Megint a Nimród !!
Kb. két évvel ezelőtt volt egy hasonló téma. Nézegetem más országok tulajdonában lévő német és egyéb harckocsikat, köztük a nemrég itt is szereplő angliai Tigris I-est, de említhetnék a francia Tigris II-est is, hogy csak a nagyvadakról beszéljünk. Önfeledten furikáznak velük, viszik őket jobbra balra a közönség nagy örömére. Nekünk is van egy legendás, saját gyártású járművünk a Nimród. De nem látni sehol ! Évekkel ezelőtt nagy dirrel durral bejelentették, hogy teljesen felújítják, és menetképessé teszik. Hajmeresztő hírek is napvilágot láttak arról milyen körülmények között tárolták. Kérném a Tisztelt, itt is jelen lévő kollégákat, akik közelről ismerik a jelenlegi helyzetet, mondjanak ismételten pár szót arról, hogy hol van a jármű. Mikor láthatjuk ???? Mikor láthatjuk működő képesen ?? Mi az oka annak, hogy évek óta nem történik semmi ?? Mi, a hadtörténet iránt rajongó, érdeklődő civilek tudnánk-e segíteni ? Bármit tenni annak érdekében, hogy ez a KÖZTULAJDON végre bárki által megcsodálható legyen. Köszönjük !!
A Nimródnak elvileg üzemképesnek kell lenni.....
Az az, ami már szerencsére nincs ott (az van a korábban linkelt képen).
A 2000-es évek elején a keceli Pintér Művek Haditecnikai Parkban láttam egy Kettenradot kiállítva. Úgy emlékezem, hogy valahol a bejárat környékén volt látható.
A Kettenkrad a HIM gyűjteményének része, a helyszín Budapest.
Kedves tagtársak,
Van-e valamilyen fejlemény az ügyben? Előkerült már téli álmából a Nimród?
Üdv,
Kónya
Kedves Rádiós kolléga,
Megkérdezhetem, hogy melyik település fedett tárolójában lett fotózva a Nimród és Kettenkrad járművek egymás mellett?
Valamint ez a Kettenkrad magánygyűjtemény része, vagy köztulajdon? Ez az a bizonyos szántón használt jármű ami végül egy ruhabolt kirakatába került?
Üdv,
Kónya
Na, erre én is azt mondom, szép!
https://postimg.cc/image/whycz7r3t/
Ez pedig olyan „életképes”:
https://postimg.cc/image/og81uh753/
És akkor ez újra:
https://postimg.cc/image/sz2lwlrxh/
Az összes fénykép: Varga Imre, Magyar Hírlap
http://magyarhirlap.hu/cikk/90317/Megujulhat_Nimrod_az_egyedul_itthon_me...
Csepel 130, híradó változat.
A hernyómotor mellett milyen jószág áll még, azt tudni lehet? Ennyiből nem ismerem fel.
Ahhoz képest, hogy Kecelen a kis német lánctalpas a szabad ég alatt rohadt, csodásan kipofozták.
Hamarosan többet...
https://postimg.cc/image/3vngtapbd/
Ráadás:
https://postimg.cc/image/yyl4h1i39/
Még valami: nem címzem senkinek, de ettől függetlenül nyomatékkal le kell szögeznem: a múzeum szakemberei nem a haza ellenségei, sőt, nagyon is sokat tesznek azért, hogy ezek a csodák megőrződjenek. Más kérdés, hogy van-e elegendő pénz arra, hogy úgy járjanak el, ahogy a szívük diktálja. S itt nem feltétlenül a forintok totális hiányára kell gondolni, hanem arra, hogy a feladat sok és sokrétű, a forrás meg nem bővül ennek megfelelően.
De – s szerintem ez fontos – az átlag magángyűjtő sem dúskál a pénzben, s ő sem képes egyszerre (jelentsen ez most azt, amit) mindent megjavíttatni, restaurálni. Idő kell mindenhez, még akkor is, ha mi türelmetlenek vagyunk.
Ettől persze lehet kritizálni, sőt, kell is, de szerintem talajtalan azzal vádolni szakembereket, hogy nem csinálnak semmit.
Ismétlem, nem címzem senkinek, ezek kizárólag az én gondolataim.
MagyarTurul nevű tagtárssal egyet kell, hogy értsek.
A cikkben szereplő rep.gép restaurátorainak valamint az ügy minden szereplőjének elismerésem, és sok sikert kívánok!
A Nimród ügyben viszont ez a kulcs mondat:
"A fő probléma szerintem itt a jogi dolgokkal, és egy összefogó szervezet hiányával van!"
Érdemes elolvasni az alábbi cikket, szintén korabeli, -bár nem katonai, de kuriózum- magyar gépről, és a restaurálásáról van szó!
http://index.hu/tech/2017/05/25/az_a_nagy_szerencse_hogy_elloptak/
A Nimród kapcsán érdemes lenne egy hasonló irány szerint elkezdeni a restaurálást, biztos vagyok benne, hogy az aviatikán kívül a páncélosoknak is akad akkora hazai rajongótábora, hogy egy darab páncélos menetképes szintű restaurálása ne jelentsen gondot se anyagi, se műszaki szempontból.
A cikkben szerepel, hogy a gép hiányzó alkatrészeit gépészeti 3D tervező programokkal a Műegyetem hallgatói megtervezik rekonstruálják, így születhet műszaki dokumentáció, ami alapján az alkatrészek legyártása elindítható. A Nimródnak elég komoly dokumentációja vészelte át a Hadtörténeti Könyvtárban a mostoha évtizedeket, ez jó kiindulás lehetne! Ezen kívül magánygyűjtőknél is vannak alkatrészek, amik alapul szolgálnának.
