Betyár világ Magyarországon – egy „betyár” pisztoly újra (fel) töltve
Tisztelt Tagtársak!
Az elmúlt időszakban, egy padláson fellelt antik pisztolyról készültek a fotók. Az egyszerű kialakítású, elöltöltős kétcsövű fegyver a ruházat alá könnyen elrejthető és egykor akár egy „bakonyi” betyáré is lehetett. A környéken az 1800-as években Savanyó Jóska a hírhedt betyár és bandája garázdálkodott. Pásztorfiúként kezdte a pályafutását, de hamarosan Vas- Zala-Veszprém vármegyékben bandájával az urasági kastélyokat és az utazókat fosztogatta és a gyilkosságoktól sem riadt vissza. Többször is sikerült a pandúrok elől meglépnie, de árulás miatt elfogták. Halálra ítélték, de végül életfogytiglanival „megúszta”. A hosszú illavai börtönévek alatt a bivalyerős betyár egészsége megromlott. Kegyelemmel szabadult és egy pesti vendéglőbe vendégcsalogató, „mutatványos betyárnak” szerződött. A folyamatos, elviselhetetlen ízületi fájdalmak miatt otthonában 66 évesen főbe lőtte magát. Tótvázsonyban temették el az utolsó „bakonyi” betyárt.
Üdv.
Miki05
Bizonyára igaza van bár a tulajdonomban lévő példány,gyúpeckes ugyan de dupla csövű darab,gyakorlatilag úgy néz ki,mint egy lupara,kisebb kiadásban..Lehet,hogy tévedek,de a csövek felső részén, a "Eugene Lefaucheux" név olvasható. A könnyebb hordhatóság miatt,a markolatba visszahúzódó elsütőbillentyű miatt hoztam példának,mint zsebben hordható utazó pisztolyt. A "disznóláb" tekintetében,nem biztos,hogy egy platformon vagyunk,ugyanis-tudomásom szerint- az ilyen nevezetű fegyver,elég nagy darab volt. és valóban hasonlított-színben és formában-az,akár manapság is kapható,füstölt sertéslábra.Ha jól tudom
,míg a tercerol,kicsi mérete okán,inkább,a civil lakosság körében volt népszerű,a már megjelenésében is tekintélyparancsoló "disznóláb"inkább,a törvényen kívüliek valamint a csőszök,városi bakterok körében. Legalább is lakhelyemen, így volt,a bakter,az alabárdon kívül,egy ilyet is viselt,hasonlóan a csőszökhöz,akiknek, kötelmei közé tertozott a lövöldözés,elriasztandó a sergélyeket. Ezért,külön lópor-pénzt is kaptak. (amiek egy részét elitták).
A könnyen elrejthető, disznóláb pisztolyokhoz kapcsolódó szólást - „Itt a kezem nem disznóláb!”- a vásárokban, piacokon az alkudozáskor használták és azt jelentette, hogy a másik fél megbízhat benne, nincsen nála fegyver. A kézfogással szentesítették a megállapodást.
1., Tercerol vagy disznóláb, utazó pisztoly, kapszlis.
2., A Lefaucheux forgó (táras) pisztoly, tehát revolver volt. Nem gyújtókupakkal és elöltöltősen, hanem egybeszerelt gyúpeckes lőszerrel működött.
3., A Lefaucheux-t gyártották rejtett és hagyományos elsütőbillentyűvel is.
Ha nem tévedek nagyot, akkor ezt a fajtát nevezték "tercerolnak". A leírtak okán népszerű, zsebben hordható darab. Személy szerint a Lefaucheux tipust praktikusabbnak tartom, mert az elsütő billentyű alapesetben a markolatba behúzva található, nem akad be a szövetbe és csak a felhúzáskor emelkedik ki. Igaz, ez a megoldás mechanikailag bonyolultabb, ergo több a hibalehetőség.
Hja, hogy át vannak fúrva! Így már más! :-)
Elöltöltősnél a vessző létfontosságú a fojtás betolása miatt.
Köszönöm!
Szerintem az átfúrt rézhengerek a tisztítóvesszőt rögzíthették.
Üdv.
Miki
https://i.postimg.cc/PfVygL6n/20240519-105416.jpg
Nem világháborús, de olyan jó poszt, hogy "megszédültem" és felengedtem... ;-)
Mi lehet a cső alatti két kis henger szerepe? Talán kést (kis szuronyt) lehetett rájuk erősíteni? Mert amúgy csak akadályozzák a hirtelen előrántást.