ZD-1 optikai távmérő és Andi lányom találkozója...
Szervusztok!
Gondoltam, dobjuk föl ezt a locska-szeles vasárnapot. Tehát: szerintem ez nem (csak) azért jó fotó, mert a lányom, Andrea szerepel rajta, hanem azért is, mert jelzi, olykor a gyengébb nem (jelentsen ez bármit is) elragadtatott állapotba kerülhet - értsd: mosolygó almává változhat - egy katonai tárgy láttán.
Akkor tehát a lényeg: ugyan a fényrajzon szemlélhető ZD-1-es sztereo (nem vagyok mai csirke, így engedelmetekkel maradok a rövid o-nál) távmérőt 1952-ben gyártották (tudom, a hölgyről kellene írni, de ő momentán foglalt), de attól még pont úgy néz ki, mint a háború előtti példányok. Hiszen ami bevált, minek bolygassuk. A szóban forgó tárgyat a Gamma készítette.
A mérés lényege tömören: az ember szeme úgy hét-nyolc centiméterre van egymástól. Mi emberek úgy becsüljük a távot, hogy az agyunk egyfajta háromszögmegoldó eszközként fungál, s a bázistávolságot (azaz szemtávolságot) veszi alapnak, s a Pithagorasz-tételt alkalmazva lövi be, milyen messze lehet tőlünk az adott akármi. Egyszerű fizika: ha a bázistávolság nő, akkor a becslés is pontosabb lesz - mentül nagyobb az alapvonal, annál inkább. (Például a csillagászatban akkor tudjuk megmondani egy adott galaxis fényévekben mért távolságát, ha kellően messze van a két megfigyelőpont. Mondjuk az egyik távcső Ausztráliából, a másik meg a Zselicből nézi ugyan azt egy időben.) Ha akad két szögünk, ami valahol a távolban metszi egymást, akkor ennyiből már lehet tudni, mi hol van.
A ZD-1 (és bandája) azt teszi, hogy az ember szemét kipakolja jobbra-balra egy méterre egymástól. Mivel itt maximum nyolc kilométer a hatásos távolság, értelem szerűen az ezen túl lévő dolgokat már nem tudja mérni. De a közelség sem jó, itt (ha jól emlékszem) ötszáz méter a minimum.
Ha látod a cél, addig forgatod a gombokat, míg a tárgyak fedésbe jönnek - ezt meg leolvasod a skáláról, s hangal bemondod a légvédelmi tüzérnek. Lévén a ZD-1-et alapvetően nekik tervezték.
Akinek van pár szabad perce s még nem látta, annak javasolt e rövid mozi megtekintése. Itt (reményeim szerint) eléggé érthetően el lett magyarázva a távmérő működése. S mindez a kicsire is igaz.
https://www.youtube.com/watch?v=Wu49p74egEA&t=394s
73! (+Áfa!)
Rádiós
P. s.: Az eseményről bővebben és egyéb fényrajzok: https://www.ha5kdr.hu/2019/03/antik-sms-es-mas-tsodak
Köszönöm! Elírtam, tényleg. Javítom.
Bocsánat az okoskodásért, de a Süss Nándor Rt.-ből a MOM /Magyar Optikai Művek/lett.