A PUSZTASZEMESI FW 58 "WEIHE" ESETE
A közeljövőben lesz egy érdekes esemény évfordulója, mely 73 éve történt és itt az oldalon még nem osztottam meg senkivel a kutatás eredményeit. Néhány évvel ezelőtt aktívan igyekeztem felkutatni a környezetünkben lezuhant II. világháborús gépek nyomát és feldolgozni az eseményeket.
Ez az egyik történet. Az egyik szemtanúm Pista bácsi, aki sokat szokott nekem mesélni a háborús eseményekről, többször említett nekem egy Pusztaszemesem kényszerleszállt gépet, mely jó nagy port vert fel, és kigyomlált egy csomó szőlőtőkét karóstól. Más eseményre voltam hangolva akkor, de megmaradt bennem a néhány mondat.
2008-ban egy kiállításon megszólított Krezinger Marci bácsi, aki hallott kutakodásaimról és hogy már régen szeretne velem beszélgetni, mert van egy-két érdekes információja a témához. A rövid néhány perces diskurzusban előjött a szemesi hasraszállt gép esete is. Megegyeztünk, hogy rövidesen felkeresem egy jókora beszélgetésre.
Megjegyzem, hogy Pista bácsi és Marci bácsi is pusztaszemesi gyerek volt a háborús időkben. Készültem Pista bácsihoz is, aki cipész és mivel a szemesi esetet ő említette először, vele is akartam elsőként kielemezni a történetet, hogy hogyan is volt? Munkát is vittem neki egyben, azaz javítani való lábbelit, hogy nyomatékot adjak a látogatásnak. Pista bácsi szívesen vette mindkettőt, csak a feleségével kellett megküzdeni, mert ő volt a főnök és ha a férje éppen gyengélkedett, távol tartott tőle munkát és látogatót egyaránt. Szóval nem volt egyszerű a mutatvány. Hozzájött még az is, hogy a jó öreg nem engedte diktafonnal rögzíteni a beszélgetést, így hazaérve azonnal le kellett írnom, hogy minden meglegyen.
A Marci bácsi által felpiszkált téma most már izgatta a fantáziámat. Pista bácsinál rákérdeztem, hogy hol is volt ez a gépleszállás? A helyszín a falu déli végén volt, ahol akkor szőlő volt telepítve, mellette meg kukoricás volt azon a területen. Az esemény időpontját késő őszre tette, merthogy a kukorica szára is le volt már vágva. A jónép a templom előtt volt, amikor a két kéttörzsű amerikai teljesen a földközelbe szorította a kétmotoros ellenséges gépet és szaporán lövöldözött rá. Állítólag Taszárról jött az akkor magyarnak hitt gép és a Balaton közelében találkozott össze a nem kívánt társasággal. Azok rávetették magukat a csinos prédára, akik elkanyarodtak keleti irányba és próbálkoztak egérutat nyerni, de nem sikerült. Az amerikai vadászok szinte a földhöz szorították áldozatukat. A pusztaszemesi focipálya fölött már délnek tartottak a falu vége felé, ahol már enyhén emelkedett a terep.
A menekülő gép találatot kapott és az emelkedő talajjal csúszóra találkozott. Kitarolt egy csomó szőlőt karóstól és megpördülve a talajon megállt nagy - nagy porfelhő közepette. A vadászok elzúgtak fölötte. A gép személyzete, három fő szerencsére épségben megúszta a kényszerű leszállást és pánikszerűen kiugráltak a gépből és elszaladtak a közelben lévő kukoricásba, ahol a már levágott szárakból összerakott egyik kupacba bújtak és várták az amerikaiak újabb támadását. Az „amik” valóban újból rárepültek a zsákmányra, de érdekes módon nem lőtték szét a mozdulatlan és láthatóan egyben maradt gépet. Biztosan másra kellett a muníció.
Az eset után a személyzet bement a faluba. Még mindig remegett a lábuk, ahogy a Pista bácsi mesélte. Magyarok voltak, mondja ő. Telefonon intézkedtek a továbbiakról. Már másnap megjelent egy lánctalpas tréler. Szétszedték a gépet és Kereki felé elszállították.
