G S 1944 ok 10
Üdvözlöm Tagtársakat!
Pár évvel ezelőtt tettem szert erre a 35M sisakra, OR-4 volt tagtárs jóvoltából. Csak annyit tudtam a sisak előéletéről, hogy a Kecskemét környéki harcok idején maradt a térségben.
Valószínűsíthető, hogy egy síron lehetett, mert a felirat rajta a következő: ( G S 1944 ok 10 ). Sajnos a háború után befogták mérő eszköznek (cserpáknak). "Szerencsére" nem építőipari anyagokat (mész, szurok, malter ... stb) mertek vele. Így maradhatott meg a felirat is. Végül egy Izsák melletti tanyáról került elő.
A hadisír nyilvántartó alapján csak egy találatot kaptam, ahol egyezik a monogram (GS) és a halálozási dátum (1944 október 10.) is.
Greskovics Sándor hdp.őrm. http://www.hadisir.hu/hadisir/?bejegyzesek=adatlap&id=90006927493960568&...
Teljes bizonyossággal nem mondható ki, hogy az ő sisakja volt, de nagy a valószínűsége.
Képek a fellelt állapotról:
https://s5.postimg.cc/uszntahbr/GS_20111003_155149.jpg
https://s5.postimg.cc/3xu7s4ppz/GS_20111003_173349.jpg
https://s5.postimg.cc/3xu7s4ppz/GS_20111003_173349.jpg
Üdvözletem Rudi tagtárs! :-) A feliratban a G majdnem 6-ra sikeredett. Igaz ez csak közelről látszódik, de G. Csiklai Pál monogramja CS P lenne. Tehát ez kizárható. A harcok során sokszor csak éppen hogy elhantolták, vagy ahogyan hallottam visszaemlékezőktől "elkaparták" :-( a halottakat a végleges újratemetésig. Sajnos előfordult, hogy még erre sem volt idő. Sőt még az újratemetés is elmaradt. Egy rohamsisak égetett festékrétegébe belekarcolni olvasható szöveget, nem könnyű feladat. Az október szót sem írták ki teljes terjedelmében. Elhantolás, egy karót leszúrni, sisakba pár dolgot belekarcolni, rátenni a karóra, azután gyerünk tovább. Majd jelenteni a feletteseimnek a történteket. Én biztosan így csinálnám, nem hagynám temetetlenül a velem együtt harcoló bajtársamat. Persze, ha volna rá elég idő. Szerintem nagyjából így történhettek akkoriban a dolgok. De ezek csak feltételezések. Bizonyosat csak szemtanúktól halhatnánk, akik egyre kevesebben vannak. Nekünk maradnak a tárgyak, amelyek megidézik ezt a vészterhes korszakot.
Nagyon jó ez a konkrét névhez és időponthoz köthető lelet, gratulálok.
"CS." is lehet a felirat így a képek alapján, és ilyen alapon lehet Csiklai Pál is aki szintén Kecskeméten esett el ugyanebben az időpontban.
Egyébként számomra nem logikus, hogy miért lett volna fontosabb a dátumot felírni, mint pl. a teljes nevét, vagy azonossági számát, ha annyira időszűkében voltak.
Szia Attila! Sokat kutakodtam, mielőtt erre a következtetésre jutottam. A helyszín, a monogram, a dátum is egyezik. Az, hogy a sisakra ilyen módon és a látható rövidítést alkalmazva karcolták a feliratot, szintén arra utal, hogy gyorsan kellett cselekedni. Gondolom mindenképpen meg akarták jelölni a sírhelyét, hiszen egy hadapród őrmesterről volt szó.
Szia Demeter! Érdekes darab, késői típusú MÁVAG sisak. Osztom a véleményed, nagyon valószínű, hogy Greskovics Sándor sisakja lehetett, túl sok az egyezés. Szinte hihetetlen, hogy ez így megmaradt.