REP. GÉPTAN 1934 – 36. Összeállította: Hehs Ákos okl. gépészmérnök
Tisztelt Tagtársak!
Lomtalanítási hulladékok közül került elő a képen látható REP. GÉPTAN 1934 – 36. – tankönyv. A jó állapotban fennmaradt 270 oldalas könyvet, Hehs Ákos (1903 – 1994) pilóta és tervező mérnök a magyar repülőgép és ejtőernyő tervezés kiemelkedő alakja állította össze a repülőgép vezetést oktatók és tanulók számára. A repülőgéppel és a repüléssel foglalkozó műszaki tartalom mellet, számításokat, ábrákat, táblázatokat és beragasztott fényképeket tartalmaz a könyv. Külön fejezetben foglalkozik a repülőgép műszerekkel és motorokkal /Fridrik Dezső szerk./ A II. világháború alatt mérnök- őrnagyi rangban szolgáló Hehs által tervezett és szabadalmazott ejtőernyőket a Magyar Királyi Honvéd Légierőnél is bevezették. A világháború után az USA-ba emigrált és ejtőernyő fejlesztéssel foglalkozott.
Üdv.
Miki05
Szia Druszám!
Úgy ám! Jó érzés tudni, hogy a magyar mérnökök, feltalálók megoldásai, újításai mindig is élenjártak a technika történetében. Közéjük tartozik Hehs Ákos, akinek a találmányait is láthatjuk a filmeken. Örülök, hogy tetszik a film.
Nézem a filmet, mondom de ismerős tartályok!
https://postimg.cc/yW1F5PS3
https://www.ha5kdr.hu/2018/02/40-m-r-7e-azaz-a-kiralyi-ejtoernyosok-radioallomasa#comment-215290
Ugye, hogy ugye?!
Szervusz Druszám!
Köszönöm!
A HÍR feliratú ledobótartályról van anyagom. :)
A könyvhöz kapcsolódó, érdekes film: " Hehs Ákos és a magyar katonai ejtőernyő születése"
Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=uzPrVE1Pzdo
Szia Druszám!
Köszönöm a támogató sorokat! Én is így gondoltam.
Üdv.
Miki
Teljesen érthető hozzáállás.
Több könyvtári folyóméter eredeti leírásom van, de soha nem állnék neki a hagyományos lapos gépeken beszkennelni az anyagot - s másnak sem engedném meg, hogy ezt tegye. Egy-egy ilyen projekt ugyanis borítékolhatóan a könyvek totális széthullásával - ha tetszik, megsemmisülésével - jár.
Az egyetlen járható út a profi levéltárak és bibliotékák által alkalmazott úgynevezett háromszög-szkenner lehet(ne), de az meg az ára végett hullik ki a rostán. (Illetve nekem még azért, mert nincs erre a célra felesleges időm - továbbá a második mondatom analógiájára nem üzemeltetek kölcsönkönyvtárat sem.)
Nem tervezem a könyv digitalizálását.
Lehetne-e esetleg pdf formában közkinccsé tenni?
Szervusz Druszám!
Köszönöm előre is!
Szia, Miki!
Sajnos, hogy a rádiózással kapcsolatos ismeretek valószínű egy másik könyvben lehettek, de az nem került hozzám. Majd a német kapcsolási rajzok között megnézem, hátha találok valami Neked valót.
Ez még egy kis adalék: A Hesh Ákos őrnagy által kifejlesztett ejtőernyők messze megelőzték a korukat. A német ejtőernyők abban az időben egy ponton kb. az ejtőernyős hátának közepén voltak rögzítve. Az ejtőernyős gyakorlatilag "négykézláb, hason" ért földet és az oldalfegyver (pisztoly, tőr) kivételével más fegyvert nem tudott magán szállítani. A nagyobb fegyvereket kontérben dobták utánuk, ami gyakran az ellenségnél landolt. A fentiek miatt Kréta megszállása a német ejtőernyősök olyan méretű áldozatával járt, hogy a továbbiakban Hermann Göring megtiltotta az ejtőernyősök deszant szintű bevetését. A Hesh által kifejlesztett ernyő ezeket a hiányosságokat kiküszöbölte. A NASA Apollo-programjában az űrhajók visszatérő egységeit az általa továbbfejlesztett ernyőkkel szerelték fel.
Üdv.
Miki05
Szervusz Druszám!
Nincs ebben valami rádiózási ismeret is a műszertan mellett?
Agyrém...
Szerencse, hogy rátaláltál!
Miket ki nem dobnak az emberek...és jó hogy van aki megmenti!