2008 november 6-án Zalakarosra mentünk és útközben Galambokon benéztünk Bruki barátunkhoz. Friss élményként elmeséltem neki a pusztaszemesi esetet. Tudni vélt róla abból az időből, amikor Dunakeszin volt a reptéren, hogy egy idősebb pilóta, vagy szerelő mesélt neki egy útról, amikor FW 58 Weihével repültek és elkapta őket két P-38 és kényszerleszállásra késztette őket. Kíváncsian vártam, hogy sikerül-e utána néznie az ügynek és egyáltalán él-e még az az ember. Egyre jobban vártam a beszélgetést Krezinger Marci bácsival.
Ahogy hazaértünk, másnap hívott a Bruki, hogy sikerült elérnie telefonon az ismerősét Burger Istvánt, ő volt az egyik szerelő a gépen azon az ominózus napon és 21-22 éves volt akkor. A dátumot illetően 1944 novemberre emlékezett, de a napot nem tudta megmondani. A történet egyszerű. Az orosz csapatok közeledte miatt Taszárt ki kellett üríteni. Hármójukat küldték Taszárra, hogy repüljenek át egy FW 58 Weihét Kenyeribe.
A Balaton térségébe érve két amerikai vadász csapott rájuk. Jobbra fordultak az útiránytól. A két gép teljesen leszorította őket, földközelben menekültek. A bal szárnyat végiglőtték és leállt a bal motor. Így fogtak talajt. Ő úgy emlékezett, hogy ez Igal mellett történt. Brukitól tudta meg meglepődve a valós helyszínt.
Ha ránézünk a térképre, a két település nincs messze egymástól, főleg repülővel. Általa fény derült a másik szerelő nevére is, akit Tatár Ferencnek hívtak, valamint Heréb Istvánra a gép pilótájára is, aki a háborút követően a mentőszolgálatnál volt pilóta.
Még egy érdekességet meg kell említenem, mert az is összefüggésben van valahogy ezzel a pusztaszemesi géppel. 2010 májusában meghívást kaptam egy roncskutató barátomtól, hogy vegyek részt egy II. világháborús P-38 repülőroncs kiemelésén és készítsek róla videót. A feltárás már megtörtént, de el kellett szakítani a földtől, ami eddig fogva tartotta. Nagy élmény volt ez a nap és ha már ölembe pottyant a téma, jobban utánanéztem.
Meghívóm, Kocsis Laci közölt egy írást, melyben tisztázza ennek a feltárt P-38L-nek a kilétét, lezuhanásának körülményeit. Idézem Kocsis Laci leírását: „1944 november 26-án P-38-as repülőgépek végeztek alacsonytámadást Seregélyes és a Csákvári repülőtér ellen. A támadók az olaszországi Rioliban állomásozó 14. Fighter group, 49. századának gépei voltak. A jelentések szerint aznap négy légi veszteségük volt. Ebből a négyből, két gép lezuhanási helye korábban be lett azonosítva, mindkét pilóta meghalt. A másik két repülő egyike Seregélyestől délre zuhant le, a pilóta német fogságba került. Az utolsó gép találatot kapott és lángoló motorral próbált menekülni. A pilóta segítséget kért és egy gép mellé is zárkózott, hogy kísérje és biztosítsa.
A kísérő elmondása szerint a sérült repülőgép folyamatosan veszített magasságából, majd Székesfehérvártól északi irányban, lapos szögben földbe csapódott. Pilótája George W. Baird Jr. főhadnagy ( azonosítószáma:O -823240),a helyszínen meghalt. A gép „P-38 L” típus, gyártási száma: 44-24078.,”LADY LORRAINE ll.” nevet viselte. A főhadnagy az Ardennesben lévő katonai temetőben van eltemetve,Belgiumban.(Ardennes American U.S Military Cemetery). „D” parcella, 3. sor,16-os sír.
