warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Karpaszományos őrmester
2008, november 5 - 19:26 | lakzol
Az őrmester úr már szerepelt itt a galériában mint határvadász zászlós. Arra lennék kiváncsi szerintetek milyen katonai iskolát,pályát járhatott be?
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=15209
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Arckép-csarnok
Miért volt jó, hogy leretusálták?
Ha nem tartjátok szőrözésnek, mivel tényleg bebizonyosodott, hogy tüzér az úr, ezért rendfokozatának megnevezése 1941. júl 29-ig tulajdonképpen "hadapród tűzmester", utána novemberi zászlósi kinevezéséig "tüzér hadapród őrmester". "Karpaszományos őrmester" ill. "karp. tűzmester" akkor lett volna, ha nem vették volna tekintetbe későbbi tartalékos tiszti kinevezésre.
Bár már szunnyadt ez a téma, véleményem szerint ezen a képen a jobb válláról leretusálták a vállszalagot... Látszik a restaurátor ecsetelése...
Akár lehet ugyanaz is, a képen látható katonák hadapród őrmesterek, kettőnél a karpaszomány is tisztán kivehető.
Zoli!
Személyesen már megköszöntem, de itt a nyilvánosság előtt is úgyérzem mégegyszer is megkell köszönnöm kutató munkádat, mellyel az elfeledett szarvasi tisztikar tagjainak utána nézel.
Köszönöm!
Más, a hajtóka szin kérdése is megoldódni látszik a hegyitüzér tisztünknek....
A képen szereplő Lestyán Márton utolsó rendfokozata hadnagy.
1939-10.05-én vonult be a berettyóújfalui 21 hv zlj ütegéhez. 1941.11.01-gyel zászlóssá léptették elő és jelentkezett továbbszolgálatra. 1942-ben a 21. hv üteget beolvasztották a szerveződő 1. székely hegyi tüzérosztályba. 1944-ben részt vett az osztály összes harcaiban, októberében ideiglenesen ütegparancsnokként is szolgált. November 1-jével hadnaggyá léptették elő. a németországi tanfolyamról a pótüteghez tért vissza Fertőszentmiklósra. Az 1. üteg első tisztje lett, egységével részt vett a Mura-menti harcokban. 1945.05.10-én esett szovjet fogságba, ahonnan 1947.09.30-án tért haza.
Lentebb volt szó a hegyitüzér alakulatokról, mikoris piros alátétes határvadász jelvényt varrtak fel maguknak.
A Nemzeti Múzeumban látható egy ilyen zubbony, ami azért is különleges, mert zászlósi és vélhetően ez az oka, hogy nem a flitteres extrább, hanem a legénységnél használt lapos, hímzett változat van felvarrva! Érdekes látni, hogy a sapka kürtje alatt is piros posztót visel.
Ja és korábban beszéltünk a zászlós szemüvegben és a szemüveg nélküli társaságis fotóról, az is ő! Gondolom szégyelhette a szemüvegét vagy ilyesmi.
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=15208
Gondolom egyetértesz, már csak ezért is megérte a kiállítást megrendezni, hogy felismertek embereket a képeken...
Gratulálok.
A most bemutatott szarvasi kiállításon többek között az itt látható karp.őrmesterre is ráismert két egymástól független idősödő látogató, a neve Lestyán Goda Márton. Közvetlen rokonságát még nem sikerült utólérnem, de ami késik nem múlik.
Tessék, így néz ki
[url=http://kepfeltoltes.hu/view/080423/mester-hogyn_zki-feketefeh_rben_www.kepfeltoltes.hu_.jpg][img]http://kepfeltoltes.hu/thumb/080423/mester-hogyn_zki-feketefeh_rben_www.kepfeltoltes.hu_.jpg[/img][/url]
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.
[url=http://www.kepfeltoltes.hu]http://www.kepfeltoltes.hu[/url]
A képeket a Gőgh Militária oldaláról kölcsönöztem a kísérlethez
Ahogy említetted is, néha nagy bakugrásokat tettek a fegyvernemek között - ez látható volt nemrégiben az arany vitézségi érmes Müller Károly igazolásainál is.
