warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Magyar páncélos alezredesek
2008, január 28 - 23:51 | lakzol
Segítséget szeretnék kérni a két tiszt beazonositásához, hátha valaki tud róluk valamit. A kép 1942 nyarán készült. http://kepfeltoltes.hu/view/070617/turanostisztek_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Nagyon hálás lennék ha betudnánk név szerint is azonosítani őket. Nagyításban: http://kepfeltoltes.hu/view/070618/2tiszt_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Felt., Baka
0
Értékelésed: Nincs
Most sikerült egy extra nagyítást csinálnom a bal oldalon álló alezredes soráról.
http://kepfeltoltes.hu/view/090509/alessora_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A sor alapján szerintem Ramor Sándor páncélos alezredes van a képen. Ramor sora a 42-es séma alapján, katonai érdemkereszt, kardos ezüst és bronz signum, kardos hadiszalagos bronz horthy signum, kcsk, háborús emlékérem, sebesülési érem 1 sávval, szolgálati jel és a végén a vaskereszt. Az erdélyi emlékérmét valamiért nem viseli.
Ha valkinek van infója, hogy mikor kaphatta a horthy signumját vagy esetleg van róla fotója az megoszthatná velünk, ellenőrzés ill. a kép pontos keletkezése végett. Köszi!
Szia Borsod!
Köszi, hogy foglalkozol a régen elekadt témákkal is. Én azóta próbálkozom szűkíteni a kört de források hiányában egyenlőre nem jutottam előrébb. Optimista vagyok, egyszer rá kell, hogy akadjunk az alesokra még valahol.
Ajtony felsorolását szűkíteném egy kicsit. Baló Zoltánról van fényképem, igaz, a harmincas évekből, de így is kizárt az azonosság az arc alapján.
Egyébként MÉR LK békeszalagon és hadiszalagon kardokkal, I. vh-s ezüst és bronz Signum, Korm. Dicsérő elismerés, II. és III o. tiszti szolg jel, Károly Csapatkereszt, Sebeülési egy sávval, Háborús Emlékérem, I. o. Tűzkereszt, Felvidék, Erdély, német: Sasrend Érdemkeresztje a kardokkal, II. o. Vasjkereszt.
Tehát a kitüntetések alapján (is) kizárható.
Nos, az alesnek szerintem 8 magyar kitüntetése van és a kilencedik egy 1.vh-s vaskereszt. Az első sor eléggé befénylik, de minha valami minik lennének. Gondolom az első valami Magyar Érdemrend lovag vagy tisztikereszt majd 1-2 vh-s kitüntetések vegyesen. Ami fix és támpont, hogy az utolsó elötti egy sebesülési éremnek tűnik egy középsávval. Ez erősen leszűkíti a kört, mert a 42-es alesek közül a következőkre illik (aki nem vitéz):
- Baló Zoltán
- Ramor Sándor
- Berzeviczy Béla
- nemes Hazslinszky László
- Gömöry Elemér
A baj csak az, hogy a sema szerint mindegyik alesnek volt Erdélyi emlékérme és tiszti szolgálati jele (mindkettő a sebesülési után sorol). Márpedig a sebesülési szalagsáv az utolsó elötti a sorban és az utolsó biztos nem kék szalag (Erdély).
Sajnos a sema nem említi a külföldit (vaskereszt), jó lenne szerezni róluk képet, hogy melyiknek volt.
Így első nekifutásra ennyi!
üdv
Ez a kis közjáték után ha valaki a kitüntetéseket elemezné.... Jó volna! Előre is köszönöm!
A többit inkább majd privátban:-)
Felraknám a linket ahol ezt a cikket találtam http://www.hetedhethatar.hu/irasok/vargha20060602.htm .Valahol a cikk közepén megfogod találni az ominózus idézetet.Még egyszer sajnálom, hogy ez így esett de én csak "kutatni" akartam.
üdv Lakzol
Kedves lakzol!
Megtaláltam a linket:
http://www.hetedhethatar.hu/master.html?http://www.hetedhethatar.hu/iras...
Ez teljes egészében az én anyagom. Szvsz ezt ott ollózta össze valaki ezen a honlapon, nem Bojárszky Attila küldte be a saját neve alatt. Bojárszky Attila egyébként a 30/6. (nehéz) harckocsiszázad egyik szakaszparancsnoka volt, mint lentebb említettem, nekem sajnos nem sikerült szóra bírnom, Neki lett volna épp elég sok mindent mesélnie a saját élményeiből (Németországban élt, szerintem rég elhunyt már...)
Elég pofátlan dolog, de nem újdonság, a plágium sajnos itthon és külföldön is mindennapos (mivel ráadásul pécsiek is, egy emilt lehet hogy küldök nekik)
Üdv,
Csaba
Kedves Bece Csaba!
Elnézést kérnék ha valami plágiumos dologba keveredtem, én csak egyszerű "google"-s kereséssel jutottam a cikhez. A cikk címe pontosan:
Dr. Vargha Dezső
„Hol vannak a katonák?…”
Bojárszky Attila: „A magyar páncélosok a Donnál” – V.
A harmadik urivi ütközet (folytatás) – 1942. szeptember
Én oda irtam az idézet után, hogy honnan olvastam ki az idézetet, hogy ezt tőled plagizálta az író vagy szerkesztő arról én nem tehetek és őszintén sajnálom is, hogy ilyen megeshet. Folytatom.....
