Felderítők a Fehérvári út alatt
Felderítők a Fehérvári út alatt
1. ábra Budapest, Fehérvári út, a vasúti felüljáró után balra a Dombóvári út, jobbra a Sárbogárdi út torkolata (1960)
Előszó
Budapest ostroma során a Dunai Katonai Flottilla felderítői az ellenséges erők hátába is eljutottak a csatornarendszeren keresztül. Céljuk feltehetően az ellenséges erőkkel kapcsolatos információszerzés volt, bár egyes visszaemlékezők „nyelv” -szerzést is megemlítenek. A felderítők sikereit látva a szovjet hadvezetés elhatározta, hogy katonai alakulatot küld át a lágymányosi vasúti töltés alatt, mely hátba támadja a védőket. A terv, amennyiben sikerült volna, talán lerövidíthette volna az ostromot. A csatornarendszer bejárása azonban nem holmi földalatti séta. Átmérője nem alkalmas a felegyenesedett járásra, sok helyen csak kúszva lehet benne közlekedni. De a legnagyobb megpróbáltatást a csatornában jelenlévő mérgező gőzök-gázok jelentik. A felderítők által használt gázálarc pedig csak tovább fokozta a megpróbáltatásokat. Ami néhány bátor felderítőnek sikerült, az sok főből álló alakulatnak már nem sikerülhetett: oxigénhiány okozta rosszullétek miatt a műveletet végül elhalasztották.
A lágymányosi front
A 83. tengerészgyalogos dandár hadrendje a lágymányosi vasúti töltésnél a következőképpen alakult 1945. januárjában. A jobbszárnyon A. K. Frolov őrnagy 144. zászlóalja helyezkedett el. Középen, a lágymányosi vasúti töltésnél lévő házakban, a töltés közvetlen közelében helyezkedett el D. D. Martinov őrnagy 305. zászlóalja. A balszárnyon a Kelenföldi vasútállomásig a 16. zlj. helyezkedett el V. P. Bisztrov őrnagy átmeneti parancsnoksága alatt.
2. ábra A 83. tengerészgyalogos dandár zászlóaljainak elhelyezkedése 1945. január-februárban (részlet) Forrás: Ашик М. В.: Слово о 305батальоне
A vasúti töltés tetején, a vasúti sínek mentén lövészárkok voltak, alattuk több sorban spirális szögesdrót volt. A védelmi vonal kialakításáról az alábbiakat írja Konkoly-Thege Aladár orvos-zászlós:
"...8 bunkerjuk van, amelyeket a töltés északi oldalán ástak, egyszerű földbevájt lövészfészkek. Van egy gépágyunk is. Második vonal a házak közt van. A Duna felőli részen az elég nagy szabad terület fontos a védelem szempontjából, mert ha a bunkereken átjut a támadó, fedetlenül marad és a házakból lekaszálható. A Dohánygyár előtt az utca végén nagy, háromemeletes háztömb, szinte erőd, a civilek az óvóhelyen, az emeleteken a mieink kilövőhelyei..." (Konkoly-Thege Aladár: Tépett lobogó)
Az alább látható ház (ma Hamzsabégi út 20.) még több, mint egy évtizeddel később is viselte a háborús nyomokat.
3. ábra A Hamzsabégi út 20. számú ház 1957-ben. Forrás: fortepan.hu
Előkészületek
A csatornahálózatban való előrehaladás fontos feltétele a rendszer pontos ismerete. Vajon honnan szereztek róla vázlatot a szovjet felderítők? Alekszej Cseidze, a Dunai Katonai Flottilla felderítője az alábbi leírást adta erre vonatkozólag:
„...Egyszer, felderítés közben, Kalganov egy csatornanyílásba esett. Ez az eset adta az ötletet a találékony parancsnoknak, hogy az ellenség hátába lehetne kerülni a föld alatt, a csatornarendszerben. De ehhez ismerni kellene a felépítését. Meg kell találni a városi csatornarendszer vázlatát, de honnan lehetne megszerezni? Keresni kezdtünk. Ismét a magyar származású kislány, Kocsis Mari sietett a segítségünkre. Talált egy specialistát. Ő nyugdíjas volt, korábban a város alkalmazásában állt, a csatornahálózat üzemeltetésében dolgozott mérnökként. A Kalganovhoz ellátogató mérnök megkérdezte: - Hogyan tudnék segíteni? Kalganov elmagyarázta, hogy mire volna szükségünk. Az idős mérnök megértette, miért van szüksége a szovjet tisztnek a csatornarendszer vázlatára, és azonnal beleegyezett, hogy segít nekünk. A felderítők egyike sem kételkedett ennek a hazafinak az őszinteségében, de mindannyiukat egyetlen gondolat aggasztotta: képes lesz-e a mérnök az emlékei alapján rekonstruálni a csatornarendszer vázlatát? Végül is, elég egyetlen hibát elkövetnie, és a jól kigondolt művelet kudarcra van ítélve. És bizony a felderítők a föld alatt csapdába eshetnek. De a mérnök megbízhatóan dolgozott. A vázlat rajzolása közben gyakran megállt, alaposan felülvizsgálta a rajzot, megjelölte ceruzával a kivezető nyílásokat, jelezte a csövek átmérőjét, és ismét folytatta a rajzolás. Végül elkészült a munka. Megkaptuk, amire szükségünk volt. A mérnök vázlata alapján egy terv készült ellenség két csoporttal való hátbatámadására...” (Alexej Cheidze: Egy Dunai felderítő fejlegyzései)
A 83. tengerészgyalogos dandár hadinaplója
1945.01.15.