Szerintem itt a Roncson is vagyunk annyian mérnökök, műszaki beállítottságú gyűjtők, lelekes amatőrök, akik ezt a feladatot elvégeznék, valamint össze tudunk szedni egy olyan kapcsolati tőkét, hogy az esetleges gyártást is kivitelezni tudjuk ismerősök, esetleg saját munkahelyek (hozzáférés CNC maró, eszterga, lézervágó, 3D nyomtató, stb. gépekhez) segítségével!
A fő probléma szerintem itt a jogi dolgokkal, és egy összefogó szervezet hiányával van!
Bocsánat, ha félreértettem volna valamit és az alábbi hozzászólás:
Anti bácsi. Beküldés időpontja: 2017, május 21 - 11:16.
csak a terepfestés milyenségéről szólna, de az ott szereplő első fénykép ugyebár nem itthoni, hanem egy moszkvai trófeakiállítás részlete.
Na jó !
Fejezzük be, egyszerű:
Vissza kell vinni a ceglédi laktanyába ahonnan való !
2005-ben láttam először a Bolyain, akkor már hangárban állt.
Itt állt a szabad ég alatt ?
A kép ott készült, de a fényképet nem én készítettem.
Ezt még a Bolyai Katonai Akadémia kertjében kattintottad el?
Ez lenne az?
photo hosting sites
Igen. A kérdés, hogy hogyan lehet a Faupel sorozaton látható kocsi a mai itthon lévő példány? Vagy ha nem az, akkor mi történt?
Üdv
Á
Ezt megelőzően kapott egy másmilyen festést is, kb. 10 évvel ezelőtt, amikor a Petőfiben porosodott. Arról nincs képe valakinek?
Egy kis békítő jellegű fotósorozat. Ezek még akkor készültek, amikor a vas bakon állt.
https://postimg.cc/image/8dc2kqo9r/
https://postimg.cc/image/wv468mqu7/
https://postimg.cc/image/9i64q4aqn/
https://postimg.cc/image/gzfc5c09r/
https://postimg.cc/image/cexr455y7/
https://postimg.cc/image/pkd9a8ztr/
https://postimg.cc/image/mzrwhu6ur/
Ezen a régi roncsos képen is: http://www.roncskutatas.hu/sites/default/files/image/204/rophiesex001-25... , valamint a Véghelyi Jánosné-féle fotón is valóban egyértelműbb a festés: http://www.roncskutatas.hu/sites/default/files/images/4156.jpg .
Igen, de úgy értem - Ronkay Tagtársat idézve -, hogy ez a a Nimród, "... amelyik a Faupel Walter-féle fotósorozat Nándor laktanya (és nem a testőr-laktanya!!!) udvarán készült képén látható, ahol a Mária Terkások nézegetik a lövész zászlóalj laktanyában hátrahagyott részének letett fegyvereit."? Illetve amelyik Hansy képén is látható, már talapzaton kiállítva; tehát az alap kérdést felvető darab?
Elméletileg ugyan az, gyakorlatilag passz. A háború utáni fotón szvsz. terepezettnek tűnik a torony, bár az lehet más is, mert már látszanak a hegesztés varratai is, szóval jócskán kopott a festése.
Üdv
Á
Üdv!
Nem akarok belefolyni a vitába, illetve okoskodást generálni, csak laikusként érdekel, hogy az alább leírtak közül ezek melyik járművek, vagy melyik jármű:
http://s2.postimg.cc/jtcntu8g9/Nimr_d1.jpg ,
http://s21.postimg.cc/svleqx75z/nimr.jpg
és
https://s15.postimg.cc/nq6xatr4r/DSCF9507.1.jpg ?
Üdvözlet,
a harmadik kocsit a Panzerfaust sorozaton még nem volt szerencsém látni. Ha az is zöld, akkor a kör bezárult.
Részemről engedély nélkül nem raknám fel az ostrom utáni fotót a könyvből.
Azt nem vitatom, hogy a motorhibás kocsi a most is létező példány, de az arról készült fotók alapján a festése nem egyezik az 1H-631 ismert festésével.
Örülök, hogy újra feljött a téma, mert érdekes momentum szvsz., kíváncsi vagyok a megoldásra.
Ui: a német fotósorozatban esetleg nincs olyan kép amin a légvédelmi iker Gebauer az állványán van? Vagy bármilyen más forrásból fotó a teljes szerkezetről?
Üdv
Á
Kedves Romsitsa!
Nos,
1944 október 15-ről 16-ra virradó éjjelt két tö.löv Nimrőd a Szent György téren tölti. egyik a Főhercegi Palota és a garázs/istállóépület közti közben [oda 45 fokkal betolatva a Szent György utcára is kilövéssel -tehát félig elfordulva- a HM irányába], a másik kissé hátrább, vele szemben...
ezek a mozgásképesek...
(láthatóak ezeken a harcálláspontokon a Faupel Walter-féle fotósorozat darabjain
-a teljes sorozat a birtokomban van!-)
no, és a harmadik a Nándor-laktanya udvarán...
Tehát 3 db...
Az ostrom utáni képet nem ismerem (szívesen venném ha itt bemutatnánk!)
Szóval akkor Ön szerint ez a motorhibás vagy nem?
A táblákkal való manipulációra vannak utaló jelek,
de nem tudok semmi biztosat!