Kedves lakzol!
Ezt speciel én írtam, amit lentebb idézel Zádorról, nem Bojárszky Attila, az anyag a Top Gun 1999/10. számában jelent meg. Bojárszky Attilát ugyan kerestem a kilencvenes években, de nem válaszolt, szóval én semmilyen anyagot, visszaemlékezést nem kaptam tőle, ha ezt valóban ő írta, akkor tőlem vette át. Illenék az eredeti forrást meghivatkozni (kb 2 szó van benne mással elcserélve, egyébként az egész szóról szóra ugyanaz).
Üdv,
Csaba
Föltenném kinagyítva a kitüntetés sort, ha valaki segítene az érdemrendek meghatározásában megköszönném. http://kepfeltoltes.hu/view/070622/nagy_t_s2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Ugyan is megvan az összes kitüntetése az itt felsorolt alezredeseknek és így össze tudnám vetni azokkal.
Csak egy feltételezés. Mi van, hogy ha a képen látható alezredes 42 szeptember 12-i sérülése után hazatért Zádor Endre. Sérülésre utaló nyomok a támaszkodó bot és a csizma hiánya. Születési ideje 1895 V.17, tehát 47 éves ami reálisnak tünik a kép alapján. Csak hát sok a "ha". Véleményetek?
Még ezt találtam v. Zádor Endréről: 1942 Szeptember 12-én a magyar-német erők változtattak a támadás irányán, és Sztorozsevoje felől délkeleti irányban, a 187, 7 sz. háromszögelési pont felé vezettek támadást. Már kora reggel, a támadás megindulása előtt hatalmas tüzérségi tüzet zúdítottak azonban a szovjetek a páncélos hadosztályunk csapataira a Don túlsó oldaláról. Ekkor érte sebesülés – többek között – Zádor Endre alezredest, a 30. sz. harckocsi ezred parancsnokát is, aki az eligazításhoz igyekezvén kis időre elhagyta harckocsiját. (Az ezred parancsnokságát ettől kezdve a 30/1. sz. harckocsi-zászlóalj parancsnoka, Resch Rudolf alezredes vette át.) (Bojárszky Attila: „A magyar páncélosok a Donnál” )
Horváth Endre 1943. január 20-áig irányította megbízott parancsnokként a 30. harckocsiezredet, aznap tért vissza a hadműveleti területre Resch Rudolf alezredes, aki visszavette az ezred parancsnoki pozícióját. Horváth Endre (aki nem keverendő össze az ekkor a hadosztályt irányító Horváth Ferenc ezredessel, majd vezérőrnaggyal) vezette a 30. harckocsiezred január 18-ai támadását Alekszejevka ellen, mely feltörte a kialakuló katlant. Itt van némi irodalom az 1. tábori páncéloshadosztályról:
http://www.mmpbooks.biz/books/g4101/g4101.htm
Ha páncélostiszteket szeretnél fotókról beazonosítani, keresd a HM-HIM-ben Bonhardt Attilát, ő ennek a témának az igazi szakértője.
Vitéz Zádor Endre a Központi Páncélos-Lőiskola Parancsnoka (az iménti forrás szerint).
Horváth Endre I. szültett 1899 VII.01 tényleges szolgálatba állás ideje 1917 VIII.17, alezredesi rendfokozat elérése 1942 IX.29. Kitüntetések érdekes?
Annak akit esetleg érdekel:
1960-ban jó fél évig együtt voltam segédmunkás Győrben Horváth Endre (schematismus szerint Horváth Endre I) honvéddá fokozott páncélos alezredessel egy "cégnél". Valószínűleg később léptethették elő. Amerikai fogságba esett, egy francia fogolytáborban halt majdnem éhen. Végigverekedte a háborút már nem emlékszem melyik pánc. csapattesteknél szolgált, zömmel parancsnokként.
Hivatásos volt, a bécsújhelyi cőgerájban kezdte.
Egyszer behozott egy táska fényképet...Istenem...ha az most itt lenne.
Gyerektelenül halt meg, biztos hogy régen.
Ha tudnál esetleg valamit róla nagyon megköszönném, nagyon szerettem, tökéletes úriember volt. Napokon át mesélt, sajnos az idő és más kigyomlálta belőlem a történetek javát, de azért még maradt.
Off: Altorjay fia 1944. 08.20-án lett pc. hdgy.
On: A két alezredesen nem látok vitézi jelvényt. Ez talán segíthet elindulni, leszűkítené a számba jöhető személyeket.
"1941. július végén Altorjay Jenő alezredest új beosztásba vezényelték. Felmentették a fel¬derítő-zászlóalj parancsnoksága alól, és kinevezték a Magyar Királyi „Csaba királyfi” Honvéd Gyorsfegyvernemi Hadapródiskola parancsnokának Marosvásárhelyre." -idézet Vécsey László "A marosvásárhelyi
Magyar Királyi „Csaba királyfi”
Honvéd Gyorsfegyvernemi Hadapródiskola
története 1941-45"-ből. Ha tud valaki képet róla hasonlítsuk össze az itt lévővel.
Egyenlőre ezt találtam a Hadtörténeti I.M. oldalán: Gyorsfegyvernem, Páncélos csapat 1942. évi rangsorolás, Alezredesek:
Koritsánszky-Koháry Endre
vitéz Török Zoltán
vitéz Petrovay Károly
vitéz Zádor Endre
Altorjay Jenő
Aberle Ottó