Itt van egy határvadász tüzér kép:
http://www.militaria-antik.hu/124.html
Itt meg egy tüzér kistársasági:
http://www.militaria-antik.hu/139.html
Kíváncsiságból szürkeárnyalatossá alakítom a piros parolis képet, h. milyen lesz.
Messze nem vagyok kard szakértő, de szerintem ez egy kosaras, lovassági kard. A tüzért azért vetettem fel, mert a gyorsfegyvernemhez képest (ez esetben huszár) valóban sötét, a határvadász tisztek- altisztek pedig gyalogtiszti kardot viseltek. De a lovasított alakulatok kardja a huszárokéhoz idomult: hegyihuszár, lovastüzér...stb
Én így tudom, de minvel nem igazán az én asztalom szívesen fogadok esetleges cáfolatot is!
Én sem értek a kardokhoz de Ajtony véleményére ezzel kapcsolatban minden féleképpen adok, már mint, hogy lovas talán tüzér lehetett. Kard szakértők megerősítik (biztos vannak itt még egy páran)?
100% biztosat a kép alapján nem fogunk megállapítani, itt helyben kellene találnom valakit aki ráismer. Szombaton lesz nálunk a múzeumban egy kiállítás ahol többek között a zls. kép kinagyítva is kilesz állítva hátha szerencsénk lesz és ráismer valaki.
A kardokhoz nem értek és lehet, hogy hülyeséget mondok: a tüzéreknek és a gyalogságnak egyforma kardja volt? talán a kard utalhatna fegyvernemre.
Igen, csak a sötétebb parolira, de talán ez az egy logikus magyarázat és kapocs a hadapród tüzérből hv.zászlós esetére. Vagy van más lehetséges eset, mondjuk gyalogságból a határvadászokhoz? Nekem az első verzió talán életszerűbnek tünik.
Szia Lakzol,
Tulajdonképpen mire is alapozzuk, hogy eredetileg tüzér volt? Ajtony megjegyzésére a sötétetebb parolival kapcsolatban?
Ha már Mester te is úgy látod akár lehet ő is! Viszont akkor látjuk a kistársaságiját csak a szinét nem, de persze valószinű az a barna. Jó volna egy ilyen példány a gyüjteményembe, bár szerintem ha egyáltalán van belőle ép példány, igen húzós ára lehet ritka mivolta végett.
Azt hiszem, hogy igazad van. A fülének a formája ugyanolyan, az orra, a szeme és bajusza is ugyanolyan.
Hát pont itt a galériában egy régi képem melyen hv. zls. kistársaságiban, már azon gondolkoztam nem lehet-e ugyan az a zászlós úr csak szemüveg nélkül? Lehet, hogy nagy a fantáziám!?
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=15208
Erre nézve nincs pontos infóm, de az én logikám azt diktálja, hogy barna! Zászlósoknak amúgy ritkán volt társasági egyenruhájuk.
Szerintem ezt a lenti teóriát sem vedd 100%-ra, csak egy lehetőségnek, mert az sem zárható ki, hogy átkerült ténylegesen a határvadászokhoz.
Ahan, szóval a hadapród úr hv.zászlós korában könnyen piros parolis lehetett mint ahogy a másik képen is elég sötét színünek látszik! Viszont akkor megint lene egy kérdésem, mint hv.tüzérnek a társasági öltözetének alapszine az azért zöld volt, nem barna mint a tüzéreknek, ugye?
Bizony, a Baczoni-Tóth-féle egyenruhás könyvben látható is ilyen egyenruha!
Szia Ajtony, az alábbi eszmefuttatásból látszik, hogy lehetett valaki határvadász tüzér is.
Megtaláltam Lippai Péter cikkét (A magyar könnyűgyalogság gyökerei). Az Internetre rákeresve a www. honvedelem.hu oldalon megtalálható.
