonyos kitüntetések csak a tulajdonos éltére szóltak.
Haláluk után ezeket vissza kellett szolgáltatni és kiadták másoknak.
Itt talán mégsem erről lehet szó.
Engem továbbra is az érdekelne, hogy miért vehették vissza halála után az érmeit.
Nem így pontos, mert csak emlékérmet viselhetett és nem a hadis fokozatot, amire az apja jogosult lett volna. Ez nálunk a magyar, osztrák és bolgár háborús emlékérmek esetében volt így. Ez egyike volt a számos kedvezménynek, amiben a hadiárvák részesültek (már amennyire kedvezménynek tekinthető néhány érem).
Anyukámnak annyi rémlik, hogy valamikor 1980 környékén halt meg.
Hogyhogy visszavették? Ez érdekes! Mikor halt meg?
Kis utánajárás után a 2-es lehetőséget derítettem ki. Apja nem halt meg az előző háborúban és 1919-ben meg még csak 16 éves volt. És azt is kiderítettem, hogy a temetése után nagyapám szerint legalább egy későbbi kitüntetését visszavették, de lehet a többit is. Tudtok erről valamit?
Ez esetben két oka lehetett:
1. az 1.vh-ban elesett édesapja után hadiárvaként
2. saját jogon, ha tényleges katonai szolgálatot nem teljesített, de tevékenységével hozzájárult az ország háborús erőfeszítéseihez. Akár hátországi katonaként vagy civilként.
(3.) 1919-es ellenforradalmi tevékenység ill. abban szerzett sebesülés.
Ez vonatkozik az osztrák éremre is (kiv. 3-as pont)!
A legénységi szolgálati jelet alanyi jogon a leszolgált évek után megkapta (VI, X, XX éves)
Enyhén analfabéta vagyok ehhez, de ezeket mire adták?
Kérlek hidd el, hogy nem Nagyezüst, ugyanis az nagyobb lenne az Osztrák éremnél és a szalag keresztcsíkjai is jól látszanának. Továbbá a sorba abszolút nem illene bele, csak nagyon-nagyon kivételes esetben állhatnak Károly Csapatkereszt nélkül.
Viszont véleményemet módosítom kard és sisak NÉLKÜLI magyar háborús emlékéremre (kontrasztosítottam a képet és a szalag alapján egyértelmű).
Az újabb képeken a matrózok sapkáján az 1945 utáni Honvéd Folyami Flottilla felirat olvasható - a sapkacímerekből a Rákosi ill. Kádár kor is egyértelműen megállapítható.
A Kádár-kori képen már főtörzsőrmesteri rf. jelzéssel látható. (Addigra a rendfokozati megnevezések már fokozatosan teljesen leegyszerűsödtek és eltűntek a folyamőrségnél / flottillánál használt "egzotikus" főtörzshajómester, vezérfőkapitány, negyedes , sőt még korábban korvett-fregatt stb. hadnagy és kapitány és társaik, csak a honvédnak megfelelő matróz maradt meg).
Fura, hogy nem visel Magyar Háborús Emlékérmet.
Persze ez nem példanélküli eset.
Nekem szemből a bal oldali I.o. vitézségi érem (nagy ezüst)-nek tűnik, a középső Legénységi szolgálati jel (az éveket nem látom), a jobb szélső valószínűleg az Osztrák háborús érem, amit az előttem szóló mondott...