Takács Ferenc és Nagy Lajos
Kedves Repesz, Ajtony, Stan, Dmarci...
Ezt a képet a Csendőrségi Lapok 1944. feb. 14.- számából, a hősi halott csendőrök felsorolásából scanneltem be. A bal oldali csendőr szakaszvezető. A parolin látható "ezüst" stráf valójában sárga, amit a próbacsendőr időszak letelte után varrhatott fel a delikvens. A sorkatonai szolgálat letelte után, szigorú feltételeknek megfelelve lehetett valaki próbacsendőr, őrvezetői, majd tizedesi rendfokozatban. A járőrvezetői tanfolyam elvégzése után vált szkv.-vé, egyszersmind tényleges csendőrré. A rendfok.-ot csak őrm.-től felfele különböztették meg, legalábbis az újságjaimból nyert tapasztalatok szerint. Az őrmesternek már valóban ezüst stráfja volt, s mint látjátok, a parolit közrefogó vitézkötés is ezüst színű. A gombok a saját, szkv rendfokozatú példányomon is ezüst színűek.
felt:Repesz
![Takács Ferenc és Nagy Lajos Takács Ferenc és Nagy Lajos](https://www.roncskutatas.com/sites/default/files/images/11430.preview.jpg)
![Megosztás](/modules/addtoany/images/share_save_171_16.png)
Némileg elkanyarodtunk a csendőröktől... Különben a II. világháborúban is létezett az USA-ban és a briteknél az a rendszer, hogy valakit pl. kineveztek zászlóalj-parancsnoknak, nem sokkal később már az ehhez rendszeresített őrnagyi rangot is megkapta hozzá. (persze csak ideigleneset, ami rögtön megszűnt, ha a z.pk-i beosztásból alacsonyabba került a háború után). Az I. világháborúban pl. Amerikában az volt a rendszer, hogy egy hivatásos tizedes a háború időtartamára tiszt lett, a háború után megint visszaesett tizedessé. A zubbony ujján azonban viselt egy csíkot, amiből látszott, hogy volt valamikor tiszt is, és amikor nyugdíjba ment, a tiszti rangját visszakapta.
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=pif&GRid=249&PIgrid=249&PI...
Itt van Custer sírkövének képe. Rajta van, hogy BVT (Brevet) Major General és LT COL 7th CAV
voci,
Custer brevet (vagyis tiszteletbeli) MG volt, a sírján is a Lieutenant Colonel felirat szerepel... (valamelyik ősrégi National Geographic magazinban is látható volt a kép)
Ravaluf,
Külön a Te kedvedért ide másolom a RK 1919/80. számának 315. oldalán szereplő szöveget a nemzeti csendőrségről szóló körrendeletből: "Próbacsendőrök a próbaszolgálati idő alatt a hadseregtől magukkal hozott rendfokozatot megtartják, KIVÉVE AZ ŐRMESTERI ÉS ENNÉL MAGASABB rendfokozatot. További előlépésük csendőrségi szolgálati idejük alapján történik (6 éven felül őrmester és így tovább.)"
Egyébként a nem büntetésből való rangelvétel Amerikában is dívott, a polgárháborús Custer tábornokot századosként vették vissza a reguláris hadseregbe a polgárháború után, és még csak alezredessé küzdötte vissza magát, mikor megölték az indiánok...
Urak!
Szeretnék némi kiegészítéssel szolgálni ehhez a beragadt támához.
A monarchiában minden csendőr altiszt volt. (Akkoriban a tizedes volt a legalacsonyabb altiszti rang). Csak katonaviselt embert vettek fel csendőrnek. Próbacsendőr korában viselhette a hadseregben ill. honvédségnél elért rendfokozatát, de csak max. 2 csillagig! Tehát ha mondjuk szkv vagy ne adj istem őrm volt a seregben, akkor is csak 2 csillagot hordhatott... Tehát, bármennyire is furcsa, igenis lehetett visszavenni rangot, Ravaluf!
Később szkv lett az alsó határ, magyarán a próbacsandőr 0-3 csillagot hordhatott aszerint, hogy mi volt azelőtt.
Ez a sárgastráfos, csontcsillagos "csendőr csendőr" rf. eredetileg a Tanácsköztársaság megdőlése után, a rendeleti Közlöny (akkor még így hívták a HK-t) 1919/80 számában jelent meg 1919. dec. 31-én. Ekkor szüntették meg ill. nevezték át az olyan egzotikus rendfokozatokat, mint pl. az ALŐRMESTER (!). és a VEZETŐ (és nem szakaszvezető!).
Különben a honvédségnél is tipródtak egy darabig az alőrmester rf. bevezetésén az szkv és őrm között ugyanilyen rangjelzéssel, mint a nevezetes sárgacsíkos csendőr csendőré, de azután lemondtak róla.
Tisztből is lehetett csendőr, de tudomásom szerint le kellett mondani a tiszti rendfokozatáról, és ismerve az akkori időket, utána soha többé nem lehetett tiszt.
Úgy emlékszem talátam példát arra is, hogy 1.vh-s hadnagy a 2 vh. között csendőr tiszthelyettes volt. Gondolom, csendőrtiszti képesítése nem volt és beosztásáról meg tiszthelyttesi rendfok kellett.
üdv
Csak a teljesség kedvéért, innen indult a beszélgetés:
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=11387
BP-nek,
Szevasz Péter,
jó a felvetésed. Az tény, hogy így volt, ahogy írtam, és Ajtony is megerősítette, az okát nem tudom. Mindenestre megpróbálok utánanézni.
Üdv,
Jagdhorn
Ha jól tudom a cs. szakaszvezető így nem is használatos, hanem az a "csendőr". Úgy rémlik a tanfolyamot örvezető és tizedesi rendfokban csinálták végig, de majd utána nézek!
üdv:A
Utána kutattam és valóban! Minden nap tanul valami újat az ember! :-)
üdv:Ajtony
Jagdhorn!
Köszönet az ismeretterjesztésért. Nekem ezek új dolgok.
Üdv
stan