Üdvözlet mindenkinek! Egy nem mindennapi felfedezésnek próbálok utánajárni, azon belül pedig egy katonatiszt történetének. Tud valaki valamit róla, hallotta már a nevét?
Ottawában, a Canada Aviation and Space Museumban találkoztam egy idősebb úriemberrel. Nagyon meglepődött, hogy magyar vagyok, egyrészt mert ritkán lát arrafelé magunkfajtát, másrészt mert az édesapja is magyar volt: Kaszap Károly százados, a Magyar Királyi Honvédség ejtőernyőse. 1922 november 28-án született Kiskunhalason, ott is keresztelték meg december 3-án, római katolikus vallás szerint. Édesapja Kaszap Károly géplakatos, édesanyja Tóth Hermina volt. 1933 szeptember 8-án Nógrádverőcén bérmálkozott, később Szokolyán élt. 1949-ben vándorolt ki Kanadába, ahol Québecben telepedett le, és ott is halt meg 2008-ban.
Kaszap Károly évekig nem beszélt a háborús kalandjairól. A családja csak annyit tudott, hogy "special forces" volt, meg hogy százados. Kevéssel a halála előtt a fia egy üveg bor mellett valahogy rávette, hogy mégis beszéljen már arról, miket csinált, merre járt. A beszélgetést videóra is vette, bár sajnos franciául folyt, de majd lefordítja nekem. Kaszap Károly nem kevesebbet állít, mint hogy a keleti fronton a szovjet vonalak mögött tevékenykedett diverzánsként, és többek között felrobbantott egy vasúti hidat, rajta egy T-34-eseket szállító vonatszerelvénnyel, illetve több olajvezetéket is.
Ebben pedig az a szenzációs, hogy ha ez igaz, akkor egy eddig ismeretlen hadtörténelmi esemény nyomaira bukkantam. A magyar ejtőernyősöket ugyanis csak egyszer vetették be a keleti fronton, de akkor nem diverzáns feladattal, hanem egy körbezárt magyar egység megerősítésére. Soha többé nem harcoltak arrafelé, visszavonták őket Pápára. Legközelebb már magyar földön kerültek bevetésre, mikor a szovjetek ideértek.
Úgy tűnik azonban, hogy Kaszap Károlyt, mint különleges specialistát, mégiscsak bevetették, mégpedig a leírás alapján a Kaukázusban, a sztálingrádi ütközet idején. Csak ott voltak ugyanis kőolajvezetékek. Ez esetben valószínűleg német parancsnokság alatt dolgozott. Hogy egyedül vagy más magyar katonák is voltak vele, azt nem tudjuk. Azt biztosan tudjuk, hogy a Kaukázusban jelentős német ejtőernyős tevékenység folyt, bár a németeket is inkább hagyományos szárazföldi csapatokként vetették be. Azt is tudjuk, hogy 1942 végén több magyar ejtőernyős tiszt Németországba utazott a német módszereket tanulmányozni. Lehetséges, hogy ez csak fedőtörténet volt, és valójában német parancsnokság alatt bevetésre vitték őket.
Bármiben vett is részt Kaszap százados, az akció sikeres volt, hiszen visszatért és túlélte a háborút. 1945-ben leszerelt és polgári foglalkozásba kezdett. 1949-ben azonban egy rendőrségen dolgozó barátja figyelmeztette, hogy a szovjetek kikérték a magyar hatóságoktól a háborúban ellenük harcolt katonatisztek listáját, és sorra tartóztatják le őket. Az akkor 27 éves Kaszap erre elindult, hogy Nyugatra szökjön, de nem sikerült neki, mert az osztrák határnál letartóztatták az oroszok. Elmondása szerint egy várban tartották fogva, amely pont az osztrák határon volt. Ez szerintem a komáromi erőd lehetett, mert csak arra illik a leírás, bár nem az osztrák, hanem a csehszlovák határon. Hosszabb ideig ott tartották fogva, de mivel tökéletesen beszélt oroszul, összehaverkodott egy-két szovjet tiszttel. Egy napon az egyik meghívta őt vodkázni az irodájába. Megvárta, míg a ruszki "elfárad" és elalszik az íróasztalon, aztán kimászott az ablakon, és sikeresen átjutott a határon. Eljutott Nyugat-Németországba, onnan pedig hajóval ment tovább Kanadába.
Ha valakinek van információja Kaszap Károlyról, hallotta már a nevét, vagy tud bármit ezekről a rejtélyes akciókról, kérem, jelezze!
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Több probléma van Kaszap Károllyal.
A Magyar Királyi Honvédség és a Magyar Királyi Csendőrség tisztjeinek és hasonló állásúaknak 1941 1942 1944 évi rangsorolása. neve nem szerepel.
Honvédségi Közlöny Személyes ügyek. 1941.1942.1943.1944.1945. neve nem szerepel.
1922 születésükén 1944-ben százados legyen az kész csoda.
1942 őszén Németországba utazott ejtőernyős tisztek neve ismert, Kaszap Károly nincs közöttük.
Magyar ejtőernyősökről két könyv is készült, ahol neve megint csak nem szerepel.
http://www.bibl.u-szeged.hu/bibl/mil/konyvek/hads/r/bibJAT00905196.html
http://www.bibl.u-szeged.hu/bibl/mil/ww2/konyv/h/bibJAT00272608.html
Két könyvet érdemes elolvasnod, mert több pontatlanságot írsz a magyar ejtőernyősökről.
Köszi, hogy megnézted.
A fia is nézelődött már mindenfelé utána, de sikertelenül. Igaz, Kanadában nemigen lehet hozzáférni ilyen forrásokhoz. A századosi rendfokozat 22 évesen valóban elég magas, de háborús időkben nem lehet kizárni, hogy gyorsan előléptették.
A könyveket köszi, el fogom olvasni. Valóban nem tudok mindent a magyar ejtőernyősökről, kevés anyaggal találkoztam eddig róluk.
Mint azt írtam, a HM-től kikértük Kaszap Károly személyi aktáját. Pár hónapig biztos eltart, mire megkapjuk. Ha abban sem lesz benne, akkor érdekes a dolog. Hogy a pasas menekültként érkezett Kanadába, az biztos. A katonai múltja volt az, ami a fiát is katonai pályára indította. Ha egy szó sem igaz abból, amit mesélt, és talán nem is volt katona, akkor személyesen Münchausen báró lehetett.
Egy kis update a fentiekhez...
Beszéltem megint Charles Kaszappal, és azt mondja, nem biztos benne, hogy az apja százados volt. Még valamikor gyerekkorában hallott valami ilyesmit, ami nem tegnap volt. Azt mondja, csak néhány ember volt beosztva alá, egy 6-8 fős rajt parancsnokolt. Hát ezzel biztos nem volt százados, de még tiszt sem. Szóval a rejtély továbbra is fennáll, mindössze eddig rossz irányban keresgéltem. Várjuk tehát türelemmel a HM válaszát, hogy ők mit tudnak Kaszap Károlyról.
Locations
Ha 1922 ben született az aktáját se biztos hogy megkapod ha van neki
Hát igen, van kérdőjel bőven.
Remélem ez segít, ha kitöltöd. Ingyenes. Külön köszönet a Hadtörténelmi Intézet és Múzeum dolgozóinak, hogy ezt lehetővé teszik, s áldozatos munkájukkal segitenek.
http://www.militaria.hu/adatb/leveltariuj/content/katonaosok_kutatasahoz...
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/