A határvadász alakulatoknál említi, hogy egy hv. zlj-ba 3 lövészszázad, 1 nehézfegyverszd, 1 HEGYIÁGYÚSÜTEG, egy huszárszakasz, egy árkászszd, egy aknavetőszakasz és egy pc.tőrőágyús szakasz (ez akkor gyalogsági volt nem tüzér) tartozott. Szóval voltak hv. tüzérek.
Szia Lakzol,
Én meg a sok szép képet köszönöm, amiket felraktál az idők folyamán.
A honvédelmi törvény (1939: II tc.) alapján elvben egy adott alakulat szükségletei alapján akár a zls átugrásával tart. hadnagy is lehet valaki. A törvény elég homályos ez ügyben. Igazság szerint a személyi anyagokat kellene kutatni, statisztikákat készíteni, hogy látni lehessen, a különböző évfolyamok esetében hogyan alakultak az előléptetések. Sajnos erre jelenleg nincs lehetőségem.
A másik: Rémlik, hogy láttam piros alapra varrt határvadász jelvényt, és az is, hogy a határvadászokat, hegyi felszerelésű határvadászokat tüzérségi alegység is támogatta. De ennek utána kellene néznem
A kosaras kardja miatt vélem lovasított alakulatnak, a sötét paroli miatt csak valószínűsítem a lovastüzért. Sokan sokféle okból kerültek más alakulathoz, csapatnemhez, akár egészen extrém váltásokkal.
Köszönöm Mester ezt az alapos összefoglalást, most már úgy nagyjából tisztán látom a dolgokat! Még két kérdést felvetnék azért, a hadapródok közül kik lettek zászlósok és kik hadnagyok?
A másik a kép alapján Ajtony megállapítása szerint a hadapród úr talán lovas tüzér viszont a másik fotón zászlósként határvadász alakulatnál volt, nem mond ez ellent egymásnak?
Nem válaszoltam az 1 vállszalag - 1 vállzsinór ügyre. Itt a roncson is volt már olyan kép, ahol a vállszalagot olyan szögből fényképezték, h. vállzsinórnak látszott.
A barátság és rokonság átlép a hierarchián és a csoportszociológiából is ismert, hogy egy adott csoportban nem mindig a legmagasbb rangúakat tisztelik a legjobban.
A tisztek számontartották, hogy ki milyen kategóriába tartozik:
1. ludovikás
Aksként végzett.
2. cőger (hadapródiskolás)
Elvégzése után vagy zászlósként belépett a honvédségbe, vagy a Ludovikára került és elvégzése után ludovikás lett.
3. tsz-psz (továbbszolgáló próbaszolgálatos)
A honvédség bővítésekor lett rájuk szükség. Tartalékosok voltak, akik továbbszolgáltak és a próbaidő letelte és bizonyos tanfolyamok uán véglegesítették őket.
4. Tartalékosok.
Ezek voltak a karpaszományosok, honvéd, őrvezető, tizedes, őrmester rendfokozatot értek el a képzés első évében. Azt az őrmestert nevezték hadapródnak, aki haladhatott tovább a tart. tisztképzés 2. fázisában a zászlósi, hadnagyi rf. felé.
A hadapródok eleinte arannyal felezett fegyvernemi színű karpaszományt hordtak (a többi karp. ezüsttel felezettet). Később a háború folyamán sárga selyem karpaszományt kaptak a hadapródok, h. könnyebb legyen megkülönböztetni őket. (A hadapród őrmestereket hadapród úrnak szólították, a karp. őrmestereket őrmesternek, ezért volt fontos a jól kivehető megkülönböztetés).
A képen látható őrmester feltehetőleg hadapród volt (arannyal felezett karpaszománya persze fekete-fehér képen nem különböztethető meg az ezüsttel felezettől), hiszen tudjuk, h. kéőbb zászlós lett.
Szia!
Valóban, rosszul mondtam! Úgy gondoltam, hogy egy oldalon epaulette, a másikon válzsinor. Mondom, nagyon rossz sajnos a kép, mert sokan vannak rajta, és kicsi.
Ha nem így volt, lehet, mert nem tiszta a kép!
Üdv
Kristóf
ui. Apám nem volt Ludovikás, de több barátja, meg nagybátyám mind "aksok' voltak.