... 2:00 órakor egy felderítőcsoport leereszkedett a befolyónyílásba /3 méterrel a föld alá/ a csatornacsőbe a Fehérvári úton északnyugatra a 3042 háztömbnél és északi irányba haladtak. Elérve a 2814. háztömb északkeleti sarkáig, egy létrával ellátott befolyónyílást találtak (kijárat felfelé), a lyukat kinyitva, helyzetük meghatározása után folytatták a kijelölt feladat végrehajtását. A 2809. háztömb északnyugati sarkát elérve egy pincét vagy óvóhelyet találtak, ahonnan beszédet hallottak. Tovább folytatva a kijelölt felderítést és elérve a 2809. háztömb északi részét egy második, létrával ellátott befolyót találtak. 5:20-ra veszteség nélkül végrehajtotta feladatát a felderítő csoport, veszteség nélkül visszatértek. 2. ábra A felderítők útjának szemléltetése A hadosztályparancsnok szóbeli parancsa alapján egész nap készülődött egy deszant csoport az állományában 55 fővel, azzal a feladattal, hogy az osztag a 16-ról 17-re virradó éjszaka a géppisztolyos század parancsnok, Kuzmicsev kapitány vezetésével a csatornacső segítségével műveletet hajtson végre az ellenség hátában, a 2814. északkeleti sarkának környékén menjenek ki, 5-6 géppisztolyos fedezzen északi irányba a 2809. épülettömb déli részénél és 5-6 géppisztolyos nyugati irányban a Lenke utca mentén a 2814. háztömb észak-keleti sarkánál. A fő csapást a 3035 irányába kell mérni azzal a feladattal, hogy meg kell tisztítani az ellenségtől a 2815,3035,3062,3063. háztömböket, segítve ezzel a brigád egységeit az ellenség védelmének áttörésében a vasúti töltésnél. 15.-ről 16.-ra virradó éjszakát az osztag felkészítő feladatokkal tölti a közelgő akció térségében. ...
4. ábra A felderítők útjának szemléltetése
1945.01.16.
... A dandár felkészített osztaga készen áll a hadtestparancsnok által kijelölt feladat végrehajtására, amit 01.17.-re virradó éjszaka a csatornarendszerben kell végrehajtani az ellenség hátában, a feladat kijutni a 2814. háztömb körzetébe, fő csapás a 3035. háztömb irányába, és a 16.,144.,305. zlj. rohamcsoportjainak egyidejű akciójával áttörni az ellenség védelmét a vasúti töltésnél és elfoglalni a 3063.,3062.,3035.,3015. háztömböket. ...
1945.01.17.
... 45.01.16. 22:00-kor a felkészített állományból 9 fő leszállt a csatornarendszer nyílásába, akik közül oxigénhiány miatt 3 ember eszméletét vesztette. A többiek közérzete is rossz volt, a csoport visszatért a felszínre. 45.01.16. 23:00-kor három fős csoport szállt le, akik közül egy szintén eszméletét vesztette. Ezután a 37. hadosztály parancsnokának szóbeli utasítása alapján a kijelölt feladat végrehajtása el lett elhalasztva. ... (forrás: pamiaty-naroda.hu)
A 3042-es és 2814-es háztömb távolsága ~500 méter, a 2814. és 2809. távolsága ~30 méter, teljes megtett út oda-vissza ~1600 méter. A távot a felderítők 3 óra 20 perc alatt tették meg.
Dokumentumok
Az egyik fontos dokumentum a 83. tengerészgyalogos dandár már idézett hadinaplója. Az alább látható az 1945.01.15. nap eseményei leíró oldal. 5. ábra A 83. tengerészgyalogos dandár hadinaplója, 1945.01.15.
A csatornabejárás említése szerepel Malahov Arkagyij Georgievics vörösflotillás kitüntetés-adományozó dokumentumában. Eszerint: „A Budapest környékén és ugyanott a városban lezajlott harcok idején kivételes merészséget, bátorságot és férfiasságot mutatott. 1945. január 11-én a parancsnokság útmutatása alapján, más felderítőkkel együtt, lemászott a frontvonalon lévő csatornanyílásba, a csőben 2.5 kilométert tett meg az ellenség hátában, a bekerített csoportosulás középpontjában Budán a Horthy palota melletti utcában felmászott. A felderítő megfigyelést elvégezve, a bűztől fulladozva, visszatért a csövön a sajátjaihoz, jelentette a parancsokságnak a helyzetet. Malahov vörösflotillás az elvégzett műveletért megkapta a vezérőrnagy személyes köszönetét, aki találkozott a csoporttal...” 6. ábra Malahov Arkagyij Georgievics vörösflotillás kitüntetés-adományozó dokumentuma, részlet (forrás: pamiaty-naroda.ru)
Sajnos egyéb dokumentumot nem sikerült fellelni.
