Csók István
Csók István, nagyapám unokatestvére, Szamosangyaloson született 1912. január 14-én. A néhai Csók István festőművész unokaöccse. Az Országos Színészegyesület színiiskoláját 1932-ben végezte el. 1932-33-ban Debrecenben, 1933-1935 között a Víg, 1935 okt.-ében a Kamara Színházban játszott. 1936-ban szerelmét azzal a kikötéssel vehette el feleségül, ha abbahagyja a színészetet, hozománynak 10.000 hold földet kapott, melyet az azt követö államosításkor egyéb birtokaikkal együtt elvettek. 1950–51-ben az Ifjúsági, 1952-től A Magyar Néphadsereg Színháza, 1956-tól a József Attila Színház tagja volt. 1965. A helység kalapácsa/Garas Dezső, Gobbi Hilda, Gábor Miklós, Bessenyei Ferenc, Mészáros Ági, Major Tamás, Csók István szereplésével/ F.Sz. Richard (O`Neill: Ifjúság); Pál (Vaszary G.: Monpti); Közül Kobak (Schönthan: A szabin nők elrablása); Jóska (Földes M.: Honvágy). 1972-ben még színpadra lépett. Főként epizódszerepeket alakított. 1974. december 14-én hunyt el Budapesten. A hábórúban való részvételéről sajnos nincsenek információim, ezért kérnélek titeket, hogy mit tudtok róla illetve egyenruhájáról elmondani.
felt.:Ajtony
A "rendfokozati" jelzése úgy néz ki, mint a ht. altisztek karjelvénye, alul némi további paszományokkal kibővítve ...
Egy fantáziadús jelmeztervező kezét dicsérheti ez a ruha, azt lenne jó tudni, hogy milyen darabban (filmben?) használhatták?
Elsőre pedig olasz, vagy esetleg spanyolt katonát játszhatott...
A Román korona kizárva, kicsit hasonlít de mégsem az, szerintem is színházi ruha lesz!:)
Nagyon szép lett! Köszönjük!
Valószínű, hogy színházi jelmez lesz.
- A sapkán lévő korona nagyon hasonló az egyes olasz sapkákon lévő koronához. De ha olasz lenne, 5-ágú csillag kellene a gallérra, mint felségjelzés.
Olaszra hasonlít a karon lévő V-alakú rangjelzés (Sergente maggiore), de nekik tudtommal nem volt háromszög a jelvény fölött. (az olaszon kívül nem nagyon emlékszem ilyen karjelzésre (vastag chevron alatt 2 vékony)
- A svédeknél nem volt ilyen karjelzés
- Románoknál sem
- Spanyoloknál sem
- ilyen 3-szög alakú karjelzés - ha jól emlékszem - csak a magyar altiszteknek volt
Erős a gyanúm, hogy ez egy fantázia ruha.
A korona engem a svéd koronára emlékeztet leginkább.
http://www.riksbank.com/upload/Bilder_riksbank/Kat_sedlar_mynt/5_kronan_...
Üdv:
König
Ez elsősorban annak a hibája, aki elsőként közölte ezt, onnan pedig sokan átvették, mint a kereső eredménye mutatta..... A képaláírásban javítom.
Megkérdeztem nagyapámat és Szamosangyaloson született Csók István. Elnézést az elírásért, de több életrajzi adattal együtt találtam ezt, s fel sem merült bennem a tévedés lehetősége...
A paszomány-háromszög olyan, mint a hivatásos altiszteké, de az altta levő stráfok értelmezhetetlenek.
Ha a karján visel rangjelzést, akkor minek az üres keményvállap?
Eléggé fantáziaruha gyanús...
"Meggugliztam" a születési helyet, hátha mond valami érdekeset. És igen....
A Somosangyal nevű település KIZÁRÓLAG Cs. I. születési helyeként szerepel, különféle színész- és más adattárakban. Kérdem tisztelettel a kép tulajdonosát: nem lehet, hogy valaki valamikor elírta a dolgot, és Cs. I. máshol (pl. Szamosangyaloson) született?
Jelmez, csaknem 100%. Az illető a negyvenes években (mikor ez a kép készülhetett) Magyarországon tevékenykedett, ergo valszeg magyar állampolgár volt.
Ugyanis aki Mo-ra átszökött (jellemzően Romániából), az a legtöbbször a katonai szolgálat elől menekült. Itt általában (ha magyar nemzetiségű volt és átment a kémelháírtók szűrőjén), akkor magyar állampolgár – és a Magyar Királyi Honvédség katonája – lett. Olyan létszámban voltak ilyenek, hogy önálló hadrendi alakulatot szerveztek belőlük, az ún Kolozsvár őrzázlóaljat.
Ha pedig Cs. I. sosem volt külföldi állampolgár, akkor nem is viselhetett a magyaron kívül másféle egyenruhát.
Mielőtt elküldtem a képet és a sztorit, beszéltem nagyapámmal, ő mondta a hozományra vonatkozó adatokat. 10.000 hold, 57 négyzetkilométer. Tényleg sok... Majd még kiderítem pontosan. Egyébként a jelmez nekem is megfordult a fejemben.
Ránézésre spanyol polgárháborús egyenruhának mondanám.
Ilyen karjelzés az angolszászoknál soha nem volt, legfeljebb csak hasonló.
10 ezer hold föld az nagyon sok. (Egész biztos vagyok benne, hogy ez téves)
Persze ez csak találgatás...
Nincs ilyen spanyol rangjelzés.
A bojt és a koronás (?) jelvény a sapkán talán majd elvezet valahova. - hacsak nem valamilyen fantáziaegyenruha.
Szerintem idősebb 30-nál a képen. Nem vagyok jó kormeghatározó, de véleményemet alátámasztja a képleírás alábbi része:
"1936-ban szerelmét azzal a kikötéssel vehette el feleségül, ha abbahagyja a színészetet, hozománynak 10.000 hold földet kapott, melyet az azt követö államosításkor egyéb birtokaikkal együtt elvettek. "
Igen, bennem is felmerült a jelmez dolog és ez magyarázatott ad arra is, hogy miért nem találtam az egyenruhát...
A román zseb(fedő) másformájú iletve a karjelzés is inkább angolszász eredetre utal.
A román korona is hasonló kinézetű.
Engem a sapkán látható korona az angolra emlékeztet...
De hiába néztem meg szerény szakirodalmamat és az UniformInsiogniát sajnos nem jutottam többre (vagy másra).
Azt elfelejtettem hozzáfűzni, hogy a kép hátoldalára az van írva "NEM AZÉRT, HOGY-HA LÁTSZ RÁM GONDOLJ, HANEM AZÉRT, HOGY HA RÁM GONDOLSZ, LÁTHASS."