Hohner szájharmonika (Wenn Wir Marschieren)
Tisztelt Tagtársak!
Mai lomispiac találata ez a Hohner "Wenn Wir Marschieren" szájharmonika. A szájharmonika Ausztriából, Sankt Pölten-ből került elő lomtalanításkor egy, a 60-as éveikben járó házaspártól. A házaspár férfi tagjának édesapjáé volt a szájharmonika egykoron. A hangszer ma is működőképes és gyönyörű szépen szól, saját dobozának megléte pedig csak hab a tortán :-)
A szájharmonika a 3. Birodalom idején:
Az 1920-as években Németország világelső volt e szerény kis hangszer gyártásában. Az 1920-as évek közepén-végén a német szájharmonika-export tette ki e hangszer világkereskedelmének 88 százalékát. Ennek javát a Trossingen nevű sváb kisvárosban működő Hohner cég adta, amely ezen időszakban évi 20-22 millió szájharmonikát gyártott - a világ termelésének több mint a fele származott innen. Az árut szinte teljes egészében az Egyesült Államokban értékesítették. Ekkorra azonban jó néhány piac telítődött, a gazdasági válság pedig csökkentette a keresletet. A cég kénytelen volt a németországi eladások növelésével próbálkozni. Sajnálatos módon azonban a konzervatív komolyzenész társadalom rendkívül rossz véleménnyel volt erről a hangszerről, közönségesnek és amatőrnek kiáltották ki. Sikerült is elérniük, hogy 1931-ben minden porosz iskolában betiltsák a szájharmonikát. A Hohner család amerikai stílusú reklámhadjárattal vágott vissza, melyben a főszerepet Max Schmeling német nehézsúlyú ökölvívó vígan szájharmonikázó fotói vitték, s ellentámadásba lendülve igyekeztek meggyőzni a zenei világot arról, hogy hangszereik nem bomlasztó hatásúak. A náci hatalomátvétel után Ernst Hohner, bár korántsem volt meggyőződéses nemzetiszocialista, belépett a pártba, mert azt remélte, hogy sikerül befolyást szereznie. Azzal kampányolt a szájharmonika mellett, hogy fontos szerepet játszik a népzenében, az egyszerű embereknek is kedvelt hangszere, és a barnaingesek meg a Hitlerjugend tagjai könnyen játszhatnak rajta a tábortűz körül.
A taktika azonban nem vált be. Először is, a népzene a rádiós műsoridőnek csupán a 2 és fél százalékát tette ki. Másodszor, a sok tekintetben még mindig tradicionalista vezetésű Német Zenei Kamara arra az álláspontra helyezkedett, hogy a szájharmonika modern hangszer, nem része a hagyományos német zenei kultúrának. Arra is felhívták a figyelmet, hogy dzsesszegyüttesekben is használják, ami nyilvánvalóan bizonyítéka alkalmatlanságának. A Hitlerjugend ezek után betiltotta a szájharmonika-csoportokat, és bár a tagok egyénileg még játszhattak a hangszeren, több mint valószínűnek tűnt, hogy előbb-utóbb teljesen el fogják hallgattatni. A végén aztán már senki sem tudta, hogyan kellene besorolni a hangszert, vagy talán nem is nagyon törődtek vele. Hohner és vállalata fennmaradhatott, sőt Trossingenben szájharmonika-iskolát is nyitottak abban a hiú reményben, hogy idővel a szájharmonika is egyenlő státusra emelkedik a hagyományosabb hangszerekkel. A zene világban alkalmazott rengeteg szabályozás, ellenőrzés, valamint a belharcok tehát itt is patthelyzetet eredményeztek. A náci ideológia világában még egy olyan szerény kis hangszernek sem sikerült helyet találni, mint a szájharmonika.
Forrás:
Richard J. Evans: A Harmadik Birodalom Hatalmon (Hogyan állítottak a nácik könyörtelenül céljaik szolgálatába egy egész népet)
Szellemi mozgósítás - A Disszonanciától a harmóniáig - 4. fejezet.
Park Könyvkiadó
További képek: https://postimg.cc/gallery/29n1c4s6c/
Szép, már-már raktári állapotú. A tiéd máshogy szól mint az enyém, mert "A"-s hangsorú, az enyém "C"-dúr :)
Van egy hasonló darabom.
Megérkezett a válasz Németországból:
A Hohner gyár elküldte a levelem a hozzájuk tartozó múzeumnak (ide szintén írtam levelet magamtól is).
A következő derült ki: Tremolo harmonikáról van szó, több más fajta katonai típust is gyártottak, ezek a múzeumukban megtekinthetőek lennének. Korára azt írta az igazgató, hogy ezeket a Wenn Wir Marschieren harmonikákat 1935-1945 közt készítették. Számukra nem ritka darab :)
Szia Anti bácsi!
Erre már én is gondoltam, hogy közvetlen a gyártónál kellene érdeklődni :) A cikk beküldésekor még hittem benne, hogy találok majd plusz információt a hangszerről. Megfogadtam a tanácsod, mindkét e-mail címre küldtem nekik fotóval ellátott levelet. Ha sikerült valamit kideríteni, megírom.
Szerintem az I. vh.-s korszak sem kizárható...
Legbiztosabb beazonosítás végett a Hohnernél érdeklődnék: http://www.playhohner.com/, vagy a német Harmonika Múzeumnál: http://www.harmonika-museum.de/. Nyilván tudnak pontos felvilágosítással szolgálni.
Maga a hangszer formáját tekintve és tudván több más tárgyból kiindulva, hogy idővel mindent leegyszerűsítve, gyengébb anyagokból gyártottak, én is azon a véleményen lennék, hogy valóban a 2 világháború közt gyártódhatott. Pontosabban én az 1930-as évek közepe tájára tenném - 1935-40 közé.
Szia Bálint!
A dobozán lévő kép alapján az I. vh. utáni, és a II. vh. első időszaka közé datálnám, inkább az utóbbi felé.
Szia Balázs!
Köszönöm, örülök, hogy tetszett! Plusz érdekesség lehet még egy másik forrásból származó aprócska információ, hogy korabeli ára mindössze 1.80 Birodalmi Márka volt.
Tegnap órák hosszat keresgéltem az interneten a Hohner katonai harmonikák után kutatva, de ezt a konkrét formát és kialakítást nem láttam sehol. Amennyire láttam maximum 3-4 forma létezett. A legelső egy túldíszített, (1. vh idejére tenném), a második egy teljesen téglalap alakú és legelterjedtebbnek látszó, valamint az enyém, a már ergonomikusabb kivitel. Civil/polgári változatban léteztek pontosan ezek, amin természetesen nincs a Wenn Wir Marschieren felirat. A teljesen szögletes katonai társaikból több darabot láttam akár eladó darabot is külföldi oldalon. Azokat a 40-es évekre datálták, így meg vagyok zavarodva kissé, hogy az enyém mikori lehet?
Az is tetszik e darabban, hogy látszik rajta, sokat fújta eredeti tulajdonosa! Az ember tényleg el tudja képzelni ahogy ránéz, hogy a tábortűz körül szórakoztatták magukat vele a katonák.
Szép összeállítás! A dobozon valóban látszik, hogy a "katonai piacra" szánta a hangszert a készítője.
A kedvenc mondatom: "Arra is felhívták a figyelmet, hogy dzsesszegyüttesekben is használják, ami nyilvánvalóan bizonyítéka alkalmatlanságának. "