A csatornabejárás említése visszaemlékezésekben
Az első és talán legfontosabb Alexei Cseidze már idézett, „Egy Dunai felderítő feljegyzései” c. könyve.
Szintén érdekes Jevdokija Zavalijhadnagynő, géppisztolyos szakaszparancsnok visszaemlékezése. Bátorsága és fekete hajszíne miatt a németek Fekete Halálként (Фрау Черная смерть) emlegették. A Budapesti hadműveletben géppisztolyos szakaszparancsnokként vett részt. A visszaemlékezése szerint egy alkalommal a német főparancsnokság elfoglalását kapták feladatként. A feladatot a csatornarendszeren keresztül hajtották végre. Jevdokija Zavalij így emlékezett vissza az eseményre:
„Fogságba ejtettünk egy német tábornokot – ő nem hitte el, hogy a felderítők a föld alatt jöttek, amíg meg nem látta őket, akiknek még nem sikerült lemosniuk magukról a szennyeződést és piszkot. Amikor megtudta, hogy a szakaszparancsnok egy lány volt, megint csak nem hitte el és megsértődött:
"Rosszabb tréfát nem tudtak kitalálni?!"
Hívtak. Odamentem a törzshöz, piszkosan, mint az ördög, egy kilométerről bűzlöttem. Kruglov őrnagy, az orrát egy zsebkendővel törölgetve, hozzám fordult:
"Jelentse, hogy foglyul ejtette a német tábornokot!"
És hirtelen a német átnyújtotta nekem Walter-rendszerű pisztolyát, - rosszabb, gondolta, ha a fiúk kutatják át.
"Fekete hajú női tiszt! Gut! Gut!"
A politikai tisztre néztem, ő bólintott – vegye el. Azután a fiúk aláírást készítettek nekem erre a pisztolyra…"
Acheron tagtárs ismét remek összefoglaló munkát tett le az asztalra. Elismerésem a kutatásokért, az érdekes képanyagért és szovjet dokumentumokért és azok fordításáért.
wcsaba, a XI.Szováta utca 1 és 5 számú házakon látható háborús nyomok érdekessége, hogy azok az említett harcok alatt a szovjet katonák kezén volt, azonban a google utca képein a becsapódott lövedékek a vasúti töltésnak háttal vannak, így feltételezhetően még az azt megelőző védelmi harcokban keletkeztek, mielőtt a szovjetek elérték volna a "Dombát".
A "dambát" védők :
Viharos Gyula őrnagy vezette harccsoport két százada
dr Kollarits Béla 40 fős hungarista harccsoportja
Déri páncélelhárító csoport
Feldherrnhalle hadosztály páncélgránátosai
Forrás : Ungváry Krisztián : Budapest ostroma
A lágymányosi vasúti töltésen december 31.-én haladtak át a szovjet csapatok, de a "Budapest" őrzászlóalj ellentámadása a töltést teljes hosszában visszafoglalta. ...
A vasúti töltésbe vájt drótakadállyal megerősített 8 géppuskafészek bevehetetlennek bizonyult ....
... a szovjet 83. tengerészgyalogos-dandár sportolókból összeállított rohamzászlóaljai több ízben is támadásokat intéztek a "Dambá"-nak nevezett töltés ellen : " A harcok ezen a részen sokáig elhúzódtak, nem tudtunk előbbre törni és a "damba" kifejezés minden egyes nappal vészjóslóbbá vált számunkra. A szürke, lőportól kormos, lövedékektől felszántott havon, romos utcákon keresztül cipeltük hátra sebesültjeinket és az ilyenkor elhangzott " Honnan ? " kérdésre a soha nem szűnő fegyverropogásban csak annyit mondtunk : " A dambától." Ez a szó akkor mindnyájunk számára fenyegetően, komoran csengett.
A dandár már régen az első vonalba irányította a távírászokat, a fogatosokat, az egészségügyieket és a szakácsokat. "
Egyes századokból az ostrom végére már csak heten maradtak életben, a rettegett "dambát" azaz a töltést csak február 11.-én sikerült teljesen elfoglalni, amikor Viharos őrnagy kitűzette a fehér zászlót.
Forrás : Ungváry Krisztián : Budapest ostroma
Klasz írás, gratulálok. A mai napig láthatók az ostrom nyomai némelyik házon. https://www.google.hu/maps/@47.4713031,19.0344789,3a,75y,337.44h,80.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2eYnAeDx7GeVDLDMOQEkOA!2e0!7i13312!8i6656?hl=hu A golyó illetve repesz ütötte nyomok a google utcaképen megtalálható, Bp. XI. ker. Szováta u. 1 és 5 számú házakon.
Remek írás, gazdagon illusztrálva, a már megszokott színvonalon. Gratulálok és köszönöm.
Úgy tudom, hogy a támadóknak, a lágymányosi vasúti töltésnél elég komoly gondjaik akadtak.