D.R.G.M. szám alapján történő kormeghatározás
Tisztelt Tagtársak!
Nemrégiben került hozzám egy lámpa. Teljes egészében bőrből készült, természetesen a belsejében szegecselve rögzített alkatrészeket kivéve, amelyek az áramkör működését teszik lehetővé. A foncsor és a kapcsolót fedő bőr fülbe préselve található D.R.G.M. (Német Birodalmi Szabvány) száma :488383. Ez alapján van lehetőség a "pontos" kormeghatározásra. Ennek a bőr fedélnek a nyitásával a távtartó kifelé mozdul és a rugalmas lemez zárja az áramkört, ekkor világít az izzó. Ha ki akarjuk kapcsolni, akkor csak be kell patentolni a fedelet. Természetesen ez a bőr fedél álcaként is szolgál nyitott állapotban. Az alsó részen a fül nyitásávan helyezhető el a lámpában a laposelem.
Egyszerű mint a "faék", mint sok más eszköz is a "Nagy Háború" idejéből, illetve az azt megelőző időszakból, mert a szabványszám alapján a bejegyzést 1912 körüli időszakra tenném. Várom a megeresősítő, illetve a cáfoló hozzászólásokat a kor meghatározásának tekintetében.
Üdv.: Fero
Sziasztok!
"Kicsit" grimaszol az ürge, de a lámpa biztosan I. világháborús darab. Köszönet a képért! (Merci jicete)
Hát igen, lehet még a német szabványjelöléseket boncolgatni. A D.R.P. számok ennek ellenére nem magasabbak, sőt, ennek a számnak az esetében kb. 25 évet "késnek".
Még talán annyit érdemes hozzátenni, hogy a DRGM kb. 1891-től volt alkalmazva, a DRP viszont már 1877 körültől.
Nekem teljesen megbízhatónak tűnik, más gyűjtők is használják, pl:https://www.tubecollection.de/ura/roentgen-schutzrechte.htm Kár hogy nem volt annak idején ez általános, legtöbbször szám nélkül használták a DRGM jelzést.