A holttest kimentésének körülményeiről még várjuk az információkat az Egyesült Államokból. (Mohos Nándor kutatása)” Ez a cikk jelent meg Kocsis Lacitól. Annyiban érdekes, hogy a lezuhant P-38L feltárása kapcsán jutottam el a pusztaszemesi Weihe azonosításáig és dátumának meghatározásáig. Kocsis Laciék előtt tisztázott volt a P-38L lelövésének minden adata és dátuma. Ennek ismeretében az adott napra találtam egy feljegyzést a Légi háború Magyarország felett című könyvben, csak az adatok, helyszínek kicsit mások. Szóval a könyvben utalás van arra, hogy az adott napon, tehát 1944 november 26-án 39db P-38 repült be Magyarország légterébe Teare százados vezetésével. Ez volt a 14. Fighter Group.
Cél a börgöndi repülőtér megtámadása és ott minél több repülőgép elpusztítása a földön. Balatonboglárnál fordultak Börgönd irányára úgy, hogy három csoportra váltak. Egy első és második támadó csoportra, valamint egy védelmezőre, mely kellő magasságból óvta a földközelben ténykedőket. A kétszer 13 gép a fák magasságában száguldott a célpont irányába. A század valamelyik pilótája ekkor vette észre Balatonlelle táján a dél felől közeledő magányos gépet, melyet a kötelékből kiváló két vadász megtámadott.
Az amerikai jelentés nem tudta meghatározni a típust, sőt a kétmotoros gépet egymotorosnak utasfülkés barna színű fekete-fehér keresztes gépnek látták. A megtámadott gép hirtelen keletnek fordulva próbált menekülni. A két vadász végül teljesen a földhöz szorította. Így értek Pusztaszemes fölé, ahol már állt a bal oldali motor, mert azt kilőtték. Az előttük emelkedő dombot a Weihének már nem sikerült átrepülni. Ahogy már előbb írtam a két gép visszafordult még egy körre, de nem támadták meg újból a földre került áldozatot. Az amerikai pilóták két főt láttak a géptől elfutni. Innét tovább tartott a két P-38 Börgönd felé véve az irányt a jól végzett munka után.
A krónika azt írja, hogy nagyon komoly elhárító tűzbe kerültek a támadók, miután elérték a célterületet. Szétrebbenve felhagytak az eredeti céllal, de sajnos így is komoly veszteséget okoztak. Lelőttek hat db Ju 87 Stukát és egy Me 109-et. Támadták Seregélyest és Csákvárt is. Az amerikaiak négy gépüket vesztették el ezen a napon.
Tény, hogy a Fw 58 Weihét támadó géppár aznap szerencsésen hazaérhetett támaszpontjára, mert le tudták adni jelentésüket. A „dicsőséges” légi győzelmet arató páros nevét nem tudjuk, de legalább tisztázódott a Pusztaszemesen kényszerleszállt gép típusa, nemzetisége és szerencsés személyzetének kiléte.
Érdekesség a két szemtanú beszámolója. Pista bácsi nagyon jól emlékezett olyan részletekre, hogy magyar volt a személyzet és hogy már ősz volt – le volt vágva és összerakva a csutaszár. Marci bácsival is létrejött a beszélgetés. Ő arra emlékezett, hogy vasárnapi litánia volt, amikor repülőgépek hangja és lövöldözés törte meg a nyugalmat. A pap és a sekrestyés nem engedte kitódulni a gyerekeket a templomból, elállták az ajtót. A felnőttek úgy mesélték el a néhány másodperces akciót, hogy a német gépet teljesen a földig szorította a két amerikai duplatörzsű.
Annyira, hogy a faluban a németek által kiépített oszlopokra erősített távbeszélő vezeték alatt húzott el a német gép, miközben az amerikaiak folyamatosan tüzeltek rá. Ott, ahol most a focipálya van. Akkor még Bika-rétnek nevezték.
