Király-Győrik géppisztoly replika
https://postimg.cc/nXxbVp0P
https://postimg.cc/qzyHdzXK
A fegyver az előző típusokban alkalmazott félmerev reteszelésű zár helyet elreteszelés nélküli osztott tömegzárat kapott. Ennek célja elsődlegesen a gyártási idő csökkentése volt, a 44 M. zár kevesebb, és kevéssé munkaigényes alkatrészekből állt. A leegyszerűsített zármechanika megnövelte a hátrafutás hosszát, így a tokfeneket kissé meg kellett hosszabbítani. A tokfenéken kapott helyet a hátsó szíjkengyel, amit hegesztéssel rögzítettek. Az elsütőszerkezet mechanikája is jelentősen egyszerűsödött, a fegyver már csak sorozattűzre képes, bár a tűzváltó gyűrű továbbra is 3 állású maradt (E, S, Z).
https://postimg.cc/6T7NYH8Y
https://postimg.cc/6709xyKc
A Király géppisztolyokra jellemző, jellegzetes behajtható tár elvét elhagyták, a tárfészek fixen hegesztve van a tokhoz. Ezt a változtatást az egyszerűsítés mellett valószínűleg a biztosabb adogatás érdekében eszközölték, a korábbi típusok egyik fő hibája volt a "lengő" tárfészek miatti adogatási probléma.
Az előd típusokhoz alkalmazott 9x25 mm-es Mauser Export lőszert a háború végén sokkal elérhetőbb 9x19 mm -es Parabellum lőszerre cserélték. (A képen természetesen hatástalan darabok szerepelnek!)
További egyszerűsítésként a zárfogantyú már nem munkaigényes forgácsolt alkatrész, csupán egy öntvény, valamint a célgömb egy egyszerű "V" alakú lemez, amit a csőköpenyhez hegesztettek. (Így belövésről, illetve célzottan leadott lövésről nem nagyon lehetett szó.)
A hadvezetés valószínűleg a német "Volkssturmgewehr" program mintájára szeretett volna egy olcsó, a még működő üzemekben könnyen gyártható és összeszerelhető típust, amivel széles körben fel lehetett volna szerelni a csapatokat. A fegyver azonban a háború végső időszakában már nem kerülhetett bevezetésre, csupán a Hadtörténeti Múzeum kísérleti/prototípus példánya, és egy ásott, hiányos darab ismeretes a típusból.
Természetesen a képeken látható replika sohasem volt éles lőfegyver, azzá nem is alakítható, melyről a vonatkozó jogszabályok szerinti igazolással rendelkezik!
Szervusz!
Szerencsés embernek mondhatom magam, mert ott lehettem, amikor a Hadtörténeti példányával lőttek. Meglepően halk.
https://www.roncskutatas.com/node/11414
https://www.roncskutatas.com/node/11331
https://www.roncskutatas.com/node/11332
73!
Rádiós
Gratulálok a replika darabokhoz. Mindegyik típus irdatlanul szépre sikerült.
A leírásban szereplő: "csupán a Hadtörténeti Múzeum kísérleti/prototípus példánya, és egy ásott, hiányos darab ismeretes a típusból" mondaton szeretnék pontosítani.
Egy maradvány itt az oldalon:
https://www.roncskutatas.com/node/3408
(a tulaj már régebben megvált sajna tőle)
Egy másik, meg még annó valamelyik megújulás előtt volt az oldalon:
https://postimg.cc/8FzCbcfb
(bár már kérdeztem, nem tudtam meg kié volt)
Üdv. Ádám
Sőt az 1950-es években egy több halálos ítélettel végőződő koncepciós perben is szerepelt bűnjelként egy intakt Király-Győrik. Hogy ez volt-e az amelyik jelenleg Hadtörténetiben látható, azt sajnos nem tudom.
Ez érdekes részlet, akár meg is magyarázhatná a földből előkerült példányt.
Köszi, látom ott van a cikkben, látszik hogy csak átfutottam rajta...
Mivel ez már azt ette, nem a 9X25-ös Mausert.
Nagyon szép munka, viszont a képen nem véletlen 9x19-es lőszerek vannak? Lehet rosszul látom....
Egy rendezvényen azt mesélte egy idős bácsi - aki a háború végén tanoncként a Danuviában dolgozott - hogy a nullszéria pédányaival a gyárat őrző katonákat szerelték fel. Viszont egy frontra menő alakulat parancsnoka ezt elszedette tőlük azzal, hogy az ő embereinek nagyobb szüksége van rá.