Szántay László
Dédapám, Szántay László.
1892. május 1-én született Csongrádon. Tanulmányait a Szentesi Gimnáziumban, majd Szegeden végezte az állami számvitelt. A Szentesi Állampénztárnál volt főtiszt. Az I.V.h.-ban tartalékos főhadnagy, harcolt Ploestiben, itt tüdőlövést kap. Már a tömegsírba hajítva feküdt, amikor egy szentesi béreslegény felismeri, majd a hátán cipeli a kötözőhelyig. A Piavénál (Olaszország) egy híddarab a vállára zuhan; 75%-os hadirokkantként szerelt le, s mint (hadi)rokkant-nyugdíjas trafikot kapott. A II.V.h.-ban önként jelentkezett, GH-s tisztesként került ki Ukrajnába, s századosként élelmiszer oszlopparancsnok volt. Szociálisan erősen érzékeny, így az éhező ukrán gyerekeknek mindig juttatott 1-2 apróságot, élelmet.Valamint Dél-magyarországi sakkbajnok volt egy időben. A szentesi focipálya létrehozásában és a focicsapat szervezésében elsőként vett részt. Feleségül Szánthó Irént (szül: 1891.dec.31. Tiszaföldvár) vette el 1915. aug. 15-én, s két lányuk született. 1975 nov. 14-én hunyt el zöldhályog operálás közben.
Igen, Magyar Királyi Államvasutak igazolványképe, ezt "szkenneltem be". Az igazolvány nincs meg, csak így a kép.
Találtam még egy kis kiegészítést dédapámról.
1892 május 1-én született Csongrádon. Tanulmányait a Szentesi Gimnáziumban, majd Szegeden végezte az állami számvitelt. A Szentesi Állampénztárnál volt főtiszt. Az I.V.h.-ban tartalékos főhadnagy, harcolt Ploestiben, itt tüdőlövést kap (erről bővebben már írtam lentebb), majd Piavénál (Olaszország) egy híddarab a vállára zuhan. 75%-os hadirokkantként szerelt le, s mint (hadi)rokkant-nyugdíjas trafikot kapott. A II.V.h.-ban önként jelentkezett, s századosként élelmiszer oszlopparancsnok volt. Valamint Dél-magyarországi sakkbajnok volt egy időben. Feleségül Szánthó Irént (szül:1891.dec.31. Tiszaföldvár) vette el 1915. aug. 15-én, s 2 lányuk született. 1975 nov. 14-én hunyt el zöldhályog operálás közben.
Érdekességként megemlítem, hogy dédapám származási táblázata is megvan.
Szép kép a főhadnagy úrról!
Üdv,
Kristóf
Mar lattam ilyen lemaradt vitezi diszt a parolin. Szerintem azert van, mert ez egy korai zubbony, talan 20as evek vagy 30as eleje.
Pl vannak portrefotoim a Nemzeti Hadsereg egy-ket tisztjerol es ott is ilyen a paroli...
Az hogy a kepen fohadnagy lathato, ahhoz ketseg sem fer! Kardos kituntetest ugyanis legenysegi allomany nem kaphatott es a szalagsavon egyertelmu, hogy kardok vannak es az egyenruha s tiszti (a gombok is csillognak).
Udv:Ajtony
Valóban különös a zsinórhurkok hiánya a hajtóka csúcsánál (a szabó lefelejtette volna? elég durva hiba), de a hímzett csillagok (legalábbis annak tűnnek) és a vállzsinór mindenképpen tisztre utal. Ha tizedes lenne, vállszalagok lennének a zubbonyán.
Köszönöm a segítségeteket!
Sajnos megkérdezni nem tudom, mivel 1, Szántay László dédapám már nem él, 2, két leánya között különbséget tett a nagymamám kárára, így a családi kapcsolat megszakadt.
Szia!
Fohadnagy mindenkeppen!Ilyen arany valzsinorja csak a tiszteknek volt es a kituntetesek szalagsavjain is vannak kardok, amit csak tiszt kaphatott. Apropo, nem tudod milyen kituntetesei voltak? Igy szalagsav alapjan ezust es bronz Signum Laudisra es Karoly csapatkeresztre voksolok...
Udv:Ajtony
Kedves Firpojoni!
A http://members.shaw.ca/grossdeutschland/ranks.htm oldal magyar jelzéseinél a parolin jól látszik a sima (tizedesi) és a plusz hurkolás (főhadnagyi) jelzések közötti különbség.Ezért nem mertem a dédapámat "önkényesen kinevezni".
Kalóz, nem gh-tisztként? A képen legalábbis főhadnagynak tűnik.
Dédapámról kicsit bővebben: Szántay László Szentesről.Az I.V.h.-t is végigharcolta, az oláhok ellen tüdőlövést kapott.Már a tömegsírba hajítva feküdt, amikor egy szentesi béreslegény felismeri, majd a hátán cipeli a kötözőhelyig.A II.V.h.-ban GH-s tisztesként került ki Ukrajnába.Erősen szociálisan érzékeny, így az éhező ukrán gyerekeknek mindig juttatott 1-2 apróságot, élelmet.Szentesen mezítlábas gyereket látván nem bírta ki, hogy ne vegyen egy lábbelit nekik.A szentesi focipálya létrehozásában és a focicsapat szervezésében elsőként vett részt.