warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Hadihajó makett – Németországból
2021, augusztus 3 - 20:28 | Miki05
Tisztelt Tagtársak!
Németországból származik a 170 X 260 mm-es falapra rögzített, 160 mm hosszú, rozsdamentes acélból és plexiből készült II. világháborús hadihajó makett. A fatalp eredetileg valaminek a teteje vagy ajtaja lehetett, mert az alsó felén látszik a besüllyesztett zsanérok helye. A rézből készült lánc valószínűleg lefolyó dugóhoz tartozott. A makett a „trench art” az „árokművészet” jellegzetes darabja, amikor az ügyes kezű alkotó a környezetében fellelhető anyagokból és eszközökkel készített emléktárgyakat, dísztárgyakat.
Üdv.
Miki05
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Vegyes háború utáni
Nem vagy ünneprontó, hanem figyelmes! Köszönet a meghatározásért, így sem rossz.
Nem szeretek ünneprontó lenni, de ez nem "trench art", legalábbis nem II. világháborús.
Annak idején - mintegy a szocialista hiánygazdaság leképeződéseként - a "béketábor" haderőinél megszokott volt a csapatműhelyekben ehhez hasonló dísztárgyakat készíttetni az ügyesebb kezű sorkatonákkal. Az alapanyag általában a helyben meglévő hulladék/maradék volt. Ezeket aztán repiajándékként adták, saját embereknek, de az igényesebb kivitelűeket prominens külföldi látogatóknak szánták.
Szerintem ez is valami ilyesmi, mivel viszonylagos elnagyoltságában is felismerhető, hogy egy szovjet RIga-osztályú fregattot ábrázol. Az 50-es években a kalinyingrádi hajógyárban épült hajókból a keletnémet Volksmarine négy darabot kapott, amiket a német munkásmozgalom nagy alakjairól neveztek el (Ernst Thälmann, Karl Marx, Karl Liebknecht, Friedrich Engels).
Örülök, hogy tetszik!! Jól látod, hogy a rozsdamentes acélt csak kézi szerszámokkal nehéz megmunkálni. A haditechnika javításához, karbantartásához már rendelkezésre álltak azok a gépek, amelyeket esetenként barkácsolásra is használtak a katonák. Annak ellenére, hogy a hasonló jellegű dísztárgyak nyugaton „árokművészet” elnevezés alatt szerepelnek, ezeket a maketteket már nem lehetett csak kézi eszközökkel elkészíteni, valóban kellett hozzá műhelyi háttér is.
Remek darab! Bennem egy kérdés merül fel: ha valóban rozsdamentes acél, azt hogyan, mivel munkálták meg? Komoly műhelyi háttér szükséges hozzá...