warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Magyar díszelgő sisak.
2020, január 13 - 15:26 | Vajda
Tavalyi szerzeményem ez a magyar díszelgő sisak. Nagyon szépen, egyetlen horpadás nélkül, vészelte át az idő vas fogát.
üdv. Vajda
https://postimg.cc/gallery/etemvg24/
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (1 vote)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Acélsisakok, alu díszelgők
A sisak eredeti színe a tábori zöld volt, ez nyomokban még látszik rajta de a felület további tisztításának nem sok értelmét látnám. Érdekes de nagyon zűrzavaros darab, a plusz képek megerősítettek benne, hogy a verítékbőr 3 darabból van varrva. Ez kizárólag légoltalmi sisakok esetében volt megengedett (1940-től) de csak a MÁVAG élt a lehetőséggel, a győri Magyar Waggon és Gépgyár továbbra is egy darabból szabta a bélések izzasztóit. Természetesen találni példákat olyasmire is ami elméletileg nem létezhetne de sokkal bölcsebb ha az ismert szabályok alapján következtetünk valaminek az eredetére. Ebben az esetben a bélés látszólag győri, réginek tűnik de több sebből vérzik. A bőr fonákoldalán eredeti bélések esetében is lehet találkozni jelzővonalakkal, ez önmagában nem lenne perdöntő. A bélésrögzítő sasszegek nem korabeliek, a bélés biztosan ki volt véve a sisakból, nagyon valószínű, hogy semmi közük egymáshoz. Az állszíj részben buhera, a fűzőzsinór sem eredeti, a béléspárna sem jó, stb. Néha, különösen képek alapján, nehéz annak eldöntése, hogy a szabálytalanságok friss barkácsolás vagy mondjuk a háború utáni évtizedek felújítási munkálatainak az eredménye, hiszen a sisakok egy jelentős része már nem az 1945 előtti, gyári állapotában látható manapság. Bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a háborús alkatrészekhez, bélésekhez nagyon hasonló cikkek később is készültek. Ez a bélés biztosan nem háborús termék de ha egyszerű, modern hamisitvány lenne akkor valaki nagyon preciz munkát végzett. Vannak olyanok akik régi bőrökből varrogatnak ezt-azt és népszerű az alkatrész-legó is, tehát mindig van arra esély, hogy olyasmit látsz ahol régi és új elemek keverednek egymással tetszőleges arányban.
A bélésbör miböl van nem tudom, de az tünt fel nekem hogy 3 részből van megvarva. A színeit illetően jó lenne valamivel lemosni? Milyen színnel lett anno kiadva?
https://postimg.cc/gallery/15tiefem4/
Tudnál a sisak bélésének elülső, homlok felé eső részéről is képet csinálni? Maga a harang egy viszonylag korai, katonai sisak, amelyet több rétegben átfestettek a háború után pirossal, kékkel, stb. Szeretném jobban megnézni a bélést ha lehetséges.
Szia !
Szerintem a szegecsek alapján bármennyire is bontatlannak tűnik a sisak, a bélés a haranggal nem egykorú.
A korai sisakokban kecske vagy juhbőr volt a későbbiekben pedig sertés. A Tiedben véleményem szerint marhabőr van. Túl vastag a bőr, és a közeli képeken látszik az ollóval kivágás és az előtte való berajzolás nyoma.Az állszíjon a csat alatti trapéz alakú bőr szintén nagyon elüt az álszíjtól mind korban, mind anyagában, mind kidolgozásában.Mivel a csatot és az említett bőrdarabkát ugyanaz a varrás rögzíti, így ez a (nagyon oda nem illő) csat is bármikor rákerülhetett.
Köszönöm Uraim!
Még egy magyar sisakot szeretnék megmutatni, ez is egy tavalyi szerzeményem. A csatja érdekes, mert ilyet eddig nem láttam. Ez egy GY66, más beütő nincs rajta, belseje "liba"-színü és a rozsdás keret és kapcsok miatt bontatlannak tünik, habár kivül vannak szürke meg más foltok, de ezek rá lettek festve az alap színre. A bélése meg szijazata az hibátlan. A harangot jó lenne talán szappanos vízzel vagy mással lemosni
https://postimg.cc/gallery/28yud87f0/
Bámulatos, hogy milyen jó állapotban maradt meg. Gratulálok hozzá !
1935 M. tiszti díszelgő sisak, gyönyörű darab!