Mint később kiderült, a bal szárnyat ért találatok a bal motor leállását eredményezték. A pilóta a falu vége felé délkeletnek tudott csak menekülni. Arrafelé enyhén emelkedik a domboldal. Az egy motorral már végképp nem repképes gépet a pilóta akarva, vagy akaratlan, csúszóra vágta a domb tetején, kiegyelve Czink Ernőék szőlőjét, jó nagy port felverve. A személyzet pánikszerűen elhagyta a gépet és most már tudjuk, hogy a második rárepülésnél az amerikai vadászok miért nem lőtték szét az egybenmaradt kétmotorost. Kellett a muníció a visszalévő tényleges feladat elvégzéséhez és a hazaútra.
Marci bácsit az az öröm is érte, hogy beleülhetett a Fw 58 pilótaülésébe és kapcsolgathatott mindent, markolhatta a kormányt, mert az egyik levente, aki a gép őrzésére oda lett állítva a rokona volt. A gépről, annak elszállítása után, nem tudunk több információt.
Kiss Zoltán Kőröshegy 2017. november 22.
Szia Laci! Örülök, hogy előkerültél, hiányoltalak. Én is eléggé ritkán járok fel, itt a példa. Nyugdíjas korban sok a feladat. A telefon a régi. Jó lenne egy beszélgetés valóban. Baráti üdv: Zoli
Szia Zoli!
Ritkán vagyok mostanában a roncson, már csak kiöregedett tiszteletbeli tagként:
Most valami Isteni csoda folytán felnéztem, és megtaláltam ezt a remek munkát.
Nagy gratuláció neked!
U.i:Nagyon régóta készülök hozzád balcsira, hogy felidézzük a hét, lassan nyolc éves emlékeket és egy jót beszélgessünk.
Valahogy csak össze kell hoznom: :)
Baráti üdvözlettel :Laci
Kedves Gábor és tothfzs! Köszönöm értékes kiegészítéseteket.
Kedves maller11! Elképzelhető, hogy van rokoni szál Kádár János édesapja és Marci bácsi között, de érdekességként mondom, hogy meglehetősen sok Krezinger nevű család él a régióban. :)
Nagyon klassz cikk, gratulálok! Amúgy a börgöndi reptér elleni 1944. november 26-i bevetést a 14. FG 49. (kék) századából az itt felsorolt lajstomjelű gépeken a következő pilóták repülték:
1. P-38 #35, Charles A. Hughes fhdgy.
2. P-38 #36, Nance
3. P-38 #37, Slatkow
4. P-38 #42, Donald C. Utermahlen fhdgy.
5. P-38L #48, George W. Baird Jr. fhdgy.(+), 44-24078 - "Lady Lorraine II."
6. P-38J #51, Lawrence P. Goffena fhdgy.(+), 43-28256- "Browned Eye Blonde"
7. P-38 #56, Bowling
8. P-38J #60, Eugene P. Spare De Martine fhdgy. (POW), 43-28784 - "Barbara”
9. P-38 #131, Nerney
10. P-38L #132, William H. Edwards szds.(+) SZDPK., 44-24424 - "Ohio Kid”
11. P-38 #135, Fried
12. P-38 #137, Oliver Bryant fhdgy.
13. P-38 #138, Hauser
A többi P-38 a 14. FG 48. (fehér) századába tartozott.
Üdv,
Gábor
Kedves Zoltán!
Lehet az amerikai jelentés egy másik lelőtt repülőgépre utal. (típusismeretből nem igazán remekeltek)
Erre a napra a 14th FG. alább pilótái jelentettek légi győzelmet:
Captain William K. Teare (O-729074)
1st Lt Charles A. Hughes (O-710117)
1st Lt Rene A. Therriault (O-824778)
1st Lt Donald C. Utermahlen (O-763417)
1st Lt Stanley W. Walters (O-824800)
2nd Lt Arthur E. Moenkhaus (O-821756)
2nd Lt Marvel M. Taylor (O-739362)
2nd Lt Victor Zuzeck (O-818319)
Kádár János vér szerinti apja egy pusztaszemesi Krezinger nevű sváb ember volt... Valószínüleg rokona lehet ennek a Marci bácsinak is.