warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Magyar katonai és egyéb testületi sípok gyűjteménye
2019, július 10 - 12:06 | Mihály György
Sípgyűjteményem az elmúlt évszázadból. Zömében magyar sípok vannak benne, ha külföldi eredetű, akkor is rendszerint itthon használták.
A katonai sípjaimról már tettem fel egy képet korábban leírásokkal, így most azt egészíteném ki a gyűjtemény többi darabjával. A magyar katonai sípok mellet van benne Horthy csendőr és pénzügyőr, Horthy-Rákosi-Kádár rendőr, Horthy tűzoltó, cserkész, MÁV és villamos kalauz, játékvezetői. Ha kérdésetek vagy hozzászólásotok van a darabokkal kapcsolatban, kérem bátran keressetek, minden plusz információ aranyat ér!
4.333335
Értékelésed: Nincs Átlag: 4.3 (3 szavazat)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Magángyűjtemények
Köszönöm, így már világos miért más az elnevezés!
Üdv!
A "Huppe" elnevezés azokat a jelzőeszközöket jelenti, amelyek nem hagyományos sípok, hanem rezgőnyelves rendszerűek, szóval úgy működnek, mint egy egyhangú szájharmonika. Van amit kombinálnak a másik végén hagyományos síppal is, ilyet használt sok országban a rendőrség, pénzügyőrség, csendőrség, de a tűzoltóságnál a rajvezetők is. Ilyenek vannak ebben a katalógusban is. Néha pedig csak önmagában használták az eszközön, mint a vasútnál vagy épp a tűzoltóságnál a tisztek jellegzetes lapított tölcsérforma jelzőkürtje. Tehát ez a Huppe.
Üdvözlöm!
Nagyon hálás vagyok a képekért, sikerült letöltenem, megy az archívumba tanulmányozásra!
Mihály György
Íme a három sípos oldal, fotózva, így tudtam megoldani.
https://postimg.cc/gallery/gxkgesg4/741b6f1d/
Ebből a kiadványból:
https://www.militaria.at/Book.aspx?book=2663424&Language=de
Üdvözlöm! Természetesen nagyon érdekel a katalógus, nagyon sokat tudnék tanulni belőlük, hatalmas segítség lenne! Nem tudom ez hogyan megvalósítható, itt elhelyezni egy linket képgalériában vagy képeket feltenni, gondolom ön ebben jártasabb, Nagyon érdekel a katonai (és egyéb testületi) sípok története-használata, de sajnos tényleg nagyon kevés a hozzáférhető infó. Ami konkrétumot eddig találtam magyar előírásban: huszár, csendőr, tűzoltó, rendőr, pénzügyőr, vasutas, úttörő. A katonaságnál csak a huszártiszteknek írtak elő konkrét formát az eddigi ismereteim szerint, olyan sípom is van már, de igyekszem teljesebbé tenni a tudásomat és a gyűjteményemet, külföldi vonatkozásban is!
Előre is köszönök minden információt, képet!
Mihály György
Ha érdekli, szívesen elküldöm a szóban forgó oldalakat.
Apró érdekesség még, hogy a német nyelvű katalógus a csendőrsípokat, amelyeknek a felfüggesztő karikája középen van huppe néven említi, míg az összes többi formát pfeife-nak nevezi.
Üdvözlöm! Köszönöm a hozzászólást. Én elsősorban régi magyar hangszereket gyűjtök és nem militáriát, a sípok (és katonai jelzőkürtök) is emiatt kerültek be az érdeklődésembe és a gyűjteményembe. Magyar katalógusaim nekem is vannak sípokkal, meg pár felszerelési szabályzat a régi időkből, de a konkrét sípokra és zsinórokra vonatkozó magyar előírásokat csak a huszár és csendőrsípokra találtam eddig, nem sok. De vadászok tovább, a küldött oldalt is hosszú évek óta figyelem, sok információt nyertem már onnan!
A Verlag Militaria kiadta a Max Schaal egyenruha és katonai kellék áruház 1914-es katalógusát reprintben. Abban 24 féle síp van, a legolcsóbb 10 fillér (egyszerű alumínium síp), a legdrágább 3.40 korona ("Torpedo" jelsíp, nikkelezett sárgaréz, extra kivitel).
Utóbbit így kell elképzelni (a Model # 6421 A Torpedo siren whistle)
http://www.whistlemuseum.com/2016/03/19/julius-heinrich-zimmermann-impor...
Üdvözlöm!
Sajnos én sem tudok sokat róluk. Maga a forma már nagyon régi ebben a méretben, találtak díszesebb darabokat a késő középkorból is, de ezek valószínűleg a KuK időből származnak. Sok helyen monarchiás rohamra inditó sípnak mondják, elég nagy számban kerültek elő, de még így is a ritkábbak közül való. De a katonai sípokra amúgy is az a jellemző, hogy a legtöbb haderőnemnél nem volt egységes szabályozás, mindenki olyat vett magának, amilyet megengedhetett a pénztárcája, így akár egy csapaton belül is lehet találkozni több fajta síppal a régi fényképeken. Persze olyan is van, ahol mindenki ugyanazt viseli....
Nagyon szèp gyűjtemèny!
A kèk makkok mellett balra a legrövidebb sípot kik használták?
Találtam ilyet ès közel hozzá mezőőr sapkacímert. Összetartozhattak?
Az egy négyszólamű síp, 4 különböző hosszúságú csővel, így belefújáskor egy akkord szólal meg. Alapvetően két fő területet találtam ahol használtak ilyeneket: mozdonyvezetőknél volt rendszeresítve, kalauz hiányában ezzel jelezték az indulási szándékot, ezért hívják mozdonysípnak is - tényleg olyan a hangja! A másik terület a kerékpárosoké, a kezdeti időkben tulajdonképpen a duda szerepét töltötte be, így figyelmeztették a többi embert, hogy közelednek. Régi katalógusokban gyakran felbukkan ebben a szerepben. Persze mint minden síp esetében, itt is lehet még számos egyéb alkalmazási terület....
Hű...az úttörősípok alatti "minipánsíp" micsoda?